سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش روزنامه 19دی از سه روز کاری مجلس برای رای اعتماد به وزا

دفاعیات وزرا و اظهارنظر نماینده های موافق و مخالف

19دی: پس از دفاع دکتر روحانی از کلیات وزرای معرفی شده، وزرا نیز به دفاع از برنامه های خود و نماینده های موافق و مخالف نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند.

فاطمه محمدی

19دی: پس از دفاع دکتر روحانی از کلیات وزرای معرفی شده، وزرا نیز به دفاع از برنامه های خود و نماینده های موافق و مخالف نیز به بیان دیدگاه های خود پرداختند که گزارش خبرنگار روزنامه 19دی از سه روز کاری مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد به وزاری پیشنهادی را می خوانید:
سیدمحمد بطحایی آموزش و پرورش هر دو حوزه "آموزش" و "پرورش" را اولویت اصلی کشور خواند و بر اجرای الگوی ایرانی اسلامی در مدارس در دولت دوازدهم تاکید کرد.
وی اجرای الگوی ایرانی اسلامی در مدارس، توسعه عدالت آموزشی و پرورشی و تحول در نظام آموزشی را از اساسی ترین برنامه های خود خواند.
چهار موافق اظهارات خود را بیان کردند:
محمد بیرانوندی با بیان این که بطحایی تمام سلسله مراحل دبیری و مدیریتی را طی کرده گفت: این وزیر از جنس فرهنگیان است و می تواند مشکلات آنان را کاهش دهد.
جبار کوچکی‌نژاد گفت: هیچ رد پایی از وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در تخلفات صندوق ذخیره فرهنگیان وجود ندارد و وی تنها وزیری است که همه عمر خود را در این وزارتخانه صرف کرده است.
فرهاد تجری بیان کرد که کارنامه بطحایی مراحل مدیریتی را پله به پله طی کرده و به این امورات فرهنگیان اشراف کامل دارد و در حوزه آموزش موفق بوده است.
ولی داداشی نیز اظهارکرد که بطحایی متعهد و متخصص است و برنامه های مدون و قابل اجرایی دارد.
قاسم جاسمی به عنوان مخالف به سیستم آموزش و پرورش در کشور نقد کردو گفت: شتابزدگی در اجرای سند تحول بنیادین از نقاط ضعف وزارت آموزش و پرورش است، سختی‌ها و تبعیض‌ها انگیزه معلمان را به حداقل رسانده و تعداد قابل توجهی از مدارس کشور هنوز فاقد فناوری‌های نوین هستند و ضروری است تا سیستم اداری و مدیریتی در سطح کلان آموزش و پرورش اصلاح شود.
محسن بیگلری مخالف دوم بود با مطرح کردن این سوال که آیا آقای بطحایی برنامه ای برای رفع نیازمندی های فرهنگیان دارد؟ گفت: فرهنگیان در شرایط بحرانی هستند، با این وضعیت و شکاف موجود در آموزش و پرورش، وزیری نیاز است که به سهم طلبی ها کلمه "نه" بگوید.
سید محمد آذری جهرمی ارتباطات و فن آوری اطلاعات گفت: این که می گویند شبکه ملی اطلاعات اجرا نشده ظلم است و بستن کانال های تلگرامی و دوری از فضای مجازی عاقلانه نیست بلکه دکترین ما مقام معظم رهبری است که فضای مجازی را فرصت و تهدید می دانند.
حسین افضلی به عنوان موافق اول گفت: فضای مجاز اسب تروایی شده که وسط میدان شهر و خانه ما است و امکان آتش زدن آن نیست و تنها راه مهار آن که در دل آن اسب پنهان است شناخت و مدیریت ملی این فضا است و به شدت تاثیرگذار است و جوانان را باید باور کرد تا خود را نشان دهند.
وی گفت من به عنوان کسی که ۲۷ سال عضو هیات عملی دانشگاه شیراز هستم می گویم که مدرک مهم نیست بلگه کارایی مهم است که این وزیر دارد.
رمضانعلی سبحانی فر به عنوان موافق دوم گفت: زیرساخت های اشتغال و فناوری در هر جامعه امروز در بستر فضای مجازی شکل می گیرد و مدیران شرکت های مهم سن ۲۵ تا ۳۵ سال را دارند و در زمان وزیر پیشنهادی ۴۵ درصد قیمت اینترنت کاهش یافته و برای محتواهای اسلامی رایگان است و سرورهای همه به داخل ایران انتقال پیدا کرده اما عده ای از منافع شان در خارج ترس دارند و دست به تخریب می زنند.
