سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با ۱۹دی:

خویشاوند سالاری امید را در مردم می خشکاند

بروز شده : ۴-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٢٠    نسخه چاپی    
19دی: یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی معتقد است که واگذاری مسئولیت ها بحث توزیع ارث و میراث نیست و مساوات اصولی باید در میدان مدیریتی کشور شکل گیرد.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: اخیرا مساله ژن خوب در کشور بر سر زبان ها افتاده و یکسری فرزندان و بستگان نماینده ها و مسئولان از سنین پایین در مسندهای بزرگ می نشینند و رابطه جای ضابطه را گرفته و گویی ذاتا فکر می کنند که شایستگی های لازم را هم دارند.

در این مورد با اکبر رنجبرزاده عضو هیات رئیسه و منتخب مردم اسدآباد در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

خویشاوند سالاری امید را در مردم می خشکاند

نظرتان را در مورد انتصاب های خویشاوندی سهم خواهی و خویشاوند سالاری در کشور بفرمایید؟

باید به صورت کارشناسی و مدون شاخص های لازم را برای احزار پست های مدیریتی تعیین کرد زیرا کسانی که سلسله مراتب لازم را طی نکرده اند و از طریق واسطه و رابطه در جایگاه هایی قرار گرفتند آسیب به آینده کشور می زنند و اسباب بی اعتمادی مردم را فراهم می آورند.

 نخبگان جامعه هم دچار یاس و سردرگمی شده و توانمندی ها و شایستگی های آنان تخریب می شود و ذهن ها بسته نگه داشته و احساس امید و نوید در مردم سرکوب می شود زیرا امیدی برای بروز توانمندی های خود نمی بینند که این اقدام قابل قبول نیست.

شاخص های احراز پست های دولتی باید مشخص شود

راهکار چیست؟

بهترین حالت ممکن این است که مجلس و دولت شاخص ها و ویژگی هایی را برای احراز پست های سیاسی و مدیریت های میانی و بالایی جامعه تعیین کنند که این ضرورت انکار ناپذیر است.

اگر واگذاری مسئولیت ها و جایگاه های حساس کشور و موثر در روند زندگی مردم به نحوی باشد که افراد شایسته در هر مسندی قرار گیرند قطعا سرعت توسعه و رشد کشور افزایش می یابد.

انتصاب های فامیلی خسارت های جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل می کند

عواقب انتصاب های بی ضابطه چیست؟

همه بر این واقف هستند که نیروی انسانی کارآمد چرخ توسعه همه جانبه کشور را می چرخاند و نیروی ناکارآمد خسارت جبران ناپذیری برای جامعه خواهد داشت.

باید ویژ گی های برجسته ای در همه کسانی که در مسئولیت ها قرار می گیرند هویدا باشد و صرفا جریان های سیاسی، گروهی و باندی ملاک استخدام نباشد.

افراد نخبه، شایسته و معتدلی در کشور است که به بهانه های سیاسی و جناحی کنار گذاشته می شوند که این امر به مردم آسیب می رساند.

دولت برای انتصاب های ضابطه مند لایحه به مجلس ارائه دهد

مردم مطالب اینچنینی را در سایت ها، کانال ها و روزنامه می خوانند و این رانت ها و تبعیض ها سبب ناامیدی مردم می شود و مانند آتش زیر خاکستر عمل می کند اما چرا کسی جلوی این اقدام که سبب ناکارآمدی نظام می شود نمی ایستد؟

واگذاری مسئولیت ها بحث توزیع ارث و میراث نیست که بگوییم سهم من است؛ این سهم خواهی ها یا واگذاری سهام های مدیریتی مساوی با خسارت به جامعه و تخریب روند توسعه کشور و کند کردن مسیر بالندگی کشور به حساب می آید و باید مراقب استخدام های بی ضابطه که تهدیدی برای کشور است که نظام را دچار خسران می کند باشیم.

 البته ایرادی ندارد که افراد نخبه و توانمند در میان بستگان مسئولان در کنار دیگران قرار گیرند و در صورت تایید برجستگی های بیشتر به کار گمارده شوند زیرا نباید فرزند مسئولان به طور کلی از سمت های مدیریتی منع شوند

مساوات اصولی باید در میدان مدیریتی شکل گیرد و صرفا به دلیل وابستگی به مسئولان نباش که این امر آسیب زا است

ظلم به مردم است که اطرافیان یک مسئولی که شایستگی های لازم را ندارند در مسندهای بالا قرار گیرند

اگر فردی در سمتی قرار می گیرد که تصمیم آن در سرنوشت یک شهر یا استان موثر است و عملکرد ضعیفی دارد جامعه دچار آسیب می شود و افراد نباید در پست های کلیدی بدون ضابطه بکارگرفته شوند.

