سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

دنیا پی به بهانه جویی های آمریکا علیه ایران برده است

فاطمه محمدی

۱۹دی: سید قاسم جاسمی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تهدیدات آمریکا معتقد است توان دفاعی و موشکی کشور، به هیچ قدرتی اجازه جنگ با ایرن را نمی دهد.

مشروح گفت وگوی خبرنگار ۱۹دی با وی را در ادامه خواهید خواند:

در مورد احتمال توطئه جنگ پنهانی و یا نیابتی که ین روزها علیه ایران در برخی راسنه های دنیا مطرح است، چه نظری دارید؟

این حرکات جنگ سرد و عملیات روانی است که در منطقه خاورمیانه وجود دارد اما با توجه به شناختی که از توان سیاسی و نظامی ایران دارم هیچ کشوری قادر به حمله نظامی علیه جمهوری اسلامی نیست و امروز به یک قدرت نظامی قابل توجه دارد که به عنوان ابزار بازدارنده عمل می کند

واقعا بحث نخواستن نیست آمریکایی ها بیش از این در توان ندارند که علیه ایران اقدام کنند؛ در حدود ۴۰ سالی که ما با آمریکایی ها قطع رابطه سیاسی کردیم هر گونه سنگ اندازی، شیطنت، تهدید، تحریم و عملیات های نظامی از جمله جنگ هشت ساله را رقم زدند اما به نتیجه دلخواه نرسیدند امروز دیگر آزموده را آزمودن خطا است و متوجه شدند که ایران قدرت بلامنازع منطقه است و توان دفاعی و موشکی ما نه تنها به کشورهای منطقه بلکه به هیچ قدرتی اجازه نمی دهد که با ایران وارد جنگ شود.

وضعیت جامعه را با توجه به نحوه رای دادن ها و تفکرات مختلفی که وجود دارد از لحاظ هماهنگی و هم سویی چگونه ارزیابی می کنید؟

سابقه و گذشته مردم ما نشان داده که با وجود سلایق و در برخی موارد عقاید مختلف، در زمان نیاز در مسائل داخلی و خارجی و مسائل بحرانی یکدست، در صحنه و دشمن گریز هستند این وحدت و همگرایی از زمان امام خمینی(ره) وجود داشته و امروز هم به رهبری آیت الله خامنه ای ادامه دارد و این مردم ثابت کردند که اجازه نخواهند داد آسیبی به جمهوری اسلامی برسد و محوریت اقدامات و تصمیمات مسئولان و پشتوانه نظام نیز همین مردم هستند که در عرصه های مختلف پیشتاز و پیش قدم هستند.

در بحث برجام یک فاصله ای میان آمریکا و اروپا ایجاد شد که نادر بود چه اقدامی باید کرد که این فاصله به عنوان یک فرصت برای ایران همچنان پابرجا بماند؟

جمهوری اسلامی بر اساس سه اصل حکمت، عزت و مصلحت استراتژی خود را پیش می برد در قضیه برجام هم ما دنبال دستاورد دانش صلح آمیز هسته ای بودیم اما دشمنان با بیان این که ایران به دنبال ساخت بمب هسته ای است، کشورهای منطقه را حساس و ایران هراسی کردند زیرا متوجه شدند که جمهوری اسلامی در کنار انرژی صلح آمیز هسته ای یک قدرت نظامی هم بدست آورده که برای بیشتر کشورهای دنیا قابل قبول است.

رهبری ایران از ابتدا تاکید کردند که سردمداران آمریکا در ادامه نقض عهد خواهند کرد اما با گذشت سه سال و اندی اروپاییان متوجه شدند و خط خودشان را از آمریکا جدا کردند و رییس جمهور فرانسه در دیدار با ترامپ گفت که مساله برجام را به عنوان یک معاهده بین المللی که شورای امنیت به تصویب رسانده قبول داریم ودنبال می کنیم و ازآمریکا هم خواست تا نقض عهد نکند.

اما ترامپ به دنبال این است که در بحث حقوق بشر، موشکی و هر راهی که می تواند به ایران فشار وارد کند اما به نظر من دنیا امروز پی به بهانه جویی های آمریکا علیه ایران برده است و اروپاییان باید متوجه باشند و خط خود را از آمریکا جدا کنند.

۳۳ کشور اروپایی در قضیه برجام از آمریکا حمایت نکرد تنها کشورهایی که از ترامپ و سیاست های وی حمایت کردند رژیم صهیونیستی و عربستان بود.

اگر بخواهیم همچون گذشته متکی به خود باشیم و اقتصاد مقاومتی را سرلوحه برنامه های کشور قرار دهیم موفق خواهیم شد و در این راه بسیاری از کشورها با ایران همسو هستند.

 
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩۶, ١٢:۴٠

   

پر مبحث ترین ها