سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه مجلس در گفت وگو با 19دی:

آمریکا و اسرائیل، پشت پرده جدایی طلبی کردستان عراق هستند

بروز شده : ۴-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٢۵    نسخه چاپی    
19دی: یک عضو هیات رییسه مجلس معتقد است که آمریکا، اسرائیل و انگلیس به دنبال غده سرطانی جدید در منطقه خاورمیانه هستند و کشورهای این منطقه باید در مقابل تفرقه افکنی آنان هوشیار باشند.

 

فاطمه محمدی

دوماهی هست که زمزمه های جدایی طلبی کردستان عراق به گوش می رسد و دیروز همه پرسی در این منطقه با وجود مخالفت مجامع بین المللی و تظاهرات ها و مخالفت عده ای از مردم مناطق ایالت خودمختار کردستان عراق انجام شد؛ برخی معتقدند که با قوت گرفتن جدایی کردستان عراق، فتنه ای نو پس از ظهور داعش در راه است.

این که دلایل جدایی طلبی این منطقه چیست؟ و آیا کردهای ایران نیز روزی این اقدام را انجام خواهند داد؟ و پشت پرده این قضیه که منطقه خاورمیانه آرامش را به خود نمی بیند و سوالات دیگر را از بهروز نعمتی سخنگو، عضو ناظر هیات رئیسه، عضو کمیسیون انرژی و منتخب مردم تهران در دهمین دوره مجلس شورای اسلامی جویا شدیم که در ادامه خواهید خواند:

بارزانی مهره آمریکا و اسرائیل است

نظر شما درمورد جدایی طلبی کردهای عراق چیست؟

مجموعه ای از سرویس های جاسوسی مانند اینتلیجنس سرویس(سرویس جاسوسی بریتانیا)، سازمان سیا( سازمان اطلاعاتی آمریکا) و اسرائیلی ها دنبال این موضوع هستند.

آمریکایی ها به ظاهر مخالف این موضوع هستند اما واقعیت این است که پشت پرده جدایی طلبی های کردستان آمریکا و اسرائیل هستند و آقای بارزانی به عنوان مهره ای از سوی این کشورها از این اقدام تبعیت می کند.

بارزانی بیشترین ضرر را از جدایی کردستان متحمل می شود

بارزانی چقدر منفعت طلبی خود را در این جدایی می بیند؟

آقای بارزانی در آن زمان که داعش در حال تصرف اربیل (جزئی از منطقه خودگردان عراق) بود از کشور فرار کرد اما امروز بر این گماشته شده که جهت جدایی کردستان عراق اقدام کند.

این اقدام با تمامیت ارضی عراق در تعارض است و تمامیت کشورها باید مدنظر قرار بگیرد و خوشبختانه مجامع بین المللی تاکنون به جد مخالف این موضوع هستند.

در این فضا و شرایطی که داعش هنوز نیمه جان است و باتوجه به در نظر گرفتن همه جوانب، این اتفاق بسیار نامبارکی در منطقه است.

 اسرائیلی ها و آمریکایی ها دنبال این هستند که غده سرطانی جدیدی مانند فلسطین را با هویت جدید به نام هویت کردی در منطقه ایجاد کنند اما این کشورها کور خوانده اند و این اتفاق قطعا اتفاق نخواهد افتاد و تاریخ ثابت خواهد کرد که بیشترین لطمه را آقای بارزانی متحمل خواهد شد.

همه پرسی عراق از پیش مهندسی شده است

این که همه پرسی و احترام به نظر مردم را مطرح می کنند چگونه می بینید؟

همه پرسی از پیش مهندسی شده است و همه پرسی واقعی در این منطقه انجام نخواهد شد زیرا از چندین سال پیش این کشورها روی این موضوع کار می کنند دلیلی ندارد که کشور اسرائیل به ارتش آماده باش بدهد که اتفاقی نیفتد؛ مشخص است که نقشه ای از پیش طراحی شده است.

عراق صاحب دارد مردم عراق از کرد، ترکمن و ایزدی ها جزء عراق هستند بر اساس کنوانسیون ژنو در سال 1992 کردستان باید جزئی از عراق باشد که این امر جزء‌ مصوبات بین المللی است و همه پرسی انجام می شود اما بعید است این اتفاق به سرانجام برسد.

کردهای ایران به هیچ وجه تمامیت ارضی شان را نمی فروشند

آیا امکان این هست که پس از جدایی کردهای عراق، کردهای ایران نیز درخواست پیوستن به این کشور را داشته باشند؟

شیطنتی به عنوان کردستان بزرگ را مطرح کنند اما مردم کرد ما فهیم بودن خود را در همه ادوار ثابت کردند.

من جزء کردهای کرمانشاه و همدان هستم ما تمامیت ارضی مان را به هیچ چیزی نخواهیم فروخت کردها پیش از این که کرد باشند و پیش از این که بخواهند موضوعات فرقه ای، گروهی و باندی را مطرح کنند عرق ایرانی بودن را دارند و در هشت سال دفاع مقدس کردها بیشترین شهید را تقدیم انقلاب کردند

با توجه به تاریخچه فداکاری های آنان می توان گفت که اوایل انقلاب بسیاری به دنبال تجزیه این استان از ایران بودند اما مردم این خطه، کردستان را از چنگ یکسری افراد خودفروخته درآوردند و قطعا این تفکرات در قاموس ملت کرد ایران نخواهد گنجید و ملت کرد ما سلحشورو به نظام و مملکت پایبند بوده و هستند.

هر چند این جدایی طلبی ها به نفع آنان هم نیست؛ این اقدامات جزء نقشه هایی بود که از پیش دنبال آن بودند همان گونه که اوایل انقلاب آمریکایی ها دنبال این بودند که ترکمن، اعراب و بلوچ را از ایران جدا کنند این هم ترفند جدیدی است که با آگاهی و هشیاری ملت ایران قطعا روی نخواهد داد.

منفعت آمریکاییان در نزاع در خاورمیانه است

پشت پرده این قضیه منطقه خاورمیانه آرامش را به خود نمی بیند و هم اکنون که در حال پاکسازی از لوس وجود داعش است با فتنه جدایی طلب ها مواجه شده، چیست؟

واقعیت این است که آمریکایی ها همواره به دنبال ایجاد دعوا و نزاع در منطقه ثروتمند خاورمیانه هستند که نمونه های آن یمن، عراق، سوریه، کرد، لر و بلوچستان پاکستان است زیرا آنان منفعت شان در این است که دعوا راه بیاندازند و سلاح هایشان را بفروشند و هم اکنون نیز گمان می کنند با مطرح شدن جدایی کردستان و عراق دعوای جدیدی شروع خواهد شد که دوباره از این طریق ثروت های منطقه را به یغما ببرند.

اصلی ترین دلیل ایجاد نزاع در منطقه به یغما بردن ثروت های خاورمیانه است که با طرح هایشان به دنبال محقق شدن این قضیه هستند و کشورها و مردم خاورمیانه باید هشیار بوده و وحدت را حفظ کنند.

ملت هشیار ما به حقانیت این مطلب پی بردند و مردم خاورمیانه و مردم کردستان عراق نیز در آینده نه چندان دور به این نتیجه خواهند رسید.

اروپا و آمریکا با وجود حمایت از تروریست از شر آنان در امان نیستند

برخی بیان می کنند که ایران به بسیاری از کشورها کمک کرده و در مورد کردستان عراق نیز کرکوک را از دست داعش نجات داد اما در بسیاری از مواقع قدردان نبوده اند، نظر شما در این مورد چیست؟

ایران با دعوت دولت های عراق و سوریه به منظور از میان بردن تروریست هایی مانند داعش وارد این کشورها شد و به آن ها کمک کرد و حمایت ها از فلسطین نیز به دلایل استراتژیک است زیرا باید از کشوری که 70 سال است که تحت ظلم انگلیس و آمریکا قرار گرفته و از سوی دیگر از مردمی تنها و بدون یاور حمایت کرد.

ایران به دنبال قدردانی از این کشورها نیست بلکه وظیفه خود را انجام می دهد؛ امروز اگر ما با تروریست مبارزه جدی نداشته باشیم به طور قطع آسیب های جدی تری به نظام و کشور ما وارد خواهد شد و نه فقط ایران بلکه اروپا و آمریکا نیز از این موضوع بی نصیب نخواهند ماند.

دنیا از یاد نخواهد برد که برج های دوقلو توسط همین تروریست هایی که دست پرورده خود آمریکایی ها بود ویران شد؛ هیچ کس از ترور و تروریست در امان نیست و همه برای نابودی آنان باید اقدام کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٧-١٣٩۶, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها