سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در گفت وگوی 19دی با ۱۳ نماینده مجلس مطرح شد:

بدون آزادی مطبوعات، مردم سالاری محقق نمی شود

فاطمه محمدی
مقام معظم رهبری با آزادی موافق هستند که بیان چند نکته از گفته های ایشان در این رابطه خالی از لطف نیست: آزادى یکى از بزرگ‌ترین نعمت‌هاى الهى است که یکى از شعب آن آزاداندیشى است که بدون آن رشد اجتماعى، علمى، فکرى و فلسفى امکان ندارد.
آزادى باید به شکل منطقى و صحیح در جامعه تأمین شود؛ همان‌ آزادیی که انقلاب اسلامى و نظام اسلامى پرچمش را در دنیاى اسلام بلند کرد؛ نه آزادى به شکل افراطى، تقلیدى و من‌ درآوردى... ما به آزادى معتقدیم. اعتقاد ما به آزادى و تأمین حقوق‌ شهروندى در مسائل اجتماعى هم، ریشه‌دار و داراى مبناى دینى است.
باید راه آزاد اندیشى و نوآورى و تحول را باز گذاشت، منتها آن را مدیریت کرد تا به ساختارشکنى، شالوده‌شکنى و بر هم زدن پایه‌هاى هویت ملى نینجامد.
حجت الاسلام حسن روحانی رییس جمهوری ایران نیز چندین بار بر این موضوع تاکید کرده و به عنوان مثال در دیدار اصحاب رسانه بر حضور رسانه‌های کشور در عرصه منطقه‌ای و جهانی تأکید کرد و گفت: باید با ارتقاء و تقویت جایگاه رسانه‌های خود، حرف‌ و منطق‌مان را به گوش جهانیان برسانیم.
همچنین رییس جمهوری در مراسم گشایش بیست ونهمین نمایشگاه کتاب تهران تاکید کرد که نباید نقاد را زندانی و آزادی مولف را سلب کرد.
‌وی در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات نیز با بیان این که قلم، بیان و فرهنگ، اساس نهضت اسلامی است، گفت: امنیت آفرینی در گرو امنیت اصحاب رسانه است و آنان اصحاب فرهنگ و زمینه ساز  یکی از عوامل اصلی توسعه جامعه هستند.‏
قانون اساسی نیز متضمن آزادی مطبوعات است و طبق اصل‏ ۲۴، نشریات‏ و مطبوعات‏ در بیان‏ مطالب‏ آزادند مگر آنکه‏ مخل‏ به‏ مبانی‏ اسلام‏ یا حقوق‏ عمومی‏ باشد.
در ماده ۱۹ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز تصریح شده: «هر کس حق آزادی عقیده و بیان دارد و این حق شامل آن است که از داشتن عقاید خود بیم و اضطرابی نداشته باشد و در کسب اطلاعات و افکار و در گرفتن و انتشار آن با تمام وسایل ممکن و بدون ملاحظه‌های مرزی، آزاد باشد.»
بنابراین آزادی بیان یک حق بشری است و هیچ کسی نمی‌تواند آن را از انسان بگیرد.
 از طریق مطبوعات است که می‌توان دردها و دلهره‌های جامعه را به گوش سیاستمداران رساند و آن‌ها را درباره مسائل جدی و حیاتی کشور به تامل و تفکر واداشت.
اما مصادیقی خلاف این امر را می رساند و خرداد ۹۴ بود که نمایندگان مجلس شورای اسلامی ایران از پاسخ‌های وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره آزادی بیان در مطبوعات قانع نشده و کارت زرد دوم را به علی جنتی دادند.
در این خصوص خبرنگار ۱۹دی نظر ۱۳ تن از نماینده های مجلس شورای اسلامی را جویا شده که چکیده آن در ادامه می آید:
در این راستا علی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که حق دسترسی آزاد خبرنگاران به اطلاعات که در اعلامیه جهانی حقوق بشر و قانون مجازات اسلامی ایران بر لزوم آن توسط دولت ها تاکید شده چرا با وجود این که مصوب شده اما اجرا نمی شود؟ اظهارداشت: حق دسترسی به اطلاعات به مجلس ارائه و تبدیل به قانون شد اما اجرایی نشده و من در این مجلس پیگیری خواهم کرد.
وی در خصوص لایحه نظام جامع رسانه و قانون نظام صنفی رسانه نیز گفت: وقتی دولت به مجلس ارائه نکرده ما چکار کنیم؟ من معتقدم که نیازی هم به این لایحه نیز زیرا مشکلات خبرنگاران را همه می دانند و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.
نتیجه بگیرو ببندها و خفقان عکس العمل جامعه است
مسعود پزشکیان نائب رییس اول مجلس شورای اسلامی نیزبا بیان این که اگر ما راست کردار باشیم از نقد نمی هراسیم، افزود:‌ نتیجه بگیر وببندها و خفقان، عکس العمل جامعه است و سرکوب، مردم را هر روز از مسئولان دورتر می کند زیرا مردم خواهان صداقت و راستی هستند.
