سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

جاه طلبی بارزانی، آتش جدایی طلبی در عراق را برافروخت

مسائل شخصی و نیت های برخی رهبران کرد و جاه طلبی های آقای بارزانی و تحریکات آمریکا و رژیم صهیونیستی دلیل اصلی همه پرسی در کردستان عراق بود.

فاطمه محمدی

محمد جواد جمالی عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در مورد دلیل اصلی همه پرسی در اقلیم کردستان عراق، موضع ایران و سایر کشورها در قبال آن، چگونگی ورود مجلس شورای اسلامی به این قضیه و سایر موارد به سوالات خبرنگار ۱۹دی پاسخ داد که مشروح گفت وگو را در ادامه خواهید خواند:

دلیل اصلی برپایی همه پرسی در اقلیم عراق چه بود؟

این اقلیم تنها چهار درصد بیکاری دارند و علاوه بر دریافت پول نفت، از دولت مرکزی هم اعتباراتی دریافت می کردند و مالیات هم داشتند و ۴۰ دفتر سیاسی در این اقلیم فعال بود و از اهل سنت و شیعه رفاه و امنیت و بازسازی شان بیشتر بود.

مسائل شخصی و نیت های برخی رهبران کرد و جاه طلبی های آقای بارزانی و تحریکات آمریکا و رژیم صهیونیستی دلیل اصلی این اقدام بود.

همواره پس از چالش های بزرگ در منطقه ما شاهد تجزیه برخی کشورها بودیم همان طور که پس از جنگ های جهانی منطقه خاورمیانه تجزیه شد.

پس از جنگ های ۳۳ روزه و ۲۲ روزه غزه و کشتارها در لبنان نیز خانم کاندالیزا رایس در سخنرانی خود گفت که آمریکا و اسرائیل به دنبال ایجاد خاورمیانه بزرگ است.

استراتژی آنان این است که کشورها را به کشورهای کوچکی تبدیل کنند که هیچ کدام توان مقابله با رژیم صهیونیستی اسرائیل را نداشته باشند و از سوی دیگر کشورهایی که از نظر وسعت و جمعیت محدود هستند همواره تابع محض آمریکا بوده اند که نمونه آن کشور بحرین است.

تبعات این همه پرسی ها برای جدایی طلبی در منطقه چیست؟

 این قضیه می تواند به عنوان یک چالش ماندگار در منطقه وجود داشته باشد که روی اقوام و مذاهب دیگر در کشورهای مجاور این اقلیم تحریکاتی ایجاد شود و این کشورها همیشه با چالش هایی مواجه باشند و از رشد و توسعه دور بمانند.

ایران بیشتر حامی کردها یا دولت عراق است؟

ایران در شرایط مختلف همیشه پشتیبان کردهای عراق بوده و هر زمان که آنان از سوی صدام مشکل داشتند ایران از لحاظ سیاسی پشتیبان آن ها بود از لحاظ اقتصادی نیز رابطه خوبی با آن ها داشتیم و گذرگاه هایمان برایشان باز بوده و خود آقای بارزانی اعلام کرد که هنگامی که داعش قصد تصرف اربیل را داشت جمهوری اسلامی نگذاشت این اقدام صورت بگیرد.

قطعا ایران به عنوان کشور حامی کردها و ترکیه، عراق و سوریه موضوع یکپارچگی سرزمینی را به عنوان یک راهبرد به صورت متحد پیگیری می کنند و معتقدیم که در دولت عراق ماندن به نفع مردم اقلیم کردستان خواهد بود.

مجلس شورای اسلامی چگونه به این قضیه ورود پیدا کرده است؟

دو جلسه با اعضای وزارتخارجه و مسئولان امنیتی و نظامی برگزار شده هم اکنون هم هیاتی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ایران در سوریه حضور دارند زیرا ما می دانیم که نقشه بعدی برای سوریه است.

آقای جو بایدن معاون وقت آقای اوباما اعلام کرد که باید دولت سنی، شیعی و کردی در عراق تشکیل شود برای سوریه هم دولت علوی، کردی و سنی را در نظر دارند و آمریکایی ها در دیرالزور در تلاش هستند که حزب دمکراتیک کردستان سوریه را ایجاد کنند و آنان پازل بعدی را در سوریه تکمیل می کنند.

آقای بارزانی گفته بود اگر ایران کمک کند ما از جنگ استقبال نمی کنیم؛ آیا ایران در این زمینه کمک نکرد که آنان به همه پرسی دست زدند؟

مسئولان ایران مذکرات زیادی با آقای بارزانی داشتند و حتی شب همه پرسی مقامات سیاسی و امنیتی ایران تلاش خود را کردند اما وی گفت که حیات و ممات سیاسی من به این قضیه وابسته است آنقدر دپینگ سیاسی روی این قضیه کرده بود که حتی گروه های مخالف مانند اتحادیه بوهدی به رهبری مرحوم طالبانی و خانم تیرو ابراهیم هم نتوانستند آنچنان که شاید باید موضع سرسختانه ای برای مخالفت داشته باشند.

نظر شما درمورد این که برخی مساله حق سرنوشت را مطرح می کند، چیست؟

در عرف بین الملل رعایت یکپارچگی کشورها به عنوان اصول مسلم و شناخته شده است

خوشبختانه پس از این همه پرسی، هیچ کشوری حتی اسرائیل هم حمایت خود را از جدایی کردستان عراق رسما اعلام نکرد.

معتقدیم که باید مذاکرات صورت بگیرد و اما قبل از هر مذاکره ای باید اقلیم قضیه همه پرسی را لغو کند زیرا به عنوان موضوع فرسایشی پیش خواهد رفت.

سوال اینجاست که چرا در اروپا همه به دنبال اتحاد اما در منطقه خاورمیانه همه به دنبال تجزیه هستند

آنان که مدافع حق تعیین سرنوشت هستند چرا برخورد خشنی با مردم کاتالونیای اسپانیا دارند؟ و آیا فرانسه از تجزیه طلبان شرق کشور خود حمایت می کند؟ آیا انگلستان، اسکاتلند و ولز و ایرلند شمالی که بریتانیای کبیر را تشکیل می دهند، جدایی طلبی را می پذیرد؟ چرا با تجزیه طلبان اوکراین برخورد می شود؟

اگر موضوع تعیین حق سرنوشت مطرح است مگر اهالی جمهوری خودمختار کریمه با ۹۰ درصد رای به اتحاد به روسیه رای ندادند چرا هم اکنون بیشترین تحریم های غرب علیه روسیه به دلیل اتصال این جزیره به روسیه است.

تصور این است که مانند هر موضوع دیگری مانند حقوق بشر در این مورد هم برخورد دوگانه ای می شود.

البته در سال های ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ هم همه پرسی در این اقلیم انجام شده اما نتیجه ای نداشته است.

ما معتقدیم که راهکار آیت الله سیستانی بسیار مناسب است تا طبق آن در قالب قانون اساسی مذاکره انجام شود

(خاطرنشان می شود آیت الله سیستانی دولت بغداد را به عمل در چارچوب حفظ تمامیت ارضی، قانون اساسی و گفت وگو برای حل اختلافات فرا خواند و از تمامی طرف‌ها خواست که وحدت عراق را حفظ کنند و از مسئولان اقلیم کردستان عراق نیز خواست برای حل مسائل مورد اختلاف به قانون اساسی رجوع کنند که پارلمان اقلیم کردستان عراق از کلیات طرح آیت الله سیستانی استقبال کردند.)

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩۶, ١٠:۵٨

   

پر مبحث ترین ها