سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فلاحت پیشه در گقت وگو با ۱۹دی:

اروپا برای حفظ امنیت خود باید حامی ایران باشد

اروپاییان باید مساله موشکی ایران را بپذیرند و بر تعهدات برجامی پایبند باشند زیرا ایران مانع گسیل ناامنی به اروپا است و نپذیرفتن این تعهدات به ضرر امنیت ملی اروپا است.

فاطمه محمدی

حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و از تحلیل گران مسائل سیاسی در مورد تهدید ایران به جنگ، رابطه اروپاییان با ایران و فضای به وجود آمده پس از برجام مسائل قابل توجهی را در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی مطرح کرد؛ وی معتقد است که اروپاییان باید مساله موشکی ایران را بپذیرند و بر تعهدات برجامی پایبند باشند زیرا ایران مانع گسیل ناامنی به اروپا است و نپذیرفتن این تعهدات به ضرر امنیت ملی اروپا است.

مشروح این گفت وگو را درادامه می خوانید:

در قضیه برجام شاید برای نخستین بار باشد که اروپاییان، آمریکا را در یک موضع تنها گذاشتند، این اتفاق فرصت خوبی برای ایران است؛ چه اقدامی باید کرد که در مسائل دیگر هم فضای همکاری با اروپا حفظ شود؟

شاخص مشارکت جویی ایران باید عینی شود به این معنا که زمانی که ترامپ به تعهدات ناتویی، منطقه ای و بین المللی خود عمل نمی کند، ایران می تواند در قالب همکاری مشترک با اروپاییان وارد مذاکره و همکاری شود.

به عنوان مثال من این بخش از گزارش وزارتخارجه در مورد عملکرد برجام به مجلس را که در رابطه با آژانس باید تجدید نظر شود، قبول نداشتم زیرا معتقدم که با آژانس و کشورهایی که با ایران همکاری دارند و منصفانه به دفاع از ایران می پردازند نباید مقابله جویی کرد.

مقابله جویی ایران باید محدود به آمریکا و کشوهای مخالف ایران باشد و در سایر حوزه ها باید با دنیا همکاری کنیم.

قضیه موشکی ایران مانع گسیل ناامنی به اروپا است

مناسبات ایران و اروپا خیلی جدی شده، ارزیابی شما از این مناسبات چیست؟

این مناسبات دردنیای سیاست زمانی جدی می شود که پای منافع و امنیت ملی کشورها در میان باشد که هم اکنون اینگونه شده است؛ اگر ایران نبود هم اکنون داعش به مرزهای اروپا رسیده بود واگر ایران سیاست مشارکت جویانه خود را کنار بگذارد برای اروپاییان ناخوشایند خواهد بود.

ترانزیت تروریست مواد مخدر، آواره و اسلحه یک واقعیت است که ایرانیان بدون این که هزینه ای روی دست دنیا بگذارند خودشان هزینه پولی و خونی و مقابله با تروریست و شاخص های ناامن ساز را می پردازند به این دلیل اروپا به شدت نگران است زیرا نبود پشتوانه ای مانند ایران می تواند مخاطرات را افزایش و امنیت اروپا را کاهش دهد.

اروپاییان به جای همصدایی با آمریکا باید طرف ایران را بگیرند و در همراهی که با آمریکا در قضیه موشکی ایران دارند باید بپذیرند که قضیه موشکی ایران خط قرمز دفاعی و امنیتی ایران است که باید برای دنیا محترم باشد زیرا ایران مانع گسیل ناامنی به اروپا شده اند.

درغرب آسیا هیچ کشوری به اندازه ایران در مقابله با تروریست جان فشانی نکرده است؛ اروپاییان در برخورد با ایران باید این واقعیت ها را مدنظر قرار دهند که ایران می توانست از مرزهای خود محافظت کند و اجازه می داد داعش به سرعت به اروپا برسد.

