سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یکی از اساتید روزنامه نگاری در گفت وگو با ۱۹دی:

وضعیت فعلی مطبوعات ایران بحرانی است

با پرهیز از احساسات، بدست آوردن اطلاعات دقیق وموثق و لمس موضوع از نزدیک می توان گزارشگری را در کشور زنده کرد.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: در مورد مشکلات و سطح مطبوعات ایران نقدها و راهکارها با مهرداد خلیلی گزارشگر باسابقه ۲۴ ساله در مطبوعات ایران و استاد گزارش نویسی در مرکز مطالعات رسانه که در رزومه خود سردبیر روزنامه کسب و کار، عضو شورای سردبیری روزنامه حیات نو، سردبیر سایت خبری امید نیوز، دبیر سرویس اجتماعی روزنامه هایی نظیر اعتماد و ایران را دارد به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را درادامه می خوانید:

روزنامه نگاری ایران در چه وضعیتی قرار دارد؟

وضعیت فعلی مطبوعات ایران بحرانی و در شرایط  رکود به سر می برد و این اتفاق باعث ناخشنودی جامعه مطبوعاتی است.

روزنامه نگاران ما با وجود احساس خطری که از شبکه های مجازی دارند هنوز موفق نشدند که خود را برای رقابت با این رسانه های مدرن تجهیز و رسالت خود را ایفا کنند.

برای روزنامه نگاری و بویژه گزارش نویسی هدف گذاری نشده و به صورت آزمون وخطا در کشور ما انجام می شود که این امر خطاهای روزنامه نگاری را افزایش می دهد.

با پرهیز از احساسات، بدست آوردن اطلاعات دقیق وموثق و لمس موضوع از نزدیک می توان گزارشگری را در کشور زنده کرد.

در نشریات ما گزارش تحلیلی با در نظر نگرفتن این فاکتورها و با تحلیل های سطحی ارائه می شود که این تحلیل از اساس غلط است.

رسانه های ایران فرصت را در اختیار عده ای محدود نهاده اند

تقص اطلاعات و آمار و نبود مصاحبه با افراد گوناگون به شدت در رسانه های ما مشاهده می شود و آزار دهنده است؛ برخی روزها مصاحبه یک کارشناس در یک روز در پنج روزنامه کشور منتشر می شود که این یعنی ضعف رسانه ای در جذب کارشناسان جدید و کشف افراد صاحب نظر که به گروه های خاصی فرصت می دهد که فقط صحبت های خودشان را به جامعه دیکته کنند این اتفاق بسیار خطرناکی برای رسانه های ایران است.

جنسیت رسانه ای در ایران متعادل نیست

بکارگیری زن و مرد درمطبوعات باید یکسان شود

غلبه خبرنگاران خانم، سبب غفلت از مسائل مردان شده

راهکارهای دیگر جهت ارتقای جایگاه رسانه ها چیست؟

 آنچه باید در اولویت باشد بازآموزی و آموزش های تخصصی و به روز به روزنامه نگاران است.

یک نکته ای که از آن غفلت شده این است که برای پرداختن متعادل به موضوع های مختلف در حوزه زنان و مردان باید جنسیت در رسانه ها به تعادل برسد.

در حال حاضر باید بگویم که غلبه جنسیتی خانم ها در حوزه گزارشگری باعث ضعف شده زیرا همه مسائل اجتماعی مربوط به خانم ها نیست و بسیاری از مسائل نیازمند نگاه غیر جنستی است.

متاسفانه نگاه جنسیتی برخی گزارشگران ما کاملا در جامعه اثر می گذارد و احساسات بیش از منطق در گزارش ها است.

این موضوع به مرد و زن ربطی ندارد محدودیت هایی در حوزه گزارش است که با تشکیل یک تیم از مرد و زن می توان محدودیت ها ونیازها را برطرف کرد.

یک مثال در مورد نگاه جنسیتی بیان فرمایید؟

من معتقدم خانم ها حدود بیش از دو سوم جمعیت فعال رسانه های کشور را تشکیل می دهند، مانند دهه ۶۰ که آقایان تحریریه های ایران را اشغال کرده بودند آن زمان هم نگاه جنسیتی وجود داشت و بسیاری از مسائل مربوط به خانم ها دیده نمی شد.

هم اکنون برعکس شده زیرا آقایان به دلیل درآمد پایین این شغل را ترک می کنند و غلبه یک جنس در جمعیت روزنامه نگاران سبب شده که نتوان تحلیل درستی از فضای پیرامونی داشت.

طبیعی است که خانم ها و آقایان در حوزه خودشان می توانند ارتباطات اجتماعی داشته باشند و برای پالایش و بررسی دقیق جامعه باید نگاه دو طرف را داشت.

علاوه بر این محدودیت هایی برای خانم ها و آقایان وجود دارد گزارشگران خانم نمی توانند در برخی مراکز و برخی ساعات شبانه روز حضور پیدا کنند.

 گزارش و مقاله باورساز است

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠٨-١٣٩۶, ١٣:٢۶

   

پر مبحث ترین ها