سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اعتدال و فرماندهی؛ ارکان اقتصاد موفق اند

دولت باید کابینه را بچیند نه گروه های سیاسی

رئیس جمهور باید در انتخاب کابینه خود اقدام کند چراکه در هر صورت مردم و مجلس از رئیس جهور انتظار دارند که بتواند در قبال کابینه و عملکرد آنها پاسخگو باشد. در رزوهایی که از ضعف فرماندهی در وزارت اقتصاد و دارایی و بلایی که تندروی ها بر سر اقتصاد آورده حرف به میان آمده، معرفی گزینه های معتدل بیش از گذشته مورد استقبال قرار گرفته است.

به اعتقاد کارشناسان یکی از مسائل مهمی که کشور را دچار مشکلات عدیده ای در بخش های مختلف کرده است، وجود تندروهایی است که مسائل را برای خود جناح بندی و این تندروی را در اجرای امور کشور دخیل می کنند. دلیل اینکه امروز در بخش مهم اقتصاد کشور دچار مشکل هستیم همین تندوری هایی است که سابقا اتفاق افتاده است.

اعتدالگرایی در اجرای مسئولت ها و سیاست های مالی واقتصادی در کشور می تواند ثبات را به اقتصاد متزلزل کشور برگرداند، خیلی ها معتقدند که این ثبات در اقتصاد گم شده و حالا باید به دنبال مهره های معتدل بود تا بتواند جدای از جناح بندی های رایج کشور، اهداف اقتصادی را پیش ببرد.

سلام امینی، نماینده ایلام و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی اعتداگرایی دولت در گزینش کابینه را موثر در کاهش مشکلات اقتصادی دانست و گفت: «اعتدالگرایی دولت در انتخاب گزینه های معتدل کابینه می تواند در روند بهبود وضعیت اقتصادی موثر باشد چراکه در گذشته به دلیل افراط و تفریط های صورت گرفته متضرر شده ایم و مشکلات پیش آمده در اقتصاد امروز ناشی از همین حرکات افراطی و گاها تندرو بوده، تعادل بهتر از نزاع های دیگر است.»

این نشان می دهد حرکت و سیاست های دولت ها در گذشته با چاشنی تندروی باعث شده تا کشور متضرر شود و این امر توجه رئیس جمهور به انتخاب کابینه معتدل را مطلبد. اعتدالگرایی می توانند از بروز تندروی های سیاسی به نفع گروه و جناح جلوگیری کند و آرامش را به فضای اقتصادی کشور بازگرداند.

علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران با بیان اینکه نیازمند اعتدالگرایی در امور جاری بویژه اقتصاد هستیم، اضافه کرد: «اعتدالگرایی در همه امور خوب است اما باید یک چیزی را به خاطر داشته باشیم که ما یک کشور اسلامی هستیم و نباید از روحیه انقلابی که آن هم دقیقا در راستای عقل و خرد است دوری کنیم، برای اینکه حداقل دشمن ما نشان داد که در برخی از مواقع اهل مماشات و ساختن با مجموعه انقلاب و نظام انقلابی ایران نیست. پس یک جاهایی باید با قدرت برخورد کنیم و این براساس موازین قرآنی نیز هست.»

اعتدالگرایی یکی از مولفه هایی است که کارشناسان اقتصادی در این برهه از زمان و در شرایط موجود آن را برای جان گرفتن اقتصاد و تکرار نشدن اتفاقات ناشی از تندروی ها موثر می دانند اما در کنار اعتدالگرایی، فرد منتخب باید قدرت فرماندهی خوب و بالایی برای مدیریت بزرگترین و مهمترین وزارتخانه کشور یعنی وزارت اقتصاد و دارایی داشته باشد.

جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مشکلات اقتصادی کشور از فقدان فرماندهی درست سرچشمه می گیرد، گفت: «مشکل اقتصاد ما نبود مرکز فرماندهی توسعه گرا، تحول گرا و تیم هماهنگ اقتصادی است و اگر سازمان های اقتصادی هر کدام راه خودشان را برود یقینا به جایی نخواهیم رسید و باید رویکرد اقتصادی مشخص، مدیر اقتصادی مشخص با برنامه اقتصادی هماهنگ با همه اجزای دولت داشته باشیم.»

