سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

مدارس فرسوده مشکل جدی کشور است

مدارس فرسوده مشکل جدی کشور است وتغییر کاربری این مدارس نیاز به مدیران با شهامت دارد

فاطمه محمدی

چهار ونیم میلیون دانش آموز کشور در بیش از ۵۰ درصد مدارس فرسوده به سر می برند؛ دانش آموزانی که سرمایه های هر کشور هستند زیر سقف های لرزانی به تحصیل می پردازند که زیر بار زلزله، سیل، آتش سوزی و امثال آن کمر خم می کنند و از سال ۷۶ تاکنون ده ها دانش آموز و معلم را به کام مرگ کشیدند و ۵۰ دانش آموز را در خود سوزانده اند و آثار آن هنوز پس از ده ها عمل جراحی بر بدن دختران شین آباد خود را نشان می دهد.

اگر باز هم اتفاقی بیفتد مانند اتفاق هایی که تاکنون رخ داده چند صباحی تیتر رسانه ها و نقل محافل است و پس از مدتی کنار گذاشته می شود.

وزیر آموزش و پرورش ۲۵ آبان سال جاری اذعان کرد که ۴۴ واحد آموزشی کرمانشاه در زلزله اخیر تخریب شده که تمام آن ها فرسوده بوده اند که این زنگ خطری برای سایر مدارس فرسوده کشور است.

سید محمد بطحایی همچنین اعلام کرد که ۷۴۰ هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل در کشور وجود دارد.

آماری که باور آن دشوار است و متاسفانه ناشی از فقر فرهنگی و اقتصادی است که بخش زیادی از آنان به دلیل این که آموزش های لازم را نمی بینند یا سرخورده یا مسبب آسیب های اجتماعی خواهند شد و آمار بی سوادی کشور را بالا می برند.

فاطمه رهبر معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد نیز شهریورماه سال جاری بیان کرد که ۲۵ هزار فرزند مددجوی بازمانده از تحصیل شناسایی شده که ازدواج زودهنگام، فقر مالی و فرهنگی و افت تحصیلی مهم ترین عامل ترک تحصیل آن ها بوده است.

مدارس فرسوده و دانش آموزان بازمانده از تحصیل دو معضلی است که می طلبد مسئولان مربوطه هر چه سریع تر برای آن چاره اندیشی کنند.

در این راستا خبرنگار ۱۹دی با داوود محمدی نائب رییس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداخته است.

پرسش و پاسخ های ما با وی را در ادامه می خوانید:

آموزش وپرورش برای شش مقطع در یک کلاس، راهکاری بیاندیشد

به نظر شما این اجحاف به دانش آموزان مناطق محروم نیست که در روستاها شش پایه در یک کلاس با یک معلم درس می خوانند؟

این مشکل در بیشتر روستاهایی که دانش آموز کم دارند، هست و دولت قادر به گذاشتن چند معلم در آنجا نیست اما قطعا این اقدام مطلوبی نیست ادارات کل آموزش وپرورش موظف هستند بهترین راهکار را در نظر گیرند اگر راه حل این باشد که دانش آموزان را به روستای مرکزی منتقل کنند باید با وسیله نقلیه مناسب انجام شود اگر امکان نیست باید معلم بیشتری را بکار گیرند

یک مقداری هم باید وزارت کشور این مشکلات را حل کند زیرا بسیاری از روستاهای کشور تعداد سکنه کمی دارند و نمی شود برای آنان مدرسه احداث شود.

قبلا خوابگاه هایی برای دانش آموزان تعبیه می شد و آنان به روستای مرکزی یا شهر می رفتند، الان هم هست؟

ادارات کل آموزش وپرورش می توانند یک روستا را مرکز قرار دهند و دانش آموزان را به آنجا منتقل کنند اما نارضایتی خانواده ها از راه دور و مخاطرات راه ها دو بحث است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

دانش آموز بازمانده از تحصیل در شان ایران نیست

برای دانش آموزان بازمانده از تحصیل باید چه اقدامی شود؟

باید مردم را آگاه و تشویق کرد تا فرزندان خود را به موقع به مدرسه بفرستند زیرا بازمانده از تحصیل برای کشور ما خوب نیست نباید در این زمان با این همه پیشرفت در دنیا ما دانش آموز بازمانده از تحصیل داشته باشیم.

برخی هم با یک بی انظباطی یا تنبلی مدرسه را رها می کنند نباید گذاشت مشکل ایجاد شود و اگر دانش آموزی با مشکلی مواجه شد وادار به ترک تحصیل نشوند

من از شهرک های اطراف تهران مرتب بازدید دارم تبعه افغانستانی و ایرانی بازمانده از تحصیل را فراوان داریم که باید جلو این مشکل گرفته شود.

جمعیت کشور طبق آمار ثبت احوال رو به افزایش است و سال آینده وضعیت بدتری خواهیم داشت آیا تدبیری برای بازماندگان از تحصیل اندیشیده شده است؟

نهضت سوادآموزی، مراکز آموزش از راه دور و مراکز مجازی فعال هستند و افراد بازمانده از تحصیل می توانند ثبت نام کنند، کتاب ها را در اختیار آنان قرار می گیرد و از تحصیل عقب نمی مانند.

به نظر شما آموزش وپرورش کوتاهی نکرده است؟

با اطلاعی که من دارم آموزش وپرورش کوتاهی نکرده بلکه جمعیت، مشکلات و آسیب های اجتماعی و نگرانی های اقتصادی رو به گسترش است و این آسیب ها اثر خود را روی آموزش وپرورش می گذارد باید این مشکلات کاهش یابد تا آموزش وپرورش مصون بماند.

تغییر کاربری مدارس فرسوده نیاز به مدیران با شهامت دارد

برای مدارس فرسوده اقدامی نمی شود آیا نمی توان مدارسی که در شمال شهرها و نبش خیابان است را با تغییر کاربری به تجاری با قیمت بالا به فروش برسانند و جای مناسب و مقاوم تر برای دانش آموزان ساخته شود؟

در مجلس سعی شد اعتباراتی برای آموزش وپرورش در نظر گرفته شود اما با محدودیت های مالی دولت، امکان تخصیص بودجه وجود نداشت.

مدارس فرسوده مشکل جدی کشور است وتغییر کاربری این مدارس خیلی مناسب است من از این نظر دفاع کردم اما برخی افراد و رسانه ها به مخالفت پرداختند.

چرا؟

نقد می کردند که نباید مدارس قدیمی که جزء میزاث فرهنگی کشور است تخریب شود ما هم این را قبول داریم اما دلیلی ندارد که مدارس عادی که فرسوده است به همین شکل بماند بلکه می توان با اعتبار مناسب تغییر کاربری داد که یکی از راه حل ها تغییر کاربری است راه های دیگر هم باید بررسی شود.

به لحاظ قانونی منعی برای وزارتخانه آموزش وپرورش وجود ندارد باید مدیران ما با شهامت بیشتری برخورد کنند و اگر لازم بود به دلیل حفظ جان دانش آموزان این اقدام انجام شود.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٩-١٣٩۶, ١۴:١٢

   

پر مبحث ترین ها