سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک فعال سیاسی در گفت وگو با ۱۹دی:

جامعه روحانیت باید به سراغ ناطق نوری برود

فاطمه محمدی
در خصوص رایزنی برخی کشورهای منطقه با حمایت ایالات متحده آمریکا برای جنگ با ایران، دلایل خانه نشینی حجت الاسلام ناطق نوری و سهم خواهی اصلاح طلبان از رئیس جمهور پای تحلیل های سید ابوالقاسم رئوفیان از فعالان سیاسی که برای سه دوره متوالی دبیرکل حزب اسلامی ایران زمین را برعهده دارد، نشستیم.
 وی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی مسائلی را از دلایل حجت الاسلام ناطق نوری برای نپذیرفتن کاندیداتوری مجلس شورای اسلامی پس از گذشت یک سال افشا کرد که خواندن آن انسان را به تامل وا می دارد.
می توانید مشروح این گفت وگو را در ادامه بخوانید:
قدرت دفاعی ایران معادلات گزینه جنگ روی میز آمریکا را به هم ریخته است
 کم و بیش اطلاعاتی می رسد که برخی کشورهای منطقه رایزنی هایی برای جنگ با ایران داشته یا چراغ سبز به آمریکا نشان می دهند؛ نظر شما چیست؟
قطعا مدیریت دیدارهای چند جانبه و سه جانبه که اتفاق می افتد با آمریکا و هدفمند است؛ آنان به روش های مختلف سعی دارند جمهوری اسلامی ایران را در یک عرصه تهاجمی قرار دهند و از جنگ سرد وارد یک عرصه نظامی کنند.
این مساله تداعی می کند زمانی را که حمله ای به اسرائیل شد و خیلی ها سعی کردند جمهوری اسلامی ایران را ترغیب به جنگ با اسرائیل کنند اما با هوشمندی و تدبیر کسانی که در امر اداره کشور قرار داشتند چنین اتفاقی نیفتاد.
هم اکنون هم سیاست آنان این است که پای جمهوری اسلامی را به عرصه نظامی باز کنند و اگر در منطقه جنگی اتفاق بیفتد قطعا خوابشان تعبیر نخواهد شد.
ایران هیچ گاه آغازگر جنگ نبوده و سیاست و سابقه جنگ طلبی و استثمار نداشته اما اگر جنگی به ما تحمیل شود همواره با تمام جان و مال دفاع می کنیم و به نظر می آید امروز قدرت دفاعی ایران حتی معادلات گزینه جنگ روی میز آمریکا را هم به هم زده لذا مستقیم با ایران وارد جنگ نمی شوند.
یک زمانی عراق را وادار کردند و هشت سال جنگ علیه ایران رقم زده شد هم اکنون هم عربستان را تحریک می کنند اما این ها فرافکنی است و خودشان هم می دانند که با دم شیر نباید بازی کنند.
ایران امروز به حمدالله به یک کشور مقتدر تبدیل شده و هشت سال دفاع مقدس ما را آماده کرد که بتوانیم برای روز مبادا و هنگام بروز جنگ آمادگی لازم برای دفاع را داشته باشیم.
موشک های بالستیک ایران برای اسرائیل، آمریکا و برخی کشورهای منطقه نگرانی را به وجود آورده در حالی که نباید نگران باشند زیرا به هیچ عنوان سیاست ایران جنگ طلبانه نبوده، نیست و نخواهد بود اما همان گونه که رهبری و دولتمردان ایران اعلام کردند در صورت حمله، جمهوری اسلامی ایران آمادگی مقابله را دارد و با تمام قدرت وارد عمل می شود.
این قدرت به عنوان یک عامل بازدارنده، بعید است دشمنان را وارد جنگ و درگیری نظامی با ایران کند.
ذخیره ای همچون ناطق نوری، نباید خانه نشین شود
اصولگرایان از جمله اعضای حزب شما خیلی تلاش کردند تا حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری وارد عرصه انتخابات مجلس شورای اسلامی شود اما به نظر توفیق چندانی نداشتند؛ نظر شما چیست؟
 پس از انتخابات سال ۸۸ به لحاظ هجمه هایی که به آقای ناطق نوری شد و انتظار داشت که جامعه روحانیت از وی دفاع کند و این اتفاق نیفتاد دچار رنجش خاطر شده و به شدت دلخور است و دیگر اعتقادی ندارد که دوستان در عرصه سیاسی قواعد بازی را رعایت کنند.
وی معتقد است آن هوش و خرد سیاسی لازم که باید به موقع به دفاع از کسانی که السابقون السابقون، پیشکسوت و استوانه انقلاب هستند بیایند وجود نداشته است.
جامعه روحانیت به سراغ آقای حسن روحانی رفت که اقدام مناسبی بود و امروز باید به سراغ آقای ناطق نوری برود و از وی دعوت و درخواست کنند که به جامعه روحانیت برگردد و جبران مافات شود به هر حال زحمات و نقش حجت الاسلام ناطق نوری پیش، پس و در دوران انقلاب و همراهی با امام و انقلابیون صدر نهضت را هیچ کس نمی تواند کتمان کند.
