سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله واعظ موسوی در گفت وگو با ۱۹دی:

سوء مدیریت ها باید پایان یابد

برای استحکام پایه های انقلاب باید به سوء مدیریت ها پایان داد و سران قوا باید با هم افزایی بیشتر باری از روی دوش نظام بردارند.

 فاطمه محمدی

در مورد راهکارهایی برای پابرجایی انقلاب اسلامی با آیت الله سید محمد واعظ موسوی مولف و عضو مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، رییس انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ وعضو دبیرخانه و اتاق فکر نشست دوره ای اساتید سطوح عالی وخارج حوزه علمیه، عضو هیات مدیریه انجمن علم اصول ونماینده سابق مردم آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری به گفت وگو پرداختیم.

وی معتقد است برای استحکام پایه های انقلاب باید به سوء مدیریت ها پایان داد و سران قوا باید با هم افزایی بیشتر باری از روی دوش نظام بردارند.

مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

سران قوا با هم افزایی بیشتر باری از دوش نظام بردارند

پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی، نیازمند چه ملزوماتی است؟
همه مسئولان نظام بخصوص سران سه قوه و زیرمجموعه آنان نخست نصایح رهبر انقلاب را آویزه گوش خود کرده و از هرگونه اختلاف بپرهیزند و با هم افزایی بتوانند باری از دوش این نظام که حاصل خون شهدا و تلاش جانبازان است بردارند.

یک جریان سیاسی مالک نظام نیست

 وجود اختلاف میان سران قوا باعث تحلیل قوا می شود و وضعیتی که متاسفانه در سال های اخیر شاهد آن هستیم و هر کدام از جریان های سیاسی اعم از چپ یا راست خود را مالک و دیگران را بیگانه با نظام می دانند و با تمامیت خواهی درصدد راندن حریف از صحنه هستند بدانند در درجه اول دود این نزاع ها به چشم نظام، ملت و خود آنان خواهد رفت.

دوم اینکه علاوه بر مسائل فرهنگی و اعتقادی باید بدون فرافکنی به حل مشکلات اجتماعی، سیاسی و بخصوص اقتصادی اقدام کنند.

اقتصاد مقاومتی روح تازه ای در کالبد نظام اسلامی می دمد

سوم انکه با پرهیز از بکارگیری افراد بی کفایت و استفاده از مدیران لایق، شایسته و مردمی که درد و رنج مردم را با تمام وجود احساس کرده باشند به سوء مدیریت ها پایان دهند و با تدابیر شایسته و عملیاتی کردن اقتضائات نظام اسلامی از جمله اقتصاد مقاومتی روح تازه ای در کالبد نظام اسلامی بدمند.

چهارم اینکه در اولویت قراردادن مسائل خارجی و غفلت از مسائل داخلی موجبات نارضایتی مردم را فراهم می کند و طبق آموزه های دینی برای یک حاکم نظام اسلامی باید جلب رضایت عمومی، احساس امنیت، اعتماد و آرامش برای مردم در کنار انجام وظیفه الهی یک هدف قلمداد شود.

با برنامه ریزی و اقدام جهادی می توان در جهت امنیت، آرامش، برادری و رفاه مردم گام های بزرگ و موثری را برداشت.

تغییرات اتوبوسی هزینه سنگینی را بر نظام تحمیل می کند

این همه ناهنجاری های فرهنگی و آسیب های اجتماعی با وجود همه امکانات لازم، به چه دلیل است؟
وجود مشکلاتی که از بیرون بر نظام تحمیل شد و سوء مدیریت برخی مسئولان، بی تجربگی برخی مسئولان در بسیاری از مقاطع، نبود فرهنگ تحزب و استفاده از سلایق مختلف دست به دست هم داد تا نتوانیم به آرمان های واقعی انقلاب به صورت کامل دست پیدا کنیم. 

یک مورد آن این است که وقتی رییس جمهور کشور تغییر می کند همه وزرا، استانداران، فرمانداران، بخشداران و حتی گاهی کارمندان جزء‌ ادارات اتوبوسی تغییر می کنند و با تجربه ها کنار گذاشته شوند قطعا هزینه سنگینی بر نظام تحمیل می کند.

دوم اینکه باید از ابزارهای رسانه ای به درستی بهره گرفت و تنها به رسانه ملی اکتفا نکرد بخصوص در دنیای امروز که تبلیغات حرف اول را می زند بدون اطلاع رسانی درست نمی توان کارها را به شایستگی به سرانجام رساند.

رسانه ملی با تمام تلاشی که دارد اما همواره از اطلاع رسانی های دقیق فاصله دارد و به این دلیل است که اعتماد مردم به این رسانه عظیم ملی مقداری کم شده است.

رسانه ملی اعتماد از دست رفته مردم را برگرداند

رسانه ملی باید چه ویژگی را در خود تقویت کند؟
به فرموده امام راحل رسانه باید به عنوان دانشگاه باشد لذا باید تصمیم گیرندگان این دانشگاه بتوانند اعتماد از دست رفته مردم را برگردانند و به افکار مختلف بخصوص افرادی که دارای ایده های نو و در چارچوب نظام مقدس جمهوری اسلامی هستند فضا بدهند.

سوم اینکه با جلوگیری از فرار مغزها و حفظ مغزهای متفکر باید زمینه فعالیت آنان را فراهم کرد تا بتوان گام های بزرگ برداشت.

در غیراین صورت بسیاری از کشورها که چه بسا از نظر وسعت، جمعیت و گاهی فرهنگ از ما جلوتر باشند حرکت هایی را انجام دادند اما به دلیل نداشتن ملزومات یک حرکت دقیق و انقلابی به جایی نرسیدند.

کشور مصر حرکت هایی را با وجود الازهر هزار ساله و با وجود گستردگی کشور و سابقه تاریخی چندین هزار ساله انجام دادند اما در کمتر از یک سال حرکت مردمی شان مورد مصادره استکبار قرار گرفت.

هر چند غفلت نباید کرد اما با افتخار می گوییم با گذشت چهار دهه از انقلاب، هنوز هم بر شعارهای اساسی آن تاکید است و هر چند حرکت در این مسیر کند و تند شد اما در اصل حرکت خدشه ای ایجاد نشده و امیدواریم با سرعت دادن به این حرکت، با کم کردن نارضایتی ها، ایجاد رفاه ملی و استفاده از امکانات موجود در کشور رضایت مندی را افزایش داده و به جایگاه شایسته ایران اسلامی به عنوان یک الگوی مناسب برای همه ملت ها دست یابیم.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١١-١٣٩۶, ١٠:٠١

   

پر مبحث ترین ها