محمدرضا رضایی کوچی به عنوان موافق وزیر ارتباطات گفت: جهرمی از خانواده شهید، سالم و پاکدست است و تحولات بزرگی در زمان وی روی داده است و کاهش ۱۵ درصدی هزینه های غیرضروری شرکت دشند و افزایش ۲۰ درصدی درآمد معادل۶۰۰ میلیارد تومان به نفع مردم از ویژگی های مدیریتی وی است.
سید حمیده زرآبادی نیز به عنوان مخالف این وزیر گفت که اگر جوان گرایی با تعهد و تخصص همراه نباشد فرصت سوزی است و وی اشرافی برکار خود ندارد.
مخالف دوم محمدعلی پورمختار بود که گفت: پنهان کاری و عدم شفافیت از ویژگی های آقای جهرمی است و قیاس جوان گرایی با زمان جنگ غیرمرتبط است و هفت سال سابقه برای تصدی یک وزارتخانه کافی نیست.
نادر قاضی پور نیز به عنوان مخالف گفت که جهرمی از بیت المال ۴۰۰ میلیون تومان به آقازاده ها داده و هیچ اعتقادی به ولایت فقیه ندارد و به این خاطر با وی اعلام مخالفت می کنیم.
سید محمود علوی وزیر اطلاعات که وزارتخانه متبوعش در چهار سال گذشته برای حفظ استقلال وزارت، عدم وابستگی جناحی و کار حرفه‌ای و کارشناسی بر محورهای راهبردی تلاش کرد و همت وزارت اطلاعات بر حفظ استقلال، عدم وابستگی جناحی و کار حرفه‌ای و اهتمام این وزارتخانه نسبت به مسئله آموزش در مقابله با نفوذ از اقدامات اساسی است.
علاءالدین بروجردی در حمایت از آقای علوی گفت که وزارت اطلاعات یک تنه در مقابل تمام سازمان‌های اطلاعاتی قدرتمند دنیا ایستاده است و کشورهای اروپایی از امنیت پایدار ایران حیرت زده اند.
وی اقتدار وزارت اطلاعات در خاورمیانه و جهان، موفقیت های شگرف ضد جاسوسی وزارت اطلاعات، تشکیل ستاد ویژه مقابل با نفوذ در وزارت اطلاعات وعملکرد مثبت وزارتخانه در تامین امنیت پایدار ایران را از دلایل موافقت خود با آقای علوی دانست.
نادر قاضی پور نیز در موافقت از وزیر اطلاعات گفت: نابودی ۱۲۰ گروه تروریستی با تلاش بی وقفه سربازان گمنام در زمان آقای علوی بود و وی رفتاری در چارچوب نظام و ولایتمدارانه دارد.
محمدحسین قربانی به عنوان موافق گفت که وزارت اطلاعات از مسائل سیاسی و جریانی دور بوده و رضایتمندی ۷۵درصدی مردم از این وزارتخانه در مقایسه با دیگر وزارتخانه ها جزء توانمندی های آقای علوی است.
سید کاظم دلخوش اباتری به عنوان مخالف اول وزیر اطلاعات گفت که آرمان ها و مردم و مسئولان در فضای مجازی مورد هجوم وتوهین قرار می گیرند و آقای علوی در این زمینه اقدامی انجام نداده و و برای جنگ نرم و آموزش مدیران اقدام قابل توجهی انجام نداده است.
محمدقسیم عثمانی نیز بیان کرد که امنیت کشور به دلیل توانمندی های نیروهای وزارت اطلاعات است اما وزارت اطلاعات سرشار از نیروهای متعهد است که در شان وزارت هستند و وزیر باید از میان معاونان خود کسی را انتخاب می کرد.
علی مطهری نیز گفت: وزارت اطلاعات نقص ساختاری دارد و آقای علوی به سوالات نمایندگان پاسخ نمی دهد و نباید اجازه دخالت به حیطه کاری خود را بدهد.
مسعود کرباسیان وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی مردمی‌سازی اقتصاد برای تحقق بهبود محیط کسب و کار و تولید داخلی و کاهش بیکاری را اولویت برنامه‌های عملیاتی خود دانس و گفت:
معتقدیم سیاست های اقتصاد مقاومتی و شعار سال مقام معظم رهبری راهگشای اصلی ترین مشکل اقتصادی مردم یعنی ضعف بنیه تولیدی رقابت پذیر و بیکاری گسترده است.
فریده اولادقباد با بیان این که با مدیریت کرباسیان بر گمرک، قاچاق کالا از ۲۸ میلیارد دلار به ۱۲ میلیارد دلار کاهش یافت، گفت: ترجمه بیش از 16 کتاب اقتصادی نشان از آشنایی کرباسیان با فضای حاکم و معادلات جهانی دارد ویکی از نکات مثبت وی انطباق بیش از 48 درصدی برنامه های وی با اسناد بالادستی است.
عبدالحمید خدری با تاکید بر این که کرباسیان با روحیه اخلاق مداری و تعاملات مناسب ضعف های اقتصادی کشور را مرتفع می کند، افزود: برنامه های کرباسیان بیانگر این مطلب است که دغدغه های دلسوزان نظام در مباحث اقتصادی را برطرف می کند.
سید کمال‌الدین شهریاری گفت: این وزیر پیشنهادی نخستین کسی بود که دروازه ورود دلارهای غیرنفتی به کشور را باز کرد.
ولی ملکی در مخالف از وزیر پیشنهادی گفت: مکانیزم ارتقاء سطح سرمایه‌گذاری مردمی مشخص نیست و ارائه برنامه‌های کمی لازمه نظارت موثر بر عملکرد وزارت اقتصاد است.
سید هادی بهادری با تاکید بر این که برای اقتصاد به تئوری و مدل نیازمند هستیم، ادامه داد:چهار بخش نفت زدگی، رانت زدگی، دولت زدگی و سیاست زدگی در ایران وجود دارد که انتظاراست که وزیر اقتصادی کابینه دولت دوازدهم مدار اقتصاد را از زیر چرخ های سیاست خارج کند.
رسول خضری نیز در مخالفت از وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت انتظار داریم که کرباسیان به صورت شفاف بفرمایند چقدر می توانند پیگیر مطالبات به حق مردم باشند زیرا هم اکنون رکود در بازار و عرصه کار موجب شده که دل مردم برای تورم تنگ شود و این وضعیت قابل قبول نیست.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه نیز اظهارکرد: منطقه ما سخت ترین دوران خود را می گذراند و با حمایت های رهبری و مدیریت شجاعانه رییس جمهور و حمایت های مردم خطرهای متعددی از سر نظام برطرف شد و ورود ۱۱ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار سرمایه خارجی در طول دولت یازدهم و حضور 105 هیات مهم برای مراسم تحلیف از آغاز انقلاب تاکنون سابقه نداشته است.
وی در پاسخ به یکی از نماینده ها گفت که بنده آخرین نفری هستم که بخواهم تک صدایی در کشور ایجاد کنم.
وی با تصریح بر این که برجام نشان دهنده بی اعتمادی جدی ما نسبت به سیاست های آمریکا است، گفت: ملاحضات جناحی، شتابزدگی، عدم انظباط در کلام و گفتار، اقدامات موازی و ناهماهنگ چالش عمده سیاست خارجی بوده باید با اقناع همدلی و هم افزایی مرتفع شود.
بهرام پارسایی در موافقت با وی گفت: اقتدار دیپلماسی و بازگرداندن عزت به دیپلماسی ایران از اقدامات مهم آقای ظریف است.
طیبه سیاوشی شاه عنایتی نیز بیان کرد: وزارت امور خارجه کشورمان توانسته با در اولویت قراردادن منافع ملی و رعایت مصالح عمومی کشور، نظام ما را از شرایط پیچیده و بعضاً خطرناک به سلامت خارج سازد.
زهرا ساعی با بیان این که آقای ظریف به قدرت مذاکرات را به نتیجه رسانده است گفت: وزیر خارجه با رای بیشتر قدرت چانه زنی بیشتری خواهد داشت و با توجه به این که دولت جدید آمریکا پرخاشگر و بی منطق است در ماه های آینده باید مذاکرات بیشتری با طرف های دیگر برجام صورت گیرد و به این منظور هر چه رای وزیر خارجه بالاتر باشد قدرت چانه زنی بیشتری خواهد داشت.
سید محمدجواد ابطحی با بیان این که بزرگترین دستاورد برجام بی اعتمادی به آمریکا بود ومومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمی شود، گفت: وزیری می خواهیم که با توجه به این که پشتوانه همه مجلسیان را دارد محکم در مقابل آمریکا بایستد و سیاست خارجی ایران نیازمند کشتی‌بان دیگری است.
محمدعلی پورمختار ضعف سفرای ایران مسبب مشکلات واردکنندگان و صادرکنندگان ایرانی است و این ناشی از ضعف مفرط وزارت خارجه به لحاظ نظارت و ارائه مسئولیت به سفرا است.
محمدرضا پور ابراهیمی نیز با بیان این که سفرای ایران رویکرد امنیتی و سیاسی دارند و آنچه بلد نیستند اقتصاد است، افزود: ساختار وزارت امور خارجه در قالب ارائه اساسنامه باید تغییر کند.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز گفت: در این دوره 16 درصد پرداختی ها از جیب مردم کاهش یافته و مشکلات حوزه بیمه نیز با تدابیر رئیس جمهوری برطرف می شود.
احمد بیگدلی حذف زیرمیزی پزشکان را از اقدامات مهمی دانست که در دوران قاضی زاده هاشمی صورت گرفت.
مرتضی صفاری نطنزی با بیان این که سوابق علمی و کاری قاضی زاده درخشان است، افزود: براساس نظرسنجی از دستگاه های مختلف، بالاترین رضایتمندی مربوط به عملکرد وزارت بهداشت است.
سید مرتضی خاتمی نیز با بیان این که 95 درصد از برنامه ‌های وزیر بهداشت با اسناد بالادستی منطبق است، گفت: افزایش یک چهارمی ظرفیت تخت‌های بیمارستانی در دوران وی انجام شده است.
غلامرضا تاجگردون تمام برنامه های قاضی زاده هاشمی منطبق با اسناد بالادستی و سیاست‌های رهبری می باشد وکاهش آمار داروهای وارداتی به کشور از خدمات وی است.
محمدقسیم عثمانی نیز عنوان کرد: نبود تعادل در پرداخت حقوق و دستمزد در بدنه نظام پزشکی و نبود تمرکز بر بهداشت از نواقص مهم کار قاضی زاده هاشمی است.
سید هادی بهادری نیز در مخالفت از قاضی زاده هاشمی گفت: بی عدالتی و تفاوت زیاد حقوق پزشکان با سایر نیروهای بیمارستان و نگرانی از تامین مالی طرح تحول سلامت از کاستی های برنامه وزیر پیشنهادی است.
احمد علیرضابیگی با مطرح کردن این سوال که باید از آقای قاضی‌زاده که مسئول اجرای این قانون در وزارت بهداشت بودند سوال شود که چه اقداماتی را در این راستا انجام داده‌اند؟ گفت: وزارت بهداشت در چهار سال گذشته حدود ۴۰۰ میلیارد تومان را در بانک‌های مختلف سپرده‌گذاری کرده و بهره آن را دریافت می‌کند.
ولی ملکی نیز در مخالفت با قاضی زاده گفت: به علت عدم اجرای مدیریت اصولی بر منابع مالی و توجه ویژه به جیب کسانی که درآمدهای ماهیانه میلیاردی دارند با تأخیر در پرداخت بیمه سلامت و تأمین اجتماعی نزدیک به ۲۰ هزار میلیارد بدهی در وزارت بهداشت ایجاد شده است.
علی ربیعی وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در دفاع از عملکرد خود گفت: در گذشته فرایند رفاهی کشور بدون هدفگذاری با سیاست‌های توزیعی ادامه داشت ولی با پاشیدن پول معضل اشتغال و فقر حل نمی‌شود و ما دفترچه بیمه را به دفترچه هویت تبدیل کردیم.
غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در دفاع از وی گفت: ربیعی زیرساخت های نظام جامع تامین اجتماعی را فراهم کرده است.
محمد محمودی شاه نشین نیز با اشاره به این که سازمان تأمین اجتماعی در دوران ربیعی از بی‌هویتی نجات یافت، گفت: خدمات بهزیستی، استانداردسازی مهدکودک و شیرخوارگاه تا مراکز نگهداری معلولان و سالمندان و توسعه مراکز مهارت آموزی، جلب مشارکت بخش خصوصی و افزایش پرداخت سهم دولت بهشی از اقدامات وی بوده است.
سید فرید موسوی نیز در ادامه با بیان این که آقای ربیعی 30 دستور‌العمل و بخشنامه برای مبارزه با فساد صادر کرده، گفت: امروز اطلاعات ۷۰ درصد شرکت‌های تابعه صندوق‌های بازنشستگی در بورس قابل دسترسی است.
محمدصادق حسنی جوریابی نیز گفت: ۱۱ میلیون نفر در دوران ربیعی تحت بیمه همگانی قرار گرفته‌اند/حداقل حقوق کارگران از ۴۵۰ هزار تومان به یک میلیون و ۱۰۰ تومان افزایش یافته است.
فرج الله رجبی در مخالفت با ربیعی گفت: بخش تعاون از وضعیت نابسامانی برخوردار است و توجه به مسائل صندوق های بازنشستگی از ضروریات است.
امیرخجسته نیز در ادامه گفت: چرا باید سه میلیون اتباع خارجی در واحدهای تولیدی ما فعایلت کنند در صورتی که هفت میلیون نیروی آماده به کار ایرانی وجود دارد؟
محمود حجتی وزیر پیشنهادی جهادکشاورزی نیز گفت: نیمی از پول گندم‌کاران پرداخت شده و در طول چهار سال تولیدات کشاورزی ۱۱۸ میلیون تن افزایش داشته است.
فریدون احمدی در موافقت از وی با بیان این که حجتی خط و خطوط سیاسی دارد ولی سیاسی کار نیست، گفت: وی فردی مومن، معتقد، فداکار و دارای سوابق چشم گیر و ساده زیست است.
شهبار حسن پور بیگلری با بیان این که مخالفان باید انصاف داشته باشند گفت: حجتی پدر کشاورزی ایران است و فرمایش امام ( ره ) و رهبری را در عمل پیاده کرده است.
جلال محمودزاده نیز گفت: تراز تجاری بخش کشاورزی در زمان حجتی ارتقاء یافته است.
صدیف بدری به عنوان نخستین مخالف گفت: افزایش خسارات کشاورزان به علت ضعف مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی است و مصرف بی‌رویه سموم شیمیایی باعث به خطر افتادن سلامت مردم شده است.
مهرداد بائوج لاهوتی با بیان این که رشته تحصیلی حجتی مرتبط با سمت وی نیست، گفت: 400 هزار تن کمبود برنج دستاویزی برای واردات توسط منفعت طلبان شده است.
احسن علوی نیز فقدان برنامه وزارت جهادکشاورزی را دلیل نوسان تولید محصولات کشاورزی دانست.
محمد حسینی نیز به عنوان منتقد گفت: زمین خواران حومه تهران مورد برخورد جدی وزارت جهادکشاورزی قرار نگرفتند و این وزارتخانه ۸۰۰ میلیون یورو بابت واردات جو، ذرت و سویا دریافت کرده‌ ولی در جای دیگری مصرف شده که این به دلیل ضعف آقای حجتی است.
علیرضا آوایی وزیر پیشنهادی دادگستری نیز در دفاع از اقدامات خود گفت: تلطیف و تقویت روابط بین قوه قضائیه و دولت و مجلس با هدف کاهش اصطکاک بین قوا از جمله برنامه‌های وزارت دادگستری است.
محمدکاظمی با تاکید بر این که آوایی در بین جامعه قضات کشور به عنوان یک قاضی پرکار و اخلاقمدار معروف است، گفت: انتخاب وی در راستای حل مشکلات سازمان تعزیرات حکومتی و ایجاد اصلاحات در این سازمان نقش موثری دارد.
حسن بهرام نیا نیز گفت: آوایی نزدیک به 40 سال در مشاغل مختلف قضایی سابقه فعالیت دارد و این تجربه کافی را دارد.
اکبررنجبرزاده نیز تصریح کرد: سابقه حضور آوایی در قوای مجریه و قضاییه به ایجاد هماهنگی میان قوا زمان تصدی وزارت دادگستری کمک می‌کند.
محسن بیگلری به عنوان تها مخالف وزیر پیشنهادی گفت: آوایی برنامه‌ای برای حل مشکل پزشک قانونی کردستان ندارد.
علی حاتمی وزیرپیشنهادی دفاع با بیان اینکه فرهنگ ایثار و شهادت تکلیف اعتقادی ماست، گفت: قانون اکثریت های تحصیلی، توسط ستادکل به ارتش، سپاه، وزارت دفاع، نیروی انتظامی و تمام مجموعه ها ابلاغ شده است.
شهروز برزگر در موافقت از وی گفت: حمایت قاطع نمایندگان به دور از سلایق از وزیر پیشنهادی دفاع نشان از پشتیبانی مجلس از نیروهای مسلح است.
امیرحسین قاضی زاده هاشمی نیز گفت: سپاه و ارتش از امیر حاتمی برای حضور در وزارت دفاع حمایت کرده اند.
حاتمی تنها وزیری بود که هیچ مخالفی نداشت
عباس آخوندی وزیرپیشنهادی راه و شهرسازی در دفاع از عملکرد خود گفت:
رحیم زارع به عنوان موافق گفت: عملکرد آخوندی در حوزه مسکن مهر و حمل و نقل قابل قبول است.
محمود صادقی نیز در جایگاه مخالف با بیان این که حمایت از دولت به معنای نادیده گرفتن ضعف ها نیست، گفت: نبود توجه متوازن به بخش مسکن و شهرسازی در کشور مشهود است.

ادامه جلسه در روز شنبه برگزار خواهد شد و بقیه وزرا و نماینده های موافق و مخالف به بیان دیدگاه های خود می پردازند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩۶, ١٠:١۵

   

پر مبحث ترین ها