سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صالحی پس از دیدار با آمانو:

آمانو درخواستی برای بازدید از سایت‌های هسته‌ای ایران نداشت

بروز شده : ٨-٠٨-١٣٩۶, ١٠:٣١    نسخه چاپی    
صحبت‌های خوبی داشتیم؛ در خصوص مسائل مختلف و همکاری‌ها بین سازمان انرژی اتمی و آژانس ما اظهار رضایتمندی کردیم از اینکه آژانس تا به امروز توانسته مستقلانه هشت بار گزارش ارائه دهد و در آن التزام ایران به تعهداتش را صریح اعلام کرده و این موجبات رضایتمندی ایران را به همراه دارد، امیدواریم آژانس همچنان با همین رویه ادامه دهد.

 

فرارو- رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه برجام را مهم می‌دانیم و نمی‌خواهیم به هم بخورد، تصریح کرد: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هیچ درخواست جدیدی برای بازدید از سایت‌های ایران نداشته است.
 
علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی یکشنبه پس از دیدار یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در جمع خبرنگاران به تشریح گفت‌وگوها با آمانو پرداخت و به سؤالات پاسخ داد.
 
آمانو به درخواست خودش به ایران آمده
 • این چندمین باری است که با هم ملاقات داشتیم و چندین بار است که به ایران سفر کردند، آمانو این بار  به درخواست خود سفر کرده با توجه به اهمیت موضوع برجام و شرایطی که برجام در آن قرار دارد و با توجه به مسائلی که در آمریکا رخ می‌دهد رئیس‌جمهور آمریکا با اقدامات و صحبت‌هایی که عنوان کرده شرایط حساسی را به وجود آورده که آمانو به سهم خودش علاقه‌مند است در این خصوص به سهم خود نقش‌آفرینی کند.
 • صحبت‌های خوبی داشتیم؛ در خصوص مسائل مختلف و همکاری‌ها بین سازمان انرژی اتمی و آژانس ما اظهار رضایتمندی کردیم از اینکه آژانس تا به امروز توانسته مستقلانه هشت بار گزارش ارائه دهد و در آن التزام ایران به تعهداتش را صریح اعلام کرده و این موجبات رضایتمندی ایران را به همراه دارد، امیدواریم آژانس همچنان با همین رویه ادامه دهد.
 • ما می‌دانیم فشارهای زیادی بر ارگان‌های بین‌المللی از جمله آژانس هست، به خصوص در این برهه حساس و با توجه به موضع گیری‌های اخیر دولت آمریکا، آژانس در شرایط سخت‌تری قرار دارد. این یک واقعیت است ولی ما از آقای آمانو خواستیم کما فی السابق براساس مسئولیت آژانس و آنچه در سوگندنامه آژانس آمده برای مدیرکل این سازمان، بتوانند بدون جانبداری و سمت‌گیری به صورت کاملا مستقلانه نظرات فنی خود را ارائه دهند.
 • آمانو قرار است بعد از اینجا با رئیس‌جمهور دیدار کند و مسائل جدی‌تری بحث خواهد شد و گزارشی را ارائه خواهد کرد و مسائلی را رئیس جمهور مطرح خواهد کرد. وی هم‌چنین دیداری با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه دارد.
پیام خاص سفر آمانو در شرایط کنونی
 •  سفر آمانو در چنین برهه حساس پیام خاصی را به همراه دارد. نقش‌آفرینی آژانس در این سفر کاملا مشخص است؛ ایشان عزمشان را جزم کردند درباره حل و فصل موضوعاتی که امروزه مطرح شده بتواند به سهم خود قدمی بردارند.
آمانو هیچ درخواست جدیدی برای بازدید عنوان نکرده  است
 
صالحی در پاسخ به این سوال که آیا آمانو برای بازدید از سایت‌های جدید درخواستی داشته گفت که آمانو هیچ درخواست جدیدی برای بازدید عنوان نکرده است.
 
