سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امیر حاج رضایی کارشناس فوتبال در گفت وگو با ۱۹دی:

حضور مربیان خارجی سطح بالا به نفع فوتبال ایران است

بروز شده : ۴-٠٩-١٣٩۶, ١١:١١    نسخه چاپی    
هر جند که مربیان خوب دستمزدهای بالایی هم دارند اما حضور مربیان طراز اول به نفع فوتبال ایران است.

فاطمه محمدی
موفقیت چند سال اخیر فوتبال ملی ایران و صعود زودهنگام و با اقتدار تیم ملی فوتبال ایران به جام جهانی روسیه و حضور مداوم در صدر رنکینگ تیم‌های آسیایی بی‌شک مدیون حضور کارلوس کی‌روش مربی صاحب سبک و باکلاس جهانی در تیم ملی فوتبال است.
 در مورد تاثیر مربیان خارجی در فوتبال ایران بارها سخن گفته شده است. برخی از این مربیان در حضورشان ردپای خود را در مسیر پیشرفت فوتبال کشور برجای گذاشته‌اند. در میان ده‌ها مربی خارجی که به ایران آمده‌اند می‌توان بیشترشان را تخطئه کرد اما نمی‌توان از تاثیر شگفت‌انگیز آن اقلیت قابل احترام مربیان خارجی چشم‌پوشی کرد. فوتبال ایران هر بار که در چرخه پیرانه سری و لجاجت و انجماد گرفتار بوده رب‌النوع فوتبال یکی از بزرگان را راهی کرده تا نهیبی بر خود‌مداران و محافظه‌کاران فوتبال ایران بزند. مسأله بر سر بیگانه‌پرستی نیست. اتفاقا عینا از روی وطن‌پرستی است. چرا که اختلاط فوتبال ایران با پول‌های کلان و پنهان و شهرت وسوسه‌کننده، موجب می‌شود که همیشه گروهی حافظ وضع موجود و راکد باشند و در چنین موقعیتی معمولا نیرویی از بیرون لازم است تا شوک سلامت بخش را به این فوتبال وارد کند.
رایکف، آلن راجرز، استانکو، تومیسلاو ایویچ و بلاژویچ در سال‌های گذشته و کی روش و برانکو در مقطع کنونی نمونه‌های موفقی از مربیان موفق و تاثیرگذار خارجی فوتبال ایران بوده‌اند.
خبرنگار 19دی در مورد حضور مربیان خارجی و نحوه کار و تاثیر آنان در فوتبال ایران با امیر حاج رضایی بازیکن، مربی سابق، کارشناس و منتقد فوتبال  گفت وگو کرد. او حضور مربیان خارجی سطح بالا را به نفع فوتبال ایران می‌داند. او همچنین به ایجاد تحول در استقلال با حضور شفر مربی با سابقه آلمانی این تیم در طول سال جاری اطمینان دارد. مشروح این گفت وگو را در ادامه می‌خوانید:
 حضور مربیان خارجی در ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟
من مربیان را به پزشکان بدون مرز تشبیه می کنم که وظیفه شان این است که بدون هیچ مرزی عمل کند زمان جنگ حاضر می‌شوند وملیت و مذهب برایشان تفاوتی ندارد و فقط به مجروح بر اساس وظایف انسانی و حرفه ای عمل می کنند؛ فوتبال هم به این گونه است ما باید مربیان توانا بیاوریم.
 سالیان دراز بود که در ایران از مربیان ارزان و ناکارآمد استفاده می شد و آنان سرمایه‌های ما را می بردند و به سود فوتبال ما نبود و هنوز هم داریم کسانی که می آیند و دستمزدهایی را دریافت می‌کنند و نمی توانند موثر باشند. مربیان خوب مانند کی روش و برانکو هزینه بالایی دارند اما طبیعی است که برای خرید جنس مطلوب، باید هزینه بیشتری پرداخته شود.
اگر مربیان بزرگ به ایران بیایند به سود فوتبال ملی ایران است به شرط این که بتوانیم ابزار لازم را برای حضور آنان فراهم کنیم. یک جراح کاربلد بیاورید اما ابزار عمل و دارو نداشته باشد مشخص است که تکلیف بیمار به کجا می انجامد؛ بنابراین هر علمی ابزار اجرایی خود را می خواهد و مربی خوب بدون ابزار نمی توان به فوتبال کمک کند
مربیان بزرگ دنیا همین گونه هستند کارلو آنچلوتی فوتبالیست ایتالیایی در پنج لیگ معتبر اروپایی (در فرانسه با پارا زینال؟، درانگلستان با چلسی، در ایتالیا با میلان و در آلمان با بایرن مونیخ) موفق به دریافت جام شد اما امسال برکنار شد.
 آیا برانکو ایوانکوویچ کروات سرمربی پرسپولیس توانسته تحولی در فوتبال ایران ایجاد کند و وینفردشفر آلمانی سرمربی استقلال توانایی تحول در این تیم را دارد؟
آقای شفر به دلیل این که تازه آمدند زمان شان کوتاه است نمی توان توقع داشت که استقلال را متحول کند اما آقای برانکو سال‌ها در ایران است در تیم ملی کشور ما و تیم پرسپولیس است احاطه بیشتری دارند اما من مطمئن هستم آقای شفر در طول سال جاری در تیم استقلال تحول ایجاد می‌کند نه به این معنا که به کل متحول شود اما این تیم را از این شرایط دشوار خارج می‌کند.
بازی اخیری که استقلال در مقابل پرسپولیس داشت نسبت به گذشته خیلی خوب بود اما فوتبال با عدالت سروکار ندارد همیشه تیم بهتر نمی تواند بردنده مسابقه باشد زیرا فوتبال محصول حوادث مختلفی است که حتی یک مربی هم نمی تواند پیش بینی کند به عنوان مثال یک بازیکن در ۱۰ دقیقه نخست بازی دچار مصدومیت می شود و ۸۰ دقیقه را باید با یک نیروی کمتر بازی کنند و این چیزی بوده که در رختکن هم کسی تصور آن را نمی کرده است یا پنالتی مشکوک علیه آن گرفته می شود یا شرایط جوی نامساعد مواجه می شوند و مجبور به بازی در باران یا در باد شدید می شوند.

شرایط مختلفی در فوتبال دست به دست هم می‌دهد تا تیمی برنده یا بازنده شود. مکاتب مختلف در فوتبال در مقابل هم قرار می گیرند در انگلستان ژوزه مورینیو با یک تفکر دفاعی یا گواردیولا با تک‌های مخصوص، کونته در ایتالیا با فوتبال اقتصادی و‌هاسم برگر با فوتبال سنتی کار می کنند و تقابل این‌ها به زیبایی فوتبال و حس خوب تماشاچی‌ها کمک می‌کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٩-١٣٩۶, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها