سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفت وگو با۱۹دی:

نظارت‌ها بر مواد غذایی ضعیف است

مسیر مزرعه تا سفره در کشور اطمینان بخش نیست و الگوی کشت در ایران بی سرو سامان است.

 فاطمه محمدی

 دکتر سیدحسن قاضی زاده‌هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پیش‌تر گفته بود غذا مشکلاتی دارد که گفتنش نگران کننده است. تغذیه نامناسب، مواد غذایی ناسالم و غیراستاندارد منجر به کاهش سطح ایمنی بدن، اختلال در تکامل زیستی و کاهش بهره وری جوانان می‌شود. مشکل اصلی سیاست‌ها و مداخلات در سیستم‌های غذایی است که به ندرت با هدف اصلی تغذیه انجام می‌شود.

به گفته‌هاشمی، در مقوله ایمنی مواد غذایی، روش‌های بازرسی، کنترل سنتی و تخلفات به مهم‌ترین مشکل ساختار سیستم ایمنی غذا در کشورهای در حال توسعه تبدیل شده است. سازمان غذا و دارو به عنوان نهاد نظارتی با داشتن منابع‌اندک و ضوابط در تولیدات و واردات و با برچسب گذاری مواد غذایی به نظارت می‌پردازد. برخی کارشناسان معتقدند دستگاه‌های نظارتی که در واقع با سلامت مردم سرو کار دارند باید پاسخگوی این وضعیت باشند و نباید سازمان‌ها و وزارت خانه‌ها را که متولی سلامت غذا هستند متهم شوند چرا که قوانین ضعیف است و چنین مسائل و مشکلاتی را در حوزه غذا به وجود می‌آورد.

در همین ارتباط خبرنگار 19دی با سید مرتضی خاتمی عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی در مورد نحوه نظارت‌ها بر مواد غذایی و تولید و همچنین مصرف محصولات‌تراریخته که امروزه بحث داغ دغدغه مندان این عرصه است به گفت وگو پرداخته است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید

جهاد کشاورزی مسیر معینی را برای کشاورزان تعیین نکرده است

ارزیابی شما از نظارت بر مواد غذایی چیست؟

نظارت‌ها تاکنون بیشتر عمودی بوده، یعنی تعداد محدودی افراد ناظر بر واحدهای تولید، عرضه و توزیع مواد غذایی بودند اما با افزایش جمعیت و تنوع محصولات غذایی و مراکز تولید وعرضه، نظارت عمودی دیگر جوابگو نیست و وزارت بهداشت و معاونت غذا ودارو با بازنگری در نحوه نظارت، باید نظارت را از حالت عمومی خارج و به حالت پویا تغییر دهند.

 کارهایی شروع شده اما خیلی دیر شده و تغییر همپای گسترش مراکز تولید وعرضه پیش نرفته لذا فاصله‌ای افتاده که هنوز ادامه دارد و مواجه با شکافی در بعد نظارت شده ایم

مسیر مزرعه تا سفره در کشور اطمینان بخش نیست

هم اکنون شرایط به چه شکل است؟.

هم اکنون شرایط ما نیم بند است و از نظارت‌ها در حیطه مواد غذایی رضایت نداریم هر چند در مسیر استاندارد سازی مواد غذایی در تولید وعرضه قدم‌هایی برداشته شده اما زنجیره «از مزرعه تا سفره» باید درست دنبال شود.

امروزه در کشورهایی که در زمینه نظارت بر مواد غذایی حرفی برای گفتن دارند این زنجیره را درست دنبال می‌کنند.

در امر نظارت باید یک همکاری بین بخشی میان سازمان گمرکات و سه وزارتخانه جهاد کشاورزی، صنعت،معدن وتجارت و بهداشت،درمان وآموزش پزشکی باشد تا نظارت را از مزرعه تا سفره ساماندهی کنند این در کشور ما مسیر مطمئن و آرامش بخشی نیست و نقاط ضعف اساسی دارد.

زیرساخت های ورود و تولید محصولات تراریخته مهیا شود

در مورد محصولات‌تراریخته چه نظری دارید؟

این محصولات به بحثی چالشی و مهم در محافل گوناگون پزشکی تبدیل شده وما در این خصوص هم مشکلاتی داریم.

اگر از جایگاه ایمنی زیستی به مساله نگاه کنیم محصولات‌تراریخته را به صورت مطلق خوب یا بد نمی‌توان دانست؛ نه می‌توان گفت مطلق خوب است زیرا با دست کاری‌های ژنتیکی که در محصولات غذایی گوناگون می‌شود هیچ بعید نیست که هم از ارزش مواد غذایی کاسته شود و هم در بحث مداخلات سوء،چیزی را متوجه مردم کند.

نمی توان مطلق بد دانست زیرا با کمبود زمین و آب مواجه هستیم و ناگزیر باید به اصلاح نژاد بپردازیم و کمبودهای مواد غذایی را با وارد کردن این محصولات از خارج از کشور تامین کنیم اما باید یک فیلترینگ، پالایش و گیت مناسبی ایجاد شود و زیرساخت‌ها اعم از آزمایشگاه‌ها و لابراتوارهای مجهز ابتدا مهیا شود که محصولات‌تراریخته تولید داخل و خارج از نظر ارزش مواد غذایی و از لحاظ سلامت سنجی دقیق بررسی شود.

عده‌ای می‌گویند محصولات‌تراریخته وارد بازار ایران شده و مردم نمی‌دانند که محصول‌تراریخته خریداری می‌کنند یا نه؟ حدود یک سال است که ازبرچسب زدن روی محصولات می‌گویند اما برچسبی بر مواد غذایی نمی‌بینیم، ارزیابی شما از این نحوه عملکرد چیست؟

مسئولان مکلف شده‌اند این برچسب را بر مواد غذایی بزنند و این حق مردم است که بدانند چه نوع خوراک یا ماده را مصرف می‌کنند امروزه درکشورهای توسعه یافته این حقوق اجتماعی برای مردم در نظر گرفته می‌شود.

مبادی نظارتی و کنترلی باید حتما به این مقوله بپردازند و در یک بازه زمانی کوتاه مردم را از این نگرانی و دغدغه رها کنند که وضعیت مواد غذایی‌تراریخته و توزیع آن در کشور به چه شکل است.

مجلس پیگیری‌هایی در این زمینه دارد؟

بله؛ بجز مطرح شدن این قضیه در صحن مجلس، جلساتی مختص مواد‌تراریخته در کمیسیون بهداشت ودرمان داشته ایم.

اقدام عملی هم شده است؟

به وزارت بهداشت و معاونت غذا ودارو تاکید شده تا در این زمینه اقدامات خود را به سرعت پیش ببرند و نتیجه را اعلام کنند

الگوی کشت در ایران بی سرو سامان است

در زمینه نظارت جهاد کشاورزی بر تولید محصولات کشاورزی و الگوی کشت چه نظری دارید؟

نمایندگان مجلس در این زمینه از وزارت جهاد کشاورزی انتقاد زیاد دارند و به دلیل همین چالش‌ها و گله‌ها بود که در جلسه رای اعتماد به وزیر کشاورزی این مباحث منعکس شد.

یکی از انتقاد مجلسیان در بحث الگوی کشت این است که جهاد کشاورزی مسیر معینی را برای کشاورزان تعیین نکرده و با توجه به شرایط اقلیمی گوناگون درکشور ما برای هر منطقه فرمول و نسخه خاصی را در نظرنگرفته‌اند و ما دراین زمینه بی سر وسامان حرکت می‌کنیم.

بحث دیگر نظارت بر کشت، برداشت و حمل و نقل مواد غذایی نیز بسیار مساله مهمی است؛ نظارت بر مواد غذایی یک مقوله فرابخشی است و بین بخش‌های مختلف باید همکاری و دغدغه مشترک حاکم شود و نقش وزارت جهاد کشاورزی بسیار برجسته است و مسئولان این وزارتخانه باید توجه به این موضوع داشته باشند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٩-١٣٩۶, ١٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها