سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان قم در گفت وگو با ۱۹دی:

مسمومیت های داخل منازل عامل اول گازگرفتگی

بیشتر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در منازل و به دلیل استفاده نکردن از سیستم دودکش و کلاهک مناسب و بعضا استفاده از بخاری های بدون دودکش است.

فاطمه محمدی

به دلیل این که هر ساله با شروع فصل سرما گاز سفید و بی رنگ و بوی مونوکسید کربن جان عده ای از هموطنان مان را می گیرد به سراغ دکتر محمد شهیدی رئیس مرکز فوریت های پزشکی استان قم رفتیم که مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

دلیل اصلی مسمومیت با گاز چیست؟

فصل سرما در قم از اوایل پاییز آغاز و تا اواخر اردیبهشت و در برخی قسمت ها تا اواخر خرداد ادامه پیدا می کند و با شروع سرمای ناگهانی بسیاری آمادگی گرم کردن محل استقرار یا سکونت خود را ندارند و بعضا شتاب زده و با روش های غیراستاندارد اقدام به گرم کردن محیط خود می کنند.

آمار مسمومیت و فوتی های سال گذشته و دلیل آن چه بوده است؟

بیشتر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن در منازل و به دلیل استفاده نکردن از سیستم دودکش و کلاهک مناسب و بعضا استفاده از بخاری های بدون دودکش است و از جمله علل دیگر استفاده از پیک نیک و یا آتش زدن ذغال چوب در محفظه هایی مانند چادرهای مسافرتی هست که کنار پروژه های ساختمانی توسط کارگران یا نگهبانان ساختمانی بنا می شود و به دلیل کم توجهی کارگران یا هر دلیل دیگر وسایل گرمایشی مناسب برایشان تهیه نشده و موجب مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن در آن ها می شود..

استفاده از خوراک پز و فضولات حیوانی برای گرم کردن در محیط های دربسته هم منجر به گاز گرفتگی می شود.

سال گذشته ۸۶۰ نفر در کشور جان خود را به دلیلی مسمومیت با این گاز از دست دادند در استان قم نیز در سال گذشته دو فوتی و ۱۳۶ مسمومیت با این گاز به اورژانس گزارش شد که ازاین تعداد ۱۱۵ نفر سرپایی و بدون نیاز به بستری طولانی مدت درمان و تعدادی هم نیاز به بستری شدن های طولانی مدت داشتند.

مسمومیتی که اخیرا در قم منجر به فوت شد به چه دلیل بود؟

مسمومیت در چادرهای مسافرتی بود که متاسفانه به دلیل گذشت زمان طولانی از فوت وی که نخستین قربانی گاز مونوکسید کربن با آغاز فصل سرما بود، کاری از دست کسی برنمی آمد.

همه می توانند از آموزش های رایگان اورژانس بهره مند شوند

چه تمهیدات آموزشی را اورژانس دارد؟

آموزش های همگانی رایگان برگزار می شود و اطلاعاتی در خصوص نصب صحیح دودکش و سایر موارد در اختیار مردم قرار می گیرد.

مردم باید بدانند که نباید نسبت به علائم بی تفاوت بود زیرا اثر مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به لحاظ علائم و شدت آن برای افراد در یک محل ممکن است بسیار متفاوت باشد در یک فردی ممکن است سردرد در فرد دیگری در همان محل سرگیجه یا سردرد و یک فرد دیگر خیلی زود دچار عوارض بسیار شدید یعنی تشنج یا افت هوشیاری می شود

گاهی ممکن است افراد تصور کنند باید به دنبال علائم خاصی بگردند در صورتی که هر علامتی از جمله سردرد، سرگیجه و حالت تهوع یا تغییر در سطح هوشیاری علامت خطر است.

از آنجا که گاز مونوکسید کربن رنگ و بو ندارد در زمان خواب و بیداری رخ می دهد و افراد معمولا متوجه مسمومیت نمی شوند بسیاری اوقات افراد بیدار و حتی در حال صحبت یا حین خوردن غذا بودند که به تدریج دچار خواب آلودگی یا سردرد و سرگیجه و تهوع شدند و خودشان هم به حساب مسمومیت نگذاشتند و پس از مدتی که علائم پیشرفته تر شده دیگر فرصتی برای خروج از محل تجمع گاز وجود نداشته است.

 در مواردی هم راننده های ماشین های سنگین بخصوص کامیون و تریلر برای گرم کردن کابین خود با وجود بالا بودن شیشه خودرو از پیک نیک استفاده کردند که منجر به مسمومیت و فوت شده است.

در مواقع مسمومیت باید چه اقدامی انجام شود؟

حتی اگر شک به مسمومیت پیدا کردند نخستین قدم خروج از محل است و سپس بالافاصله با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرند و پرسنل اورژانس بدون استثنا در تمام صحنه ها حضور پیدا می کنند صحنه را ارزیابی و هر گونه اقدامات درمانی از همان محل حادثه آغاز می شود که مهمترین آن بکار گرفتن اکسیژن است زیرا گاز مونوکسید کرین ۲۰۰ برابر بیشتر از اکسیژن تمایل به اشباع کردن هموگلبین خون دارد و لذا خیلی سریع تر غلظت آن نسبت به اکسیژن پایین و بالا می رود باید بتوان این گاز را خارج و اکسیژن را جایگزین کرد.

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٠٨

   

پر مبحث ترین ها