سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت وگو با 19دی:

آسیب های اجتماعی در مرز بحران است

حدود 40 سال همایش و سخنرانی دیگر کافی است ونماینده ها باید به جای حاشیه ها به متن بپردازند زیرا آسیب های اجتماعی در مرز بحران است.

فاطمه محمدی

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان این که آسیب های اجتماعی در مرز بحران است جلسه، همایش و سخنرانی را برای مقابله با آسیب های اجتماعی کافی نمی داند و می گوید افرادی دلسوز باید به میدان اقدام و عمل وارد شوند و مشکلات را ریشه یابی و حل کنند.

در مورد دلایل و راهکارهای کاهش آسیب های اجتماعی، وضعیت آسیب های اجتماعی نسبت به پیش از انقلاب، وظایف دولت و مدیران شهری و مسائل مرتبط با احمد بیگدلی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم خدابنده در خانه ملت به گفت وگو پرداخیتم که در ادامه خواهید خواند:

نظر شما درمورد دلایل اصلی بروز آسیب های اجتماعی چیست؟

 گرفتاری کشور پس از سال ها که از انقلاب می گذرد به این دلیل است که نماینده های مجلس تا حدود زیادی مقصر هستند که نسبت به نقش و وظیفه اصلی خود که نظارت بر اجرای قوانین است کوتاهی می کنند.

توصیه مقام معظم رهبری در نخستین دیدار با نماینده های مجلس دهم این بود که به کار و وظیفه اصلی خود که نمایندگی و نظارت بر اجرای قوانین است بپردازید و خود را گرفتار و اسیر حاشیه ها نکنید اما ما کوتاهی کردیم و نظارت کافی از سوی نمایندگان نیست.

بیکاری و فقر، اصلی ترین عامل آسیب اجتماعی است و متاسفانه ما نتوانستیم در این زمینه ها یک برنامه منسجم و مدونی داشته باشیم و آن را عملی کنیم.؛ بیکاری باعث مهاجرت روستاییان به شهر می شود و متاسفانه آنان در شهرها بخصوص شهرهای بزرگ قادر به ایجاد زندگی نرمال برای خود نیستند و به حاشیه نشینی سوق پیدا می کنند که خود باعث یکسری از آسیب ها می شود.

در بازدیدی که از شهرهای مختلف ایران داشتیم متاسفانه علی رغم انتظاری که از شهر مذهبی مشهد وجود دارد داشتن بالاترین حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی شایسته این شهر نیست و اما در شهر تبریز در این خصوص موفق عمل شده بود و مشخص شد که در جاهایی که به اشتغال اهمیت داده می شود حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی کمتر است.

این همه حاشیه نشینی و معضلات اجتماعی در شأن مردم ایران و نظام مقدس جمهوری اسلامی نیست.

نبود توازن بین سطوح مختلف زندگی ایرانیان از لحاظ اقتصادی، اجتماعی و درآمدی، تفاوت میان درآمد و زندگی روستا نشینان با شهرنشینان، رسیدگی بیش از حد به چند کلانشهر در کشور و تمرکز امکانات و درآمدهای اقتصادی در آنجا باعث به وجود آمدن مشکلات بسیاری شده است.

راهکار عملی برای کاهش آسیب های اجتماعی از نظر شما چیست؟

 حدود 40 سال جلسه، همایش و سخنرانی دیگر کافی است و هم اکنون افرادی دلسوز باید به میدان اقدام و عمل وارد شوند و مشکلات را ریشه یابی و حل کنند که مهمترین آن ایجاد اشتغال است که اعتیاد و طلاق را کاهش می دهد.

وظیفه کمیسیون اجتماعی در این راستا چیست؟

کمیسیون اجتماعی یکی از بازوهای رفع مشکلات و آسیب های اجتماعی است که باید به عنوان یک اقدام اساسی، آینده دار و نتیجه بخش اشتغال را در دستور کار قرار دهد تا فکری برای بیکاری بیش از 12 میلیونی در کشور شود.

 البته سه قوه باید در کنار هم با حفظ وحدت، انسجام و همدلی و اقدامات عملی معضلات را حل کنند.

وضعیت آسیب های اجتماعی نسبت به پیش از انقلاب چگونه است؟

نسبت به دوران دفاع مقدس، دوره سازندگی و اصلاحات، آسیب های اجتماعی روند افزایشی را طی کرده است، ۲۰ سال پیش وضعیت آسیب های اجتماعی کشور این چنین در مرز بحران و خطر نبود، اما متاسفانه در حال حاضر به مرز بحران رسیده است.

15 سال پیش مقام معظم رهبری فرموند که مراقب تهاجم فرهنگی باشید، اما در این زمینه کار خاصی انجام نشد لذا فرهنگ بیگانه وارد زندگی مردم شد.

در خصوص اشتغال دولتی چه نظری دارید؟

کشور پیشرفته ای مانند آمریکا که جمعیتی حدود چهار برابر ایران دارد، یک چهارم کشور ما کارمند دارند

بدنه دولت ایران آنقدر فربه شده که بیش از ۸۰ درصد بودجه کشور، بودجه جاری دولت است، با این وضعیت نباید دولت را مجبور به استخدام بیشتر کرد بلکه باید مقداری هم به دولت کمک کنیم و بدانیم که حجیم کردن بدنه دولت بزرگترین آسیبی است که دست و بال دولت را خواهد بست.

 لازم است که یک اهتمام و برنامه ریزی درستی بین مجلس و دولت صورت بگیرد و الگوبرداری از کشورهای پیشرفته هم یکی از راهکارهاست.

در مورد وام هایی که برای اشتغال داده می شود و در بسیاری از موارد به ایجاد آن کمک نمی کند، چه نظری دارید؟

نباید پولی را دست مردم بدهیم سپس آمار کذایی در حل بحران بیکاری ارایه دهیم و بگوییم که چند هزار میلیارد وام دادیم تا اشتغال ایجاد شود.

به عنوان مثال در سال های پیش بابت استخدام هر نفر وامی می دادند، بالای ۹۰ درصد افرادی که می خواستند کسی را مشغول به کار کنند وام ها را گرفتند اما هیچ اشتغالی ایجاد نشد.

دولت ها در این زمینه چه کمکی می توانند داشته باشند؟

هر دولتی که بر سر کار بیاید باید یک لایحه و برنامه کارشناسی شده و دقیق، به مجلس ارایه دهد، مجلس هم این لایحه را بررسی کند و یک قانون جامع در مورد اشتغال جوانان بنویسد و همه دستگاه ها براساس قانون وارد عمل شوند؛

شاید یکی از علل اصلی وجود مشکلاتی در جامعه، عدم پایبندی به قانون  یا تفسیر قانون به نفع شخص یا گروه خاصی است، اگر همه پایبند به قانون باشیم و مجلس هم وظیفه نظارت بر اجرای قانون را جدی تر بگیرد مشکلات آسان تر حل می شود.

چه میزان مشکل معضلات اجتماعی به مدیریت شهری برمی گردد؟

مدیریت شهری یکی از مسائل مهمی است که باید در رفع مشکلات اجتماعی جدی گرفته شود چرا که لازمه اجرای قوانین تصویب شده، عمل کردن و مدیریت اجرایی آن است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠۴-١٣٩۶, ٠٩:۴٧

   

پر مبحث ترین ها