سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با 19دی:

متولیان فرهنگی کشور بی تفاوت شده اند

تناقض های فرهنگی کاملا آشکار است و وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، روحانیون حوزه های علمیه و دانشگاه ها نمی توانند بگویند حیطه کاری ما نیست؛ حداقل می توانند اعتراض کنند.

فاطمه محمدی

19دی: عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که شبیخون فرهنگی رهبری محقق شده و فضای مجازی گوی رقابت را از آموزش وپرورش ربوده است و بی تفاوتی در ریشه یابی فسادهای کنونی، تبعات خود را در آینده نشان خواهد داد.

در مورد عملکرد متولیان فرهنگی کشور و مسائل مرتبط با آن با سید محمد جواد ابطحی نماینده دو دوره ای مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه خمینی شهر به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آید:

دلیل دگرگون شدن فرهنگ اصیل ایرانی چیست؟

دلایل متعددی در استحاله فرهنگی دخیل هستند به عنوان مثال 40 سال پیش شبکه های تلویزیونی و تعداد مطبوعات در ایران محدود بود اما هم اکنون با توجه به گسترش شبکه های مختلف رادیویی و تلویزیونی، فضاهای مجازی و ماهواره ها و آماج خبرهای یک سویه، هشدار مقام معظم رهبری در مورد شبیخون و غارت فرهنگی محقق شده است.

نقش آموزش و پرورش در این استحاله فرهنگی چیست؟

با وجود ۴۷ میلیون کاربر ایرانی تلگرام، آموزش و پرورش رسمی ایران فضاهای مجازی شده است

 وزارت آموزش و پرورش ایران دیگر آنچنان کاره ای نیست و دانش آموزان به صورت مجازی آموزش می بینند زیرا در بازار مجازی از شیر مرغ تا جان آدمیزاد یافت می شود.

این شبکه ها، دانش آموزان ما را در همه موارد تغذیه می کنند و الگو و روش زندگی را هم به آنان آموزش می دهند و آنان از آموزش هایی که تلقین می کند که محیط خانه شیشه ای است و هیچ قسمت مخفی ندارد الگو می گیرند.

 طلاق عاطفی پدر ومادر در خانه، ترویج هم جنس گرایی و ازدواج سفید باعث شده که ما از ارزش های ملی، بومی، مذهبی و ریشه دار خودمان فاصله بگیریم و تا دیر نشده باید متولیان امر تدبیری بیاندیشند.

فسادی که هم اکنون در رده های بالا وجود دارد از مسائل بنیادین شروع می شود و بی تفاوتی در ریشه یابی فسادهای کنونی نیز تبعات خود را سال های بعد نشان می دهد.

 شاهد هستیم فرزندان در خانواده های متدین و مذهبی از لحاظ پایبندی به مقدسات متفاوت از پدر و مادر شده اند فاصله ای میان ارزش های سنتی - مذهبی ما با مدرنیته هست که به آن پست مدرن می گویند که در این راستا دلسوزان، رهبران فکری جامعه و نویسندگان متعهد باید به میدان عمل وارد شوند و کمک کنند.

 دانشگاه ها و آموزش وپرورش ما به روز نیستند و توجه و قیدی ندارند که به این مسائل بپردازند اما همان گونه که در قرآن آمده دو پرونده فردی و اجتماعی افراد در روز قیامت مورد بررسی قرار می گیرد. 

ممکن است که پرونده فردی ما از لحاظ مقید بودن به نماز و روزه و امثال آن خوب باشد اما در زمانی زندگی می کردیم که دزدی، فساد، رشوه و تهمت بوده اما ما کاری نکردیم و کلاه مان را گرفتیم باد نبرد.

همه در بوجود آمدن این وضعیت مقصر هستند و باید پاسخگو بود نمی توان بی تفاوت بود بلکه دلسوزان جامعه باید این مشکلات را بیان کنند و وارد عمل شوند.

در مورد فیلم ها و تئاترهایی که یکی از راه های فرهنگ سازی هستند چه نظری دارید؟

با تماشای برخی فیلم ها و تئاترها شاهد هستیم که گویا امر به منکر و نهی از معروف می شود؛ برنامه سیستماتیک نفوذ در حال اجراست و تشویق هم می شوند برخی تئاترها که کلمات مستهجن در آن بکار می رود و یا روابط مخفی زن و شوهر را نشان می دهد در پایتخت جمهوری اسلامی روی صحنه می رود و جایزه هم می گیرند.

تناقض ها کاملا آشکار است و وزارت ارشاد، سازمان تبلیغات، روحانیون حوزه های علمیه و دانشگاه ها نمی توانند بگویند حیطه کاری ما نیست؛ حداقل می توانند اعتراض کنند.

شورای عالی انقلاب فرهنگی هم باید وارد عمل شود اما این شورا واقعا واداده است و تنها کارشان شده که رییس دانشگاه تعیین کنند.

عملکرد فرهنگی مجلس دهم به چه شکل است؟

مجلس دهم عملکرد فرهنگی مناسبی ندارد وبه مسائل حاشیه ای می پردازد؛ این مجلس کدام کار اساسی و وضع قانون را درباره فرهنگ داشته است؟

من معتقدم مبارزه با فساد و تدوین برنامه جامع فرهنگی برای جلوگیری از تخریب فرهنگ بومی و مذهبی ایران عزم ملی می خواهد و رسانه ها باید در این راستا پیش قدم شوند.

 عملکرد صدا وسیما را چگونه می بینید؟

صدا و سیما بدون برنامه و بدون در نظر گرفتن آینده نگری به پخش فیلم ها اقدام می کند؛ من یک بار در مجلس هشتم به آقای ضرغامی گفتم پیش از انقلاب به افراد زیر 18 سال اجازه داده نمی شد که برخی فیلم ها را تماشا کنند اما همان فیلم ها هم اکنون از صدا وسیمای ایران بدون محدودیت برای رده های سنی پخش می شود وی در پاسخ من گفت در آن آموزه های مبارزه با ظلم هست در صورتی که این ها توجیه است و می رساند که برنامه و هدف گذاری مناسبی در این راستا انجام نمی شود.

زمان طاغوت با آن ارزش ها و اهداف اجازه پخش هر فیلمی را نمی دادند اما در نظام مهوری اسلامی با هدف ترویج آرمان های اخلاق قرآنی، روحیه ها را خشن می کنند که خشونت در بزرگسالی را هم اکنون در جامعه می بینیم.

در کشورهای دیگرهم نظارت بر صدا وسیما است اما متاسفانه مسئولان فرهنگی و نهاد تعلیم و تربیت ما بی تفاوت شدند و روز قیامت باید پاسخگو باشند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠۴-١٣٩۶, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها