سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین و حاشیه های آن

پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین با حضور ناشران داخلی و خارجی به همراه سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان افتتاح شد.

 

فاطمه محمدی

پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب دین با حضور ناشران داخلی و خارجی به همراه سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان با حضور ناشران عمومی کودک و نوجوان، دانشگاهی، کمک آموزشی از سراسر کشور در مصلی بزرگ قدس چهارشنبه شب افتتاح شد.

این مراسم که قرار بود راس ساعت ۱۸ آغاز شود به دلیل تداخل با نماز برگزار نشد و مردم نماز را روی موکت های نیمه پهن شده طبقه بالا خواندند که به دلیل اینکه بسیاری از قسمت ها هنوز زمین بود مردم ناچار بودند نماز را فرادا بخوانند یا موکت ها را به هم بچسبانند.

ساعت ۱۸:۴۰ دقیقه و با وجودی که بسیاری از غرفه ها بدون متصدی و روی کتاب ها پارچه کشیده شده بود مراسم آغاز شد.

چند نفر در غرفه اطلاعات روبروی درب ورودی به سوالات پاسخگو و بانک شهر نیز متولی توزیع بن کارت های نمایشگاه بود.

آیت الله سبحانی، آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه و امام جمعه قم، آیت الله مقتدایی، وزیر و مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی، سردار مجتبایی فرمانده نیروی انتظامی استان، سرهنگ پوربافرانی رئیس پلیس راهنمایی ورانندگی، سید مهدی صادقی استاندار، سید مرتضی سقائیان نژاد شهردار حضور یافتند و اینکه همه مسئولان شهر ارزش قائل شده و حضور یافتند جای خرسندی داشت.

نمایشگاه کتاب قم در تقویم بین المللی کشورهای اسلامی بگنجد

سید موسی حسینی کاشانی مدیرکل ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تشکر از همراهی تولیت حرم حضرت معصومه(س)، آیت الله بوشهری، مسئولان شورای سیاستگذاری ائمه جمعه استان، سپاه و تشکر ویژه از آیت الله سبحانی و مسئولان حاضر در جلسه گفت: امید است که نمایشگاه کتاب دین در تقویم بین المللی کشورهای اسلامی بگنجد.

۴۷۴ ناشر ایرانی و خارجی با ۸۰ هزار و۴۵۰ عنوان کتاب در نمایشگاه کتاب قم

مدیر اجرایی نمایشگاه نیز اظهارداشت: در این نمایشگاه ۱۰۷ ناشر از کشورهای اردن، لبنان، سوریه، عراق و ترکیه به همراه کتاب هایی از مصر، عربستان، کویت و تونس با ۲۶ هزار و۶۰۰ عنوان کتاب حضور دارند و بسیاری از کتاب ها برای نخستین بار به ایران وارد شده است.

سید محمود حسینی با بیان اینکه در مجموع ۴۷۴ ناشر با ۸۰ هزارو۴۵۰ عنوان کتاب حضور یافته اند، افزود: ۲۷ هزار و۲۷۰ عنوان کتاب در حوزه دین و ۲۵ هزار و۱۷۵ عنوان کتاب در بخش عمومی از جمله کتب دانشگاهی، آموزشی، کودک و نوجوان، پرشکی، کشاورزی و رمان به نمایش درآمده است.

مدیرعامل شرکت تعاونی ناشران قم گفت: بیش از ۳۰۰ ناشر برای حضور در سیزدهمین کتاب استانی که همزمان در مصلی قدس برپا شده ثبت نام کردند اما به دلیل کمبود جا ۹۴ ناشر حضور یافتند.

آیت الله سبحانی هم به این نمایشگاه آمد و آقای شهردار جای خود را به ایشان داد و در انتهای سالن نشست و با اصرارهای زیاد راضی نشد جلو برود تا مدیرکل فرهنگ وارشاد اسلامی قم با اصرار وی را به ردیف جلو برد.

کتاب قدیمی ترین رسانه است

وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه نام قم حرم حضرت معصومه(ص)، روحانیت، حوزه علمیه وکتاب را تداعی می کند، اظهارداشت: کتاب قدیمی ترین و پراثرترین رسانه و منبع زایش و مادر مولد رسانه های دیگر است و به قول مقام معظم رهبری هیچ رسانه ای جای کتاب را پر نمی کند.

چاپ ۲۰۰ هزار کتاب دینی پس از انقلاب

سید عباس صالحی با بیان اینکه یکی از افتخارات انقلاب اسلامی این است که قم پایگاه انقلاب و منبعی برای نشر کتاب های حوزه دین است، افزود: حدود ۲۰۰ هزار عنوان کتاب در حوزه دین پس از انقلاب اسلامی در کشور به چاپ رسیده که سهم قم از سال ۵۸ تا ۹۳ حدود ۱۷۰ هزار عنوان کتاب بوده و از برکات انقلاب همراهی تفکر دینی با زایندگی بیشتر است.

قم اصلی ترین پایگاه نشر حوزه دین است

وی گفت: قم اصلی ترین پایگاه نشر حوزه دین است بخش قابل توجهی از این تعداد، کیفیت و محتوای موثر از قم برخواسته واز اینرو نمایشگاه حوزه دین با شکوه و گسترش بیشتر در سال های دیگر تداوم پیدا می کند تا این پایگاه اصلی نشر حوزه دین بتواند در یک تبادل فعال با جهان اسلام و حتی فراجهان اسلام در تعامل جدی قرار گیرد.

وی در پایان چهار سوال اساسی را مطرح کرد که صاحبنظران به آن پاسخ دهند که چگونه می توان با درک مناسب تر از فضای معاصر کتاب های دینی و محتوای نشر دینی را توسعه داد؟ چگونه می توان فضای دینی را در فضای داخلی و خارجی متکامل تر کرد؟ چه تغییراتی در انسان معاصر پدید آمده که اگر مولف و مبلغ دینی به این تغییرات توجه نکند فاصله نشر دینی با مخاطب دینی افزایش پیدا می کند؟ متغییرهای عمومی و خاص در رویکردهای دینداری چه تغییراتی پیدا کرده اند که برای افزایش مخاطب کتاب دینی نمی توان بی توجه به این متغییرها بود؟

اواخر صحبت های وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی آقایی برخواست و گفت من از وزیر سوال دارم چرا پاسخ پیام مرا ندادید و وزیر هم گفت بعد از جلسه در خدمتتون هستم اما وی راضی نشد و جلسه را تا حدی بر هم زد و گفت من نویسنده مملکت هستم و چند نفری وی را به بیرون هدایت کردند که دست یکی را گاز گرفت که به لرزه افتاد و خون از آن جاری شد و کت شخص دیگر را پاره کرد.

قلم نویسندگان کمک کار حل مشکلات کشور باشد

آیت الله جعفر سبحانی نیز ضمن تشکر از ایجاد چنین فضای روحانی و کسانی که حضور پیدا کردند، در تفسیر آیه «نون و القلم و ما یسطرون»، اظهارداشت: پروردگار به قلم سوگند یاد کرده و اگر امر مقدس یا دارای اثر تکوینی نباشد مانند «والمشس وضحاها والقمر اذا تلاها» خلاق متعال به آن قسم نمی خورد.

این مرجع عالیقدر با بیان اینکه قلم آنقدر باید شریف باشد که مورد قسم حق تعالی قرار گیرد، افزود: قلم وسیله انتقال تمدن ها است و مقدار زیادی از رشد تمدن ها به دلیل نوشتن بوده است.

 وی با بیان اینکه خداوند پس از قلم، به آنچه ما می نویسیم قسم یاد می کند، گفت: مسلما نوشته ها آنقدر باید باارزش باشد که خداوند به آن قسم بخورد و باید دید نوشته ها در جهت کمک به تثبیت عقاید مردم و نظام اسلامی و برطرف کردن مشکلات اقتصادی و اخلاقی چه میزان موثر است.

وی تصریح کرد: کشور ما درگیر مسائل اقتصادی و اسلام و خداشناسی به وسیله فضای مجازی تحت بمباران دشمنان است، قلم در این رابطه چه مشکلی را حل می کند؟ و آیا در مقابل هجمه های بسیار بر احکام جوانان ما، کمک کار هست؟

مسئولان بر گره گشا بودن کتب نظارت کنند

این استاد طراز بالای حوزه علمیه با بیان اینکه طبق حدیثی از پیامبر(ص) خلاق متعال برای صدای قلم علما، صدای قدم مجاهد در میدان جنگ و صدای ریسندگی زنان در خانه عظمت قائل است، عنوان کرد: مسئولان باید ببینند کتاب هایی که منتشر می شود واقعا گره ای را می گشاید؟ زیرا اگر نوشته با لفاظی و داستان زیبا ضداخلاق را در میان جوانان ترویج کند نه تنها مورد قسم پروردگار نیست بلکه مورد نفرت خداست.

