سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

١٤٠ میلیون مترمکعب افزایش ظرفیت تولید گاز کشور

378 میلیارد دلار درآمد پارس‌جنوبی

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در نشست خبری همزمان با هجدهمین سالگرد تأسیس این شرکت از درآمد 378 میلیارد دلاری پارس‌جنوبی تا کنون خبر داد.

محمد مشکین فام با بیان اینکه درآمد حاصل از پارس‌جنوبی برای کشور تا کنون 378 میلیارد دلار بوده است، اظهار داشت: از یک سال گذشته تا کنون، ظرفیت برداشت گاز از پارس‌جنوبی ١٤٠ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است، که فقط از ابتدای سال ۹۵ تاکنون، حدود ٩٥ میلیون مترمکعب در روز به ظرفیت برداشت گاز از پارس‌جنوبی افزوده شده است.

 

وی با بیا اینکه شرکت نفت و گاز پارس از ابتدا تا کنون ساخت ۱۰ پالایشگاه خشکی، ۲۵ سکوی دریایی و حفر ۲۵۸ حلقه چاه را تکمیل کرده است افزود: ۳ پالایشگاه، ۱۵ سکوی دریایی و ۱۵۷ حلقه چاه را نیز در دست اجرا داریم.

 

٧٠ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری و 378میلیارد دلار فروش

 

وی در پاسخ به سوال خبرنگار 19دی مبنی بر حجم سرمایه‌گذاری صورت گرفته در پارس‌جنوبی گفت: در مجموع برای توسعه کامل پارس‌جنوبی باید ٩١ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری شود که از سال ٧٧ (آغاز توسعه فازهای پارس جنوبی) تا آذرماه امسال، حدود ٧٠ میلیارد دلار از این رقم برای توسعه فازهای پارس‌جنوبی هزینه شده است و بر اساس برنامه، در آینده هم حدود ۲۰ تا ۲۱ میلیارد دلار دیگر برای توسعه فازهای باقیمانده پارس‌جنوبی هزینه خواهد شد.

 

وی افزود: از ابتدای بهره‌برداری از پارس‌جنوبی تا پایان سال 94 در مجموع 879 میلیارد مترمکعب گاز طبیعی از این میدان توسط ایران برداشت شده که مجموع درآمد 378 میلیارد دلاری برای کشور به دنبال داشته است.

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس‌ در مورد کل مساحت میدان پارس‌جنوبی، اظهار داشت: کل مساحت این میدان ۹ هزار و ۷۰۰ کیلومترمربع بوده که ۳۷۰۰ کیلومترمربع آن سهم ایران است. این میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب ذخیره گاز و ۱۸ میلیارد بشکه ذخیره میعانات گازی دارد و هشت درصد ذخائر گاز دنیا را تشکیل می‌دهد. حجم گاز درجای میدان پارس‌شمالی ۱.۶، میدان گلشن ۰.۶۴ درصد، میدان فردوسی ۰.۲۵، میدان فرزاد A – ۰.۳ و میدان فرزاد B – ۰.۳۵ است.

 

درآمد روزانه 272 میلیون دلاری و سالیانه 90 میلیارد دلاری

 

وی ادامه داد: پیش‌بینی شده است که تمامی طرح های توسعه‌ای پارس‌جنوبی به جز فاز 11 تا پایان سال 96 تکمیل شود و با تکمیل توسعه پارس‌جنوبی، روزانه 272 میلیون دلار و سالانه 90 میلیارد دلار ارزش محصولات تولیدی این میدان مشترک برای ایران است.

 

مشکین فام گفت: با اولویت‌بندی فازهای نیمه کاره پارس‌جنوبی، امکان تمرکز منابع مالی و فعالیت در فازهایی که پیشرفت بیشتری داشتند، فراهم شد و در نتیجه توسعه آنها شتاب گرفت.

 

وی یادآور شد: در صورتی که همانند گذشته، اولویت‌بندی رخ نمی داد، موفق نمی‌شدیم که فاز جدیدی را به بهره‌برداری برسانیم.

 

تا پایان سال روزانه ۵۵۰ میلیون مترمکعب گاز تولید می‌شود

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس اعلام کرد: با اجرای پروژه‌های در دست اقدام تا پایان سال روزانه ۵۵۰ میلیون مترمکعب گاز، ۶۸۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۳ هزار و ۸۰۰ تن سولفور و سالانه ۶ میلیون تن اتان و ۶.۶ میلیون تن ال پی جی در سال تولید خواهد شد.

 

وی با اشاره به فازهای تکمیلی تا پایان سال ۹۶ گفت: روزانه ۷۵۰ میلیون متر مکعب گاز، ۹۳۰ هزار بشکه میعانات گازی، ۵ هزار و ۲۰۰ تن سولفور و سالانه ۹ میلیون تن اتان و ۱۰ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه ال پی جی تولید خواهد شد.

 

حضور مشاور فرانسوی برای حل مشکل افت فشار

 

وی در ادامه با اشاره به افت فشار در پارس‌جنوبی، گفت: افت فشار یک مساله‌ی طبیعی است و در حال حاضر یک مشاوره بین‌المللی از کشور فرانسه که قبلا هم در پارس‌جنوبی فعالیت داشته در این زمینه با ما فعالیت می‌کند.

 

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: مشاور این پروژه شرکت توتال نیست. چراکه افت فشار یک مساله تخصصی است و نیاز به مشاوره تخصصی دارد که در تخصص توتال نیست.

 

البته مشکین فام در ادامه پیرامون آخرین وضعیت امضای تفاهمنامه با شرکت توتال فرانسه برای توسعه فاز 11 پارس‌جنوبی گفت: هم اکنون تیم‌های مختلفی از بخش حقوقی، مالی، سرمایه گذاری و شرکت نفت و گاز پارس برای تهیه پیش‌نویس قرارداد فاز ۱۱ درحال فعالیت هستند که بر اساس آخرین اطلاعات ۸۰درصد تهیه این پیش‌نویس نهایی شده و روی ضمایم به جمع‌بندی رسیده‌ایم که ظرف مهلت سه ماهه اعلام شده این کار به نتیجه می‌رسد.

 

گفتنی است، شرکت نفت و گاز پارس در اول دی ماه ۱۳۷۷ تأسیس شد؛ این شرکت وظیفه توسعه میادین گازی پارس جنوبی، پارس شمالی، گلشن، فردوسی و فرزاد را بر عهده دارد. مأموریت این شرکت در ابتدای تأسیس توسعه و تولید از میادین نفت و گاز با تمرکز بر میادین مشترک با کشورهای همسایه و همچنین افزایش ضریب برداشت از میادین مذکور بود. این شرکت عملیاتی فعالیت هایی همچون، حفاری چاه در دریا، ساخت سکوهای تولیدی دریایی، لوله گذاری خطوط دریا، لجستیک و پشتیبانی دریایی و نیروگاه متمرکز را انجام می دهد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٩-١٣٩۵, ٢١:۴٧

   

پر مبحث ترین ها