چرا امروز باید نسبت به وی کم لطفی شود و این اقدام از سوی کسانی باشد که افکار عمومی هم نمی تواند این را هضم کنند در واقع یک فضایی را پدید آورد که حجت الاسلام ناطق نوری کاندیداتوری را نپذیرفت.
 حزب اسلامی ایران زمین در دیدارهایی، این درخواست را از وی داشتند و حتی در آستانه انتخابات مجلس دهم از وی درخواست داشتند که وارد صحنه شود به طور قطع اگر وی وارد صحنه انتخابات می شد با رای بالایی درتهران رای می آورد و امروز به عنوان رییس قوه مقننه در جایگاه ریاست مجلس شورای اسلامی قرار می گرفت اما نپدیرفت.
چه دلیلی برای نپذیرفتن این پیشنهاد داشتنند؟
خیلی صریح بیان کردند که متاسفانه دوستان ما قواعد بازی را رعایت نمی کنند و من وارد فضایی که با الفبای کار سیاسی و رقابت قانونمند و سالم آشنا نیستند و یا اگر آشنا باشند در عرصه عمل به آن توجه نکنند وارد نمی شوم و شاهد بودیم که حتی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری از دفتر بازرسی رهبری هم کنار کشید و هم اکنون در یکی از حوزه های علمیه نشسته اند؛ نباید این گنجینه و ذخیره انقلاب و ظرفیت قابل توجه و کسی که پتانسیل و قابلیت های لازم را برای مدیریت اجرایی کشور دارد اینگونه خانه نشین شود.
من به عنوان یک فعال سیاسی و یک شهروند و شخصی که دغدغه نظام و انقلاب را حتی پیش از انقلاب دغدغه مبارزن را داشته و دارم این را خسران می دانم که امروز آقای ناطق نوری حاشیه نشین شود؛ نظام باید از هر ابزاری که می تواند استفاده کند تا وی را به عرصه سیاست ورزی بازگرداند و از قابلیت های وی استفاده کند.
سهم خواهی اصلاح طلبان، بی منطقی است
وزارت کشور با انتخاب استانداران درجه یک باید به داد استان ها برسد
اخیرا شاهد هستیم که اصلاح طلبان در حال فاصله گرفتن از رئیس جمهور هستند و سهم خواهی می کنند؛ بحث جدا کردن آقای روحانی از اصولگرایان توسط برخی اصلاح طلبان را چگونه ارزیابی می کنید؟
من فکر می کنم این روحیه انحصارطلبی در برخی از اصلاح طلبان هم وجود دارد که این روحیه از هر دو گروه به ضرر جامعه است، آنان می خواهند آقای روحانی را هم مصادره به مطلوب کنند روی چه حسابی این توقع را دارند وی رئیس جمهور این مملکت است باید با همه جناح ها و گروه ها تعامل داشته باشد بیشتر کرسی های دولتی برای اصلاح طلبان اختصاص یافته و بی منطقی است که برخی از آنان ناراحت باشند که چهار اصولگرا را هم در کابینه خود جا داده باشد.
آنان اشتباه می کنند مگر قرار است رییس یک دولت فقط با اصلاح طلبان باشد؟ اصولگرایان معتدل که در سراسر کشور ستادهایی خود را برپا کردند نقش بسیار مهمی در رای آوری دکتر روحانی داشتند اما اصلاح طلب ها حالا مدعی شده اند.
آقای روحانی بدون توجه به همه این هجمه ها صرف نظر از اصلاح طلبان، اصول گرایان یا میانه روها باید سراغ مدیران درجه یک برود مملکت، وزارتخانه ها یا استانداری ها شرکت سهامی نیست که هر گروه سیاسی در پی سهم خواهی باشند رئیس جمهور وظیفه دارد افرادی را انتخاب کند که بتوانند به بهترین وجه ممکن مدیریت کنند و از عهده وظیفه محوله برآیند.
متاسفانه گاهی شاید به دلیل همین فشارها این اتفاق آنچنان که باید محقق نشد و مدیران درجه دو و سه هم انتخاب شد؛ امروز مساله فساد، اعتیاد و اقتصاد نظام ما را به چالش کشیده که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود و باید به سراغ مدیران شایسته بود.
 برخی اوقات استاندارانی که عملکرد خوبی نداشتند از یک استان به استان دیگری منتقل شدند وزارت کشور با انتخاب استانداران درجه یک باید به داد استان ها برسد وگرنه متاسفانه باید شاهد آمار ناراحت کننده ای از مشکلات استان ها باشیم.
 
telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۶, ١١:۵۶

   

پر مبحث ترین ها