سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک نماینده مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

لزوم نظارت جدی بر نسخه نویسی پزشکان

فاطمه محمدی

۱۹دی: محمد جواد جمالی عضو کمیسیون سیاست خارجی وامنیت ملی مجلس شورای اسلامی با خبرنگار ۱۹دی در مورد گرانی برخی نسخه های پزشکی و راهکارهای پیش رو به گفت وگو پرداخت.

وی معتقد است دلیل برشکستگی بیمه های ایران تجویز بیش از حد دارو وآزمایش است زیرا آزادی عمل پزشکان ایران در تجویزهای بیش از حد و سلیقه ای در هیچ جای دنیا نیست.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

راهنمای بالینی در طرح تحول نادیده گرفته شد

در خصوص هزینه های میلیونی برخی نسخه ها که سبب شده برخی افراد آبرودار دست شان را جلوی هر کسی دراز کنند چه تدبیری اندیشیده شده است؟

قرار بود در طرح تحول سلامت راهنمای بالینی برای مراکز درمانی تعریف شود که همه پزشکان در آن چارچوب عمل کنند.

ضمن قدردانی از زحمات قاطبه پزشکان متاسفانه عده ای از آنان دررابطه با درمان مسائل اقتصادی و منفعت شرکت ها را هم در نظر می گیرند.

فهرست دارویی و چارچوب نسخه نویسی در کشور باید مشخص شود

راهکار شما چیست؟

باید فارماکوپه دارویی (فهرست کاملی از داروهای موجود در بازار، ویژگی ها و موارد مصرف و عوارض جانبی نحوه نگهداری و سایر ویژگی های دارویی) تهیه شود و چارچوب نسخه نویسی در کشور مشخص شود.

من مسئول بیمارستان هلال احمر ایران در دبی بودم جالب اینجاست که آنان برای خرید داروهای ایران به آنجا می آمدند؛ ایران صادرکننده دارو به دبی وتنها کشوری است که امارات هم تایید کرده بدون مجوز داروهای ایرانی به این کشور وارد شود.

بیش از ۹۰ درصد داروها در ایران ساخت داخل است وبخشی از داروهای خارجی توسط وزارت بهداشت و بخشی دیگر از طریق مافیای دارو وارد کشور می شود.

برخی داروها ممکن است اثرات کمی داشته باشد اما آن گونه که مافیای دارویی تبلیغ می کند عمومیت ندارد اما بیماران بخصوص افراد صعب العلاج نگران هستند و گمان می کنند داروهای خارجی تاثیر بیشتری دارد.

پس از تبلیغ مافیای دارویی، برخی پزشکان داروهایی که مورد تایید بیمه نیست و وزارت بهداشت تایید نکرده را تجویز می کنند و بیمار هم به پزشک اعتماد می کند و این پزشکان بیمار را در شرایط بد اقتصادی قرار می دهند؛ اشکال اینجا است وگرنه یارانه دارو است، کمک می شود واردات هم داریم.

پزشکان ایران سلیقه ای عمل می کنند

به نظرشما پزشکان ایران نسبت به سایرکشورها چگونه عمل می کنند؟

پزشکان ایران در سمینارها و همایش ها یا در خارج از کشور با داروهایی آشنا می شوند و سلیقه ای عمل می کنند.

آزادی عمل پزشکان ایران در هیچ جای دنیا نیست

در هیچ جای دنیا پزشک اینقدر آزادی عمل و اجازه را ندارد و دستش باز نیست که به هر مقدار که می خواهد سونوگرافی، سی تی اسکن، ام آر آی، آزمایش های مختلف و دارو را تجویز کند.

به عنوان مثال در ایران مهندسان متراژ معینی در سال نظارت می کنند، پزشک هم باید بتواند در حد مشخصی از نظر بیمه ای دارو تجویز کند.

سبب برشکستگی بیمه های ایران تجویز بیش از حد دارو و آزمایش هاست

سبب بدهکار شدن بیمه ها در ایران چیست؟

آنچه باعث برشکستگی بیمه های ایران شده این است که بیمار در ایران به پزشک می گوید سرم درد می کند سی تی اسکن برایم بنویس و پزشک هم می گوید ضرر ندارد یک سی تی اسکن هم انجام دهید.

نمی دانند که با این اقدام چه وابستگی هایی را به کشور تحمیل می کنند از نظر ورود دستگاه ها به کشور و گاز هلیوم که در دوران تحریم ها چقدر اذیت شدیم و چه هزینه ای بیمه ها باید بپردازند.

تجویز آزمایش وداروی بی رویه بیمه ها را ۱۲ هزار میلیارد تومان بدهکار کرد

به نظر شما مردم بیش ازآنچه می پردازند از بیمه ها دریافت نمی کنند؟

بسیاری از مردم اینگونه هستند در صورتی که اگر یک سی تی اسکن، یک ام آر آی و یک نسخه دریک روز برای یک فرد نوشته شود تمام پولی که برای بیمه پرداخت می کند مصرف می شود و به همین دلیل است که در سال گذشته بیمه ها ۱۲ هزار میلیارد تومان به بخش بهداشت ودرمان بدهکار شدند و اگر این امر ادامه پیدا کند کشور متحمل ضررهای سنگینی می شود.

باید نظارت و محدودیت بر نسخه نویسی پزشکان کشور باشد؛ نه این که پزشک را از لحاظ درمانی محدود کنیم اما داروی زیاد به سلامت و اقتصاد بیمار و جامعه آسیب می رساند و وابستگی کشور را افزایش می دهد.

نمی گوییم پزشک را محدود کنند که بیمار آسیب ببیند آنچه بیش از حد است باید کاهش یابد وحد معقول در نسخه نویسی رعایت شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٩-١٣٩۶, ١٣:٠٢

   

پر مبحث ترین ها