سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس سازمان بهزیستی در گفت وگو با ۱۹دی:

دو طرح ریشه ای برای کاهش آسیب های اجتماعی در حال اجراست

در خصوص آسیب های خشن اجتماعی باید تدبیری اساسی اندیشید زیرا برخی خشونت ها از مرحله خشن گذشته و شرایط وحشتناکی را بوجود آورده است.

 فاطمه محمدی

چند صباحی است که آسیب های اجتماعی در کشور به سمت آسیب های خشن پیش رفته است و گسترش فضاهای مجازی سبب شده که مردم بیشتر مطلع و به همین جهت بیشتر نگران شوند.

آسیب های خشن در کشور کار را به جایی رسانده که غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی منتخب مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹ دی هشدار داد که در خصوص آسیب های خشن اجتماعی باید تدبیری اساسی اندیشید زیرا با اطلاعاتی که من دارم برخی خشونت ها از مرحله خشن گذشته و شرایط وحشتناکی را بوجود آورده است.

در این راستا با انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور به گفت وگو پرداختیم؛ وی معتقد است که کار اساسی باید از خانواده و سپس از مهدهای کودک آغاز شود.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

دلایل پیدایش آسیب های خشن از منظر شما چیست؟

با زندگی صنعتی که پیش گرفتیم، گسترش فضاهای مجازی و کمی گفت وگو در خانواده ها شاهد آسیب های روبه افزایش مانند طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار و خیابان در جامعه هستیم.

چه اقداماتی برای پیشگیری و کنترل این آسیب ها انجام شده است؟

 رهبری در این دو سال تاکید جدی بر کاهش آسیب های اجتماعی داشتند و در این راستا چهار بار جلسه ملی با حضور ایشان و مسئولان مربوطه برگزار و سپس تقسیم کار ملی شده که بتوانیم در پیشگیری، مهار و کنترل آسیب های اجتماعی اقدامات همه جانبه ای داشته باشیم.

زمانی که اعتیاد در جامعه رو به افزایش است، همسر و فرزند مورد خشونت پدر معتاد واقع می شوند؛ وجود این معتادان و باندهایی که در کشور راه اندازی شده و افرادی را استثمار و با سوء استفاده، آنان را روانه خیابان می کنند و دیگر آسیب های اجتماعی در چهره فرهنگی، اخلاقی و ارزش های توصیه شده انقلاب اسلامی انحراف ایجاد می کند.

برای کودکان و نوجوانانی که آسیب های اجتماعی خشن مانند چاقوکشی را رقم می زنند چه برنامه ای در نظر دارید؟

دلیل عمده پیدایش این آسیب ها از خانواده و کودکی است لذا باید برای تحکیم بنیان خانواده به عنوان اصلی و اساسی ترین نهاد اجتماعی که در رشد و تکامل همه جانبه کودک می تواند اثربخشی لازم را داشته باشد تلاش کرد وسپس باید شرایط برای اثر بخش بودن محیط های عمومی از مهد کودک تا دانشگاه فراهم شود.

هم اکنون دو طرح اجتماعی در کشور در دست انجام است که اقدام ریشه ای محسوب می شود؛ نخست نظام مراقبت های اجتماعی از دانش آموزان است که در شش استان در حال اجرا است و به این منظور بسته های اجتماعی تعریف شده و ۹ سازمان و وزارت خانه مانند قوه قضاییه، کمیته امداد امام خمینی(ره)، وزارت بهداشت ودرمان، وزارت کشور، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون در این زمینه فعال شدند تا این اقدام به صورت عمقی و ریشه ای شکل بگیرد.

دوم این که تفاهم نامه هایی با کانون های توسعه تعالیم وفرهنگ قرآنی و بخش هایی از حوزه علمیه قم منعقد کردیم که بتوان روی فرهنگ و توانمندسازی نونهالان کار کرد که جزء اساسی ترین اقدامات است.

در عین حالی که به درمان افرادی که آسیب های خشن را رقم می زنند می پردازیم، استراتژی سازمان بهزیستی این است که جهت پیشگیری از ابتدا وارد عرصه عمل شود.

این طرح در چه مرحله ای است؟

این طرح در مهدهای کودک شش استان به صورت نمادین اجرا شده است همزمان در دانشگاه ها نیز اقدامات فرهنگی و پیشگیری در حال اجرا است.

پس از این که رهبر معظم انقلاب سران سه قوه و دستگاه های درگیر با آسیب های اجتماعی را به حضور پذیرفتند اقداماتی شروع و در این دو سال تقویت شده است.

راه اندازی ثبت الکترونیکی طلاق در ۱۱ استان

اقدامات بهزیستی اثربخشی محسوسی را هم داشته است؟

نتیجه این گونه اقدامات اثربخشی خود را سریع نشان نمی دهند اما در کاهش طلاق، اعتیاد، کودکان کار و خیابانی خود را نشان داده است؛ اثر بخشی خدمات بهزیستی بسیار برای ما مهم است و بر این اساس حرکت می شود.

طرحی در شهر مشهد داشتیم که اثر خود را نشان داد و با راه اندازی ثبت الکترونیکی طلاق با همکاری معاونت اجتماعی سازمان و مشاوره قبل از طلاق، هشت درصد در یک سال کاهش طلاق در مشهد روی داد که قصد داریم این طرح را در ۱۱ استان دیگر تعمیم دهیم.

آسیب های اجتماعی تا پایان برنامه ششم باید ۲۵ درصد کاهش یابد

ایران، سند چشم انداز برای کشور دارد اما برای آسیب های اجتماعی که پس از ۴۰ سال کارآمدی نظام را تهدید می کند سندی تدوین نشده است؛ نظر شما در این باره چیست؟

سند چشم اندازی که نشان دهد که ما می خواهیم به کجا در طول چه مدت برسیم نداشتیم اما آمار اعتیاد، طلاق و حاشیه نشینی را احصا کردیم و قرار شد که بر اساس این آمار در قانون برنامه ششم آمده که در پنج آسیب اجتماعی اولویت دار، سالانه پنج درصد کاهش داشته باشیم که در صورت موفقیت در سال پنجم برنامه ششم توسعه کشور، کاهش ۲۵ درصدی آسیب های اجتماعی را خواهیم داشت.

این نوید را می دهم که سند ملی سالمندان، سند ملی کاهش طلاق و سند ملی پیشگیری از طلاق کشور تدوین می شود.

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠٩-١٣٩۶, ١٣:٢٣

   

پر مبحث ترین ها