سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حجت الاسلام و المسلمین مهاجری در گفت وگو با 19دی:

رسانه ملی جامعه را از وجود هاشمی محروم کرد

رسانه ملی مردم را از وجود مرد بزرگی همچون آیت الله هاشمی رفسنجانی محروم کرد.

 فاطمه محمدی

سالگرد رحلت آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی بهانه ای شد تا با یار دیرین وی و شهید بهشتی، حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری، مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی و از شهدای زنده واقعه جانگداز هفتم تیر پیرامون ابعاد شخصیت رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و مظلومیت وی گفت وگو کنیم.

حجت الاسلام مسیح مهاجری روزنامه نگار، سیاستمدار و مولف ایرانی است که از سال ۶۰ تاکنون مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی است و سالیان زیادی مشاور آیت الله هاشمی بود؛ آنچه در ذیل می آید ماحصل گفت وگوی ما با این فعال سیاسی است:

هم عصر شدن هاشمی با ظرفیت های محدود، مانع قدردانی از وی شد

§         آيت‌الله هاشمي جزء معدود افرادي بود که سال‌هاي جلوتر را مي‌ديد و براي اين هزينه داد و در يک سال پس از فوت وي، گويا دورانديشي  و آينده نگري ايشان در بسياري  از مسائل در کشور مغفول مانده، نظر شما چيست؟

انسان‌هاي بزرگ اگر با ظرفيت‌هاي محدود هم عصر شوند، مجهول القدر مي‌مانند. آيت‌الله هاشمي رفسنجاني سياستمدار بزرگي بود که بشدت مورد حسادت بود و به همين دليل عده‌اي تلاش مي‌کردند مانع بروز و ظهور افکار او شوند. تحريم شدن توسط رسانه ملي آن هم در زماني که رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام بود، به همين دليل صورت گرفت. اين، محروم کردن جامعه از ثروت بزرگ انساني بود که هيچ ثروتي با آن قابل مقايسه نيست.

هشدارهاي هاشمي با منافع بعضي‌ در تضاد بود

§         چرا  به برخي صحبت‌ها و  پيش بيني‌هاي وي توجهي که بايد نمي‌شد؟

پيش بيني‌ها و هشدارهاي آقاي هاشمي رفسنجاني با منافع بعضي‌ها در تضاد بود. آنها براي حفاظت از منافع خود تلاش مي‌کردند وی را محدود کنند يا کاري کنند که به نظر آنها تمکين کند.

جريان‌هاي سياسي از تهذيب غافلند

§         اصلاح طلبان  و اصولگرايان  در دوره‌هاي مختلف تا زماني  که از قدرت کنار بودند و هر وقت احساس خطر کردند از آيت‌الله هاشمي استفاده کردند اما وقتي به قدرت رسيدند فراموش کردند و قدردان نبودند چرا در کشور ما  اينگونه است؟ اين  قضيه را چگونه تحليل مي‌کنيد؟

اصلاح طلبان و اصولگرايان سرو ته يک کرباسند. هر دوي آنها دنبال منافع خودشان هستند و صداقت ندارند. علت اصلي اين است که احزاب و جريان‌هاي سياسي از تهذيب غافلند. اينکه امام خميني(ره) روي تهذيب نفس بسيار تکيه مي‌کردند و مسئولان را به آن ترغيب مي‌کردند به همين دليل بود.

برخی با حذف هاشمی به دنبال میدان داری بودند

§         عده‌اي  درصدد دو قطبي ميان ايشان و رهبري بودند، هدف اين افراد چه بود؟ آيا موافق شدند؟

مي‌خواستند با قرار دادن آقاي هاشمي در برابر رهبري، او را حذف کنند و خودشان ميدان‌دار باشند ولي آقاي هاشمي رفسنجاني عليرغم بي‌مهري‌هاي زياد اجازه نداد آنها به هدفشان برسند. علت اصلي، تدين آقاي هاشمي بود و اينکه مصالح نظام را بر منافع خودش ترجيح مي‌داد.

جامعه ما دچار فقر اخلاقی است

§         آقای هاشمي يک شخصيت تعيين‌کننده و هدايت‌کننده در جريان‌هاي سياسي داشت هم اکنون همه جريان‌هاي سياسي خلاء وي را احساس مي‌کنند، براي پر کردن اين خلاء بايد  چه اقدامي انجام شود؟

استفاده از افکار و سيره‌ آقاي هاشمي رفسنجاني يک راهکار است. راهکار ديگر، کار دسته جمعي با محور قرار دادن اصول و آرمان‌هاي اسلامي و انقلابي برمبناي افکار امام خميني(ره) است. راهکار سوم، که بسيار ضروري است و براي تمام عرصه‌ها لازم است تلاش برنامه ريزي شده براي حاکم کردن اخلاق بر گفتارها و رفتارهاست.

ما اکنون دچار فقر اخلاقي هستيم. فقر اخلاقي براي يک جامعه اسلامي و انقلابي، عيب بزرگي است که تا برطرف نشود، همه چيز دچار مشکل خواهد بود.

هاشمی صادق، آزاداندیش و زبان رسای مردم بود

§         خلاء وجود آيت‌الله هاشمي پس از گذشت نزديک به يک سال در کدام بخش‌ها بيشتر احساس مي‌شود؟

صداقت سياسي، ترويج آزادانديشي و زبان رساي مردم بودن

آیت الله هاشمی بداخلاقی ها را نادیده می گرفت

§         آيت‌الله هاشمي اصلاح طلبان خارج نظام و آنان که در مدار صفر درجه بودند را به صحنه سياست باز گرداند، خودش به زمين خورد اما اصلاح طلبان را بالا برد که اقدام بزرگ و با تفکري بود که کار هر کسي نيست؛ اين رفتار را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟

آقاي  هاشمي هميشه خيرخواه همه بود و بداخلاقي‌ها را ناديده مي‌گرفت. بارها با او صحبت از بي‌مهري‌ها و جفاهاي جناح‌ها به ميان مي‌آمد و ايشان با اغماض از کنار اين مسائل عبور مي‌کرد و در اوج بي‌مهري هايشان باز هم آنها را مي‌پذيرفتند.

آیت الله هاشمی خود را فدای نظام کرد

§         آيت‌الله هاشمي گفته بود که سينه من صندوق اسرار نظام، مردم و گروه‌ها است با اين حال اسرار را حفظ مي‌کرد و به مردم نزديک بود اين براي مسئولان نظام ما سخت است گويا اين اقدام را نياموخته‌اند به نظر شما ايشان چگونه به اين شکل عمل مي‌کردند؟

خود را براي نظام فدا کردن، راه و رسم آقاي هاشمي رفسنجاني بود. او يک سياستمدار جوانمرد بود که هرگز حاضر نشد ناجوانمردي کند و اگر زبان به گفتن بعضي مسائل مي‌گشود، بسياري از تشنگان قدرت را دچار مشکل مي‌کرد.

فعالان سياسي ما رکورددار بداخلاقي هستند

§         راهکار چيست که سياستمداران ما مهجور نشوند و در دهه‌هاي مختلف، از آنان استفاده شود؟

ارتقاء اخلاق در جامعه، مشکلات را حل خواهد کرد. مشکل سياستمداران ما هم ضعف اخلاق سياسي است. فعالان سياسي ما رکورددار بداخلاقي هستند. طبعاً اين وضعيت به جامعه هم سرايت مي‌کند. اگر اخلاق در حاکميت نهادينه شود، از سياستمداران واقعي و خدوم، قدرداني و استفاده خواهد شد و کسي مهجور نخواهد ماند و جامعه هم از وجود آنها استفاده خواهد کرد.

فقدان احزاب روشمند، نقص بزرگ عرصه سياسي کشور ماست

§         چرا سياست ورزي در کشور ما جاي خود را به سياست بازي مي‌دهد، بخصوص زمان انتخابات‌ها آيا اخلاق و قانون حاکم نيست يا احزاب قدرتمند وجود  ندارد يا دلايل ديگري دارد؟

  فقدان احزاب روشمند، نقص بزرگ عرصه سياسي کشور ماست. بهتر است به جاي «احزاب قدرتمند» از عنوان «احزاب روشمند» استفاده کنيم. احزاب اگر روشمند باشند، اولاً فصلي نخواهند بود، ثانياً قانونمند خواهند بود و ثالثاً مصالح کشور و مردم را بر منافع خود ترجيح خواهند داد. ما امروز، حزبي با اين ويژگي‌ها نداريم.

§         سياستمداران ما براي حفظ وحدت و نظام و پاسداري از خون شهدا و زحماتي که براي  انقلاب کشيده شده نياز به چه ابزارهايي دارند؟

باز هم تکرار مي‌کنم؛ اخلاق و اخلاق و اخلاق.

رمز موفقیت هاشمی پایبندی به اخلاق دینی بود

§         آيت ‌الله هاشمي به کدام يک از اين ابزارها مجهز بود؟

ما اخيراً همايشي در قم تحت عنوان «شخصيت و انديشه‌هاي اخلاقي آيت‌الله هاشمي رفسنجاني» برگزار کرديم. اگر محتواي اين همايش را ملاحظه کنيد خواهيد ديد که اخلاق ديني محور تمام فعاليت‌هاي وی بوده و اصولاً رمز موفقيتشان همين بود. خود من براي اين همايش مقاله‌ای نوشتم که گذشت آقاي هاشمي رفسنجاني براي حفظ نظام را در آن توضيح داده ام. در رأس مطالب اين همايش، پيام حضرت آيت‌الله العظمي جوادي آملي قرار داشت که فرمودند: آيت‌الله هاشمي رفسنجاني داراي خلق عظيم بود.

معرفی نظام جمهوری اسلامی بزرگترین موفقیت هاشمی بود

§         مهمترين موفقيت‌هاي سياسي ايشان از نظر شما چه بود؟

معرفي نظام جمهوري اسلامي ايران به عنوان يک نظام خواهان سعادت دنيوي و اخروي مردم که معتدل است و در عين حال که اهل تعأمل با جهان است، زير بار تحميل‌ها نمي‌رود.

قانون‌گذاري در نظام جمهوري اسلامي، مرهون آقاي هاشمي است

ايران، رئيس مجلسي مانند آقاي هاشمي به خود نديده است

§         حضور آقای هاشمی در مجلس چقدر تأثيرگذار و مديريت وی به چه نحو بود؟

قانون‌گذاري در نظام جمهوري اسلامي، مرهون آقاي هاشمي رفسنجاني است. وی به عنوان نخستين رئيس مجلس قانونگذاري در اين نظام، شاکله قانوني جمهوري اسلامي را پي ريخت و در سخت‌ترين شرايط کشور که جنگ، شورش‌ها و تحريم‌ها بر کشور تحميل شده بود، در مقابله با آنها نقش مهمي داشت، با بهترين مديريت توانست اين کار بزرگ را انجام بدهد. ايران، رئيس مجلسي مانند آقاي هاشمي به خود نديده است.

§         دوران رياست جمهوري آقای هاشمی چه تفاوتي با رؤساي جمهور ديگر داشت؟

وی پس از جنگ رئيس‌جمهور شد و توانست به سرعت  کشور را به سوي سازندگي پیش ببرد و راه تعأمل با کشورها را که تا آن زمان بسته بود، باز کند. آقای هاشمی، کشور جنگ زده را درحالي که قيمت نفت به پايین‌ترين اندازه يعني پنج دلار رسيده بود، اداره کرد و صاحب زيرساخت‌هاي کم نظير کرد و کشور را روي ريل پيشرفت قرار داد.

هاشمی به مناصبی که به عهده گرفت آبرو داد

§         برپايي نماز جمعه توسط آيت‌الله هاشمي چقدر تأثيرگذار و مردمي بود؟

آقاي هاشمي رفسنجاني به تمام منصب‌هایي که برعهده گرفت آبرو داد. او خودش بزرگ‌تر از اين مناصب بود و نيازي به آنها نداشت. نماز جمعه هم با حضور آقاي هاشمي رونق گرفت. شايد اين دو بيت از شعر بلند شهريار در وصف خطبه‌هاي نماز جمعه آقاي هاشمي رفسنجاني بتواند آن را توصيف کند: «اي غريو تو از غنون  دلم – سطوت خطبه ات ستون دلم – خطبه‌هاي نماز جمعه تو – نقشه حمله با قشون دلم».

§         تفاوت وی با برخي ائمه جمعه چيست و آيا فوت ايشان در جذب نمازگذاران و محتواي نماز جمعه تأثيري داشت؟

نمي‌خواهم از کسي بدگوئي کنم ولي اين را لازم است بگويم که نماز جمعه‌ها دستوري و فرمايشي شده ولي خطبه‌هاي جمعه آقاي هاشمي واقعي بود. به همين دليل بود که پس از خطبه معروف سال ۸۸ ايشان را به نماز جمعه دعوت نکردند.

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩۶, ١٢:٠٨

   

پر مبحث ترین ها