سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نایب رییس کمیسیون آموزش مجلس در گفت وگو با ۱۹دی تاکید کرد:

کتب درسی نیازمند تغییر جدی

کتب درسی از لحاظ حجم و محتوا مناسب نیست ودروس شیمی، ریاضی و فیزیک باید منطبق با نیاز باشد تا دانش آموزان برای زندگی در اجتماع آماده شوند.

فاطمه محمدی

19دی: هر ساله یکی دو ماه به شروع مدارس از کم کردن حجم کتب درسی و یا به روز کردن آن و از کاستی‌های مدارس و بایدها و نبایدها سخن به میان می‌آید اما با شروع مدارس تمام بحث‌ها تمام می‌شود و تا سال بعد به همان منوال می‌گذرد.

اگر پای درد دل بسیاری از افراد که سال‌ها از دوران مدرسه شان می‌گذرد بنشینید می‌گویند که عمرشان را صرف خواندن بخشی از کتاب‌های جبر و حساب و هندسه یا شیمی و فیزیک و سایر درس‌هایی کردند که هیچ کجای زندگی شان از آن استفاده نکرده‌اند.

بسیاری از کارشناسان آسیب‌های اجتماعی هم معتقدند که دلیل آمار بالای اعتیاد وطلاق در کشور این است که دانش آموزان ایران درس زندگی و نحوه رفتار با همسر و فرزند و نه گفتن به هم سن وسال‌های ناباب خود را نیاموخته‌اند.

۱۲ سال عمر دانش آموز در مدارس صرف می‌شود اما این که چقدر دانش آموزان ما برای ساخت فردای کشور و برای گرفتن پست‌های مدیریتی آماده‌اند؟ چه‌اندازه خلاق و کارا هستند؟ و چه میزان متعهد‌ تربیت شده‌اند که شاهد اختلاس، دزدی‌ها و امثال آن نباشیم؟ جای تامل دارد.

عده‌ای از کارشناسان می‌گویند تغییر نکردن کتاب‌های درسی، نشانه رکود و سکون است و نمی‌توان در دنیایی که هر روز دستخوش رشد و توسعه و‌ترقی است و در شرایطی که هر روز دستخوش رشد و توسعه و‌ترقی است و در شرایطی که هر روزه آموزه‌های جدیدی بر دانش بشر افزوده می‌شود و علم و فناوری با سرعت پیش می‌روند و متحول می‌شوند، کتاب‌های درسی را بدون تغییر گذاشت و بدون توجه به این تغییر و تحولات، همچنان از کتاب‌هایی با محتوای تاریخ مصرف گذشته، استفاده کرد. بنابراین، باید هر از چند گاهی در کتاب‌های درسی تجدید نظر کرد و محتوای آن‌ها را با آخرین تحولات علمی در زمینه‌های گوناگون و نیازهای روز جامعه هماهنگ ساخت تا جامعه دانش آموزی ما بیش از این از قافله پیشرفت دانش جهانی عقب نماند.

در مقابل برخی از کارشناسان نیز معتقدند که تغییرات پی درپی کتاب‌های درسی، موجب می‌شود در فرایند « یاددهی ـ یادگیری » اختلال به وجود آید و معلمان و دانش آموزان هر سال نگران این تغییرات و توزیع به موقع کتاب‌ها باشند. برای کسانی که قصد شرکت در کنکور دانشگاه‌ها را دارند، تغییر کتابهای درسی دردسر آفرین است و تهیه کتابهای جدید، خصوصاً برای دیپلمه‌های سال‌های قبل، دشوار است و موجب سردرگمی آن‌ها می‌شود. ناشران خصوصی نیز کتاب‌های خود را تغییر دهند و از این بابت قطعاً متحمل زیان‌هایی می‌شوند. این عده پیشنهاد می‌کنند که کتابهای درسی، حداقل به مدت 5 سال بدون تغییر باقی بمانند تا نظام آموزشی با آرامش کار خود را دنبال کند و برنامه ریزان فرصت کافی داشته باشند به مطالعه و تحقیق پیرامون تهیه کتاب‌های جدید با محتوای مناسب بپردازند.

برای بررسی این موضوع خبرنگار 19دی با داوود محمدی نایب رییس کمیسیون آموزش وتحقیقات مجلس شورای اسلامی گفتگویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

کتب درسی از لحاظ حجم و محتوا مناسب نیست

در زمینه به روز کردن کتب درسی قرار نیست اقدامی انجام شود؟

کمیسیون آموزش مجلس روی این قضیه کار می‌کند و از وزارت آموزش وپرورش هم خواسته شده تا گزارشی ارائه دهد تا اطلاعات لازم دریافت و درون کمیسیون آسیب شناسی انجام شود و نتیجه را به وزارت خانه اعلام کنیم.

به هر حال به روزرسانی کتب درسی مساله بسیار مهمی است که از لحاظ محتوا باید نیازهای ما را از نظرعلمی، اجتماعی و اقتصادی برطرف کند و از لحاظ حجم هم باید متناسب باشد برخی کتب حجم زیادی دارد و دانش‌آموزان زمان کمی برای مطالعه دارند این که ما به چه کتاب‌هایی نیازداریم این کتب‌ منطبق با نیازهای جامعه جهانی و فرهنگ ما است یا نه، نیاز به ارزیابی مجدد دارد زیرا هم اکنون از هر دو لحاظ مشکل وجود دارد.

در این راستا با برخی از اعضای وزارت آموزش وپرورش و مسئولان سازمان کتب درسی و معاونت پژوهشی مذاکراتی انجام شده است.

نتیجه داشته است؟

اینگونه نیست که نتیجه نداشته باشد از آنان می‌خواهیم که نقد صاحب نظران را بپذیرند و در برخی مواقع ما نقد و آنان دفاع می‌کنند؛ قطعا موثر بوده و خواهد بود اما کمیته‌ای در کمیسیون آموزش مجلس موظف شده به این موارد رسیدگی کند و از این پس جدی‌تر عمل می‌شود.

از تحقیقات به روز و کارا در کشورهای پیشرفته مانند فنلاند استفاده می‌شود؟

 مرکز پژوهش‌های وزارت آموزش وپرورش که کتب درسی هم آنجا تالیف می‌شود، کارگروه‌های متعددی تشکیل داده‌اند یکی از آن‌ها کارگروه تطبیقی است که موظف هستند تا مطالب را با کشورهای دیگر مقایسه می‌کنند.

ما نیاز داریم که ارتباط مان با بیرون از مرزهای ایران و‌اندیشمندان دنیا حساب شده و با دقت برقرار باشد و از تجربیات آنان استفاده کنیم.

دروس شیمی، ریاضی و فیزیک هم باید منطبق بر نیازهای ما باشد

چرا پس از ۴۰ سال از جمهوری اسلامی بیشتر در تصاویر تغییراتی داده شده و تغییر چندانی در کتب درسی ایران شاهد نیستیم؟

در محتوا و حجم تغییراتی داده شده اما ما هم منتقد و معتقد هستیم که تغییرات باید بیش از این باشد. باید مبانی ارزشی ما در کتب دینی، روش زندگی و حتی تاریخ مدنظر قرار گرفته شود ما در همه دروس نمی‌توانیم مانند کشورهای دیگرعمل کنیم.

دروس شیمی، ریاضی و فیزیک هم باید منطبق بر نیازهای ما باشد و در مجموع نیاز به تغییرات جدی است باید تحقیق و بررسی شود که چه چیزی تدریس شود چه نشود و چگونه تدریس شود و چگونه کتاب نوشته شود.

آموزش وپرورش دانش آموزان را برای زندگی در اجتماع آماده کند

در زمینه‌های کارگاه‌های آموزشی مانند کارگاه‌های اعتیاد و ازدواج در مدارس و به روز کردن دانش آموزان چه تدابیری باید‌اندیشیده شود زیرا وزیر آموزش پرورش چندی پیش اذعان کرد که دیوار مدارس ما بلند است و تا ما بیاییم دانش آموزان را به روز کنیم آنان بیشتر از فضاهای مجازی الگو گرفته‌اند؛ نظر شما در این باره چیست؟

باید مشکل عقب ماندن مدارس از فضای بیرون بررسی شود و محیطی فراهم شود که دانش‌آموزان با واقعیت جامعه بیشتر ارتباط برقرار کنند و به روز باشند. یکی از اهداف مدرسه این است که دانش‌آموزان را برای حضور در جامعه‌تربیت وآماده کند بنابراین باید از ابتدا ارتباط دانش آموز با جامعه بیشتر شود و آموزش وپرورش باید بر اساس نیاز و واقعیت‌های جامعه حرکت کند.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩۶, ٠٩:٣١

   

پر مبحث ترین ها