سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام اشرفی اصفهانی در گفت وگو با 19دی:

آیت الله هاشمی از غربال شدگان جامعه ما بود

گاهی یک جامعه ای غربال می شود و از بین آنان چند زبده بدست می آید آقای هاشمی از آن زبده ها و غربال شده ها بود.

فاطمه محمدی

در سالگرد ارتحال آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی با حجت الاسلام محمد اشرفی اصفهانی زاده ۱۳۲۲۳ سیاستمدار اصلاح طلب نماینده ادوار دوم و سوم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه کرمانشاه و فرزند شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی گفت وگو کردیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

ارتباط شما با آیت الله هاشمی به چه شکل بود؟
از سال ۴۰ تا پیروزی انقلاب در قم با آقای هاشمی در ارتباط بودم زمانی که رییس مجلس شورای اسلامی بودند من نماینده مجلس و سپس مشاور وی در نهاد ریاست جمهوری بودم و با حکم وی عضو هیات امنای دانشگاه کرمانشاه شدم و بعد هم درکمیسیون فرهنگی مجمع تشخیص مصلحت نظام بودیم.

وی شش بار سخنران مراسم سالگرد شهید محراب آیت الله اشرفی اصفهانی پدر من بودند که آخرین بار در سال ۹۴ بود.

آیت الله هاشمی امین امام، یک چهره استثنایی در ایران و در تمام سمت ها در راس بود که یاد وی در تاریخ ایران می ماند.

مدیریت مجلس توسط آیت الله هاشمی منحصر به فرد بود

آیت الله هاشمی آن زمان که ریاست مجلس را به عهده داشتند چگونه نقش ایفا می کردند که درآن همه گروه ها را بتوانند ببینند؟
شاید از ابتدای تاسیس مجلس شورای اسلامی در نظام جمهوری اسلامی تاکنون که مجلس دهم است همچنان نبود مدیریت آقای هاشمی در مجلس خلائی محسوس است.

پس از آقای هاشمی تاکنون همه کسانی که بر کرسی ریاست مجلس نشستند معترفند که مدیریت آقای هاشمی منحصر به فرد بود زیرا وی چنان اداره مجلس را بر عهده داشت که از تمام مسائل و طرح و لوایح مطلع بود و بر کمیسیون های مجلس اشراف داشت.

خداوند یک ذکاوت، حافظه واستعداد سرشاری به وی داده بود که در تمام مسئولیت هایی که عهده دار می شد تمام مسائل کوچک و بزرگ را مدنظر داشت.

جایگاه آیت الله هاشمی همچنان خالیست چند نفر از یاران امام بودند از جمله شهید بهشتی و شهید مطهری که مانند آنان نداریم و یکی هم مقام معظم رهبری که الحمدالله حضور دارند و جامعه از وجودشان بهره می برند و دیگری آقای هاشمی بود که امام در تمام مسائل داخلی، خارجی، سیاستگذاری های نظام و در همه امورات با ایشان در ارتباط بود.

آیت الله جوادی آملی به عنوان مرجع تقلید و یک شخصیت برجسته، در پیام ارتحال آقای هاشمی سخنرانی عجیبی داشتند که گویی محو شخصیت آقای هاشمی شده اند و چنان واژه ها و مطالبی را مطرح کردند که من تابه حال نشنیده بودم.

همان گونه که امام فرمودند هاشمی زنده است تا انقلاب زنده است هاشمی امروز گرچه بین ما نیست اما آثار و خدمات وی هست و باید از آن بهره گرفت.

آیت الله هاشمی از غربال شدگان جامعه ما بود

به نظر می رسد آقای احمدی نژاد نتوانست چهار سال صبر کند اما آقای هاشمی هشت سال صبر کرد و دوباره به میان مردم برگشت؛ سیاستمداران ما چطور باید بتوانند مردم را پیش از قدرت طلبی ببینند؟ راهکار چیست که مدیران ما به این حد از صبر وتحمل برسند که بتوانند وحدت و انقلاب را حفظ کنند؟
این موهبت اللهی است که خداوند به این افراد می دهد؛ گاهی یک جامعه ای غربال می شود و از بین آنان چند زبده بدست می آید آقای هاشمی از آن زبده ها و غربال شده ها بود.

 کسی که ریاضت کشیده و بر نفس خود مسلط شده بود این همه اتهام ها و نامهربانی ها نسبت به وی شکل گرفت اما عکس العمل نشان نداد و به خدا واگذار کرد و خداوند وی را با عزت و سربلندی در کنار خود برد و جایگاه رفیعی را پیدا کرد.

حالا اینگونه نیست که بگوییم امام رفت جانشین وی نخواهد بود امام خمینی(ره)، هاشمی یا بزرگان دیگر رفتند؛ زمان می گذرد و افراد برجسته می آیند و خلاء ها را پر می کنند امیدواریم که مدیران شجاع تربیت شوند و بتوانند جای این افراد را بگیرند.

باید جایگزینی برای فوت افراد زبده داشته باشیم

راهکار زبده پروری چیست؟
 برنامه صحیح و اساسی، هدف و نیت خالص، تحصیل قرب الله، تهذیب نفس و خودسازی، تحجد و ارتباط با خدا می تواند انسان را به درجات والا برساند و همان می شود که می گویند «رسد آدمی به جایی که بجز خدا نبیند    بنگر که تا چه حد است مقام آدمیت»

بالاخره انسان ها نمی توانند مانند پیغمبر خدا(ص) شوند اما می توانند پیرو معصوم باشند نباید مایوس بود الحمدالله زبدگان و فرهیختگان وجود دارند شخصیت هایی مانند آیات عظام جوادی آملی، حسن زاده آملی، شبیری زنجانی، صانعی، وحید خراسانی، مکارم شیرازی و دیگران هستند باید برای جایگزین این افراد هم فکر شود تا اگر روزی این افراد از دنیا رفتند آنان حجت خدا بر مردم شوند.

در دوره های مختلف اصولگرایان و اصلاح طلبان هر زمان قدرت نداشتند و مهجور بودند خود از آقای هاشمی کمک خواستند و زمانی که به واسطه ایشان به جایی رسیدند قدردان نبودند و وی در برخی موارد مهجور بود چرا زمان حیات قدردان مسئولان تلاشگر کشور نیستیم؟

متاسفانه یکی از معضلات جامعه قدرنشناسی از نعمت های بزرگ خدا است؛ اینکه وقتی مردم نعمتی در اختیارشان هست کارشکنی و سنگ اندازی می کنند وقتی که از دست می رود تاسف می خورند.

پیشرفت کشور با سنگ اندازی ها محقق نمی شود

 اصلاح جامعه به اصلاح فرد است و تا زمانی که هر کس خود را اصلاح نکند نمی تواند جامعه را اصلاح کند همه باید بدانند که جهت پیشرفت کشور کارشکنی ها، سنگ اندازی ها، مخالفت ها، لجاجت ها و عنادها نباید انجام شود اما برخی با این صفات خو گرفته اند.

اصلاح امور نیازمند قدردانی از افراد تلاشگر است

جهت اصلاح امور باید از انسان های خالص، چکیده و زبده جامعه قدردانی شود.

تحجد، تزکیه نفس و خودسازی باید بر مسائل دنیوی غالب شود و انسان ها با خودسازی می توانند بر نفس و اغراض نفسانی خود و دیگران غالب شوند اما وقتی که انسان ها راه انحراف و غیراللهی را می روند این اتفاقات روی می دهد.

پرورش افرادی مانند آقای هاشمی در جامعه سخت است و باید حداقل یک ربع یا نیم قرن بگذرد که چنین افرادی بوجود آیند که حضورشان در جامعه اینگونه مثمرثمر باشد.

آیت الله هاشمی باعث افتخار کشور و نظام بود

آقای هاشمی آینده نگری هایی داشتند چرا توجهی که باید به آن نمی شد؟
 آقای هاشمی یک شخص فرهیخته، سیاستمدار، مدیر ومدبر بود و به قول آیت الله جوادی همه مسئولیت ها را به نحواحسن انجام می داد

امام وی را جانشین خود در مدیریت جنگ قرار داد وآقای هاشمی زیبا جنگ را به اتمام رساند به نحوی که صدام به جای این که به امام نامه بنویسد به آقای هاشمی نامه نوشت و از مواضع خود عقب نشینی کرد.

 واقعا وی افتخار کشور و نظام بود انسان های اینگونه کم نظیر هستند انشاءالله که خداوند روح وی را با اولیاء الله محشور کند و جامعه ما هم بتوانند هاشمی ها را پرورش دهد و از حضورشان استفاده کند.  

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩۶, ١١:١۴

   

پر مبحث ترین ها