سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک نماینده مجلس در گفت وگو با 19دی:

مرز میان نقد و تخریب را نیاموخته ایم

بروز شده : ١-٠۵-١٣٩۶, ١٠:١٧    نسخه چاپی    
ما هنوز مرزبندی میان انتقاد و نقد و تخریب را نیاموخته ایم و به این دلیل است که بسیاری مواقع شاهد هستیم که افراد به جای انتقاد کردن، راه تخریب، ناسزا و تهمت را پیش می گیرند که این امر آسیب های جدی به کشور می زند.

 فاطمه محمدی

19دی: یک نماینده مجلس معتقد است ما مرز میان نقد، انتقاد و تخریب را نیاموخته ایم و این مساله ارکان اصلی نظام را مورد تهدید قرار می دهد.

در مورد برخی مشکلات اساسی کشور از قبیل کارآمدی، دلایل فساد گسترده و زیر پا گذاشتن قانون و تخریب چهره ها در ایران با عبدالکریم حسین زاده عضو کمیسیون عمران و منتخب مردم نقده و اشنویه در دو دوره مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آید:

به نظر شما چرا کارآمدی که مدنظر جمهوری اسلامی است پس از گذشت نزدیک به 40 سال هنوز محقق نشده است؟

یکی از مشکلات اساسی کشور ما نداشتن احزاب کارآمد است زیرا احزاب قدرتمند، کارا و مردمی در مورد تمام مشکلات و وعده های دولت ها پاسخگو خواهند بود.

پس از اتمام دوره دولت های ایران، تاکنون هیچ پاسخگویی از آنان شاهد نبودیم، در حالی که هشت سال قدرت اجرایی کشور را در دست داشتند و وعده و وعید های بر زمین مانده ای داشتند که باید مطالبه می شد.

باید حزبی بود تا مردم از جانب احزاب خود می توانستند دولت ها را مورد پرسشگری قرار دهند.

به غیر از پیدایش احزاب کارآمد چه راه دیگری برای پیشبرد اهداف و مقاصد نظام وجود دارد؟

زمان آن رسیده که برنامه های توسعه پنج ساله به پایان برسد و ما وارد سیکل برنامه های شناور شویم و روند توسعه کشور را از آن مسیر، مورد بازنگری قرار دهیم.

بسته شدن کابینه ای کارآمد، کاملا علمی، اجرایی، عملگرا و بکارگیری کسانی که از ظرفیت اجرایی بالایی برخوردار هستند در موفقیت دولت ها و در عملی شدن برنامه های اجرایی کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

عوامل اصلی بوجود آمدن فساد چیست؟

 مقام معظم رهبری سال 1380 فرمان مهمی را در خصوص مبارزه همه جانبه و سازمان یافته با مفاسد مالی و اقتصادی، خطاب به سران قوا صادر کردند؛ اگر فرمان هشت ماده ای رهبری به سران قوا مبنی بر مبارزه با مفاسد اقتصادی در دستور کار بود ما این سطح از فساد را در کشور نداشتیم.

اگر همه مسئولان در امور اجرایی و قضایی و حتی در مجلس، نظارت دقیقی داشتند، پس از آن فرمان این سطح از فساد اداری و مالی صورت نمی گرفت.

یک دلیل دیگر این است که اگر امروز به پایداری نظام کشوری و سرزمین مان فکر می کنیم بایستی نسبت به شفاف سازی ابایی نداشته باشیم و شفاف سازی را دقیق تر و کارآمدتر شود و با فساد اداری و مالی در هر جا که باشد به قاطعانه ترین شکل ممکن برخورد شود که کشور بتواند از ظرفیت های درون سرزمین نهایت استفاده را داشته باشد.

در مواقعی که قانون هست اما اجرا نمی شود باید چکار کرد؟

 نماینده ها باید نظارت کنند که چرا قوانین مصوب می شود اما اجرا نمی شود و روی هم انباشته می شود و نسبت به اجرایی نشدن آن ها حساسیت خاصی هم وجود ندارد.

 مجلس باید به این مساله ورود کند و قوانینی که دچار این وضعیت هستند را شناسایی کند و نسبت به آسیب شناسی این قوانین اقدام لازم صورت گیرد.

تخریب چهره ها در ایران زیاد است هر رییس جمهوری که می آید رییس جمهور پیشین را تخریب می کند و در مجموع هر شخصی که بخواهد منصبی را بخصوص در زمینه سیاسی بدست آورد از پله های تخریب بالا می رود این امر باعث شده مردم به نظام بی اعتماد شوند که این امر به کارآمدی نظام ضربه می زند، راهکار شما چیست؟

 شاید مسئولان در موقعیتی قرار گیرند که فردی را قبول نداشته باشند اما برای حفظ آن جایگاه و ارزش و ابهت آن باید مواردی را رعایت کنند و همه مسئولان بخصوص روسای قوا باید مصلحت کشور را بر منافع شخصی ارجح بدانند.

ما هنوز مرزبندی میان انتقاد و نقد و تخریب را نیاموخته ایم و به این دلیل است که بسیاری مواقع شاهد هستیم که افراد به جای انتقاد کردن، راه تخریب، ناسزا و تهمت را پیش می گیرند که این امر آسیب های جدی به کشور می زند.

در ایام انتخابات وضعیت بدتر شده بود و به فحاشی رسیدیم که این قبیل فحاشی خیابانی باید جمع شود و با کسانی که این رویکرد و مسیر را برای خود انتخاب کردند باید برخوردهای جدی صورت گیرد که این اعمال تکرار نشود.

 ما پیش تر بی حرمتی به رییس مجلس درقم، آیت الله رفسنجانی، سید حسن خمینی را شاهد بودیم و اخیرا هم رییس جمهور و معاون اول ایشان مورد بی حرمتی قرار گرفتند اگر ما واقعا به دنبال پاک کردن کشور و نظام از این مسیرهای غلط و غیرانسانی هستیم قوه قضاییه باید برخورد جدی داشته باشد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠۵-١٣٩۶, ١٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها