سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

از خط قرمز تا فرش قرمز در آب

هشدارهای معاون اول رئیس جمهور به جناح‌های سیاسی و اعلام نیاز وزیر نیرو به سرمایه گذاری در صنعت آب و برق

سعید عباسی/ شانزدهمین همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو، صبح سه‌شنبه بیستم آذرماه در تهران در حالی برگزار شد که معاون اول رئیس جمهور، از این فرصت استفاده کرد تا نسبت به هرگونه بهره‌برداری سیاسی و استفاده جناح‌های مختلف در موضوع آب هشدار دهد. وی در جمع مدیران ارشد آب و برق کشور گفت: حل مسأله آب در گرو یک اجماع ملی است و نباید از موضوع آب به عنوان یک امر سیاسی و جناحی بهره‌برداری شود.

 

نباید از موضوع آب به عنوان یک امر سیاسی و جناحی بهره‌برداری شود

 

دکتر «اسحاق جهانگیری» با بیان اینکه خوشبختانه وزارت نیرو دارای سرمایه انسانی بسیار خوبی است، گفت: آینده ایران را کمبود منابع آبی تهدید می کند. شورای عالی آب در سال‌های اخیر جلسات متعددی برای حل این مسأله برگزار کرده است، اما باید گفت حل این مسأله در گرو یک اجماع ملی است و تنها یک سازمان یا قوا نمی‌تواند این مسأله را به تنهایی به سرانجامی نیک برساند.

 

وی با بیان اینکه آب و محیط‌زیست هم در برنامه ششم و هم در بودجه سال آینده موضوع اصلی کشور است، اضافه کرد: هیچ کس نباید از موضوع آب به عنوان یک امر سیاسی و جناحی بهره‌برداری کند چرا که این مسأله یک مسأله ملی بوده و با امنیت ملی کشور در ارتباط است و این موضوع باید جزو خط قرمزها قرار گیرد.

 

جهانگیری با اشاره به اینکه ظرفیت 75 هزار مگاواتی صنعت برق کشور نشان از درایت و پشتکار فعالان و مدیران این صنعت است، گفت: رشد مصرف برق صنایع در سال جاری در مقایسه با سال گذشته بیانگر حمایت صنعت برق کشور از چرخیدن چرخ های توسعه کشور است.

 

وی خاطرنشان کرد: برای تأمین بودجه پروژه‌های عمرانی صنعت آب و برق، دولت حمایت لازم را خواهد داشت، اما با توجه به کمبود منابع مالی دولت، وزارت نیرو باید سعی کند با افزایش بهره‌وری و جذب سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به‌دنبال تکمیل پروژه‌های عمرانی خود باشد. بخش خصوصی باید در طرح‌های آب و برق وارد شود، اما این طرح‌ها باید برای این بخش سودآور باشد تا انگیزه ورود داشته باشد.

 

معاون اول رییس جمهور با تقدیر از پیگیری‌های مستمر وزیر نیرو برای حل مشکلات جاری صنعت آب و برق ادامه داد: در گذشته مبلغی حدود 3600 میلیارد تومان از صنعت آب و برق برای پرداخت یارانه‌ها گرفته می‌شد، اما خوشبختانه در دو سال گذشته این رقم بسیار پایین آمده و در ماه‌های آتی به صفر خواهد رسید.

 

جهانگیری در پایان گفت: وزارت نیرو از بهترین وزارتخانه‌های کشور در اجرای پروژه‌های اقتصاد‌مقاومتی بوده است و امیدواریم این همت و تلاش در سال‌های آتی نیز تداوم داشته باشد.

 

اقتصاد صنعت آب و برق نیازمند بازنگری جدی است

 

مهندس «حمید چیت‌چیان» وزیر نیرو نیز در شانزدهمین همایش سراسری مدیران ارشد وزارت نیرو با اشاره به تشکیل جلسات مکرر شورای عالی آب در سه سال گذشته اظهار داشت: از ابتدای دولت یازدهم شورای عالی آب حدود 20 بار برای بررسی مشکلات آب کشور تشکیل جلسه داده است، این در حالی است که در سال‌های پیش از این تنها 8 جلسه در این مورد برگزار شده بود و این نشان‌دهنده اهمیت جایگاه مسأله آب برای دولت است.

 

وی افزود: در حوزه صنعت آب و برق کشور دو مسأله اصلی وجود دارد؛ اول خشکسالی های مکرر و تغییر اقلیم به ‌وقوع پیوسته در 15 سال اخیر و دیگری، بحث عدم تعادل میان هزینه‌ها و درآمدهای صنعت آب و برق کشور است.

 

وی تصریح کرد: با این شرایط و با وجود چنین مشکلات حادی، مجموعه فعالان و کارکنان صنعت آب و برق کشور توانسته‌اند با همت و تلاش گسترده خود آب و برق پایدار را برای مردم تأمین کنند.

 

وزیر نیرو گفت: یکی از مسایل مورد توجه و محوری وزارت نیرو در سال‌های اخیر توجه ویژه به اقتصاد مقاومتی بوده و هیچ وقت این وزارتخانه به این مسأله مهم نگاه صوری نداشته است.

 

وی با اشاره به مدیریت موفق پیک مصرف در تابستان اضافه کرد: در تابستان سال جاری چنانچه به روال گذشته عمل می‌شد، باید بیش از 10  هزار میلیارد تومان هزینه می‌شد تا می‌توانستیم بدون تجربه خاموشی تابستان را پشت سر بگذاریم، اما با تلاش کارکنان و خادمان صنعت آب و برق کشور حدود 3 هزار مگاوات پیک بار اضافی تابستان سال جاری کاهش یافت.

 

وی تصریح کرد: چنانچه به جای اجرای طرح‌های اقتصاد‌مقاومتی و صرفه‌جویی در مصرف برق سعی می‌کردیم به طرح‌های صرفا تولیدی برای تأمین پیک تابستان اقدام کنیم باید حداقل معادل 4 هزار مگاوات نیروگاه به بهره‌برداری می‌رسید.

 

وزیر نیرو ادامه داد: برای احداث این میزان ظرفیت جدید می‌بایست چیزی حدود 8 هزار میلیارد تومان هزینه می‌شد که با احتساب هزینه‌های توسعه و انتقال، این هزینه‌ها به 10 هزار میلیارد تومان می‌رسید اما خوشبختانه با اجرای تدابیر مختلف و افزایش راندمان نیروگاه‌ها و صرفه‌جویی در مصرف توانستیم پیک بار تابستان را با کمترین هزینه پشت سر بگذاریم.

 

وی تأکید کرد: مصارف برق صنایع کشور در سال جاری در مقایسه با سال گذشته افزایش یافته است  و ما برای تأمین برق صنایع کشور هیچ مشکلی نداریم.

وی گفت: در سال جاری صنعت برق با آمادگی بیش از 98 درصد پیک بار تابستان را پشت سر گذاشت و این عدد را می‌توان با پیشرفته‌ترین کشورهای دنیا از این منظر مقایسه کرد.

 

چیت‌چیان خاطرنشان کرد: رویکرد صنعت آب و برق مهیای ظرفیت‌سازی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است و هم اکنون نیز حدود 10 هزار و 800 مگاوات نیروگاه جدید توسط بخش خصوصی در حال احداث است.

 

وی اظهار داشت: صنعت برق دولت یازدهم در حالی کار خود را شروع کرد که بیش از 20 هزار میلیارد تومان بدهی روز داشت و با توجه به تفاوت میان هزینه و درآمد این صنعت، رقم بدهی به 32 هزار میلیارد تومان رسید، اما خوشبختانه این دولت با اتخاذ تدابیری چون انتشار اوراق و اسناد خزانه و کاهش سهم یارانه‌های وزارت نیرو توانست رقم بدهی‌ها را به همان 20 هزار میلیارد تومان برساند.

 

وی تأکید کرد: امیدواریم با تدابیر که دولت در سال آتی اتخاذ کرده بتوان رقم این بدهی را به کمتر از 10 هزار میلیارد تومان رساند.

 

وی اضافه کرد: اقتصاد صنعت آب و برق نیازمند بازنگری جدی است و دولت بایستی برای متحول کردن این صنعت و رسیدن به یک ارزش افزوده مناسب در آن جهت حصول اهداف اقتصادی کشور، هزینه‌ها و درآمدهای این صنعت را به تعادل برساند.

 

وزیر نیرو با اشاره به اینکه طرح‌های تعادل بخشی و ارتقای بهره‌وری کشاورزی بایستی دوبال پرواز یک پرنده و در راستای هم باشند، گفت: افزایش راندمان مصرف آب در بخش کشاورزی و صرفه‌جویی در مصرف نباید صرف توسعه سطح زیرکشت شود، بلکه باید این آب در طبیعت باقی بماند تا تعادل از دست رفته آب زیرزمینی و آب‌های سطحی احیا شود.

 

وی یادآور شد: دولت برای ارتقای سیستم‌های آبیاری کشاورزی مبلغی معادل 2500 میلیارد تومان اختصاص داده است، اما این رقم برای سدسازی وزارت نیرو چیزی حدود 800 میلیارد تومان است. در حالی که این رقم در سال 90 چیزی حدود 3500 میلیارد تومان بوده است.

 

وی تأکید کرد: وزارت نیرو تنها خود را ملزم به رفع نیازهای روزمره مردم در این صنعت نمی‌داند، بلکه آمادگی این را دارد تا در رفع مشکل آلودگی هوا در کلانشهرهای کشور وارد شود.

 

وی افزود: مشکل آلودگی هوا در کلانشهرها یا ناشی از دود وسایل نقلیه است و یا میزان انرژی‌ای که در ساختمان‌های کشور برای گرمایش استفاده می شود، وزارت نیرو آمادگی دارد با قیم منطقی و در صورتی که مردم همان مبلغی را که در حال حاضر برای خرید بنزین یا نفت و گاز می‌پردازند دریافت کند و در عوض برق کلیه وسایل حمل و نقل هیبریدی و گرمایشی ساختمان‌های کشور را تأمین کند و ما دیگر شاهد آلودگی هوا در کشور نباشیم.

 

حال باید دید پس از هشدارهای معاون اول رئیس جمهور به سیاسیون و پهن نمودن فرش قرمز توسط وزیر نیرو برای سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در همایش یک روزه‌ای که با تجلیل از 21 مدیر برگزیده صنعت آب و برق کشور به کار خود پایان داد، تغییری در آینده نزدیک در هر دو گروه مشاهده می‌شود؟!

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٩-١٣٩۵, ٢٢:۴١

   

پر مبحث ترین ها