سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خجسته در گفت وگو با ۱۹دی:

شوراهای شهر سیاسی شده اند

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:۴٨    نسخه چاپی    
شوراهای شهر سیاسی شده اند و عملکرد نامناسب شوراها، هر کس را به یاد اختلاس و زد وبند می اندازد.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: امروزه مدیریت شهری نقشی اساسی در پایداری و توسعه یافتگی زندگی شهری دارد تجارب موفق جهانی نشان می دهد که امور شهری به دور از مسائل سیاسی می تواند در بستر یک مدیریت واحد به رشد و بالندگی برسد.

پیش نویس لایحه قانونی مدیریت شهری که مبتنی بر انجام پژوهشی گسترده با انجام مطالعات تطبیقی در ۱۸ کشور دنیا است از آذرماه سال ۹۲ در دستور کار قرار گرفت اما تاخیر در تصویب این لایحه سوالات زیادی را به وجود آورده است.

در مورد لایحه مدیریت واحد شهری که چند سالی از مطرح شدن آن می گذرد اما اقدامی که باید در این راستا انجام نشده با امیر خجسته نائب رییس کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس شورای اسلامی، رییس فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی و رییس مجمع نمایندگان همدان به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن در ادامه می آید:

لایحه مدیریت واحد شهری خیلی وقت است در جریان است، چه زمانی به نتیجه می رسد؟

در کمیسیون طرحی تهیه شد که از سوی وزارت کشور خواستند فرصتی به دولت داده شود و سعی ما بر این است که هر چه زودتر طرح تقدیم شود تا تمام دستگاه های خدمت رسان از جمله پلیس، آموزش وپرورش، شهرداری، ادارات برق، آب و گاز زیرمجموعه این مدیریت شهری عمل کنند.

در حال حاضر تشتت هست به عنوان مثال شهرداری یک راه را آسفالت می کند و ادارات دیگر به دلایلی آن مسیر را تخریب می کنند باید یک مدیریت واحد ایجاد شود وشورای شهر از مدیریت شهرداری خارج شود.

 شورا نمی تواند به غیر از انتخاب شهردار و نظارت بر آن کاری انجام دهد تنها فشار و محدودیت برای شهرداری ایجاد می کنند

اگر همان گونه که پارلمان ملی (مجلس شورای اسلامی) شکل گرفته و مردم افراد را انتخاب می کنند برای شورا هم در پیش گرفته شود سرنوشت مردم به دست خودشان هست اگر تصویب شود و قدرت بگیرد اتفاق مهم و بسیار خوبی است.

به نظر شما این اقدام انجام می شود؟

قطعا می شود.

اجرایی نشدن لایحه مدیریت واحد شهری هزینه سنگینی بر بیت المال تحمیل کرده

با توجه به این که شورای نگهبان معتقد است که نظام شورایی به این دلیل که منصوب به ولایت نیست جایگاهی ندارد و انتخاب شهرداران توسط شوراها اشکال شرعی دارد، یکی از نگرانی ها این است که بخواهند قوانین شوراها را اصلاح کنند آنگاه شورای نگهبان همین قوانین را هم که هست را حذف کنند؛ با این وجود می توان پارلمانی عمل کرد؟

یکی از بحث های مجمع تشخیص مصلحت نظام در بحث سیاست های کلی انتخابات، برگشت نظارت شورای نگهبان بر شوراهای شهر وروستا بود و آنجا مطرح شد که مجلس سازوکار، ساختار و نیروی متخصص آموزش دیده ندارد اما شورای نگهبان نپذیرفت.

این امر خواه ناخواه باید عملی شود جلساتی با شورای نگهبان برگزار می کنیم نباید این مساله رها شود؛ در طرح مدیریت یکپارچه شهری برای کل شهر و حتی همه کوچه ها برنامه وجود دارد اجرایی نشدن طرح مدیریت واحد شهری هزینه های کلانی از بیت المال را هدر می دهد و این امری ضروری است و به نظر من شورای نگهبان هم قبول می کند تا این اقدام انجام شود.

عملکرد نامناسب شوراها، هر کس را به یاد اختلاس و زد وبند می اندازد

عملکرد شوراها به نحوی است که در عمل به جای رشد، باعث کند شدن توسعه شهرهای کشور شده؛ به نظر شما ضرورت مدیریت واحد شهری ایجاب نمی کند که ما از خیر شورا بگذریم و برگردیم به زمانی که قائم مقامی شوراها به عهده استانداری ها بود؟

شورای نگهبان ناظر بر قانون اساسی است و باید در این زمینه نظارت کافی را داشته باشد زیرا هشت اصل قانون اساسی بر عهده شوراهای شهر وروستا است که اگر خوب عمل کنند مردم سالاری به معنای واقعی آن محقق می شود اما عملکرد نامناسب شوراها هر کس را به یاد اختلاس و زد و بند می اندازد.

 اگر استانداران وارد شوند دیگر مردم دخل وتصرف ندارند؛ هم اکنون خوب عمل نمی شود که با بردن نام شورا، اختلاس، زد وبند و پرونده بردن و آوردن به یاد می آید اما در واقع این نیست بلکه برخی با هزینه میلیاردی سرمایه دارانی به شرطی به شورا رفتند که بتوانند برای زمین های آنان تغییر کاربری بگیرند، این نوع عملکرد نامطلوب است وگرنه نیاز مردم و تاکید آیات و روایات بر شوراها است اگر افراد سالم، صادق که اعتقاد به خدا و خدمت به مردم داشته باشند وارد شوند و خوب عمل کنند تحول ایجاد می شود.

شورای شهر در ایران سیاسی شده است

دلایل دیگری را بر عملکرد نامناسب شوراها موثر می دانید؟

زمان ارائه گزارش عملکرد من در جلسه شورای شهر مسکو حضور داشتم همه اقدامات آنان عالی بود زیرا خیلی خوب فرهنگ سازی کرده بودند و دلیلی موفقیت را ممنوع بودن بحث سیاسی در شورا می دانستند اما شورای شهر در ایران سیاسی شده است.

مردم باید به خاطر خودشان دقت کنند که افراد نمونه و خدمات رسان انتخاب شوند شاید عملکرد افراد خوب نبوده اما قوانین خوب بوده و شورا ناظر است و هشت اصل قانون اساسی را باید تداعی کند.

لایحه مدیریت واحد شهری تنها با عزم مجلس و شورای نگهبان اجرایی می شود

آقای لاریجانی زمانی برای اجرایی شدن این لایحه در جلسات کمیسیون شرکت می کردند اما پس از ۳ – ۴ سال خروجی نداشت؛ نظر شما چیست؟

آقای لاریجانی همه جلسات کمیسیون را به دلیل مشغله زیاد شرکت نکردند اگر وی به عنوان رییس مجلس و همه نماینده های مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان عزم خود را جزم می کردیم این مهم محقق می شد اما متاسفانه در سیاست های کلی نظام اعضای شورای نگهبان نظارت خوبی بر شوراها نداشتند.

کسی بر شوراهای شهر وروستا نظارت نمی کند

شورا ریشه قرآنی دارد، نهادینه نشدن آن به چه دلیل است؟

وجود شورا باعث می شود که غارتگران با درب بسته مواجه شوند؛ بسیاری از افرادی که وارد شورا می شوند رشته و تخصص لازم را ندارند این که مردم ببینند که فلان اعضای شورا رفتار ناشایستی دارد و دیگری با همسر خود درگیر است می آیند شورا تا اختلاف حل کن باشند، دید بدی نسبت به ایجاد شورا ایجاد می کند.

دولت، مسئولان و مجلس باید ورود پیدا کنند تا شورای شهر و هشت اصل قانون اساسی مصوب مجلس عملی شود.

در مجلس شورای اسلامی کمیته نظارت بر عملکرد نماینده ها است اما کسی بر شوراهای شهر وروستا نظارت نمی کند

شورای نگهبان باید جلساتی داشته باشند تا هشت اصل با قدرت عملی شود؛ چطور است که در مسکو با وجود این که دین ندارند خوب عمل می کنند اما ما که مسلمان هستیم کارآمدی در شوراها را درست اجرایی نمی کنیم؟!

بر اساس تفکرات شهید بهشتی قوه قضاییه هم باید شورایی عمل کند اما به نظر می رسد که ما از این تفکرات فاصله گرفتیم و اقتضائات کار شورایی را بلد نیستیم این باعث می شود که کارآمدی شورا را تصدیق نکنند؛ نظر شما چیست؟

تا زمانی که مسئولان نظام خود را از آلودگی ها پاک نکنند و تا زمانی که منفعت خود را در نظر می گیرند به هر طریقی عمل می کنند تا کار شکل نگیرد ناپاکی مسئولان مانع مبارزه با مفاسد است و مفاسد اقتصادی سبب می شود که شورا جایگاه خود را از دست بدهد عامل آسیب جدی به شوراها، قوه قضاییه، مجلس و دولت، فساد اقتصادی است.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۶, ١٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها