سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

نیازمند حرکت ضربتی دولت برای اجرای سند تحول هستیم

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٣٣    نسخه چاپی    
۱۹دی: یک عضو کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است که سند طرح تحول آموزش وپرورش نیازمند طرح ظربتی است و دولت به این منظور باید تمام ظرفیت خود را بکار گیرد.

 

فاطمه محمدی

خبرنگار ۱۹دی در مورد اولویت های کاری وزیر آموزش وپرورش از جمله اجرای سند تحول نحوه گزینش و اجرای نظام رتبه بندی و راهکارها برای برون رفت از مشکلات فرهنگیان، تامین امنیت جانی و ایجاد شرایط لازم برای آموزش همگانی دانش آموزان وسوق دادن آنان به سمت آموزش های مهارتی و کاربردی و پرورش توام با آموزش با فرهاد فلاحتی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم قائنات به گفت وگو پرداخته که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

راه نجات آموزش وپرورش عمل به اسناد بالادستی است

دلیل رای بالا به وزیر آموزش وپرورش چه بود و وی باید چه اقداماتی را در اولویت کاری خود قرار دهد؟

رای بالای مجلس به وزیر آموزش وپرورش به دلیل توجه وی به دو سند تحول بنیادین و توسعه ششم بود

اجرای سند تحول عمده مشکلات آموزش وپرورش را حل خواهد کرد؛ راه نجات آموزش وپرورش از بحران های اقتصادی، تبعیض، کمبود حقوق و نداشتن رفاهیات کافی که دغدغه فرهنگیان است در این دو سند آمده است.

دستور اجرایی شدن سند تحول از شش سال پیش صادر شد اما متاسفانه هیچ کدام از وزرای پیشین آن را در اولویت کاری خود قرار ندادند.

امیدواریم وزیرکنونی با برنامه ریزی منسجم و تیم قوی قسمت هایی از سند را که می شود در اسرع وقت اجرا کند و آنچه که نیاز به برنامه ریزی برای اجرا دارد را طبق اولویت به نتیجه مطلوب برساند.

دانشگاه فرهنگیان با انتخاب رییس تعیین تکلیف شود

روش ها و راهکارها چیست؟

نخستین موضوع شیوه جذب فرهنگیان از طریق دو دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است که در قانون آمده اما متاسفانه در چند سال گذشته به آن کاملا بی توجهی شده است.

اشتغال معلم با اشتغال یک کارمند بخصوص در شرکت خصوصی متفاوت است زیرا معلم نیاز به آموزش ها و شایستگی های تخصصی تر دارد.

در این راستا آموزش وپرورش باید دانشگاه فرهنگیان را تقویت کند اما مشکل بنیادی از همان جا شروع می شود به نحوی که این دانشگاه مدت ها است که با سرپرست اداره می شود و تعیین تکلیف نشده و از سوی دیگر بیشتر مراکز فرهنگیان در سطح کشور دچار مشکلات حاد اقتصادی هستند.

لزوم جذب سالانه ۳۰ هزار نفر در دانشگاه فرهنگیان

سالانه چه تعداد نیرو از دانشگاه فرهنگیان جذب آموزش وپرورش می شوند؟ و آیا غیراصولی بودن جذب سبب نمی شود که ما در گوشه و کنار شاهد خشونت علیه دانش آموزان باشیم؟

سالانه پنج تا هفت هزار نفر جذب نیرو از دانشگاه فرهنگیان است که آنچنان عددی به حساب نمی آید و حداقل باید به ۲۰ تا ۳۰ هزار نفر برسد.

عامل اصلی در مصونیت بخشی در مسائل تعلیم و تربیت، جدی گرفتن نیروی انسانی و متمرکز شدن روی آن است که دولت باید اهتمام جدی به آن داشته باشد.

ضعف در مدیریت انسانی سبب جذب آموزش وپرورش از راه های مختلف است

به چه دلیل آموزش وپرورش از راه های دیگر مانند آزمون های گسترده گزینش را انجام می دهد؟

به دلیل ضعف در مدیریت انسانی است؛ شیوه جذب آموزش وپرورش باید از طریق دانشگاه فرهنگیان و منحصر به خودش باشد و هر گونه نیروی دیگر از بیرون، به آموزش وپرورش و دانش آموزان لطمه وارد می کند.

نیازمند هم افزایی در دولت برای اجرای سند تحول هستیم

چه موانعی سر راه اجرایی شدن سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش است که پس از شش سال اجرایی نشده است؟

تاکنون اهتمامی به این امر نبوده، راهکارهای دقیق و قابل اجرا در سند آمده و کاملا مشخص است که دولت و وزارتخانه باید چه اقدامی را انجام دهد.

باید هم افزایی در دولت انجام شود وزارتخانه های دیگر و سازمان برنامه و بودجه کمک کنند و مانند سند ۲۰۳۰ که یک دفعه ابلاغ های متعددی از سوی دولت برای افراد صورت گرفت و اجرایی شدن آن از همه خواسته شد باید برای اجرای سند تحول نیز همه ظرفیت خود را بگار گیرد و ضربتی وارد عمل شد.

قسمت هایی را هم که اگر احیانا قابلیت اجرایی نداشته یا ابهام داشته باشد از طریق کارشناسان بررسی شود و در صورت نیاز کمیسیون آموزش و مجلس هم ورود پیدا می کنند.

نظام رتبه بندی فرهنگیان بهترین اقدام است

نظر شما در مورد نظام رتبه بندی فرهنگیان چیست؟

بهترین اقدام است که باید انجام شود؛ روش رتبه بندی معلمان در سند تحول آمده و در آموزش عالی نیز اجرایی می شود و میان استاد یار و استاد و حقوق و مزایای آنان تفاوت است اما در نظر نگرفتن این عوامل در آموزش وپرورش سبب دلسردی معلمان شده است.

باید در تدوین کتب، نوع آموزش، روش های کلاس داری، به روز کردن سالن های مهارتی و مجهز کردن آزمایشگاه های دانش آموزی و توجه به پژوهش سراها و ایجاد سالن های مهارت آموزی بازنگری و برنامه ریزی شود.  

سند تحول و سند توسعه برنامه ششم کشور دولت را مکلف به تربیت نیروی متخصص و ایجاد فضای با نشاط کرده است. 

برخی نقاط کشور مکانی به نام مدرسه ندارند

در خصوص ایجاد مدرسه در مناطق محروم و امنیت جانی در مدارس چه اقدامی باید انجام شود؟

 یکی از اولویت های کاری آموزش وپرورش باید در حوزه های ساخت وساز مدارس باشد

از سوی کمیسیون آموزش مجلس از چندین مدرسه بازدید انجام شد برخی از نقاط کشور اصلا مکانی به نام مدرسه ندارند و در مناطق کم برخوردار کشور مدارس فضاهای نامناسبی دارند.

دانش آموزان فراوانی در سن تعلیم و تربیت هستند که به دلیل محرومیت های فرهنگی نمی توانند در مدارس حضور پیدا کنند که آموزش وپرورش باید ورود پیدا کند و دولت هم کمک کند که این مشکل برطرف شود.

 در مورد ایمنی مدارس و امنیت جانی دانش آموزان نیز تدابیری اندیشیده شود که دیگر شاهد حوادثی از قبیل حادثه شین آباد نباشیم.

مسائل فرهنگی و نشاط در مدارس نیز باید از جمله اولویت های این وزارتخانه باشد زیرا نخستین جایی که دشمن به عنوان ابزار استفاده می کند و مورد تهاجم فرهنگی قرار می دهد مدارس است که سرمایه گذای آنان در دانشگاه ها نتیجه می دهد.

هدایت دادن دانش آموزان به سوی هنرستان ها از امروز باید آغاز شود

در خصوص توجه دادن دانش آموزان و خانواده آنان به سمت آموزش های مهارتی چه اقدامی باید انجام شود؟

 امروز نیاز به مهارت آموزی دانش آموزان است و درپایان دوره پنج ساله ششم باید۵۰ درصد دانش آموزان به هنرستان ها و کار ودانش بروند.

 تحقق این امر یک باره و با اجبار نتیجه بخش نیست بلکه باید این اقدام هدفمند باشد که در برنامه ششم و سند تحول نیز راهکارهای آن بیان شده است.

از هم اکنون نیاز به بسترسازی و ایجاد جذابیت در هنرستان ها و کاردانش است و باید رشته هایی که کاربردی و مورد توجه دانش آموزان است را ایجاد کنند.

محتوای کتب درسی باید به روز باشد

چگونه پرورش باید وارد نظام آموزش ایران شود؟

مهارت آموزی، اقتصاد مقاومتی، ایثار و شهادت و جهاد باید هنرمندانه و زیبا با روش های کارشناسی در مقاطع تحصیلی مختلف گنجانده شود.

با جدی نگرفتن بحث ایثار و شهادت در محتوای کتب درسی، عمده کار پرورشی ما هدر رفته است

اگر قرار باشد که هرازگاهی برخی شهدا مانند شهید حججی در کشور مطرح می شوند نیاز به تولید محتوا نیز هست که زمینه های آن کتب درسی است.

متاسفانه ما می بینیم که درس شهید فهمیده را از کتب درسی حذف می کنند و از سوی دیگر به شهدایی مانند شهید حججی بها داده می شود؛ آموزش وپرورش باید این تعارضات را برطرف کند.

شهید حججی در امتداد و نسل جدید شهید فهمیده است به عنوان قهرمان ملی باید به همگان معرفی شود به نحوی که در اذهان نسل های دوم و سوم پس از خود بماند به این کار اقدام درست پرورشی است.

به صرف برگزاری اردو، پوشیدن لباس خاص و برپایی مراسم دعا در مدارس راهکار قوی نیست.

توجه به این مسائل سبب واکسینه شدن و مصونیت بخشی دانش آموزان در برابر هجمه های گسترده شبکه های مخالف ایران و ضد اخلاق است که متاسفانه روز به روز هم گسترش بیشتری پیدا می کنند و باید در مورد آن ها تحقیق شود.

اگر وزارت آموزش وپرورش توجه به اسناد بالادستی داشته باشد بی نیاز از سندهای دیگر مانند سند ۲۰۳۰ می شود.

محتوای کتب درسی باید به روز باشد و مسائل مورد نیاز در آن گنجانده شود امروز اقتصاد مقاومتی فقط در حرف است دانش آموزانی که این مساله را درک کنند و در زندگی آینده بکار گیرند باید از طریق آموزش وپرورش تربیت شوند و اگر شیوه کار پرورشی به این سمت برود بسیاری از مشکلات ما در آینده حل خواهد شد.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها