سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هفت نماینده مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

برنامه ششم روند کندی را طی می کند

فاطمه محمدی

چندین ماه از ابلاغ برنامه ششم گذشته اما دولت هنوز آيین نامه های این برنامه را به مجلس شورای اسلامی ارائه نداده است، در این خصوص با هفت تن از نماینده های خانه ملت به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آید:

دولت باید در چارچوب قانون عمل کند

مسعود پزشکیان نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال خبرنگار روزنامه ۱۹دی که بسیاری از نماینده ها درخصوص ارائه ندادن ۱۵ آیین نامه دولت به مجلس ناراضی هستند؛ در مورد اختلاف و شکافی که میان مجلس و دولت در حال شکل گیری است چه نظری دارید؟ گفت: اختلاف از ابتدا بوده وجلسه سران قوا برای این بود که اختلاف ها را کم کنند و ما باید تلاش کنیم اختلاف وجود نیاید و ما این موضوع را درمجلس پیگیری می کنیم زیرا دولت باید در چارچوب قانون عمل کند.

به سراغ رسول خضری منتخب دو دوره مجلس شورای اسلامی رفتیم؛ گفت وگوی ما را با وی می خوانید:

تاخیر ۹ ماهه دولت در دادن آیین نامه های برنامه ششم

روند اجرای برنامه های توسعه پنج ساله کشور را چگونه می بینید؟

از برنامه سوم تا امروز که ششمین برنامه نوشته شده بیش از ۳۰ درصد علمیاتی و اجرایی نشده لذا باید نگاه واقعی و عملیاتی در تدوین برنامه ها در نظر گرفته شود آرمان گرایی خوب است اما قانون را نباید بر اساس آرزو و آمال تصویب کرد بلکه باید به داشته ها نگاه کنیم و هر چه بر اساس نظرات کارشناسی عملیاتی است را به رشته تحریر درآوریم.

برنامه نسبت به بودجه ای که تعلق می گیرد اجرایی می شود نه بر اساس آن چه تصویب می شود تخصیص زیر ۳۰ درصد است اجرای برنامه هم بیش از این مقدار نیست که این امر به زیان کشور و مردم و بسیار ناشایست است.

نباید طبق معیار و اصول مشخص شده، فاصله تا اجرا حداقل برعکس این قضیه باشد نه این که هر بار برنامه ها با شکست سنگینی مواجه شود؟

برنامه نوشته می شود اما طبق عرف رفتار می شود؛ بودجه نویسی به عهده دولت و تصویب بودجه به عهده مجلس است؛ دولت باید در بودجه نویسی این را لحاظ کند و آمار و ارقام صحیح بیان و شرح وظایف دستگاه ها مشخص شود و اگر قرار است پرداخت باشد تصویب شود اما متاسفانه در عمل ۸۰ درصد بودجه روی کاغذ است و عملیاتی نمی شود.

تاخیر چند ماهه را شما می پذیرید؟

بله؛ برنامه چهارم و پنجم توسعه کشور یک سال تمدید و برنامه ششم نیز بیش از ۹ ماه تاخیر را از سوی دولت شاهد بودیم این عملکردها به کشور ضربه می زند.

عزم دولت باید در آوردن آیین نامه ها جدی تر باشد به عنوان مثال قانون آزمایشی مدیریت خدمات کشوری تا آخر شهریور بود که باید تمدید و یا تعیین تکلیف می شد اما هنوز لایحه جدیدی در این مورد نیامده این معضل بسیار بزرگی است؛ اقدامات باید طبق زمانبندی انجام شود.

تا ۹۰ درصد بودجه کشور هزینه و پرداختی هست که خدمات کشوری هم مستقیم در این حوزه است اگر تعیین تکلیف می شد درصد هزینه کرد دولت تا حدود زیادی شفاف می شد و در بحث لایحه بودجه ۹۷ دولت بودجه را عملیاتی و دقیق می دید و همچنان مانند سنوات پیش بودجه سنتی و تکراری را به مجلس نمی آورد.

دولت باید به روند برنامه ششم سرعت دهد

پرسش و پاسخ ما را با محمدرضا تابش نماینده پنج دوره مردم اردکان و نائب رییس اول کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس شورای اسلامی نیز می خوانید:

روند اجرایی شدن برنامه ششم را چگونه می بینید؟

نماینده های مجلس شورای اسلامی در این مورد گزارشی از آقای نوبخت خواستند ایشان هم با کارشناسان مربوطه به مجلس آمدند پروژه ها و برنامه هایی که در قالب برنامه ششم پیش بینی شده را تفکیک و برای هر قسمت مدیری معین کردند و آنان از اجرای برنامه راضی بودند.

آیا نماینده ها هم راضی بودند؟

متاسفانه همیشه همین گونه بوده؛ بسیاری از قوانین ما نیاز به تدوین دستورالعمل اجرایی دارد که باید مصوب دولت باشد.

