سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

طرح تحول سلامت برگشت ناپذیر است

یک عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی تاکید می‌کند که طرح تحول سلامت مانند یارانه‌ها برگشت ناپذیر است.

 فاطمه محمدی

بیش از سه سال و نیم از آغاز طرح تحول نظام سلامت کشور می‌گذرد. در مجموع طرح تحول نظام سلامت با اولویت حوزه درمان و هشت بسته اصلی خدمتی یکی پس از دیگری به اجرا درآمد. طرح تحول نظام سلامت در حوزه درمان با هدف کاهش سهم جیب مردم در پرداخت هزینه‌های درمان و همچنین افزایش دسترسی به دارو و درمان و تحقق عدالت در سلامت در مراکز دولتی اجرایی شد.

در سال‌های ۹۳ تا ۹۵ و طی ۳۶ ماه اجرای تحول سلامت، به طور متوسط هزینه‌های بهداشت و درمان هر ایرانی ماهانه ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان کاهش یافت؛ یعنی رقمی معادل یک سوم یارانه نقدی هر ماه و این موضوع یکی از دستاوردهای مهم طرح تحول نظام سلامت به شمار می‌رود.

این در حالیست که بنابر اعلام حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، رقم خالص پرداختی مردم بابت هزینه‌های سلامت طی پنج سال منتهی به طرح تحول حدود ۵۰ تا ۵۸ درصد بود و البته این خطر وجود داشت که با ادامه روند آن زمان، وضعیت پرداختی مردم به ۷۰ درصد برسد. در نهایت هم با اجرای تحول سلامت این میزان پرداختی مردم در سال ۹۴ به ۳۹.۶ درصد کاهش یافت. این طرح بزرگ هر چه بود با تمام مشکلات خاص خود تا پایان دولت یازدهم ادامه یافت.

با انتخاب مجدد دکتر روحانی و روی کار آمدن دولت دوازدهم، طرح تحول نظام سلامت نیز وارد فاز جدیدی شد و ۸ اولویت عمومی و ۹ اولویت تخصصی در ضمیمه حکم ابلاغی رییس جمهور برای وزیر بهداشت و با تاکید بر اجرای طرح تحول در نظر گرفته شد.

رییس جمهور چندی پیش و در اعلام گزارش عملکرد یکصد روزه فعالیت دولت دوازدهم، طرح تحول سلامت را یکی از یارانه‌های غیرنقدی خواند که مردم به دارو و درمان ارزان‌تر دسترسی داشته باشند و تاکید کرد که در دولت یازدهم، بیماری‌های مردم با هزینه‌های کمتری درمان شد و در دولت دوازدهم نیز همین‌گونه خواهد بود.

اجرای طرح تحول سلامت در ابتدا مورد توجه بسیاری از نماینده‌های مجلس و وزارت بهداشت بود اما امروز با بدهی ۱۲هزار میلیارد تومانی مواجه است. به گفته علی نوبخت حقیقی رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، اگر طرح تحول سلامت شکست بخورد دیگر نمی‌توان سر بلند کرد.

 وی با بیان این که مغفول ماندن قوانین برنامه پنجم توسعه باعث این کسری بودجه شده، معتقد است باید قانون برنامه پنجم در حوزه سلامت اجرا و متولی آن مشخص باشد و طرح تحول نیاز به بازنگری و اصلاحات دارد زیرا این اقدام وزارت بهداشت با این وضعیت غیرقابل تداوم است.

نوبخت حقیقی در آخرین اظهارنظر در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی گفت: این طرح با صرفه جویی و رعایت قانون قابل تداوم است اما با روش فعلی، کسری اعتبار بیشتری بر جای می‌گذارد؛ کمیسیون بهداشت مجلس راهکارهایی را ارائه داده که یکی از آن‌ها این است که باید منابع پایدار این طرح تعریف شود.

از سوی دیگر محمد‌علی پور‌مختار نماینده مردم کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در طرح تحول نظام سلامت ضعف‌هایی وجود دارد، گفت: قرار است در بودجه سال 97 کل کشور بازنگری و تغییراتی در این طرح ایجاد شود. وی با تاکید بر اینکه لازم است این طرح نظام‌مند‌تر شود، افزود: نحوه پرداخت به پزشکان یکی از ضعف‌های موجود در این طرح است که باید نظام‌مند و عادلانه شود.

اما واگرهایی در مورد تامین بودجه طرح تحول ما را برآن داشت تا با حیدر علی عابدی عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی گفت وگو کنیم وی معتقد است که طرح تحول سلامت در صورت مدیریت در صرفه جویی هزینه‌ها و تامین منابع مالی، ادامه پیدا می‌کند.

گفت وگوی ما در مورد اجرای طرح تحول سلامت و نظارت بر مواد غذایی در کشور را در ادامه می‌خوانید:

طرح تحول سلامت در حال حاضر چه وضعیتی دارد؟

برای این طرح خوب خرج کردند اما هزینه‌ها را پرداخت نکردند مانند پدری که به‌اندازه اضافه کاری خرج کرده اما پول اضافه کاری‌ها را به او نمی‌دهند؛ منابع مالی طرح تحول، بیمه سلامت ایرانیان، بیمه تامین اجتماعی، یک درصد از ۹ درصد ارزش افزوده و ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها بود که اختصاص پیدا نکرده است.

از سوی دیگر ریلی را که مجلس شورای اسلامی برای وزارت بهداشت ودرمان تعیین کرده کامل مورد استفاده مسئولان این وزارتخانه قرار نگرفته وآقای وزیر راه خودشان را رفتند.

در برنامه پنجم و ششم توسعه کشور ابلاغ شده که نخستین گام برای طرح تحول سلامت الکترونیکی کردن پرونده بیمار است که با این کار بسیاری از بودجه‌ها مدیریت می‌شود اما اجرا نشده است.

قدم دوم سطح بندی خدمات است که نخستین اقدام در این راه توسعه پزشک خانواده و همانگونه که برنامه ششم تکلیف کرده پرستار بهداشت جامعه است؛ به این معنا که باید مراقبت از منزل را‌ترویج دهیم اما در این راه قدم اساسی برداشته نشده است.

اگر ارائه مراقبت در منزل توسعه پیدا کند در نتیجه کار بیمارستان‌ها سبک‌تر می‌شود و به جای این که بیمار تعداد روزهای بیشتری را در بیمارستان بستری باشد توسط این سیستم ادامه مراقبت در خانه انجام می‌شود.

 طرح تحول سلامت مانند یارانه‌ها برگشت ناپذیر است

طرح تحول سلامت به نظر شما ادامه پیدا می‌کند؟

طرح تحول سلامت مانند یارانه‌ها برگشت ناپذیر است و مانند آن مجبور است در مقطعی ناقص بماند اما ما امیدوار هستیم که با تدبیری که مجلس و وزارت بهداشت به کار می‌گیرند شاهد توقف طرح نباشیم.

در صورت مدیریت در صرفه جویی هزینه‌ها و تامین منابع مالی، طرح تحول سلامت ادامه پیدا می‌کند.

در مورد نظارت بر مواد غذایی، به نظر شما چه میزان در کشور صورت می‌گیرد؟

یکسری گزارش‌ها غیررسمی ارائه می‌شود؛ هیچ کس نمی‌تواند منکر تخلف شود اما این که تخلف اتفاق می‌افتد دلیل بر نبود نظارت وزارت بهداشت نیست سازمان غذا ودارو نیز بر تمام مراکزی که منابع تهیه غذا هستند نظارت می‌کند.

وزارت بهداشت ودرمان، جهاد کشاورزی و دامپزشکی درمبداء و مقصد نظارت دارند اما بسیاری از اتفاقات در بین راه است و نظارت ویژه برای میان راه نیاز است زیرا گاهی باری که می‌خواهد به مقصد برسد در میان راه متوقف می‌شود و با باری که بر آن نظارت نشده جا به جا به شود.

باید به این بپردازیم که چرا برخی آنقدر‌ترس‌شان ریخته که به راحتی تخلف می‌کنند؟ چرا جریمه متخلفان آنقدر ناچیز است که مرتکب تخلف می‌شوند؟ شاید قوانین یا اجرای آن ضعف دارد.

اگر اشکال از قوانین باشد، مقصر نماینده‌ها هستند؟

باید ضعف‌های موجود را بررسی و به صورت لایحه به مجلس ارائه دهند اگر ارائه دادند و نماینده‌ها تصویب نکردند ناشی از ضعف مجلس است.

 در حال حاضر که ضعف مجلس نیست، ضعف مدیران این حوزه است؟

ضعف برنامه ریزی در مدیریت این حوزه است زیرا برای بین راه هم باید فکر و برنامه ریزی داشته باشیم زیرا خلاء در این زمینه وجود دارد. در خصوص نوع و مقدار کشت می‌تون گفت که متاسفانه جهاد کشاورزی نظارت درستی ندارد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٩-١٣٩۶, ١١:٠٠

   

پر مبحث ترین ها