سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضوکمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با۱۹دی:

نسخه شفابخش نظام سلامت کشور، اجرای طرح پزشک خانواده است

بروز شده : ٧-٠٩-١٣٩۶, ١٢:٢٧    نسخه چاپی    
نسخه شفابخش نهایی نظام سلامت آینده کشور عملی شدن پزشک خانواده است که با کمترین تحمیل هزینه به بیمار و دولت شاخص های سلامت بهبود می یابد.

فاطمه محمدی

  ۱۹دی: سید مرتضی خاتمی عضوکمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی با خبرنگار ۱۹دی در مورد ادامه طرح تحول سلامت با وجود کمبود بودجه کشور و راهکارها برای اتلاف منابع مالی این طرح به گفت وگو پرداخت که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

منابع پایدار طرح تحول سلامت باید اختصاص پیدا کند

در خصوص طرح تحول سلامت به نظر شما این طرح با کمبود بودجه ای که هم اکنون با آن مواجه شده می تواند ادامه پیدا کند؟

این طرح با تکیه بر دو محور می تواند ادامه پیدا کند منابع پایداری که قبلا تعریف و قانون شده نخست از محل ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها و دوم از محل یک درصد ارزش افزوده حتما در بخش سلامت هزینه شود و جای دیگر صرف نشود.

متاسفانه این دو منبع به بخش سلامت اختصاص پیدا نکرده ودر سال های اخیر بخش بسیار ناچیز نصیب بخش سلامت شده که اگر این منابع دیده شود بخش سلامت تضمین شده است.

ریل گذاری درست نظام سلامت نیازمند عمل به مواد برنامه ششم است

به دلیل رایگان بودن خدمات مشاهده می شود که بیمار خواهان نوشتن انواع آزمایش ها هستند و پزشک ها هم می پذیرند که به غیراز ضررهایی که برخی داروها و اشعه ها بر بدن مردم دارد، اتلاف منابع هم انجام می شود، راهکار شما در این زمینه چیست؟

برای جلوگیری از اتلاف منابع مواد مربوط به سلامت در قانون برنامه توسعه ششم گنجانده شده واتلاف منابع با عمل به قوانین مربوط به بخش سلامت در برنامه ششم توسعه که سال گذشته تصویب وابلاغ شده در ریل گذاری آینده حرکت نظام سلامت باید مورد توجه دقیق قرار گیرد.

اگر نظام ارائه خدمات ما از نظام پرداخت موردی تغییر پیدا کند که در نظام ارجاع و پزشک خانواده نهفته است به طورقطع این اشکالات برطرف خواهد شد.

این سنت بدی است که از سالیان دور در کشور حاکم بوده تحت عنوان نظام نوین اداره بیمارستان ها که ویزیت بیمار به جای این که بر اساس سرانه ای باشد براساس پرداخت موردی بوده است.

نظام پزشک خانواده مانع اتلاف منابع است

حسن ویزیت بیمار به صورت سرانه ای چیست؟

حوزه تحت پوشش پزشک معین می شود و به عنوان مثال پزشک باید سه هزار نفر را تحت پوشش بگیرد و دولت به ازای هر نفر سالانه مبلغی به وی پرداخت کند تا مراقب سلامت جمعیت هدف خود باشد که این همان طرح پزشک خانواده است که طبق آن تاریخچه و زندگی افراد تحت پوشش بایگانی، مشکلات آنان برطرف و اقدام پیشگیرانه انجام می شود.

نسخه شفابخش نهایی نظام سلامت آینده کشور عملی شدن پزشک خانواده است که در این طرح بخشی از سرانه را به عنوان مشوق نگه می دارند و نسبت به عملکرد پزشک می پردازند و با کمترین تحمیل هزینه به بیمار و دولت شاخص های سلامت بهبود می یابد.

بنابراین در این نظام بیماری از قلم نمی افتد و زمانی در درمان بیماری تلف نمی شود و از کوتاه ترین راه به درمان بیماری ها پرداخته می شود و هیچ پاراکیلینیک، تصویربرداری، آزمایشگاه و دارویی بی جهت نوشته نمی شود و با این روش با حداقل هزینه ممکن حداکثر بهره وری را می توان داشت.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٩-١٣٩۶, ١٢:٢٧

   

پر مبحث ترین ها