این ضرورت است که دولت سازوکار وحتی لایحه ارائه دهد و مجلس هم در این موضوع مهم قانون تصویب کند.

سطح تعهد مدیریتی در ایران کاهش یافته است

در بحث کارآمدی چرا پس از گذشت40 سال از انقلاب فساد و تبعیض تا این حد در یک کشور اسلامی وجود داشته باشد؟

متاسفانه پس از گذشت 40 سال از انقلاب اعتقادات، باورها و فرهنگ اوایل انقلاب کمرنگ شده و وضعیت کشور در مواردی همچون نبود کامل عدالت محوری و تبعیض نسبت به اوایل انقلاب بدتر شده است.

در گذشته افراد شایسته را در مناصب مهم قرار می دادند انسان های پاکدامن، با اخلاص، از خود گذشته و ایثارگر در اولویت انتخاب ها بودند اما امروزه این مسائل در دستور کار نیست که به دنبال آن تبعیض هم می آید 

زمانی که آدم های متعهد، پالایش شده، خودساخته، خداترس و خداباور سر کار قرار گیرند تبعیض ها کاهش می یابد زیرا این افراد راضی نیستند که برای این که امتیازی به اطرافیان خود بدهند دیگران را نادیده بگیرند.

ابتدای انقلاب تعهد ملاک مسئولیت پذیری بود اما امروز تخصص در ایران افزایش و سطح مدیریتی ارتقا پیدا کرده اما سطح تعهد در ایران کاهش یافته است و تعهد هم سنگ با تخصص ارتقا نیافته و دنیا طلبی نسبت به گذشته پررنگ تر شده تبعیض از همین جا آغاز شد که امتیازات ویژه برای خود و اطرافیان قائل شدند و دیگران را نادیده گرفتند و تبعیض زمانی است که چسبندگی مدیران و مسئولان ما به دنیا بیشتر باشد و حب مقام و دنیا طلبی را بیشتر داشته باشند.

متاسفانه نمی توانیم بگوییم که چهار دهه از انقلاب گذشته و ما در این مسیر بهتر شده ایم؛ بهتر نشدیم و غلظت تعهد در اوایل انقلاب بسیار بیشتر از امروز بود و ما باید به ایدئولو.ژی انقلابی و اسلامی برگردیم و تعهد به عنوان معیار اول در مسئولیت ها لحاظ شود.

مستندات اتهام به مسئولان به مجلس ارائه شود

برخی مسائل مطرح می شود اما هیچ رسیدگی را شاهد نیستیم به عنوان مثال آقای احمد توکلی اخیرا مطرح کردند که وزیر بهداشت و معاونان ایشان صدها میلیارد از یارانه دارو سود می برند یا نسبت هایی به برخی مسئولان داده می شود اما چرا صحت و سقم آن برای مردم آشکار نمی شود؟

وظیفه مجلس است که در مواقع مهم و اساسی تحقیق، تفحص و سوال را در دستور کار خود قرار دهد و طبق اصل 236 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی اگر افرادی مستنداتی از سوء استفاده های مالی مسئولان به مجلس ارائه دهند نمایندگان باید با سرعت حداکثری آن را پیگیری کنند.

اما در مورد وزیر بهداشت اسناد و مدارکی را دریافت نکردیم که بگویند کوتاهی از سوی مجلس بوده بلکه نمایندگان مجلس این آمادگی را دارند که در صورت وجود اسناد و مدارک با سرعت و دقت بررسی های لازم را آغاز و از طریق قوه قضاییه این امر را پیگیری کنند.

اگر کسی مستنداتی دارد نباید آن ها را پیش خود بایگانی کند باید مستندات لازم در خصوص هر نارسایی در هر دستگاه اجرایی در اختیار نمایندگان مجلس قرار گیرد.

بیان صحبت های شفاهی ذهن مردم را درگیر می کند و موجی در جامعه ایجاد می شود که صحت و سقم آن مشخص نیست.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٢٠

   

پر مبحث ترین ها