سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام زائری در گفت وگو با ۱۹دی:

برخی نمی خواهند خبرنگار حرفه ای تربیت شود

برخی نمی خواهند خبرنگار حرفه ای تربیت شود زیرا به نظر آنان روزنامه نگار حرفه ای اسباب دردسر و گرفتاری است.

 فاطمه محمدی

19دی: در خصوص رقابت تنگاتنگ رسانه های مکتوب و مجازی، نوع خبرنویسی با وجود خط قرمزها، وضعیت خبری کشور و سایر موضوع های رسانه ای با محمد رضا زائری استاد دانشگاه مدیرمسئول و صاحب امتیاز ماهنامه خیمه و فعال رسانه ای به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

باید مخاطب را بین فضای چاپی و دیجیتال نگه داشت

در رقابت سنگین رسانه های مکتوب با مجازی باید چگونه عمل کرد؟

این یک مشکل فراگیر جهانی است و همه متاسفانه گرفتار این چالش و تهدید هستند ما چاره ای نداریم جز این که خودمان را با اقتضائات و شرایط جدید سازگار کنیم؛ یکی از ساده ترین راه ها این است که مخاطب را بین فضای چاپی و رسانه های دیجیتال نگه داریم به این معنا که بسیاری از موضوع ها و محورهایی که برای مخاطب مهم است در فضای مجازی اطلاع رسانی شود و متن اصلی در رسانه چاپی خوانده شود رابطه مخاطب با رسانه های مکتوب استمرار پیدا می کند و حتی می توان با دادن همان سوژه ها مخاطب را حفظ کرد.

به عنوان مثال کار مطبوعاتی با رعایت محدودیت ها و ملاحضات در فضای قم بسیار سخت است اما از سوی دیگر دنیای سوژه است ظرفیتی که قم برای پرداخت سوژه دارد نقطه قوت و امتیازی برای خبرنگاران این شهر است.

حفظ رسانه ها نیازمند داشتن نیروی تخصصی است که به راحتی تامین نمی شود زیرا تامین نیروی حرفه ای از لحاظ اقتصادی، آموزش و بازآموزی مستمر حرفه ای دشوار است اما نشریه ای که توانسته ۱۹ سال ادامه پیدا کند از پس این کار هم برمی آید.

خبرنگاران هدف خود را از راه درست پیگیری کنند

با توجه به این که شما از فعالان رسانه ای هستید در مواردی، مطالبی را مطرح می کنید که شاید با فضای کشور در تضاد باشد آیا این امر شما را محدود نمی کند؟

روزنامه نگاری حرفه ای این است که بیاموزیم که چگونه با وجود محدودیت ها کارمان را ادامه دهیم به نظر من خبرنگاران حرفه ای می توانند با ملاحظات شرایط و موقعیت ها هر حرف حقی را در عین رعایت ملاحضات بیان کنند.

ایران نیز مانند تمام کشورهای دنیا محدودیت ها، خط قرمزها وملاحضات خود را دارد خبرنگاران باید در هر شرایطی حرف خود را از راه درست آن بیان کند.

با شرایط بد خبری، برپایی نمایشگاه مطبوعات شاهکار است

با توجه به سابقه خبری که دارید، سطح مطبوعات کشور را چگونه ارزیابی می کنید؟

مطبوعات علی رغم همه مشکلات تا حدی توانستند روی پایشان بیایستند وضعیت مطبوعات از لحاظ نوع ارتباط مردم با رسانه ها، نبود حمایت های لازم از رسانه بخصوص رسانه های مستقل وغیردولتی و از لحاظ بهبود شرایط کیفی مطلوب نیست و طبیعی است با شرایطی که وجود دارد نمی توان انتظار زیادی هم داشت.

 اما با همه این تهدیدها این که هنوز نمایشگاه مطبوعات داریم و با وجود همه مشکلات هنوز روزنامه ها نفس می کشند شاهکار و معجزه است.

برخی نمی خواهند خبرنگار حرفه ای تربیت شود

به دلیل شرایط دشواری که برای خبرنگاران بوجود آمده به نظر می رسد که برخی دولتمردان و سیاستمداران نمی خواهند که روزنامه نگار حرفه ای تربیت شود، نظر شما چیست؟

موافقم زیرا روزنامه نگار حرفه ای اسباب دردسر و گرفتاری است و از نظر برخی نباشد بهتر است.

 شرایط اقتصادی تخصصی شدن را از خبرنگاران ایران گرفته است

با توجه به مشکل اقتصادی رسانه ها چطور نقش طلایه داری خود را داشته باشند؟

خبرنگاران به دلیل شرایط اقتصادی در یک حوزه متخصص نیستند به عنوان مثال خبرنگار حوزه دین باید مسلط به زبان عربی باشد و مطالعه زیاد داشته باشد اما برای آنان به صرفه نیست.

