سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

معاون وزارت امور خارجه در گفت وگو با ۱۹دی:

برنده اختلافات منطقه ای، رژیم صهیونیستی است

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٢٢    نسخه چاپی    
عربستان سیاست های اسرائیل را دنبال می کند که حتی اهداف ملی آن با ایجاد این اختلاف ها محقق نخواهد شد و اقدامات این کشور نتیجه منفی برای دولت های منطقه دارد و با این حال راهی جز وحدت برای حفظ منافع کشورهای منطقه وجود ندارد.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: صادق حسین جابری انصاری معاون عربی و آفریقایی وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرنگار۱۹دی به تحلیلی از رابطه جمهوری اسلامی ایران با کشورهای منطقه پرداخت.

 وی معتقد است که سیاست های عربستان دریک دهه گذشته نتیجه نداشته و این کشور به دنبال دشمن سازی فرضی از ایران است و از سوی دیگر سیاست ایران داشتن رابطه دوستانه با همسایگان و پایان دادن به بحران ها است؛ مشروح آن در ادامه می آید:

رابطه ایران با کشورهای منطقه ای و عربی هم اکنون در چه وضعیتی قرار دارد؛ این رابطه سردی که هم اکنون وجود دارد را چگونه ارزیابی می کنید؟

از اولویت های سیاست خارجه جمهوری اسلامی ایران همکاری و رابطه متقابل با کشورهای منطقه بویژه همسایگان هست هرچند این سیاست در بخشی از منطقه عربی به دلیل سیاست های دشمنانه برخی بازیگران منطقه به ویژه عربستان سعودی، مقداری با چالش ها، مسائل و مشکلات مواجه شده اما در سیاست و اولویت منطقه ای جمهوری اسلامی ایران تغییر ایجاد نشده است.

عربستان به دنبال دشمن سازی فرضی از ایران و سیاست های درگیری و رویارویی در منطقه است امیدواریم هر چه زودتر به این سیاست ها که نتیجه منفی برای عربستان و دولت های منطقه دارد خاتمه دهد و زمینه بهبود روابط به شکل وسیع تر فراهم کند.

 اما ایران طبق سیاست مبتنی بر دوستی و منافع کشورهای منطقه و منافع متقابل خود به بهترین روابط با همسایگان ادامه خواهد داد.

اجلاس سه جانبه که اخیرا با حضور رهبران روسیه و آذربایجان در تهران برگزار شد نمادی از سیاست موفق ایران برای عالی ترین سطح همکاری ها و روابط با کشوهای همسایه است تلاش ما برای حل بحران سوریه جزء سیاستی است که دنبال می کنیم.

 پایان دادن به بحران ها به عنوان اولویت اصلی در سیاست خارجی ایران است و یکی از بسترسازی ها بازگشت ثبات و آرامش به منطقه و روند طبیعی همکاری ها با کشورهای عربی نیز به این دلیل است.

با وجود کارشکنی ها سیاست و موفقیت های مهمی را هم در بهبود روابط با این کشورها داشته اید؟

ایران سیاست منسجم و همه جانبه را دنبال می کند و وجود مشکلات و چالش ها جزئی از این منظومه منطقه ای در رابطه با ایران به معنای صدمه خوردن به کل سیاست منطقه ای جمهوری اسلامی ایران نیست.

 ما موفقیت های متعددی داشتیم حتی با تعداد قابل توجهی از کشورهای عربی روابط دوجانبه یا منطقه ای ملموس مبتنی بر منافع ملت ها را داریم که البته تلاش های برخی کشورها مانند عربستان چالش آفرین بوده اما امیدواریم که این چالش را هم پشت سر بگذاریم و مسیر طبیعی همکاری های گسترده بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای منطقه را طی کنیم.

هیچ راهی جز وحدت و تعامل برای حفظ منافع کشورهای منطقه وجود ندارد زیرا درگیری، اختلافات و چالش ها در منطقه تنها یک برنده دارد و آن هم رژیم صهیونیستی است و برخی قدرت ها که به دنبال منافع خاص خود هستند و ترجیح می دهند که دائما بحران ها، درگیری ها و رویارویی ها در سطح منطقه تکرار شونده باشد، از این قضیه خوشحال می شوند.

سیاستمداران ایران در مسیر معکوس آن که مسیر منافع ملت های منطقه است تلاش می کنند و امیدواریم کشورهایی که در منطقه ما سیاست های دیگری را در دستور کار خود قرار داده اند دیر یا زود به این جمع بندی برسند که پیگری سیاست های دشمنانه و احتلاف افکنی بین کشورهای منطقه اهداف ملی آنان را محقق نخواهد کرد و حتی نتیجه معکوس دارد و منجر به بی ثباتی، ناامنی و به هم ریختگی منطقه و تحت الشعاع قرار گرفتن همان کشورهایی که این سیاست های اشتباه را دنبال می کنند خواهد شد.

ترمیم رابطه ایران با عربستان و کشورهایی که سیاست دشمنی را دنبال می کنند منوط به جمع بندی جدید از سوی عربستان است.

 نشانه هایی هست که عربستان به این جمع بندی رسیده باشد؟

تا این لحظه متاسفانه نه؛ جنگ آفرینی و بحران آفرینی و تشدید تناقض های درون منطقه ای و دشمنی با ایران سیاست دائمی رژیم صهیونیستی از ابتدای تاسیس تاکنون بوده و با کمال تاسف عربستان در مسیر سیاست های رژیم صهیونیستی در حال حرکت است و هر چه این مسیر را ادامه دهد هزینه های ملت های منطقه بیشتر خواهد شد.

برخی تحلیل گران معتقد هستند که جنگ سردی که میان ایران و کشورهای منطقه وجود دارد با حمایت عربستان می تواند به جنگ گرم تبدیل شود؛ نظر شما چیست؟

فکر نمی کنم؛ عربستان سعودی اگر تاکنون از اقداماتی که انجام داده دستاوردی داشت منطقا باید در ادامه این مسیر سرعت بیشتری بگیرد اما نه در سوریه، عراق و یمن و نه در تعامل با ایران سیاست های حدود یک دهه گذشته عربستان هیچ یک نتیجه نگرفته است.

عربستان در خصوص عراق به تهدید پرداخت و اعلام کرد که این دولت را به رسمیت نمی شناسد اما از سال پیش حاکمیت این دولت را پذیرفت وسیاست آنان برای سرنگونی دولت سوریه نیز در عمل شکست خورد و در حال فاصله گرفتن از این سیاست ها در سوریه است.

در جنگ با یمن نیز با یک بن بست مطلق مواجه شده و ادامه آن جز ضرر برای عربستان، ملت یمن و کشورهای منطقه هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت و ادامه جنگ در یمن به کشتار خاموش مردم یمن منجر می شود؛ دیگر سیاست هایشان نیز صرفا از همین گونه است.

آيا عربستان به سیاست های خود ادامه می دهد؟

تنها با یک فرض می توان گفت که به این سیاست ها ادامه خواهند داد و یا تشدید و تسریع می کنند که منافع خود و منطقه را نشناسند و بر خلاف منافع خود عمل کنند یا متعمدانه بر اساس سیاست ها و منافع کشورهای بیگانه که خلاف ملت های منطقه تلاش می کنند به عنوان ابزار در چارچوب سیاست آنان بخواهند نقش آفرینی کنند وگرنه این سیاست ها هیچ منطقی ندارد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٢٢

   

پر مبحث ترین ها