فرایند حقوقی است که کمیسیون های دولت باید تشکیل شوند اما مجلس دو ماه پس از سال جدید قانون را اعلام کرده تا در کمیسیون ها حلاجی و در صحن تصویب شود اما این روند طول می کشد؛ تاخیر ۹ ماهه را که برخی نماینده ها بیان می کنند قبول ندارم اما مقداری تاخیر وجود دارد دولت باید به این اقدام سرعت بدهد.

برنامه نویسی و اجرای برنامه در کشور با مشکل مواجه است

محمد جواد جمالی منتخب مردم فسا نیز صحبت های قابل توجهی در این زمینه دارد که درادامه می آید:

روند اجرای برنامه های توسعه ای کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

متاسفانه علی رغم تاکیدات همه مسئولان که کارها باید برنامه محور باشد اما در عمل اقدامات برنامه محور نیست این امر یکی از اشکالات بزرگ کشور ما است؛ در پنج برنامه پیش کمتر از ۲۰ درصد طبق برنامه عمل شده و افراد در سمت های مختلف در ایران بخصوص در قوه مجریه آن چه در ذهن خودشان هست به مرحله عمل درمی آورد.

یکی از ایرادات به برخی نمایندگان مجلس برمی گردد گاهی نمایندگان قوانینی را تحت فشار افکار عمومی و درخواست های مردم حوزه انتخابیه خود تصویب می کنند اما مطابق با برنامه نیست.

وضعیت بودجه ریزی به چه شکل است؟

یکی از ایرادات مهم نیز وضعیت بودجه ریزی است آنقدر بودجه ها را برای هر موضوعی در کشور اختصاص می دهیم و ریز می کنیم که با آن بودجه محدود نمی توان اقدام اساسی کرد که این نوع بودجه ریزی هدر رفت منابع است.

مشکل دیگر در برنامه نوشتن نماینده های مجلس است؛ در رابطه با برنامه ششم هم ایده آل ها، آرزوها و آمال نوشته شد که منطبق با واقعیت ها و توانمندی های بودجه ای کشور نیست.

اگر ۲۰ درصد برنامه اجرا می شود تنها دولت مقصر نیست بلکه نماینده های مجلس هم که این برنامه را بلند پروازانه می نویسند در اجرایی نشدن آن مقصر هستند.

برنامه نویسی و اجرای برنامه در کشور با مشکل مواجه است

برنامه ششم اواخر سال گذشته به تصویب رسید اما با گذشت هفت ماه از سال، به دستگاه های اجرایی ابلاغ نشده که این امر جای ایراد فراوان دارد تاخیر هفت ماهه به ضرر کشور است؛ دولت باید هر چه سریع تر دستور اجرایی را بدهد.

مجلس باید دولت را مورد سوال قرار دهد

اما محمد حسین نقوی حسینی دولت را به چالش بیشتری کشید که در ذیل می خوانید:

ارزیابی شما از برنامه ششم توسعه چیست؟

این برنامه مراحل سختی را برای تصویب در مجلس گذراند زیرا دولت نمی خواست برنامه دهد و با ورود مجلس، برنامه ششم تصویب شد؛ زمانی هم که شورای نگهبان تایید کرد رییس جمهور از ابلاغ خودداری کرد و در نهایت تحت فشار و با اعتراضات نماینده های مجلس پس از چند ماه ابلاغ شد، طبیعی است که خیلی هم اجرایی نخواهد شد زیرا دولت تمایلی به اجرای آن ندارد.

تحلیل شما از اجرای برنامه چیست؟

مطابق شاخص هایی که ما ارزیابی کردیم پیشرفتی در اجرای برنامه نبوده زیرا زمانی که ابلاغ با تاخیر چند ماهه مواجه می شود مسلم است که دولت زمانی را هم برای تعیین آیین نامه ها نمی گذارد و من تاکنون ندیدیم دولت آیین نامه خاصی را از این همه آیین نامه که در برنامه پیش بینی شده ابلاغ کرده باشد.

راهکار چیست؟

مجلس باید از جایگاه نظارتی خود وارد شود و کمیسیون های مختلف ورود پیدا کنند و اعضای دولت را مورد سوال قرار دهند تا در اجرای برنامه ششم پاسخگو باشند.

دولت دهم تمام کوپن هایش را در مجلس خرج کرد

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی هم در مورد روند اجرای برنامه ششم متفاوت از گذشته اظهارنظر کرد که خواندن آن خالی از لطف نیست.

اجرای برنامه ششم را چگونه ارزیابی می کنید؟

اجرای این برنامه بسیار ناقص و بسیار بد است؛ مجلس باید جدی ورود و تکلیف را مشخص کند زیرا ما از دولت برای اجرای برنامه ششم توقع بیشتری داشتیم به دلیل این که مجلس این برنامه را تهیه کرده، بی توجهی اقدام مناسبی نیست، امیدواریم دولت این روند را احصا کند و اگربیش ازاین طول بکشد به طورقطع مجلس ورود پیدا می کند.

