سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری:

سیلی محکم مردم به تخریب کنندگان هاشمی

آیت الله رفسنجانی همه فشارها، دروغ و تهمت ها را تحمل کردند و عمدا در بسیاری موارد خود را کنار کشیدند که جنگ قدرت اوج نگیرد

 

فاطمه محمدی

 

۱۹دی: رحلت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی بهانه ای شد تا با یار دیرین وی و شهید بهشتی، حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی و از شهدای زنده واقعه جانگداز هفتم تیر پیرامون ابعاد شخصیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مظلومیت وی گفت وگو کنیم.

وی درباره شخصیت علمی و اشراف بر فقه، تفسیرقرآن، علم کلام و مظلومیت و صبر و دلیل ظلم به آیت الله رفسنجانی صحبت کرد ودر خصوص دارایی های وی، نداشتن آگاهی کافی مردم و راهکاری برای تکرار نشدن ظلم به دیگر ذخایر انقلاب ارائه داد.

وی خبر داد که اشخاص دیگری در نوبت ظلم هستند و در نهایت به تشریح پیام تشییع پیکر آیت الله رفسنجانی و نقد صدا و سیما پرداخت و گفت وگو را با بیان خاطره ها همراه کرد.

گفت وگوی خبرنگار 19دی با این مولف، روزنامه‌نگار و سیاست‌مدار ایرانی را در ادامه می خوانید.

 

مردم آقای هاشمی را می شناسند ولی خیلی کم با ابعاد علمی شخصیت آیت الله رفسنجانی آشنا هستند می خواستیم در این زمینه روشنگری فرمایید؟

 به این دلیل که جنبه سیاستمداری و مدیریت آیت الله هاشمی رفسنجانی بر سایر ویژگی های وی غلبه داشت، بعد سیاسی بر بعد علمی و پژوهشی وی سایه افکنده و سبب شده که ابعاد علمی ایشان مورد غفلت قرار گرفته و کمتر مطرح شود.

آیت الله رفسنجانی مجتهد در فقه، مفسر بزرگ در علوم قرآنی و متکلم بزرگ درعلم کلام بودند که آثار ایشان هم بر این مدعا صحه می گذارد.

 

ایشان فقه خود را در قالب قوانینی که برای کشور در دوران ریاست مجلس شورای اسلامی که دوران تدوین قوانین اصلی کشور در نظام جمهوری اسلامی بود و درمجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت نظام به اجرا و مرحله عملی درآورد.

تمام قوانینی که در مجلس تصویب یا در مراحل دیگر در کشور تدوین شد از منابع فقهی بود و چون آیت الله رفسنجانی یک فقیه و مسلط به مبانی فقهی بودند بخصوص در مجلس اول که مهمترین مرحله تدوین قوانین بود، از دانسته های فقهی خود برای تدوین قوانین استفاده و به قوانین نظام جمهوری اسلامی تزریق کرد و هر جا لازم دیدند در زمان امام راحل از ایشان کمک گرفتند (زیرا قوانین در نظام جمهوری اسلامی باید مطابق شرع باشد).

 

آیا در سال های پس از ریاست مجلس نیز ایشان از فقه اسلامی استفاده کردند؟

بله؛ ایشان در همه مسئولیت ها فقه خود را اعمال کردند، حتی در دوره هشت ساله ریاست جمهوری هر مشکلی که پیش می آمد با نگاه فقهی توجه و مشکل را حل می کردند و قوانین اصلی کشور را با استفاده از همین نگاه فقهی خود که به روز، پیشرفته و اسلامی بود تدوین کردند.

 

آیت الله هاشمی رفسنجانی را از بعد قرآنی چگونه دیدید؟

آیت الله رفسنجانی مفسر قرآنی بزرگ بود و یکی از اقدامات مهم وی این بود که در زندان و در دوران محرومیت از کتاب، منابع و آزادی، توانستند تفسیری بنویسند که بعدا ده ها نفر از فضلای حوزه علمیه قم این نوشته ایشان را به صورت مفصل در قالب 21 جلد تفسیر رهنما آماده چاپ کردند و کتاب فرهنگ قرآن ایشان در بیش از ۳۰ جلد چاپ شد که این دو از ابتکاری ترین علوم قرآنی هستند که ناشی از ذهن پربار و تسلط بر قرآن آیت الله رفسنجانی است.

افرادی که در خانه خود در نهایت آزادی و با دسترسی به منابع، تفسیر بر قرآن می نویسند شاید نتوانند به دقت و قوت ایشان عمل کنند که این نشان دهنده برجستگی آیت الله رفسنجانی در بعد علوم قرآنی است.

 

از سوی دیگرما امروزه به علم کلام جدید رسیدیم که با علم کلام گذشته متفاوت است؛ در علم کلام جدید بررسی و نظر دادن درباره این علم با توجه به مکتب های جدید فکری جهان از جمله مارکسیسم، ماتریالیسم و کمونیسم است که اگر کسی علم کلام را به روز کند اقدام مهمی انجام داده که آیت الله رفسنجانی در این حوزه نیز قدم گذاشت.

آیت الله رفسنجانی زمانی که در زندان بودند کتابی نیز در نقد کمونیسم نوشتند که سال گذشته به چاپ دوم رسید و از منابع ارزشمند کلام جدید است.

سال گذشته رییس یکی از دانشگاه های هند به من مراجعه کرد و گفت ما از بزرگان ایران مانند شهید مطهری و شهید بهشتی مطالبی داریم و می خواهیم نظرات آقای هاشمی را هم داشته باشیم و من یکی از کتاب های ایشان در این خصوص را به وی دادم سپس آیت الله رفسنجانی کتاب دیگری هم دادند که چاپ حدود ۳۰ سال پیش بود و پس از تغییراتی با مقدمه من و خودشان بر آن کتاب تحت عنوان «مکتب ها و ارزش ها» زمستان ۹۴ مجدد چاپ شد.

علم کلام جدید دانشگاه هندوستان با نظرات آیت الله رفسنجانی کامل شد

نظر مسئولان دانشگاه، در خصوص کتاب آیت الله رفسنجانی چه بود؟

مدتی بعد از سوی آن دانشگاه گفتند هم اکنون احساس می کنیم رشته علم کلام جدیدمان کامل شده است؛ این ها بخشی از مسائل مربوط به بعد عملی آیت الله است که مورد غفلت قرار گرفته و باید روی آن کار شود.

این روزها همه از سیاست مداری، مظلومیت و مدیریت آیت الله رفسنجانی می گویند که لازم است اما بعد علمی هم باید گفته شود زیرا ایشان از شخصیت های برجسته علمی، تفسیری و کلامی عصر حاضر بودند که باید بیشتر به این نکات توجه شود.

 

دلیل ظلم به ایشان در این 11 سال اخیر چه بود؟

در این مدت به ایشان خیلی ظلم شد، بسیاری این سوال را از من می پرسند و من در یک جمله می توانم بگویم به دلیل بزرگی ایشان است.

وقتی کسی خیلی بزرگ می شود دیگران احساس می کنند جایشان تنگ شده و دیگر نمی توانند به اهداف دنیایی و مادی شان برسند و لذا به جنگ چنین فرد بزرگی می روند که او را کوچک کنند تا خودشان به صحنه بیایند که این قبیل اقدامات ناشی از حسادت است.

چرا آیت الله رفسنجانی در قبال تمام صحبت هایی که علیه شان می شد، سکوت کردند؟

 آیت الله رفسنجانی همه فشارها، دروغ و تهمت ها را تحمل کردند و عمدا در بسیاری موارد خود را کنار کشیدند که جنگ قدرت اوج نگیرد و آنان که حسرت قدرت دارند به نظام لطمه نزنند وی نظام را مانند جان خود دوست داشت و حتی حاضر بود که خود لطمه ببیند اما نظام محفوظ بماند.

آیا خاطره ای در خصوص صبر ایشان به دلیل حفظ مصالح نظام دارید؟

بله؛ من به اندازه یک عمر از وی خاطره دارم، در این خصوص هم خاطره ای دارم؛ پس از آن که آقای رفسنجانی در سال 92 که کاندیدای ریاست جمهوری و ناجوانمردانه برخلاف همه ضوابط ردصلاحیت شد، من با هدف دلداری به دیدارشان رفتم تا با وی صحبت و اگر ناراحت هستند در برطرف شدن آن تلاش کنم اما مشاهده کردم که بسیار شاد و سرحال هستند پرسیدم حالتان چطور است و در خصوص رد صلاحیت نظرتون چیست؟ ایشان گفتند خوشحالم برای این که من احساس تکلیف کردم آقایان تکلیف را از دوش من برداشتند و من مشکلی ندارم.

اگر با هر کسی این کار را انجام دهند شکایت می کند و سر و صدا و دعوا راه می اندازد اما ایشان در همه مواقع به خاطر حفظ نظام سکوت کردند.

 

تهمت ها و شایعات زیادی درباره ثروت ایشان ساختند و در جامعه منتشر کردند نظر شما که سال ها همراه ایشان بودید درباره ثروت ایشان چیست؟

برخی فشارهایی با تبلیغات زیاد در خصوص ثروت های آنچنانی ایشان و این که در کجا هتل، کشتی، ویلا و امثال این ها دارد را پخش کردند اما همه این صحبت ها دروغ بود که در بسیاری موارد آشکار شد اما هجمه ها آنقدر سنگین بود که برخی از مردم تا زمان رحلت ایشان هنوز تحت تاثیر تبلیغات بودند.

 آیت الله رفسنجانی در قبال همه تهمت ها به دلیل حفظ نظام، سکوت کردند و تنش و دعوا در جامعه بوجود نیاوردند و تا لحظه آخر عمر به انقلاب و نظام وفادار بودند و در این راه همه سختی ها را تحمل کردند؛ دعا می کنم خداوند انصاف بدهد به کسانی که برای حسرت رسیدن به قدرت این همه ظلم کردند.

مردم نباید بازیچه دست تبلیغات شوند

در حال حاضر باید چه اقدامی انجام داد که ذخیره های انقلاب را نابود نکنیم و در زمان حیات از آنان تجلیل شود و به گونه ای نباشد که پس از فوت همه به تکاپو بیفتند تا درباره فردی که مغفول مانده سخن بگویند؟

رکن اصلی از بین بردن جهل، مردم هستند که باید با آگاهی پیدا کردن تحت تاثیر تبلیغات قرار نگیرند.

من خاطره ای از شهید بهشتی مظلوم نیز دارم، این شهید بزرگوار در اواخر عمر در پاسخ به سوال من که گفتم خیلی ها می گویند به آقای بهشتی بگویید ما را ببخشد و حلالمان کند که تحت تاثیر منافقان علیه ایشان قرار گرفتیم.

من پیام ها را به شهید بهشتی گفتم و وی پاسخ داد که به آن ها بگویید بهشتی شما را بخشید اما یک خواسته دارد که از این به بعد حواس شما جمع باشد و تحت تاثیر تبلیغات دشمن قرار نگیرد.

هم اکنون نیز این را باید به مردم بگوییم که برخی سودجویان و دشمنان از غفلت مردم استفاده و آنان را هدف قرار می دهند و مردم با بالا بردن آگاهی و توجه به دستورات دین در دام این افراد قرار نمی گیرند.

آیه ۳۶ سوره مبارکه إسراء می فرماید:  وَلا تَقفُ ما لَيسَ لَكَ بِهِ عِلمٌ ۚ إِنَّ السَّمعَ وَالبَصَرَ وَالفُؤادَ كُلُّ أُولٰئِكَ كانَ عَنهُ مَسئولًا﴿۳۶﴾ از آنچه به آن آگاهی نداری، پیروی مکن، چرا که گوش و چشم و دل، همه مسؤلند؛ مردم این دستور قرآنی را در نظر گیرند و هر صحبتی را نپذیرند زیرا طبق آموزه های دینی مردم نباید مواردی که یقین ندارند را بیان کنند.

ما در تاریخ مظلومیت امیرالمومنین(ع) را داشتیم که با تمام ازخودگذشتگی ها بعدها پی به فضیلت های ایشان بردند و در تاریخ معاصر نیز شیخ فضل الله نوری، شهید بهشتی و آیت الله هاشمی را داشتیم که راهکاری برای این که دیگر این مظلومیت ها تکرار نشود این است که مردم هشیار شوند تا کسی از عدم آگاهی آنان سوء استفاده نکند.

اشخاص دیگری در نوبت ظلم هستند

مردم باید بدانند که افراد دیگری در نوبت هستند، عده ای درصدد هستند تا آنان را مورد هجوم قرار داده و به آنان ظلم کنند که همگان باید مراقب باشند.

 

حضور در تشییع پیکر ایشان را چگونه دیدید؟

من در این مراسم حضور داشتم و پس از تشییع امام راحل تشییعی با این گستردگی و عظمت ندیدم؛ از دانشگاه تهران که پیکر ایشان را حرکت دادند تا چهارراه کالج که با ماشین بدون ترافیک یک دقیقه و با وجود ترافیک پنج دقیقه است به دلیل فراوانی جمعیت حدود دو ساعت طول کشید و این جمعیت به دلیل علاقمندی به هاشمی حضور یافتند زیرا وی را قهرمان صبر و مقاومت، دفاع از انقلاب، حفاظت از نظام، از خودگذشتگی و فداکاری و خدمت برای مردم می دانستند.

با این که 11 سال بود که تلویزیون از ایشان خبری پخش نمی کرد و تنها گاهی اخباری را که به سود خود و مطابق اهداف شان بود را نشان می دادند تا وی مطرح نشود اما مردم با شناخت از وی به میدان آمدند و سیلی محکمی به صورت کسانی زدند که فکر می کردند با محرومیت هاشمی از مطرح شدن می توانند اهداف خود را پیش برند.

درگذشت هاشمی چه پیامی را به دنبال داشت؟

درگذشت هاشمی یک بیدار باش بود، صدا و سیما، مسئولان و مردم باید درس عبرت بگیرند و از این به بعد با هیچ کس این کارها را انجام ندهند.

 

نظر شما در خصوص عملکرد صدا و سیما چیست؟

هم اکنون مردم پیش بینی شان این است و من هم این احتمال را می دهم که دست اندرکاران صدا و سیما چند روزی برای این که از زیر بار سوال مردم خارج شوند از شخصیت آيت الله هاشمی می گویند اما بعد وی را به فراموشی می سپارند اما این سازمان باید روش جدید خود را ادامه دهد و هاشمی را آنگونه که بود نشان دهند و انجام وظیفه و جبران مافات کنند.

مسئولان صدا وسیما نسبت به مظلومان دیگر نیز باید دست از این روش ها بردارند و بدانند که رادیو و تلویزیون برای ملت و حق همه است که مطرح و یا از واقعیت ها مطلع شوند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٠-١٣٩۵, ١٩:١١

   

پر مبحث ترین ها