سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نایب رییس کمیسیون عمران مجلس در گفت وگو با 19دی:

سابه بی توجهی مسئولان بر سر کارگران ساختمانی

بروز شده : ٣-٠٧-١٣٩۶, ١٠:۴۴    نسخه چاپی    
سالانه حدود 20 هزار حادثه ناشی از کار اتفاق می‌افتد که از این تعداد نزدیک به 15 هزار حادثه در بخش ساختمانی است و در سال 95، ۸۱۲ نفر جان خود را در حوادث ناشی از کار از دست دادند.

 

فاطمه محمدی

بر اساس برخی اظهارات رسمی، ایران جزء یکی از پرحادثه‌ترین کشورها در حوادث ناشی از کار است.

به گفته علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر در بخش حوادث کار، ایران در رتبه دوم یا سوم دنیا قرار دارد که آمار بسیار نگران کننده‌ای است و پرحادثه‌ترین حوادث کار برای کارگران ساختمانی رخ می‌دهد.

بیش از ٤٥ درصد حوادث ناشی از کار در ایران مربوط به بخش ساختمان است، در حالی که این آمار در کشورهای پیشرفته حدود ١٧ درصد از کل حوادث را شامل می شود.

سالانه حدود 20 هزار حادثه ناشی از کار اتفاق می‌افتد که از این تعداد نزدیک به 15 هزار حادثه در بخش ساختمانی است و در سال 95، ۸۱۲ نفر جان خود را در حوادث ناشی از کار از دست دادند.

سلامت جسمی و شغلی کارگران ساختمانی در معرض خطر است و توجه آنچنانی به آنان نمی شود و بنابر تحقیق مشترک وزارت رفاه و مرکز تحقیقات سلامت کشور، ایمن نبودن محیط کار، فقدان آموزش‌های لازم به کارگران و نبود تجهیزات و امکانات پیشرفته و بی‌توجهی کارفرمایان به قانون کار باعث شده این آمار در کشور ما بالاتر از استاندارد‌های بین‌المللی باشد.

هزینه مستقیم و غیرمستقیم حوادث شغلی در ایران حدود یک ششم تا یک پنجم بودجه سالانه کشور است.

این بی توجهی به قشر کارگر برخلاف احادیث اسلامی و سخن رهبر کبیر انقلاب اسلامی است که بیان کردند کارگران و دهقانان، مدیران جامعه انسانیت هستند و این نکته را به ذهن قوت می دهد که چون قشر ضعیف جامعه هستند فوت بی سر و صدایی هم در کشور دارند.

سهیلا جلودارزاده نماینده مجلس شورای اسلامی در این زمینه معتقد است شرایط فعلی اقتصاد کشور ظلم به کارگران و تفاوت درآمد مسئولان و کارگران فاصله از شیوه امام علی(ع) است.

در این راستا نایب رییس کمیسیون عمران و منتخب مردم دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی نیز معتقد است ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است که ضعف نظارت وزارت کار سبب افزایش 34.4 درصدی فوتی های ناشی از حوادث کار در تهران شده است.

مجید کیان پور در گفت‌وگو با خبرنگار 19دی، به سوالات ما در این راستا پاسخ داده است که درادامه می آید:

دلیل افزایش فوتی ها و مصدومان در حوادث ساختمانی چیست؟

دلیل اصلی نبود ایمنی در کار و جدی نگرفتن شعار «اول ایمنی بعد کار» در ایران است.

نخست باید همه جوانب در نظر گرفته شود سپس اقدام به ساخت و ساز شود نه این که بدون فراهم آوری ابزار و امکانات به روز کارگران ساختمانی را به دام حوادث بیاندازیم.

مقصر اصلی در این زمینه کیست؟

 ۵۰ درصد حوادث ناشی از کار مربوط به کارگران ساختمانی است و متاسفانه ضعف نظارت وزارت کار موجب افزایش فوتی های ناشی از حوادث کار است و بخش عمده ای از کارفرماها با سوء استفاده از این ضعف نظارتی نسبت به ارتقای ایمنی کارگاه ها کوتاهی و جان کارگران را در معرض خطر قرار می دهند.

مقررات ایمنی باید از سوی کارفرماها جدی گرفته شود و پیش از شروع کار زیرساخت های ایمنی فراهم شود؛ همانطور که تکنولوژی در دنیا گسترش می یابد برای ایمنی کارگاه ها نیز از روش های نوینی استفاده می شود که هر اندازه لوازم و تجهیزات کار به روز و پیشرفته تر باشد حوادث ناشی از کار کاهش و در غیراین صورت این حوادث افزایش می یابد.

متاسفانه هنوز نتوانسته ایم از تکنولوژی های

تکنولوژی ساخت را در صنعت، اشتغال، تولید، لوازم ساختمان و معدن به ایران وارد شده اما به بحث ایمنی کارگران توجهی نشده و تکنولوژی به روز ایمنی در کار مطابق استانداردهای روز دنیا در ایران استفاده نمی شود بنابراین مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی به درستی تعریف و به کارکنان منتقل نشده است.

به عنوان مثال داربست های معمولی ایران با کشورهای خارجی کاملا متفاوت است و عمر مفید هر جزء ساختمان لحاظ نمی شود و مشکلات دیگری را بوجود می آورد.

برای کاهش فوتی های ناشی از حوادث کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید بر عملکرد کارگاه ها نظارت بیشتری داشته و به طور مرتب ایمنی آنها را رصد کند.

قانون هایی مانند قانون کار تصویب می شود، چرا اجرا نمی شود؟

ما فقط بازرسی حین کار داریم و نظارت قوی را شاهد نبودیم؛ باید توجهی شود تا حوادث ناشی از کار در کشور به حداقل برسد

همان گونه که برای حوادث جاده ای با برنامه ریزی سالانه 10 درصد از فوتی های حوادث رانندگی کشور کاهش یافت و در دوره 10 ساله از 28 هزار به 16 هزار فوتی رسید هم اکنون نیز باید توجهات به سمت کارگران ساختمانی معطوف شود و با هدف گذاری و برنامه ریزی جدی و منسجم دولت حوادث ناشی از کار به حداقل برسد.

با توجه به حجم بالای فوتی و مصدوم در کشور مجلس به این امر ورود پیدا نمی کند؟

حتما از طریق کمیسیون عمران پیگیر می شویم زیرا ایمنی محل کار باید اجباری شود اما کسی به فکر مصدومانی نیست که هزینه درمان آنان به مراتب بیشتر از فوت است و خانواده کارگران ساختمانی بعضا ماه ها یا تا آخر عمر باید با عوارض آن دست و پنجه نرم کنند و هزینه درمان را به سختی تامین کنند.  

وزارت کار باید به صورت ویژه ورود کند و ضعف ها و کاستی ها را آسیب شناسی کند به عنوان لایحه به مجلس ارائه دهد تا به عنوان قانون مصوب شود.

مشکل اصلی در مرحله نخست نبود نظارت کافی وزارت کار و تعاون اجتماعی به عنوان متولیان امر و در مرحله بعد نبود نظارت دقیق کارفرماها بر پیمانکاران و کارگران است.

به آموزش و مهارت آموزی چه میزان بها داده می شود؟

این موضوع خیلی جدی گرفته نمی شود؛ در حال حاضر در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه به ازای هر 70 نفر تکنیسین یک مهندس وجود دارد اما در ایران برعکس است و برخی کارگران هیچ گونه تخصصی در زمینه مهارت های فنی کار خود ندارند.

نظر شما در مورد اجباری شدن دوره های آموزشی برای کارگران ساختمانی چیست؟

تمامی کارگران ساختمانی باید مهارت های فنی و تخصصی مورد نیاز را فراگیرند اما در حال حاضر به صورت سنتی آموزش می بینند و هر لحظه خطری در کمین آنان است.

نیازمند مهارت آموزی تکنسین ها هستیم همه دنبال مدرک هستند اما جامعه به همه رده های شغلی نیاز دارد در کشورهای توسعه یافته به ازای هر 70 درصد تکنسین یک مهندس وجود دارد در کشور ما تقریبا برعکس است.

 نیروی متخصص دانشگاهی بدون مهارت آموزی موجود است و شکافی میان نیروی ساده و متخصص در ایران به وجود آمده و باید توجه و سرمایه گذاری بیشتری به تکنسین ها شود.

البته ایمن سازی محل کار نیز سبب فوت و مصدومیت بوده و تنها مصدومیت به دلیل آموزش نبوده است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٧-١٣٩۶, ١٠:۴۴

   

پر مبحث ترین ها