دلمان نمی‌خواهد برجام به هم بخورد
 • وقتی وارد مذاکره شدیم با هوشمندی و هوشیاری وارد شدیم و پیش بینی اتفاقات عدم پایبندی نیز می‌شد بنابراین پل‌های پشت سرمان را علاوه بر اینکه خراب نکردیم، پل‌های جدیدی نیز ساختیم، ولی هیچ وقت نمی‌خواهیم از این پل‌ها استفاده کنیم  چون برجام را برای کشورمان و منطقه و جامعه بین‌المللی مهم می‌دانیم و دلمان نمی‌خواهد برجام به هم بخورد و به ضرورت از این پلهای پشت سر استفاده کنیم.
اگر بدعهدی کرده و برجام را به هم بزنند در عرض یک سال و نیم به حدود صد هزار سو می‌رسیم
 • البته بارها گفته‌ایم و مقام معظم رهبری نیز عنوان کرده اند که اگر آنها بدعهدی کرده و بخواهند برجام را به هم بزنند ما در عرض یک سال و نیم می‌توانیم به حدود صد هزار سو برسیم. این یعنی یک توانمندی بالقوه‌ای که وجود دارد. علاقه‌مندیم که برجام همچنان ادامه یابد و طرف‌های مقابل به تعهداتشان پایبند باشند و ضرورتی نداشته باشد از سناریوهای مختلفی که اندیشیده شده استفاده کنیم.
 • متاسفم برخی رسانه‌های داخلی همنوا با رسانه‌های خارجی عمل می‌کنند. ما در عرض ٤ روز می‌توانیم در فردو که دوستان گفتند سالن بسکتبال و فوتبال شده، تولید 20 درصد را شروع کنیم. امیدوارم رسانه‌های داخلی حداقل با پیامی که یک مسئول در داخل می‌دهد همراه باشند و به این با تشکیک نگاه نکنند که بخواهد همنوا با طرف خارجی باشد.  
 • زمانی هم که 20 درصد را می‌خواستیم تولید کنیم گفتند بلوف و دروغ است، ولی الان شاهدید راکتور تهران با این سوخت کار می‌کند. ما به عنوان یک مسئول نباید حرفی بزنیم که خدای نکرده بدون پشتوانه باشد. چون اعتبار جمهوری اسلامی مطرح است. آنچه در بعد فنی بنده عرض می‌کنم یقین داشته باشد دقیق و صحیح است. در فردو می‌توانیم ظرف 4 روز برگردیم و 20 درصد را تولید کنیم ولی نمی‌خواهیم این کار را بکنیم.
 • می‌خواهیم برجام ادامه یابد و استحکام آن برقرار باشد، اگر برجام به هم بخورد یک عواقبی را به دنبال خواهد داشت که غیرقابل توصیف و پیش‌بینی است و حتی ان‌.پی‌.تی زیر سؤال می‌رود و دیگر کسی خیلی نمی‌تواند به معاهدات بین‌المللی پایبند باشد.
بند «تی» مشمول بازرسی‌های خاص نمی‌شود
 • راجع‌ به بند «تی» همیشه صحبت شده با آژانس هم صحبت شده، موضوع این بند کاملا روشن است و عراقچی مواضع ما را صریحا با آژانس اعلام کرده است. بند تی مشمول بازرسی‌های خاص نمی‌شود. یک تعهدات داوطلبانه‌ای است که ایران داده و به آن تعهداتش پایبند است.
 • در پاسخ به این سؤال که روسیه هشدار داده آژانس حق ورود به این بند را ندارد،: این بحث فقط بحث مقامات روس نیست. وقتی بند «تی» تدوین می‌شد این ملاحظات در آن دیده شده بود و توافقات انجام گرفته بود. مثل هر بند دیگری که در برجام هست و طرف مقابل متاسفانه می‌خواهد بنا به خواست خود تفسیر کند. سعی می‌کند و دنبال تفسیرهای گوناگونی است مثلا می‌گوید غروب آفتاب برجام را قبول ندارد و ما باید فکر دیگری کنیم. آنها مشکلات خودشان هستند.
آمانو ما را در جریان صحبت‌ها با ماکرون قرار داد
 •  آمانو ما را در جریان صحبت‌ها با رئیس‌جمهور فرانسه گذاشت؛ صحبت‌های خوب و مثبتی بود و اظهار کرد فرانسه علاقه‌مند پایداری برجام است و این یک امر جدی است و این را به آژانس منتقل کرده و از آن طرف خواسته‌اند آژانس نقش خود را با جدیت دنبال کند.
 چیزی به نام مراکز نظامی در قرارداد پادمانی، پروتکل الحاقی و در مفاد برجام نداریم
 • -در پاسخ به سؤالی درباره تعدادی از سناتورهای آمریکایی خواستار تشدید فشارها بر ایران برای بازرسی‌های گسترده به خصوص از مراکز نظامی هستند- ما چیزی به نام مراکز نظامی نه در قرارداد پادمانی و نه پروتکل الحاقی و نه در مفاد برجام داریم. بی‌خود راجع به این صحبت نکنیم و فضا و میدان برای باز شدن این صحبت‌ها ندهیم.
موضوع پیشران به خوبی جلو می‌رود
 • پیشران‌های هسته‌ای به خوبی جلو می‌رود، از مجلس شورای اسلامی که بودجه‌ نسبتا خوبی را در ارتباط با پیشران پیش بینی کرده‌اند و خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه آمادگی خود را برای تامین این بودجه اعلام کرده است.
 • مسئولیت آن با سازمان انرژی اتمی استای، این یک بحث تحقیقاتی و درازمدت است. تا الان دو گزارش به مسئولان مافوق درباره پیشران هسته‌ای داده‌ایم، خوشبختانه گروه فنی لازم تشکیل شده و زیرساختهای فنی نیز در حال ایجاد شدن است. کار به خوبی جلو می‌رود ولی یک کار وسیع، پیچیده و غامضی است. پیش‌بینی می‌کنم اگر بودجه لازم تامین شود و با همین شتاب جلو برویم بین ١٠ تا ١٥ سال طول بکشد.
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٨-١٣٩۶, ١٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها