سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مشاور رئیس قوه مجریه در گفت وگو با ۱۹دی:

مسئولان به مدار عدالت خواهی برگردند

مسئولان به مدار عدالت خواهی برگردند و نگذارند شعار عدالت اجتماعی کهنه شود.

فاطمه محمدی

۱۹دی: اجرای عدالت اجتماعی موهبتی است که همه مردم خواهان آن هستند وچندی پیش رهبری در دیدار مردم استان آذربایجان شرقی گفتند که در زمینه‌ عدالت باید از مردم و خدا عذرخواهی کنیم زیرا مردم گله مندند اما پای انقلاب و نظام ایستاده‌اند.

این سخن رهبر انقلاب نیازمند ارائه راهکارهای اساسی و عزم جدی برای تحقق هر چه بیشتر عدالت اجتماعی است؛ در این خصوص با منصور حقیقت پور مشاور عالی رئیس قوه مجریه و نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی نهمین مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید:

عدالت بین مردم و مسئولان متفاوت نباشد

مهمترین اقدام جهت تحقق عدالت اجتماعی چیست؟
رسالت اصلی انقلاب اسلامی ما ضمن اینکه شکل دهی به حکومتی بر پایه ارزش های دینی، اسلامی و شیعی است از دیگر اهداف و برنامه های آن تامین و تحقق عدالت اجتماعی به عنوان شاکله اصلی تشکیل دولت ها و حکومت ها از منظر اسلام است.

عدالت اجتماعی اقدامی سخت، مقدس و سنگین است اگر دقت کنیم بسیاری از بزرگان و ائمه ما برای برقراری عدالت اجتماعی جان خود را از دست داده و شهید شده اند به نحوی که امیرالمومنین(ع) به دلیل شدت عدالت گرایی در محراب عبادت به شهادت رسید.

آرمان مقدس و شعار اصلی و اساسی که مردم ایران را علیه رژیم بی عدالت پهلوی به صحنه کشید تحقق و برقراری عدالت بود.

نگذاریم شعار عدالت اجتماعی کهنه شود

باوجود تلاش های فراوانی که برای اجرای عدالت در جمهوری اسلامی ایران شده است نباید بگذاریم شعار عدالت اجتماعی کهنه و از دایره رفتار، گفتار و برنامه های ما خارج شود بلکه باید محور اصلی تلاش تمام دولت ها در ایران باید بر این اساس باشد.

باید ثابت کنیم که حکومت دینی حکومتی است که می تواند عدالت را بر پایه ارزش های دینی در جامعه اجرا کند.

ما راه طولانی و سخت برای تامین عدالت همگانی داریم؛ یکی از اقدامات جدی برای تحقق عدالت این است که بسیاری از مدیران و مسئولان ما باید به مدار عدالت خواهی برگردند و در زمینه اجرای آن بین مردم و آنان فاصله زیادی نباشد و مردم احساس کنند که مسئولان هم مانند آنان زندگی و رفتار می کنند و از مواهب جامعه و انقلاب بهره می گیرند.

اگر حس عدالت خواهی در مردم بوجود آید تولید قدرت نرم خواهد شد و مردم از این انقلاب با قدرت نرم خود حمایت خواهند کرد همچنان که تا امروز نیز این حمایت را داشته اند.

همه باید از مواهب انقلاب بهره برند

 باید برای همه مردم امکان رشد و بهره برداری یکسان از مواهب بهره مندی های انقلاب فراهم باشد

بسیاری از مدیران ما باید تلاش کنند که از مردم فاصله نگیرند و با مردم و همراه آنان باشند

امروز ببینید تفاوت میان امامان جمعه ما که بین مردم هستند و با مردم زندگی می کنند با تعداد کمی از آنان که خودشان را از مردم جدا کردند چقدر فاصله است و وزیری که مردمی تر است چقدر مقبول تر و با ارزش تر است.

تحقق عدالت اجتماعی از سطوح بالا آغاز شود

خلاء‌ قانونی در این خصوص وجود ندارد؟ نیازمند قوانینی نیستیم که امکان سطح بندی طبقاتی در کشور را تا حد ممکن کاهش دهد؟
اگر به ارزش های اسلام و انقلاب برگردیم کار ما را تسهیل و تامین می کند و نیازی به قانون نیست اما اگر نمایندگان احساس کنند که نیاز است برخی را با قانون و تعبیه احکام قانونی در ریل رفتار عدالت گونه محکم کنند باید برای تصویب قوانین اقدام کنند.

اجرای عدالت تلاش و تحمل ریاضت های بسیاری را در سطوح بالای نظام می طلبد و بهترین راه این است که مردم اعمال قدرت برای اجرای قانون وعدالت را در سطوح بالای جامعه که دارای امکانات بیشتر هستند مشاهده کنند تا راضی باشند.

مردم امروز به این دلیل دنبال مدل هایی مانند شهید رجایی هستند که این شهید مانند مردم رفتار و زندگی می کرد باید تلاش شود که این امر را در سطح جامعه اجرایی و عملیاتی کنیم.

برخی با وجود دریافت حقوق های نجومی یا اختلاس، تنها برکنار می شوند ومردم محاکمه آن ها را نمی بینند و از اعتماد آنان کاسته می شود؛ به نظر شما نباید رسیدگی به برخی پرونده ها علنی شود؟
قوه قضاییه برای پیاده کردن قسط و عدل در جامعه ما طراحی شده و مسئول این اقدام است و تشخیص محاکمه شدن یا نشدن افراد نیز بر عهده این قوه است.

اگر شخصی با سوء استفاده از خلاء قانونی حقوق غیرمتعارف یا اختلاسی داشته و قانون و دستورالعمل ها به وی این اجازه را نمی داده، به طور قطع باید قوه قضاییه با وی برخورد کند وبرخورد علنی اثر بیشتری در جامعه دارد. 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٩۶, ١٠:٢٠

   

پر مبحث ترین ها