وی اظهارکرد: اهل قلم در قم فراوان و این شهر مرکز ثقلی برای اسلام و تشیع است وجود چاپخانه ها و انتشارات متعدد حاکی از اوج گیری فرهنگ اسلامی در این شهر است و نباید در این مورد شک کرد.

نظارتی بر انتشارات کشور باشد

وی ادامه داد: قم از ابتدا مرکز ثقل تشیع بود و اگر زمانی افتی داشت هم اکنون جای خودش را پیدا کرده و ادامه این مسیر مشروط بر این است که نظارتی بر تمام انتشارات کشور باشد.  

کیفیت جای کمیت کتاب را بگیرد

این مرجع تقلید با بیان اینکه مساله روشنی که همه خواهان آن هستند این است که کثرت کتاب مطلب نیست بلکه کیفیت مطرح است، گفت: گاهی کتاب هایی را مشاهده می کنم که اجازه انتشار صادر اما از محتوا غفلت شده؛ حتما باید به «ما یسطرون» دقت و آن را درک کرد.

وی خاطرنشان کرد: مفتخریم که پیامبر ما درعین این که امی و از طریق وحی به مسائل آگاه بود اما مکرر مردم را به خواندن و نوشتن دعوت می کرد و نخستین آیه با «اقرا بسم ربک» آغاز شد و کتابت از افتخارات اسلام است وبه حمدالله پس از انقلاب نیز نهضت عظیمی در ایران بوجود آمده که امیت و بی سوادی زدوده و ملت آگاه شود.

در پایان وزیر فرهنگ وارشاد اسلامی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی و صدا وسیما در پاسخ به این سوال که برنامه شما در خصوص واگذاری نظارت بر کتاب توسط بخش خصوصی چیست؟ اظهارداشت: وزارت ارشاد تاکید دارد که نظارت کتاب را از طریق کسانی که اهلیت بررسی علمی و نظری دارند و در داخل خود مجموعه باشند واگذار کند.

وی افزود: این طرح در دولت پیش در هیات نظارت بر کتاب مطرح و دستورالعملی به تصویب رسید که ناشرانی که این آمادگی را دارند که هیات های علمی بررسی را تشکیل دهند این نظارت را انجام دهند که باید ناشران هم طالب این مسیر باشند تا دراین دولت با پیگیری های بیشتر این امر سرعت یابد.

صالحی در پاسخ به این سوال که چه تصمیمی برای چاپ و نشر دارید؟ گفت: زمانی که تقاضای مصرف افزایش یابد و شبکه توزیع قوی تر شود جریان نشر کتاب به فضای متعادل تر اقتصادی نزدیک می شود؛ این دو مقوله مهم مورد توجه جدی وزارت ارشاد در سال ۹۷ است.

وی همچنین قول مصاحبه با خبرنگار ۱۹دی را داد که شرح مصاحبه در مورد مشکلات مطبوعات و روزنامه نگاران به زودی در این روزنامه به چاپ می رسد.

در انتها وزیر خواستار صحبت با فرد معترض شد و آن شخص گفت که من ناچار بودم برای گرفتن مجوز کتابم اینگونه اقدام کنم من یک کلمه غیراخلاقی، سیاسی یا توهین به مذهب و به شخص خاصی در کتابم نکرده ام.

 مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم نیز در پاسخ اظهارکرد: شما برای گرفتن مجوز کتاب اول خود گفتید اگر مجوز ندهید خودم را آتش می زنم و ما با تساهل مجوز را صادر کردیم اما مردم اعتراض کردند که این کتاب سیاه نمایی در مورد قم دارد ودر کتاب دوم این مشکل را حل نکردید و قانون و شرع به ما اجازه نمی دهد مجوز دهیم.

محمد جواد محرابی معاون مطبوعاتی و تبلیغاتی اداره کل ارشاد قم نیز در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی گفت: چند ماه برای برپایی این نمایشگاه زحمت کشیده شده بود اما متاسفانه این فرد با این اقدامات مسیر امتیاز گرفتن را پیش گرفته است.

چند نفر حاضر در جمع نیز معترض شدند که مسیر قانونی باید طی شود و اگر با این شیوه کار پیش می رود ما هم با داد وبیداد مراسم ها را برهم بزنیم تا امتیاز بگیریم.

لازم به ذکر است که به دلیل این رخداد بزرگ فرهنگی، نماز جمعه دوهفته در شبستان حرم برگزار می شود و ساعات بازدید از این نمایشگاه از ۲۶ بهمن تا پنج اسفندماه از ساعت ۹ تا ۱۳ و ۱۵ تا ۲۰ است.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩۶, ١٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها