سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

فساد سم مهلکی برای از بین بردن انقلاب است

۱۹دی: یک نماینده مجلس معتقد است که فساد در هر کشوری مانند سم مهلکی است و با انتخاب مدیران کارآمد و نظارت دقیق می توان مانع این امر شد.

فاطمه محمدی

۱۹دی: یک نماینده مجلس معتقد است که فساد در هر کشوری مانند سم مهلکی عمل می کند و با انتخاب مدیران کارآمد و نظارت دقیق می توان مانع این امر شد.

علیرضا رحیمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و منتخب مردم تهران در مجلس شورای اسلامی به سوال های ما در مورد نقش فساد در کارآمدی نظام و نقش مدیریت های نادرست در به چالش کشیدن کارآمدی و دلیل اجرایی نشدن قانون و نقش فساد در از بین بردن انقلاب پاسخ می دهد.

در خصوص فسادی که در کشور وجود دارد چه نظری دارید و نقش آن در کاهش کارآمدی نظام چیست؟

موضوع کارآمدی یک بحث ملی است و اعتبار مدیریتی نظام به کارآمدی آن و عملکرد مدیران وابسته است.

 طرفداری و اعتقاد به دولت ها باید با هدف پیشرفت کشور و نزدیک شدن به اهداف قانون اساسی باشد زیرا قانون اساسی و اعتبار و سربلندی کشور فصل مشترک همه جناح ها و گروه ها است و هر چقدر کارآمدی دولت و مدیران بالاتر باشد شرایط بهبود یافته و یک قدم به جلو خواهیم رفت.

منظور شما این هست که چالش به صورت کلی به مدیریت برمی گردد؟

یکی از چالش های قابل توجه در کشور هم اکنون بحث مدیریت است والبته این امر به معنای ناکارآمدی همه مدیریت ها نیست بلکه در یک ارزیابی کلی یک نمره نسبی پایینی از مدیریت کشور ارائه می شود.

همه گروه ها و جناح ها باید با تلاش خود نقاط ممتاز مدیریت کشور را تقویت کنند و نقاط ضعیف و آسیب پذیر کشور را هم ترمیم وبرطرف کنند.

اعتبار مدیریتی نظام به کارآمدی آن و عملکرد مدیران وابسته است

این که قانون هست و اجرا نمی شود به چه دلیل است؟

بخشی از آن به دلیل ضعف نظارت است و نظارت قوی و کارآمد می تواند ضعف ها را جبران کند و در وهله دوم انتخاب مدیران کارآمد است.

همه گروه ها باید نقاط ممتاز مدیریت کشور را تقویت کنند زیرا انتخاب مدیر کارآمد، کارایی نظام را افزایش می دهد.

 اگر مدیری در مسندی مدیریت ناکارآمدی داشته دلیلی ندارد که در جای دیگر سمتی را بگیرد و با جابه جایی، یک فرصت جدید را در اختیار وی قرار دهند.

مجلس دو بعد نظارت و قانونگذاری را در اختیار دارد اما در قانونگذاری پیش گام تر است؟ نظر شما هم در این باره چیست؟

بله؛ مجلس باید به بعد نظارتی خود یک چارچوب کارآمد بدهد و ساختارهای نظارت مجلس باید تقویت شود تا نتیجه و خروجی لازم در جهت تقویت و رسیدن به کارآمدی حاصل شود.

برای نمونه نظارت بر صدا وسیما مورد انتقاد است و ساختار نظارت بر آن یک ساختار ناکارآمد است و همین طور نظارت بر برخی نهادها کافی نیست.

نقش فساد در از بین بردن انقلاب تا چه حدی است؟

فساد در هر بخش اعم از خصوصی، دولتی، میان مدیران و بین مردم باشد سم مهلک است که این امر در حوزه مدیریتی و برای اقتصاد کشور و بر پابرجایی انقلاب تاثیرگذار است.

 این یک وظیفه ملی، دینی، وجدانی و اخلاقی برای همه است که با مشاهده فساد در هر حوزه ای اعم از فساد مالی، اقتصادی و مدیریتی، واکنش و حساسیت لازم را داشته باشیم.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠۵-١٣٩۶, ١٠:٢٩

   

پر مبحث ترین ها