مسئولان ما باید در این باره به طور جدی وارد مذاکره با سران اروپایی شوند تا آنان دست از حمایت از ایران برندارند و تاکید کنند که سرنوشت برجام در این تصمیم آنان صاحب نقش است و آنان باید از به هم خوردن برجام نگران باشند.

تعامل اروپاییان با ایران به دلیل علاقه به کشور ما نیست بلکه معتقدند که برجام در ایجاد امنیت ملی اروپا تاثیرگذار است و همانگونه که مقام معظم رهبری گفتند ایرانیان از ابتدا اعتمادی به آمریکایی ها نداشتند مهم این بود که اتحادیه اروپا بپذیرد که به جای فشار به ایران باید به آمریکا فشار آورند.

در این راستا ایران هم مذاکرات غیرمستقیم و محدود هسته ای با آمریکا داشت و در عمل مذاکرات هسته ای ایران و آمریکا به هم خورده و مذاکرات جمعی مانند مذاکرات برجامی باقی مانده و ترامپ به عنوان یک نماد، خصومت آمریکاییان به ایران را نشان داد.

هم اکنون خط قرمزهای ایران در خصوص برجام توسط آمریکایی ها به هم خورده منتهای آمریکاییان با زبان حیله گرایانه وارد عمل شده اند.

در خصوص رفتارها و تهدیدهای جنگ طلبانه ترامپ و رژیم صهیونیستی چه نظری دارید؟

مشکل اصلی منطقه، اسرائیل است از زمانی که رژیم صهیونیستی شکل گرفت درهر دهه یک جنگ به صورت سلسله وار در منطقه روی داده و در سال های ۱۹۴۸، ۱۹۵۶، ۱۹۶۷، ۱۹۷۳ و ۱۹۸۲ میلادی هر کدام با مقدمه و موخره به مدت یک دهه منطقه را درگیر خود کرده است.

رژیم صهیونیستی درعمل راهبرد و سیاست جنگ در منطقه را در پیش گرفته و هر دهه با ایجاد مشکلی در دل کشورهای اسلامی جنگی را رقم می زند تا آرامش را از کشورهای اسلامی بگیرد و قدرت مادی و وحدت آنان را از میان ببرد و جنگ ایران وعراق، عراق و کویت، افغانستان و دیگر کشورها هم در این راستا بوده است.

در صورت هجمه به ایران، تلاویو با خاک یکسان می شود

آیا می توانند دوباره جنگی را علیه ایران رقم بزنند؟

به چند دلیل جنگی علیه ایران شکل نخواهد گرفت؛ نخست این که مولفه های امنیت ملی ایران امروز دیگر در خدمت منافع و امنیت ملی خودش نیست بلکه جهانی است و هم اکنون اروپاییان می دانند که ایران مانع حضور داعش در اروپا است.

دوم این که اروپا هم اکنون با توان سپاه پاسداران، عمق استراتژیک و حتی توان موشکی ایران با چالش روبرو است و ایران امروز دیگر از موضع قدرت سخن می گوید و هر چند که شروع کننده جنگی نخواهده بود اما توان بازدارندگی را دارد.

و سوم این که همه کشورها بویژه رژیم صهیونیستی این را می دانند که اگر جمهوری اسلامی ایران را مورد هجمه قرار دهند در طول چهار ساعت تلاویو و حیفا با خاک یکسان خواهد شد که این را رهبر انقلاب هم رسما اعلام کردند.

مقابله ما دیگر در قالب گفتمان توطئه و بیان مقاله نیست و آن شرایط گذشت که ایران امکان مقابله نداشته باشد ما امروز توان هسته ای و امکانات لازم برای ویرانی اسرائیل را داریم و صهیونیست ها می دانند که نمی توانند با ایران وارد فاز مقابله و جنگ شوند. 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٨-١٣٩۶, ٠۶:٢٨

   

پر مبحث ترین ها