نتیجه این است که هر کس مدتی در این کار می ماند و می رود این وضعیت پیش می آید که شاهد هستیم که در برخی اخبار روایت، تفسیرها و حتی آيه قرآن غلط است که نمی توان خبرنگار را ملامت کرد.

زمانی که می گویم باید مسلط به زبان و دارای تحصیلات و با مطالعه باشد باید ماهی چهار میلیون حقوق داشته باشد که هیچ کس نمی تواند چنین پرداخت را داشته باشد.

خبرنگاران باید از لحاظ دانش و محتوا غنی باشند و هم از لحاظ فن خبر نویسی که اگر این دو وبا هم تجمیع شود می توان ادعای خبرنگار حرفه ای را داشت.

خبرنگار باید در یک حوزه کارشناس باشد

تاریخ به این شکل تحریف می شود؛ در این خصوص که احتمال تحریف آيات و روایات و یا تحریف در مسائل دیگر است چه نظری دارید؟

مدیران رسانه ها باید حوزه بندی برای خبرنگاران و حوزه کاری خود تعریف کنند و در آن حوزه تعریف شده اشکال و اشتباه نداشته باشند.

جالب است بدانید که زمانی به این شکل بود که هر گاه وزیر می خواست برود اجلاس اوپک از دبیر سرویس اقتصادی روزنامه کیهان اطلاعات مورد نیاز را می گرفت اینگونه باید حرفه ای بود.

کارشناس موضوع باشد طوری که دیگران از وی سوال کنند چه کتابی بخوانیم؟ یا ماجراهای پشت پرده چیست؟ حرفی برای گفتن داشته باشد.

روزنامه ها مردمی شوند

 شما با زاویه خاصی به مسائل نگاه می کنید، پیشنهاد بدهید که خبرنگاران چگونه می توانند زاویه دید خود را تقویت کنند؟

نخست در یک جمله می توان گفت که به جای مردم سوال کنند؛ اساس کار ارتباطات این است که خودمان را جای مخاطب بگذاریم و اولویت دوم آموختن مراحل و شیوه های خبرنویسی است.

در تعالیم اخلاقی اسلام نیز آمده که اگر در منطقه ای یک نفر اهل انصاف بود خداوند به خاطر وی رحمت را بر آن منطقه نازل می کند؛ انصاف برای مدیران رسانه ها این است که نیمی از کار خود را برای مردم اختصاص دهند و مردم را ببینند و دوم این که باید به این فکر کنیم که اگر جای مردم بودیم آیا تیتر و گزارش روزنامه خود را می خواندیم یا خیر.

رسانه ها باید همپای مردم حرکت کنند

 به نظر شما رسانه های دینی توانسته اند رسالت واقعی خود را در این حوزه ایفا کنند؟

 صفر و صدی نمی توان نظر داد، اما در ۱۰ سال اخیر جریان اطلاع رسانی در حوزه دین متفاوت شده اما وقتی با نیاز مخاطب مقایسه کنیم به دلیل این که مخاطب به سرعت در حال تغییر است و تا ما یاد می گیریم چگونه حرف بزنیم مسائل و دغدغه های آن تغییر کرده است.

مشکل این است که مطبوعات ایران از مخاطب عقب هستند و به دلیل این که مسئولان از ما عقب ترند بخواهیم هم پای مخاطب حرکت کنیم گاهی اجازه نمی دهند ما ناچاریم بین فضای ذهنی و انتظار مسئولان و مخاطب حرکت کنیم.

خبرنگاران از کوچکترین دستاویزی برای سوژه خود استفاده کنند

چگونه از هر موضوعی به سوژه خود دست پیدا و به نفع مردم و کشور استفاده کنیم؟

این خلاقیتی می خواهد که از دل هر چیزی سوژه خود را بدست آوریم روزنامه نگار باید از کوچکترین قلاب و دستاویزی استفاده و سوژه خود را پیدا کند و متن خلاق و خواندنی بنویسد که این اقدام تکنیکال تخصص روزنامه نگاری جدی، هنر و تسلط می خواهد که از هر بهانه ای به نفع خود استفاده کند.

بهترین نوع گزارش نویسی کدام است؟

اگر روزنامه نگار حرفه ای باشد گزارش تحلیلی بهترین است اما این گزاشگران بسیار کم هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٩-١٣٩۶, ١٠:٢٨

   

پر مبحث ترین ها