سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حسین مرعشی:

سیاسیون قم از کانال روحانیت وارد عمل شوند

فاطمه محمدی

سید حسین مرعشی از فعالان سیاسی اصلاح طلب، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی و نماینده ادوار پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی در همایش بررسی موانع فعالیت حزبی در استان قم که پنجشنبه شب در فرهنگسرای جوان قم برگزار شد حضور یافت.

وی اظهارداشت: در مورد قم و دو بحث احزاب و سیاست، امروز با یک نقیصه ای مواجه هستیم و آن این است که قم برخلاف گذشته پرشکوه خود امروز الهام بخش سیاست ایران نیست.

وی با بیان این که سیاست در قم را به دو بخش سنتی و تاریخی می توان تقسیم کرد، افزود: بخش سنتی به نقش مرجعیت برمی گردد که از دیرباز قم به عنوان خواستگاه مراجع عظام شیعه رسالت و جایگاه رفیعی را در سیاست ایران ایفا می کرده و بزرگانی در این شهر بودند که سیاست ایران را اگر رقم نمی زدند، حداقل تحت تاثیر قرار می دادند.

مرعشی ادامه داد: گفته شده که اقبال در زمان نخست وزیری از سوی شاه، خدمت آیت الله بروجردی رسید و گفت در همه کشورهای اطراف ایران اصلاحات ارضی انجام شده و ایران ازسایر کشورها عقب افتاده اجازه دهید در ایران هم اصلاحات ارضی پیاده شود؟ آیت لله بروجردی خیلی کوتاه، دندان شکن و با صلابت گفتند که به شاه بفرمایید که در آن ممالک اول جمهوری و سپس اصلاحات ارضی انجام شد و چنین جایگاه و نقشی را قم در دوران مرجعیت سنتی شیعه در ایران داشت.

وی تاکید کرد: پس از آغاز نهضت اسلامی هم قم الهام بخش نهضت و مرکز انقلاب بود و حضرت امام به قمی بودن خود افتخار می کردند و علاقمند به حضور در قم بودند تا کشتی انقلاب را از قم هدایت کنند اما شرایط کشور به نحوی شد که ایشان مجبور به ترک این شهر شدند.

وی افزود: در تمامی دوران انقلاب شخصیت های برجسته انقلابی ما ریشه در قم داشتند و در زوایای مختلف نهضت اسلامی تاثیر می گذاشتند.

هر جا روحانیت از صحنه سیاسی کنار کشیدند نهضت ها زمین گیر شدند

سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی با اشاره به نقش و جایگاه نهاد روحانیت در نهضت های آزادی بخش و اجتماعی و سیاسی ایران اظهارداشت: به تحقیق روحانیت در جایی که به جریانات سیاسی و نهضت ها ورود پیدا کرده نقش سازنده و تعیین کننده داشته و کنار کشیدن و نبود آنان در میدان، نهضت ها را زمین گیر کرده این یک نقش تاریخی است که کسی نمی تواند منکر آن شود.

پس از انقلاب نقش تاریخی روحانیت در قانون نهادینه شد

وی با بیان این که پس از پیروزی انقلاب اسلامی روحانیت ایران نقش تاریخی خود را در قانون اساسی نهادینه کرده است، گفت: ما هیچ نهادی را در کشور نداریم که به اندازه نهاد روحانیت در قانون اساسی نقش خود را برجسته کرده باشد؛ روحانیت تمام گلوگاه های تاثیرگذار در اداره کشور و نظام را با دقت اندیشمندانه ای در کنترل گرفته است، از نهاد رهبری که نهاد بسیار تاثیرگذاری به لحاظ تعیین سیاست های کلی نظام، فرماندهی کل قوا و شکل دادن قوه قضاییه و شورای نگهبان است تا خود این نهادها مانند شورای نگهبان بسیار تاثیرگذار است و نقش برجسته قوه قضاییه هم در اختیار روحانیت است.

سیاسیون قم از کانال روحانیت وارد عمل شوند

وی با تصریح بر این که اگر کسی در نظام ما بخواهد اثرگذار باشد و اصلاحاتی را به عهده بگیرد باید متوجه این نقش مهم باشد، ادامه داد: اگر قرار باشد قم الهام بخش و تاثیرگذار در سیاست ایران باشد سیاستمداران در قم باید از این معبر، کانال و جایگاهی که در قانون اساسی برای روحانیت تعریف شده ورود کنند و این نقش را خوب بشناسند و روی این نهادهایی که ریشه در قم دارد، اثرگذار باشند.

مرعشی گفت: کسی نمی تواند بگوید که می خواهم بر سیاست ایران تاثیربگذارم اما بر روی شورای نگهبان اثرنداشته باشد یا در قوه قضاییه اثرم را نبینم و نقصی که اصلاح طلبان در خارج از قم دارند این است که اگر تمام اصلاح طلبان در تهران جمع شوند محکوم تصمیمات شورای نگهبان و قوه قضاییه هستند.

وی بیان کرد: اگر با این نگاه تاثیرگذار بودن به قم، بتوانیم سیاستمداران را در این شهر به این سمت هدایت کنیم که برای دفاع از کلان نظام و آرمان های نهضت اسلامی که امام راحل بنیانگذاری کردند و یاران و همراهان ایشان آن را تداوم بخشیدند وارد عمل شوند، موفق می شویم.

اختلاف میان یاران امام مشکلات کشور را زیاد کرد

وی با اشاره به این که یاران امام درابتدا دایره وسیعی داشتند، گفت: از مرحوم منتظری گرفته تا مقام معظم رهبری همه جزء یاران امام دسته بندی می شدند و حضور داشتند و این شکست ها، شکاف ها، جدایی ها و مارک ها نبود که یکی فتنه و یکی ساکت فتنه باشد بلکه همه در خدمت امام بودند و این نهضت را برپا کردند و تا زمانی که فراگیری وجود داشت مشکلات کشور هم کمتر بود.

نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: قم اگر بخواهد به نقش اصلی خود برگردد برای دفاع از کلیت نظام و آرمان های نهضت اسلامی باید اثر خود را در بخش روحانیت نظام بگذارد و این سیاستی است که می شود در قم به آن فکر کرد و از قم انتظار داشت و اگر این نقش بوجود آید مسائل زیادی از کشور حل وفصل می شود.

اصلاح طلبان مراقب باشند تا اشتباه نکنند

وی در مورد مسائل روز کشور نیز گفت: مهمترین مساله این است که اصلاح طلبان مراقب باشند تا اشتباه نکنند و اینکه بتوانیم مشکلات کشور را اصلاح کنیم و یا آقای روحانی یا نماینده های اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی بتوانند کاری انجام دهند در اولویت دوم است.

وی با تاکید بر این که اولویت نخست این است که اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم، بیان کرد: سراسر تاریخ ۱۲۰ ساله پس از مشروطیت اشتباه پشت اشتباه، عجله، ناامید شدن و بعضا ترک صحنه های سیاسی بوده است.

بزرگترین اشتباه، اختلاف و فراموش کردن اولویت ها است

مرعشی عنوان کرد:‌ این خیلی ساده انگارانه است که فکر کنیم که همه مشکلات کشور قرار است با شرکت در یک انتخابات و انتخاب شدن یک شخص برطرف شود بلکه ما باید در انتخابات حضور داشته و صحنه را ترک نکنیم و دچار اشتباهات گذشته که بزرگترین آن اختلاف است نشویم.

وی ادامه داد: اختلاف در صفوف سیاسیون و فراموش کردن اولویت ها و اصلی شمردن مسائل فرعی و مسائل فرعی را اصلی دانستن اشتباهاتی بوده که در گذشته پی در پی داشته ایم.

وی دراین راستا دو مستند تاریخی را یادآور شد و گفت: در جریان نهضت نفت، زمانی که به هر دلیلی آقای مصدق و کاشانی از هم جدا شدند، هر دو متضرر شدند، کشور ضرر هنگفتی کرد، نهضت از دست رفت و مردمی هم که در ۳۰ تیرماه سال ۱۳۳۱ به میدان آمدند و مصدق را برگرداندند وقتی در ۲۸ مردادماه سال ۱۳۳۲ نیامدند، متضرر شدند.

سخنگوی حزب کارگزاران ادامه داد: آن زمان هم مانند امروز همین حرف ها بود که چرا با انتخاب مصدق اتفاق خاصی نیفتاد در صورتی که از برگشت مصدق به قدرت تا کودتا، تنها ۱۱ ماه طول کشید و با چه عجله ای مردم انتظار داشتند که همه مشکلات کشور حل شود که به راحتی نخست وزیری که خودشان روی کار آورده بودند را تنها گذاشتند؟.

وی گفت: صحنه دیگر پس از انقلاب و قضیه سفارت آمریکا است که درست یا غط در جای خودش قابل تحلیل است اما آنچه مهم است چرا باید آقای مهندس بازرگان استعفا می کرد؟ اگر می خواست از سیاست کنار رود بحث دیگری بود اما وی تا آخر عمر در سیاست بود، بیانیه می داد و اظهارنظر می کرد.

مرعشی گفت: وی به اعتقاد خود و دوستانش رفت که پس از مدت کوتاهی با قدرت بیشتری برگردد اما نبود بازرگان به طور حتم به نفع وی، کشور و حتی روحانیت نبود زیرا بالاخره بخشی از نیروهایی که می توانستند کمک و اداره کشور را تسهیل کنند تاثیرگذاری خود را کاهش دادند.

وی گفت: امروز حتی اگر آقای روحانی به عنوان نماینده جبهه میانه روی کشور و نماینده اصلاحات فراموش کند نماینده اصلاح طلبان است ما نباید فراموش کنیم که وی نماینده ما است و باید در صحنه بماند و همه باید باشیم زیرا به یک و یا دو انتخابات قرار نیست که مشکلات کشور حل شود بلکه نیاز به مقاومت دارد مقاومت هم فقط در مقابل شکنجه و آزار و زندان نیست بلکه در مقابل نابسامانی های دوستان و اشتباهات هم پیمانان هم هست.

وی تاکید کرد: باید در صحنه ماند تا با گذشت زمان بتوان کشور و سیاست های آن را اصلاح کرد و با پایداری نظام، شاهد حل مشکلات فراوان مردم در زندگی رومره و مشکلاتی که در عرصه فکر و اندیشه و رقابت وجود دارد و تا مشکلاتی که در عرصه بین المللی است را حل کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٣۶

   

پر مبحث ترین ها