سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله واعظ موسوی در گفت وگو با ۱۹دی:

مردم برای رفع نابرابری ها به جمهوری اسلامی رای دادند

ظلم و تبعیض سرنوشت هر حاکمتی را به نابودی می کشاند ومردم به جمهوری اسلامی رای دادند که بر تبعیض خط بلطان کشیده شود.

فاطمه محمدی

در آستانه چهلمین سال انقلاب اسلامی با آیت الله سید محمد واعظ موسوی مولف و عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رییس انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ وعضو دبیرخانه و اتاق فکر نشست دوره ای اساتید سطوح عالی وخارج حوزه علمیه، عضو هیات مدیریه انجمن علم اصول ونماینده سابق مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری به گفت وگو پرداختیم.

وی معتقد است ظلم و تبعیض سرنوشت هر حاکمتی را به نابودی می کشاند ومردم به جمهوری اسلامی رای دادند که بر تبعیض خط بلطان کشیده شود.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

روند انقلاب اسلامی در این چهار دهه را چگونه ارزیابی می کنید و اینکه چه موانعی در این مدت سر راه محقق نشدن اهداف انقلاب بوده است؟
انقلاب ‌اسلامی ثمره خون ده ها هزار شهید، جانباز و اذیت و شکنجه های تعداد بیشتری از متدینان و دلدادگان به مکتب اسلام و تلاشگران در مسیر آزادی امت اسلامی است.

برای ارزیابی یک حکومت چهار دهه مدت کمی نیست اما ساختن نظام پویایی مانند جمهوری اسلامی در استراتژیک ترین منطقه جهان یعنی در خاورمیانه به پهنای ایران اسلامی اقدام بسیار بزرگی است که با مبارزه امام راحل، انقلابیون و اتحاد و انسجام میان مردم به ثمر نشست.

 با وجود اینکه روحانیت سابقه کشورداری در قرن های اخیر نداشت اما امام راحل و شاگردان مکتب وی توانستند مانند افراد کارکشته اقدامات مورد نیاز را انجام و احکام تقنینی، اجرایی و قضایی را تدوین و با آرام کردن فضای داخل و تسلط بر اوضاع، نظام استثنایی را با اعتماد به مردم و آموزه های دینی در کشور پایه گذاری کنند.

شرق وغرب به اعتبار شعارهای اولیه انقلاب متوجه شدند که جمهوری اسلامی، نظامی است که برای مبارزه با استکبار شکل گرفته و اگر اجازه دهند که به آرمان های خود دست یابد، مردم دیگر کشورها نیز به پا خواهند خواست و دست مستکبران را از منابع مالی و انسانی کوتاه خواهند کرد.

 لذا از ابتدا با تشکیل گروه های مختلف مبارز، با این انقلاب نوپا به مقابله پرداختند و زمانی که شکل گیری احزاب وابسته به چپ و راست در پیاده کردن نقشه های شوم شرق وغرب موفق نشدند اقدام به انجام کودتا و اقدامات ناجوانمردانه ای مانند کشتار مردم بی دفاع وترور شخصیت های درجه اول نظام کردند و زمانی که این طرح آنان نیز به شکست انجامید صدام را که سال ها تربیت وبه انواع سلاح ها مجهز کرده بودند برای سرنگون کردن نظام جمهوری اسلامی اجیر کردند.

عراق مرز مشترک صدها کیلومتری با جمهوری اسلامی و آمادگی کامل از نظر نیروی زمینی، دریایی و هوایی داشت.

می خواستند این نهال نوپا را هر چه زودتر از ریشه درآورند و مانع ثمردهی آن شوند اما جوانان نظام مقدس اسلامی که پیروان بی چون وچرای روح الله بودند درس فراموش نشدنی به مستکبران دادند و با هشت سال دفاع جانانه حتی یک وجب از خاک جمهوری اسلامی در دست دشمن نماند و توانستیم در بهترین نقطه ممکن به صلح پایداری برسیم.

پس از آن هم با محدودیت و مخاطره های سیاسی برای به زانو درآوردن این نظام از هیچ تلاشی فروگذار نشد و با ارتحال امام امیدوار بودند که بتوانند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند اما خبرگان رهبری آیت الله خامنه ای را که خوی استکبارستیزی داشت را برگزیدند که با مدیریت، راهبری های دقیق و دلسوزانه توانست هدایتگر این کشتی در میان طوفان های سهمگین باشد و امروز ایران به یک منطقه امن تبدیل شده است.

وضعیت اقتصادی پس از ۴۰ سال رضایتبخش نیست

باید چه راهی را پیش گیریم که انقلاب اسلامی ایران به بالندگی بیشتر برسد؟
وجود این موانع بزرگ در مسیر پیشرفت انقلاب اسلامی و تحریم ها و مشکلات مختلف، مقداری از حرکت را کند کرد و سبب شد که وعده هایی که اوایل و پیش از انقلاب از سوی انقلابیون و امام راحل داده شد به موقع به هدف ننشیند.

متاسفانه باید بپذیریم که در آستانه ۴۰ سالگی انقلاب، وضعیت اقتصادی، نرخ بیکاری و تورم راضی کننده نیست وانتظار این است که کشوری که بر روی اقیانوسی از نعمت های خدادادی است و با وجود برخورداری از نیروهای متخصص وجوان وضعیت اقتصادی بسیار بهتر از وضع موجود داشته باشد.فساد تبعیض و اختلاف طبقاتی را چقدر در ناکارآمدی و وارد کردن ضربه به نظام موثر می دانید؟

اساس شعارهای پیش و ابتدای انقلاب استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی وایجاد برابری در برخورداری از منابع کشور بود.

شعار استقلال به این جهت بود که مردم از وجود استبداد و وابستگی به بیگانگان به ستوه آمده بودند و حاضر بودند جان و مال خود را تقدیم کنند تا به استقلال برسند.

شعار آزادی به این دلیل بود که مردم خفقان آن دوران را برنمی تافتند و می خواستند با ازبین بردن حاکمیت به آزادی برسند.

و به این جهت با اکثریت قاطع به جمهوری اسلامی رای دادند تا بر تبعیض های خانوادگی، گروهی و حزبی پایان یابد.

جمهوری اسلامی که جمهوریت و مردم سالاری دینی را سرلوحه خود قرار داد مسلما باید عاری از هر گونه ویژه خواری، خاص نگری، تبعیض و فساد باشد.

ظلم و تبعیض سرنوشت هر حاکمتی را به نابودی می کشاند

باید تمام توجه مسئولان در بودجه ریزی و استخدام ها ایجاد یک برابری باشد؛ همان گونه که در روایات داریم ممکن است حکومت با کفر استمرار پیدا کند اما ظلم، تبعیض و نابرابری سرنوشت هر حاکمیتی را به نابودی خواهد کشاند.

 مسئولان باید به همه مردم بخصوص طبقات کم درآمد و زحمت کش که همواره بار سنگین انقلاب را در عرصه های مختلف بخصوص در جنگ تحمیلی بر دوش داشتند مدنظر قراردهند و در تصمیم گیری ها بدون توجه به وضعیت عمومی جامعه بخصوص طبقات محروم اقدام به تصمیم گیری نکنند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٧-١١-١٣٩۶, ١١:٠٩

   

پر مبحث ترین ها