رضا انصاری، نماینده داراب و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعدالگرایی در معرفی گزینه های معتدل یک اصل مهم و کاربردی برای توسعه کشور است، تصریح کرد: «نگاه ما این است که هر نوع تندروی به توسعه کشور آسیب می رساند و اساسا برای اینکه بتوانیم در توسعه کشور بویژه در حوزه اقتصاد مدیریت خوبی داشته باشیم و برنامه ها را پیش ببریم نیازمند اعتدال هستیم. این امری واضح، علمی و بدیهی است و اساسا با تندروی و رفتارهای افراطی نمی توانیم مسیر توسعه کشور را پیش بریم و تا بحال هم وقتی به تاریخچه کشور نگاه می کنیم هر جا که تندروی صورت گرفته است ما آسیب دیده ایم.»

هماهنگی بین دستگاه ها و نهادهای اقتصادی در کشور می تواند راه گشای مشکلاتی که امروز گریبانگیر اقتصاد است، باشد اما حضور افراد توانمند و با سابقه مشخص در اقتصاد که میانه رو هستند نیز خود عامل مهم دیگری است که وظیفه دولت را در انتخاب کابینه سنگین تر می کند اما این موضوع موجب نمی شود که برخی ها به خود اجازه بدهند تا با سهم خواهی در نظر رئیس جمهور تاثیر بگذارند.

رییس اتاق اصناف ایران سهم خواهی را مضر برای کشور و سیاست های اقتصادی دانست و افزود: «سهم خواهی اصولگرایان و اصلاح طلب ها صد در صد برای نظام و سیاست های اقتصادی دولت و کشور مضر است و مخالف این جریان هستم. رئیس جمهور باید بر اساس عقل، درایت و نظر خودش کابینه را بچیند و سهم خواهی از هر طرف، فرد، گروه و یا جناح و نهاد مضر برای حکومت و حال مردم است چراکه سهم خواهی کار درستی نیست. مثلا در رابطه با اتاق های اصناف ما نامه ای به رئیس جمهور نوشتیم و شاخصه های وزرا را به رئیس جمهور منتخب بدون ذکر نام شخص خاصی اعلام کردیم و بقیه هم می توانند چنین کاری انجام دهند اما در نهایت انتخاب با رئیس جمهور باید باشد.»

رئیس جمهور باید در انتخاب کابینه خود اقدام کند چراکه در هر صورت مردم و مجلس از رئیس جهور انتظار دارند که بتواند در قبال کابینه و عملکرد آنها پاسخگو باشد. در رزوهایی که از ضعف فرماندهی در وزارت اقتصاد و دارایی و بلایی که تندروی ها بر سر اقتصاد آورده حرف به میان آمده، معرفی گزینه های معتدل بیش از گذشته مورد استقبال قرار گرفته است.

امینی با بیان اینکه آقای نهاوندیان به عنوان گزینه پیشنهادی دولت می تواند، گزینه مناسبی برای وزارت اقتصاد و دارایی باشد، تصریح کرد: «آقای دکتر نهاوندیان می تواند گزینه مناسبی برای وزارت اقتصاد و دارایی باشد چراکه سال ها در این حوزه فعالیت داشته است و تجارب خوبی هم دارد ضمن اینکه یکی از اقتصاددان های خوب کشور محسوب می شود که در تیم اقتصادی دولت هم حضور داشته است.»

سیدجواد حسینی‌کیا، دبیر دوم کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکرد اعدالگرایانه دولت در حوزه اقتصاد افزود: «رویکرد دولت در حوزه اعتدال توانسته بخشی از مشکلات را از بین ببرد اما تا امروز اقتصاد مشکل جدی ما و پاشنه آشیل همین دولت هم بوده است. دکتر نهاوندیان گزینه مناسبی برای وزارت اقتصاد و دارایی است و امیدواریم هر کسی که وزیر اقتصاد می شود بویژه «دکتر محمد نهاوندیان» که تجربه اتاق بازرگانی و بخش خصوصی را دارد و به عنوان یکی از اقتصاددان های مطرح شناخته شده، بتواند شتابی به وضعیت اقتصادی ما بدهد.»

به هر حال اقتصاد طوفان زده این روزهای کشور، نیازمند حضور افرادی مانند «دکتر نهاوندیان» است که به عنوان گزینه ای معتدل و با تجربه از سوی اقتصاددان ها شناخته شده است تا بتواند به دور از سیاست های فرهاجناحی مشکلات اقتصادی را با کمک تیم اقتصادی توانمند برطرف سازد و جایگاه واقعی اقتصاد ایران را تبیین کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠۵-١٣٩۶, ١٨:٢٧

   

پر مبحث ترین ها