سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

به مناسبت یک سالگی مجلس دهم:

دهمین کشتی سبز ایران یک ساله شد

بروز شده : ٨-٠٣-١٣٩۶, ١١:٠۶    نسخه چاپی    
امروز یک سال از حضور موکلان ما در خانه ملت گذشت؛ حضوری که هر دقیقه آن به غیر از مسئولیت معنوی، به اندازه 300 میلیون تومان از بیت المال ارزش مادی داشت.

 

فاطمه محمدی

یکی از مهم‌ترین رخدادهای سال 95 آغاز به کار دهمین دوره مجلس شورای اسلامی بود، مجلسی که کار خود را در روز هشتم خرداد آغاز کرد.

امروز یک سال از حضور موکلان ما در خانه ملت گذشت؛ حضوری که هر دقیقه آن به غیر از مسئولیت معنوی، (به گفته حشمت الله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب در مهرماه سال 95) به اندازه  300 میلیون تومان از بیت المال ارزش مادی داشت.

 صندلی های سبزی که محل جلوس چهره هایی است که در هر دوره با بلیت مردم اجازه حضور پیدا می کنند تا پیگیر مشکلات و دغدغه‌های آنان باشند.

یک سال از شروع مجلسی گذشت که پس از رد صلاحیت های بالا، بالاخره شکل گرفت و اصلاح طلبان توانستند در این دوره اعضای خود را با لیست امید وارد مجلس کنند و زنان هم رکوردی از حضور خود را درآن ثبت کردند.

علی مطهری هم بالاخره تایید صلاحیت شد و هر طوری بود وارد مجلس شد.

نخستین موضوع انتخاب رییس مجلس بود که در این زمینه رقابت میان لاریجانی و عارف داغ شد و نماینده ها، کارشناسان و احزاب هر کدام نظری می دادند که بهتر است چه کسی سکان دار هدایت مجلس شود.

سفر به قم و دیدار با مراجع هم در این راستا بود و در نهایت لاریجانی به عنوان رییس مجلس دهم انتخاب شد و اعضای کمیسیون ها و سپس فراکسیون ها هم مشخص شدند.

در روزهای اول کار مجلس، نوبت به گزارش وزرا به نماینده ها رسید که گزارش نعمت زاده وزیر صنعت و گزارش آسیب های اجتماعی وزیر کشور باعث تاسف دغدغه مندان شد و موجی را در میان مردم پدید آورد.

جلسه رای اعتماد به سه وزیر رییس جمهور هم جلسه ای جنجالی، پرسر وصدا و متفاوت را رقم زد که تا مدت ها حرف آن بر سر زبان ها بود روزی که فضای مجلس با صحبت های جنجالی برخی نماینده ها همراه با سکوت شده بود و همه سراپا گوش به صحبت های موافق و مخالف دقت می کردند و در پایان هم پرسش هایی را در ذهن ها باقی گذاشت.

یکی از رخدادهای جالب توجه در سال 95 که مورد توجه مردم و مسئولان قرار گرفت، ماجرای فیش‌های حقوقی برخی مدیران دولتی بود که هرچند دورادور زمزمه هایی از آن به گوش می رسید اما در این سال به اوج قله رسید و موج بلند و گسترده ای را ایجاد کرد و مردم را به پرسشگری و مسئولان را به تکاپو برای پاسخ دادن انداخت.

همه وارد میدان پرسشگری و پاسخ دهی شدند و در نهایت مشخص شد که دادن این حقوق ها مربوط به این دوره نبوده و قضیه ریشه داری است.

از همه پررنگ تر و پرسر و صداتر ماجرای حقوق 240 میلیونی صفدرحسینی مدیر یک بانک بود و دختر نماینده اش که با سخنرانی در مجلس این پول را حق و سهم پدر خود از انقلاب دانست و پس از آن یکی یکی فیش های حقوقی بود که به نمایش درمی آمد و مجلس به تکاپو افتاد و در نهایت نتیجه خوبی داشت و چند نفری دستگیر شدند تا پول ها از آنان گرفته شود و در برنامه ششم توسعه کشور نیز که توسط نماینده های این مجلس به تصویب رسید که حقوق های دولتی قابل مشاهده باشد.