 نماینده سه دوره پیاپی مجلس با بیان این که متاسفانه روند این گونه نیست که خبرنگار بتواند آزادانه خبرها را انتشار دهد، اظهارداشت: ترس خبرنگاران از انعکاس مطالبشان یکی از مشکل های ساختاری کشور ما است.
نماینده مردم تبریز در مجلس ادامه داد: نمی شود کرسی های آزاد اندیشی برپا شود اما وقتی نقد از مسدولان رده بالای کشور می شود برخورد کنند بلکه باید پاسخ بخواهند یا پاسخ دهند و مانعی سر راه شفافیت نباشند و این ضعف است ‌که از انتقاد ولو این که غلط هم باشد بترسیم.
دموکراسی بدون آزادی مطبوعات معنایی ندارد
علی مطهری نائب رییس دوم مجلس شورای اسلامی نیز رسانه را اجزای چهارم دموکراسی یا قوه چهارم حکومت دانست و اظهارداشت: دموکراسی بدون حضور مطبوعات آزاد معنا ندارد.
نماینده مردم تهران در مجلس آزادی بیان و قلم را از شعارهای انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: آزادی بیان، نمود آزادی تفکر است و اگر آزادی بیان نباشد حکومت مردم بر مردم تحقق نخواهد یافت.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با بیان این که با توجه به فعالیت های رسانه های مجازی، قانون مطبوعات باید اصلاح شود،‌ ادامه داد: لایحه نظام جامع رسانه و قانون نظام صنفی رسانه باید به سرعت به مجلس ارائه شود زیرا ضروری است تا در این قانون دوگانگی که امروز میان هیات نظارت بر مطبوعات و قوه قضاییه در برخورد با رسانه وجود دارد برطرف شود.
اصحاب رسانه پشتیبان اصلی نظام هستند
اکبر رنجبرزاده عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی هم با بیان این که نیازمند رسانه آگاهی بخش و آزاد در کشور هستیم، اظهارداشت: ایران شاید نخستین کشوری باشد که با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی پیش آمد اما برای تداوم این مسیر اقداماتی باید صورت گیرد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تاکید کرد:‌ اصحاب رسانه در جبهه دفاعی کشور و پشتیبان اصلی نظام هستند و برای پیشبرد اهداف کشور به وجود آنان نیاز است و باید راه را برای حمایت از این قشر باز کرد.
منتخب مردم اسدآباد با بیان این که عرصه رسانه تفاوتی با میدان جنگ ندارد، افزود:‌ کسی که به نیت پاک سازی و آگاه سازی کشور به میدان مبارزه توسط ابزار رسانه آمده می خواهد با فساد و ناپاکی ها مبارزه کند اما شفاف کردن محیط توسط خبرنگار خوشایند بسیاری از مجرمان نیست.
وی با بیان این که خبرنگاران خط شکن ترویج شفافیت و صداقت باشند، تاکید کرد: دست اندرکاران رسانه نباید برای بیان حق بترسند.
‌دادگاه جرائم مطبوعاتی باید به صورت علنی برگزار شود
محمود صادقی عضو کمیسیون آموزش مجلس نیز دراین خصوص اظهارداشت: ابهام در قوانین و تفسیرهای سلیقه ای دو مانع انجام رسالت رسانه است که به این منظور نیازمند شفاف سازی هستیم.
منتخب مردم تهران در مجلس افزود: شفافیت به این معنا است که رسانه ها رویدادها را بدون ملزم شدن به سانسور مانند آیینه منعکس کنند.
وی با بیان این که نیازمند احکام روشن و محکمی در قانون مربوط به رسانه هستیم، عنوان کرد: رسانه ها با ابهام حقوقی مواجه هستند و این مساله باب اعمال سلیقه های مختلف شخصی بخصوص از سوی مراجع قضایی مانند دادسرا را به این قضیه باز می کند.
این نماینده صریح البیان مجلس دهم عنوان کرد: فعالان رسانه مواجه با مداخلات نهادهای امنیتی غیرشفاف هستند که این امر به انجام رسالت آنان آسیب می رساند و دادگاه جرائم مطبوعاتی باید به صورت علنی برگزار شود.
رسانه منصف و مسئول نقدپذیر می خواهیم
محمد جواد جمالی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز در پاسخ به این سوال که چگونه می توان به شفاف سازی در رسانه های ایران رسید؟ اظهارداشت: مسئولان باید نقش پرسشگری و آگاهی بخشی رسانه ها را بپذیرند.
این نماینده مجلس افزود: آزادی مطبوعات باید با افراد آموزش دیده در عرصه رسانه همراه باشد تا به جامعه و منافع ملی آُسیب نرسد.
طبق فرمایش رهبری، قانون اساسی و شریعت انتقاد آزاد است
ابوالفضل ابوترابی نماینده در دوره ای مجلس نیز با شرکت در این گفت وگو اظهارداشت: طبق فرمایش رهبری، قانون اساسی و شریعت انتقاد مودبانه در چارچوب قانون اساسی از هر رده از مسئولان در جمهوری اسلامی ایران آزاد است.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی با بیان این که مطابق قانون همه باید انتقاد را بپذیرند و مسئولان طراز اول نیز استثنا نیستند، گفت: نپذیرفتن انتقاد سازنده نشانه ضعف شخصیتی مسئولان است.
نیازمند رسانه های مستقل در ایران هستیم
 حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز دراین باره اظهارداشت: علت اصلی تمام مشکلات اداری و مفاسد اقتصادی به عدم شفافیت، گستردگی و تودرتو بودن نظام اداری برمی گردد که برای جلوگیری از فساد نیازمند رسانه های مستقل هستیم.
وی گفت: رسانه مستقل، آزاد، آگاهی بخش و مدافع مردم و کشور بسیار کم است و معمولا وابسته به احزاب و جریان ها هستند که جرائم مربوط به حوزه کاری خود و یک سری از تخلفات را نادیده می گیرند که بوی انگیزه سیاسی از آن به مشام می رسد.
شفافیت عامل بروز کارآمدی در کشور است
رضا کریمی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس نیز با بیان این که شفافیت عامل بروز کارآمدی و کارکرد بهترکشور است، گفت: یكي از عوامل جلوگیری کننده از بي‌عدالتي‌ و فساد در اداره امور کشور شفافيت است.
نماینده مردم اردبیل و سرعین در مجلس با بیان این که شفافیت سبب فساد کمتر و کارکرد بهتر می شود، افزود: نبود شفافیت گاهی حتی به بروز بحران در زمینه های مختلف می انجامد.
فسادهای میلیاردی نتیجه بستن دست خبرنگاران است
عباسعلی منصوری آرانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در نهمین مجلس شورای اسلامی با بیان این که مخالفان شفافیت رسانه ای بیشترین ضربه را به انقلاب می زنند، افزود: اگر امروز با فسادهای میلیاردی مواجه هستیم، اگر بلوغ سیاسی ما بالا نیست، اگر بیکاری شش میلیونی و اعتیادی پنج میلیونی داریم و اگر ناهنجاری های اخلاقی و فرهنگی در کشور حاکم است مطبوعات و رسانه های ما با اعمال محدودیت نتوانستند هر آنچه در جامعه است را به گوش مسئولان برسانند.
وی با بیان این که رسانه ها ویترین عملکرد نظام هستند، ادامه داد: مطبوعات بیمه نظام جمهوری اسلامی هستند و اگر شفافیت ایجاد شود جلوی انحراف ها گرفته و نظام و انقلاب ما بیمه می شود.
آزادی مطبوعات نباشد فساد پنهان می شود
احمد توکلی نیز با بیان این که اگر آزادی مطبوعات نباشد فساد پنهان می شود، اظهارداشت: برای اداره کشور باید آزادی را قدر بدانیم و آزادی مطبوعات را تقویت کنیم و اجازه دهیم رسانه‌ها حرف بیشتری بزنند و مسئولان در معرض اظهارنظر مردم قرار گیرند.
اگر دست رسانه را ببندیم میدان را به مخالفان نظام می دهیم
ابراهیم نکو نماینده مجلس نهم نیز با شرکت در این گفت وگو با بیان این که ما شاهد صدور احکام سنگین برای برخی روزنامه نگاران بوده ایم، اظهارداشت:‌ راه برخورد با منتقدان سرکوب و زندان  نیست و این قبیل اقدامات ضربه خطرناکی برای جامعه به حساب می آید زیرا اعتماد مردم از حاکمیت سلب خواهد شد.
 وی با بیان این که اگر فضای کشور را به روی انتقاد آزاد ببندیم، فضا را برای مخالفان نظام باز کرده ایم، گفت:‌ باید آزادی بیان سازنده بر مبنای قانون اساسی در کشور وجود داشته باشد اما متاسفانه برخی برخوردها نشان می دهد که گاهی قانون اساسی هم نادیده گرفته می شود.
رسانه مدافع همه، در ایران نداریم
علی محمد نمازی نائب رییس مجمع نمایندگان ادوار مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص با بیان این که رسانه ها در کشور ما آزاد نیستند که بتوانند از حق همه دفاع کنند، اظهارداشت: اگر رسانه و مطبوعات آزاد باشند هر شخصی که متهم شود یا مورد ظلم قرار گیرد می تواند از تریبون رسانه حرف خود را به گوش همه برساند اما به دلیل این که جایگاه ها کم است صدای بسیاری به گوش مردم و مسئولان نمی رسد.
در پایان باید گفت که در ایران همه از آزادی مطبوعات و لزوم آن برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی می گویند اما مشخص نیست که در واقع چه کسانی پشت پرده مخالفت با آزادی مطبوعات هستند و ازاین قضیه سود می برند؟!!

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۶, ١١:٢٧

   

پر مبحث ترین ها