با این که شما حامی دولت بودید چه شده که نظر مخالفی دارید؟

دولت دهم تمام کوپن هایش را در مجلس خرج کرد از دولت بخاطر کوتاهی اش دلگیریم، به نماینده ها حق دهید که بیش از این هزینه نکنند ما نماینده مردم هستیم باید مشکلات آنان را پیگیری کنیم.

در برخی مولفه ها با دولت مشکل داریم؛ ما حامی دولت اما مدافع حقوق ملت هستیم هر جا کوتاهی باشد حتما بیان می کنیم هم اکنون ۱۵ آیین نامه برنامه ششم داده نشده که دولت برای این که پشتوانه مجلس را داشته باشد باید جدی تر ورود کند.

این راهبرد را نداریم که در هر حال از دولت دفاع کنیم زیرا دولت هم باید روال قانونی را پیش گیرد و حداقل آیین نامه ها را ارائه دهد.

این که دولت هیچ اقدامی نکند و به صرف این که من پول نداریم آیین نامه نمی زنم کار درستی نیست؛ اگر اتفاقی افتاد یا مشکلی پیش آمد نمی توان گفت که ما آیین نامه نداریم دولت اقدام نامناسبی پیش گرفته است.

تاخیر دولت در ندادن آیین نامه قانون شکنی است

حمید رضا حاجی بابایی نماینده پنج دوره ای و عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی نیز در این باره اظهار نظر کرد:

نظر مجلسیان درباره نیاوردن آیین نامه توسط دولت چیست؟

نماینده ها از تاخیر ۹ ماهه ناراضی هستند زیرا دولت تا امروز یک آیین نامه هم نداده که متاسفانه این مبارزه با قانون، حرکت نکردن در مسیر قانون، قانون شکنی و سبک شمردن مجلس و قانون محسوب می شود.

دولت سال گذشته گفت دیر شد امسال که هنوز دیر نشده؛ طبق برنامه، بودجه باید پنجم آذرماه به مجلس ارائه شود اما چطور می خواهد بودجه را بیاورد که هنوز آیین نامه را ننوشته است بحث بودجه ریزی هم انتخاب نیست اضطرار است باید به سرعت توسط دولت عملیاتی شود.

برنامه های گذشته هم به صورت کامل اجرا نشد اما این برنامه متفاوت و موضوع محور است دولت اولویت بندی کرد و نماینده های مجلس بندهایی اضافه کردند و در نتیجه ۲۲ اولویت اصلی مشخص شد که درد جامعه است و برای این دردها طبق فرمول و جدول مانند بیکاری نسخه نوشته شد.

مردم خواهان اجرای برنامه ششم هستند زیرا این برنامه طبق خواست مردم نوشته شده واجرای آن به دولت کمک می کند که در جهت رضایتمندی مردم حرکت کند اما به هر دلیلی متاسفانه به قانون عمل نمی شود

به عنوان مثال زمان قانون مدیریت خدمات کشوری دو سال پیش تمام شده اما دولت هنوز آیین نامه آن را به مجلس ارائه نداده

چاره مشکلات دولت گام برداشتن در مسیر برنامه ششم است که دولت در صورت عمل نکردن باید بگوید قبول ندارم و باید تغییر دهیم یا لایحه بیاورد اما دولت می گوید قبول دارم اما آیین نامه نمی آورد.

آقا فرمود برنامه جامعی است همه امکانات به کار گرفته شود تا اجرا شود اما متاسفانه نشد.

اجرایی نشدن برنامه ششم را از هیات وزیران مطالبه می کنیم

محمد رضا رحیمی نیز در این مورد با سایر نماینده ها همراهی کرد که نظر وی را در ادامه می خوانید:

نظر شما در مورد ارائه ندادن آیین نامه ها از سوی دولت چیست؟

برخی آیین نامه ها سه و برخی شش ماه پس از ابلاغ برنامه باید تدوین شود اما هنوز از سوی دولت اقدامی نشده در صورتی که آنچه نیاز به آیین نامه دارد باید ابلاغ شود.

دولت باید یک گزارش از روند اجرایی برنامه ششم به مجلس ارائه دهد زیرا اجرای دقیق آن و رعایت زمان بندی ها می تواند به تحقق کل برنامه کمک کند.

ما از هیات وزیران مطالبه می کنیم البته جزء وظایف سازمان برنامه و بودجه به عنوان متولی حوزه برنامه ای کشور نیز هست که پیگیر باشد و گزارش عملکردهای سه ماهه، فصلی یا شش ماهه را به مجلس ارائه دهد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٨-١٣٩۶, ١١:٣٢

   

پر مبحث ترین ها