فوت یکی از نماینده های این دوره بر اثر تصادف هم خبر ناگواری بود.

مردادماه خبر لغو کنسرت در مشهد از سوی علم الهدی مطرح و سیلی از تحلیل ها و نظرهای داخلی و خارجی را در رسانه ها روان کرد و جدل ها در سطح شخصیت های ارشد نظام را بوجود آورد.

بعد کنسرتی در قم اجرا شد که داد علما و مراجع را درآورد و مدیر کل ارشاد قم و وزیر ارشاد هم مجبور به استعفای اجباری شدند.

گزارش های سه و شش ماهه برجام هم یکی یکی به مجلس رسید و همه مستندات حاکی از عمل به برجام از سوی ایران بود.

مجلس دهم با ایجاد فراکسیون مستقلین ولایی سه فراکسیونه شد.

نخستین کارت زرد مجلس دهم نیز در ۱۳مهرماه به محمود حجتی وزیر کشاورزی به علت عدم کنترل قیمت بازار شکر و تعطیلی کارخانجات و واردات شکر به زیان کارخانجات تولید کننده و دومین کارت زرد در ۲۵ آبان ماه به عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور به دلیل عدم پیگیری جدی مشکلات سهامداران پدیده شاندیز داده شد.

  پنجم آذرماه برخورد دو قطار در مسیر مشهد و مرگبارترین حادثه ریلی کشور یکی از حادثه‌های دردناک کشور رخ داد و بالاخره 27 بهمن ماه نخستین استیضاح وزیر راه وشهرسازی دولت روحانی توسط این مجلس بود که در نهایت رای اعتماد مجلیسیان را بدست آورد.

Fatf بعد هم

بر سر زبان ها افتاد و اصلاح طلبان دولت را محکوم به فروش اطلاعات بانکی در برابر وعده نسیه کردند و در بخشی   از انتقادها ادعا شده که بانک‌های سپه و ملت ارائه خدمات به قرارگاه خاتم‌الانبیا سپاه پاسداران را محدود کرده‌اند و در پاسخ به انتقادها بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: این توافق هیچ ربطی به برجام ندارد و در دولت قبلی به صورت لایحه ارائه شد که مجلس هم تصویب کرد اما به دلیل تحریم و قطع ارتباط مالی با دنیا این موضوع را نمی‌دیدیم اما امروز که تحریم‌ها برداشته شده این مسئله خود را نشان داده است.

برنامه ششم هم از سوی دولت ارائه نشد و مجلسیان را در تکاپوی تدوین این برنامه انداخت که چند ماه زمان نماینده ها را گرفت و از آن به عنوان مهمترین اولویت و برنامه این مجلس می توان نام برد.

در این هیاهو زمزمه سفرهای احمدی نژاد به شهرهای مختلف هم به گوش می رسید که نقد ونظر نماینده های خانه ملت را در برداشت و با رد صلاحیت شدن وی مصاحبه ها فروکش کرد.

در عرصه بین المللی هم در آبان ماه بود که رقابت میان کلینتون و ترامپ در کشور ایالات متحده آمریکا با پیروزی ترامپ به پایان رسید که مصاحبه خبرنگاران از نماینده های مجلس در راستای وضعیت پس از به قدرت رسیدن وی و تاثیر آن در مناسبات با ایران بود.

پرونده املاک نجومی شهرداری هم رو شد و ششم آبان ماه بود که دادستان کل کشور از تخلف در واگذاری املاک به ۴۵ نفر از مدیران شهرداری و خارج از شهرداری که عضو تعاونی نبوده‌اند و ۱۵۰ نفر که تخفیف بالا و خارج از ضابطه گرفته‌اند و ۲۹ نفر خارج از شهرداری که آپارتمان گرفتند خبر داد.

 این پرونده در دست بررسی مسئولان قضایی قرار گرفت و ماجرای دستگیری یاشار سلطانی خبرنگاری که به اتهام منتشر کردن این خبر به زندان افتاد هم جای تعجب داشت.

30 آبان ماه نیز سخنرانی علی مطهری نایب رییس مجلس شورای اسلامی در سالن یک دانشگاه را لغو کردند اما تمام رسانه های مکتوب و مجازی را تریبون او کردند و یارکشی ها در مجلس آغاز شد که چرا جلوی سخنرانی یک نماینده مجلس گرفته می شود.

آذرماه تمدید قانون داماتو(تمدید تحریم های ۱۰ ساله علیه ایران) برخلاف تعهدات صورت گرفته شوکی بود که ذهن همه کشور و نماینده های مجلس را درگیر و دوستداران آمریکا را سرخورده کرد و اعتماد به این کشور را برای بار چندم از بین برد.

با این که این قضیه مدت ها محل بحث بود و نظر بزرگان نظام در آن لحاظ شده بود اما همه کاسه ها را بر سر محمد جواد ظریف شکست و صحبت ها در جلسه غیرعلنی کمیسیون امنیت ملی توسط یک نماینده به سمع و نظر همه رسید و مصلحت نظام فدای سلایق شخصی و حزبی شد.

فراکسیون های مجلس هم با چراغ خاموش در حرکت بودند و برخی در این یک سال تنها دو جلسه بیشتر برگزار نکردند  و برخی نمایندگان ریاست سه فراکسیون را هم زمان به عهده داشتند و نتیجه ای که انتظار می رفت حاصل نشد.

29 آذرماه هم منشور حقوق شهروندی از سوی رییس جمهور ارائه شد که آن هم نظر موافق و مخالف را در پی داشت برخی این اقدام را انتخاباتی و برخی تکرار قانون اساسی خواندند اما در اصل می توان گفت که منشوری برای یادآوری حقوق اساسی فراموش شده بود.

دی‌ماه و با نزدیک شدن به دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اعلام موجودیت کرد و برخی از نماینده ها از مبلغان و اعضای اصلی آن شدند.  

30 دی‌ماه، وقوع آتش‌سوزی در ساختمان پلاسکو روزهایی پراضطراب برای مردم ایران ساخت و در آن 16 آتش نشان و تعدادی شهروند جان باختند و نماینده های مجلس به بررسی این قضیه پرداختند و نتیجه نهایی پس از تصویب بودجه در 17 فروردین ماه سال جاری به رییس جمهور ارائه شد و بررسی ها به این رسیدند که اگر شیوه علمی برای اطفاء بکار می رفت حادثه کنترل شده بود.

مجلسیان مدتی هم درگیر انتخابات شهر وروستا و ریاست جمهوری بودند و مجلس دو هفته تعطیل بود سه نماینده از هر استان ناظر بر انتخابات شوراها بودند و 170 نماینده حمایت خود از آقای روحانی را اعلام کرده بودند و تعداد زیادی از آنان ستادهای وی را در حوزه های انتخابیه خود برپا کرده و مبلغ وی شده بودند.

هم اکنون نیز انتخابات اعضای هیات رییسه سال دوم بحث داغ مجلس است و نتیجه آن هنوز در ابهام است.

این دوره هم به پایان رسید و در این میان فعالیت‌های بی ثمر و تنبلی‌های گاه وبیگاه بهارستان نشینان و سیاسی کاری یا تذکربازی آنان زمان زیادی را از مجلس دهم گرفت این که مباحث مورد بحث در مجلس چه میزان اولویت اصلی و چقدر نیازهای اساسی مردم پیگیری شده سوالی است که به صورت رسمی اعلام نشده و با همه این ها امید است در سال پیش رو دغدغه های اصلی مردم و کشور با جدیت بیشتری پیگیر شود.

 قسمت دوم این گزارش، سال بعد منتشر خواهد شد

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٣-١٣٩۶, ١١:٠۶

   

پر مبحث ترین ها