سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس شورای شهر تهران در گفت وگو با ۱۹دی:

قانونگذار باید منفعت مالکان باغات را در نظر بگیرد

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٣٠    نسخه چاپی    
باغات باید توسط نهادهای حاکمیتی از مالکان خریداری شود تا از تخریب باغات و اماکن تاریخی جلوگیری شود.

۱۹دی: نائب رییس شورای شهر تهران در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در پاسخ به این سوال که در مورد تخریب باغ ها در شمال شهر چه اقدامی انجام شده است؟ اظهارداشت: یک سری واقعیت ها را در حوزه اقتصادی باید پذیرفت زیرا مالکان زمین خواهند به روش های مختلف مانند برج سازی یا تجاری سازی بیشترین منافع را از آن خود کنند هم باغات این وضعیت را دارند و هم خانه هایی که به عنوان ثبت ملی و جزء آثار باستانی هستند و طبق قانون نباید تغییر کاربری بدهند یا تخریب کند در حالی که اگر ثبت میراثی نشده بود برای مالک چندین برابر ارزش داشت.

 سید ابراهیم امینی افزود: قانونگذاز باید تمهیداتی بیاندیشد که ضرری متوجه مالکان نشود و از تخریب باغات و اماکن تاریخی جلوگیری شود؛ این که صرفا مالکان را الزام کنیم که اموال شان را به سبکی که هست نگهداری کنند و حق منفعت و ساخت وساز نداشته باشند جواب نمی دهد و باید یک راهکار اساسی اندیشیده شود.

 وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت یا شهرداری باید این اقدام را انجام دهد؟ گفت: تفاوتی ندارد؛ نهادهای حاکمیتی باید این اقدام را انجام دهند اگر آثار باستانی است باید از مالک خریداری شود و توسط دولت نگهداری شود و به نحوی نباشد که مالک ضرر کند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دادن زمین جایگزین در دستور کار هست؟ عنوان کرد: یکی از راه ها همین است که شهرداری، منابع طبیعی یا سازمان راه و شهرسازی املاک و اراضی خود را به عنوان جایگزین به مالکان بدهند و دولت مالک و حافظ باغات و آثار باستانی باشد غیر ازاین باشد مالکان به بهانه های مختلف از قانون فرار می کنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٣٠

   

پر مبحث ترین ها