سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کارشناس مسئول دفتر شبه خانواده بهزیستی قم در گفت گو با ۱۹دی:

۳۰۰ زوج قمی متقاضی فرزند خوانده

۳۰۰ زوج قمی متقاضی فرزند خوانده هستند و درخواست فرزند درقم،۳۰ برابر کودکان است.

 

فاطمه محمدی

یک هزار و۶۰۰ زوج متقاضی فرزند خواندگی در کشور هستند که از این میان ۳۰۰ زوج در قم به سر می برند که این افراد و کسانی که هنوز ثبت نام نکرده اند سوالات زیادی در مورد نحوه واگذاری و زمان تحویل فرزند دارند.  

زینب ‌آجرلوکارشناس مسئول دفتر شبه خانواده اداره کل بهزیستی استان قم به سوالات خبرنگار ۱۹دی مبنی بر شرایط پذیرش فرزندخواندگی، مدت زمانی که زوج ها باید در لیست انتظار باشند، تعداد متقاضی ها و بچه های قابل واگذاری و واگذاری کودکان برجا مانده از زلزله کرمانشاه و مسائل مرتبط پاسخ گفت که مشروح این گفت وگو را در ادامه می خوانید:

شرایط پذیرش فرزند خوانده چیست؟

 زن و شوهر داوطلب سرپرستی باید ایرانی و مقیم ایران و عقد دائم باشند و پس از پنج سال صاحب فرزند نشده باشند، سن یکی از زوجین حداقل ۳۰ و حداکثر ۴۵ سال باشد و دارای صلاحیت اخلاقی و دارای تمکن مالی باشند، زوجین دارای محکومیت جزائی مؤثر به‌علت ارتکاب جرائم عمدی و مهجور و مبتلا به بیماری صعب العلاج واگیردار و معتاد نباشند، ساکن استان قم و حداقل مدرک تحصیلی آنان دپیلم و از لحاظ مذهبی مقید باشند و کلیه هزینه های کودک از نظر تربیت و تحصیل را تقبل کنند.

هرگاه زوجین پزشکی نتوانند صاحب فرزند شوند، معافیت از شرایط سنی و پنج سال گذشتن از زمان ازدواج، به عهده دادگاه است.

در صورت داشتن این شرایط می توان از طریق سایت اداره کل بهزیستی فرم راهنمای فرزندخواندگی را پر کرد.

با ثبت نام حتما به زوج ها فرزند داده می شود؟

 نه؛ ثبت نام به این معنا نیست که به طور حتم به آنان فرزند داده می شود بلکه مشاوره پیش از فرزندپذیری انجام می شود و چنانچه تصمیم کمیته فرزندخواندگی مبنی برپذیرش متقاضیان باشد در نوبت قرار می‌گیرند و با فرارسیدن نوبت، به شیرخوارگاه معرفی می‌شوند و زوج اصلح که شرایط مناسب تری دارند به دادگاه صالحه جهت صدور قرار دوره آزمایشی شش ماهه(حکم سرپرستی موقت) معرفی خواهند شد.

حداقل سه بازدید از طرف مددکاران اجتماعی از خانواده فرزندپذیر به عمل می آید ودرصورت تائید وضعیت مراقبت از فرزند و توانایی خانواده و حفظ منافع فرزند، گزارش نهایی تهیه و برای صدور حکم قطعی سرپرستی به دادگاه داده می‌شود.

 در مورد گرفتن شناسنامه کودک با مشخصات والدین قانونی توضیح دهید؟

 پس از طی دوره شش ماهه آزمایشی و صدور حکم قطعی، شناسنامه به نام خانواده فرزند پذیر صادر می شود. به منظور حفظ منافع و تامین آتیه فرزند و برای جبران اینکه این فرزند از ارث والدین حقوقی برخوردار نیست، صلح یک سوم اموال والدین به فرزند خوانده از طریق دفترخا‌نه‌های رسمی و حتی مراجع قضایی انجام می شود.

 افتتاح حساب پس انداز، بیمه آتیه یا روش‌های اطمینان بخش دیگر راهکارهای دیگری است که می تواند به موازات صلح اموال انجام شود.

میانگین زمانی که زوج های قمی در لیست انتظار قرار می گیرند چه مدت است؟

 چهار تا پنج سال.

چه تعداد متقاضی در صف انتظار هستند؟

 ۳۰۰ زوج.

در سال جاری و سال گذشته چه تعداد فرزند تحویل زوج ها داده شده است؟

در سال جاری هشت و سال گذشته ۱۰ فرزند تحویل داده شده است.

برخی می گویند بچه زیاد در بهزیستی هست اما واگذار نمی شود، چه پاسخی به آنان دارید؟

ما کودکی که شرایط واگذاری داشته باشد را نگه نمی داریم؛ همه بچه ها قابل واگذاری نیستند آنان با حکم قضایی وارد مراکز بهزیستی می شوند و با حکم قضایی به زوج ها داده می شوند. برخی خانواده ها شرایط نگهداری فرزند خود را ندارند یا معتاد هستند یا بچه مجهول الهویه است و در این موارد بچه ها به کسی داده نمی شود.

احتمال این وجود دارد که حکم سرپرستی توسط سازمان بهزیستی لغو شود؟

بله؛ وظیفه سازمان است وضعیت کودکان را به صورت محسوس و نامحسوس پیگیری کند تا آنان در کمال صحت و سلامت باشد و حداقل نیازهایشان به صورت متوسط از لحاظ مالی و روانی تامین شود حداقل در شش ماه نخست واگذاری سه بار بازدید انجام می شود اگر کودک آزاری یا مواردی از غفلت در زمینه نگهداری از کودکان مشاهده شود به دستگاه قضایی گزارش می شود و با دستور قضایی ممکن است حکم فرزند خواندگی فسخ شود.

امکان این که والدین فرزندان واگذار شده زمانی بیایند و کودک را از آنان بگیرند هست؟

بله؛ در خصوص برخی بچه ها این صدق می کند، اگر زمانی خانواده زیستی خودشان پیدا شوند باید طبق قانون فرزند به آنان داده شود.

احتمال دارد فرزندی به خانواده ای واگذار شود اما پس از چند سال، بگویید خانواده پیدا شده و آن را بگیرید؟

از لحاظ قانونی باید این کار انجام شود اما من تاکنون شاهد این قضیه نبودم اما به خانواده ها توضیح می دهیم که ممکن است خانواده زیستی پیدا شود و حکم فرزندخواندگی نقض شود هر چند دادگاه صلاح بچه را هم در نظر می گیرد اما اولویت با خانواده صالح زیستی است.

چه کودکانی به منظور فرزندخواندگی داده می شوند؟

کودکانی که والدین یا جد پدری آنها، شناخته شده نباشد. از طرف دیگر پیش از سپردن کودکان به فرزندی این کودکان باید از طریق مراجع قضایی در اختیار سازمان بهزیستی قرار گیرند و مهمتر اینکه این کودکان باید به خانواده‌هایی سپرده شوند که قانون تعیین کرده است.

بیشتر متقاضی چه فرزندی هستند؟

بچه های بیمار و معلول یا با سن بیشتر هم وجود دارند اما بیشتر زوج ها متقاضی دختر و کودکان شیرخوار هستند تا امکان محرم کردن از طریق شیر را داشته باشند.

در کانال های مجازی اعلام کردند که کودکان زلزله کرمانشاه را به مردم واگذار می کنند این صحت دارد؟

نه؛ فضای مجازی قابل استناد نیست، با پیگیری هایی که من داشتم و آخرین بار چهار روز پیش تماس گرفتم هیچ کودک بی سرپرستی از بابت زلزله به سازمان بهزیستی کرمانشاه تحویل داده نشده و در پاسخ به من گفتند که فرهنگ این منطقه است که اقوام و مردم اینجا از بچه های بازمانده نگهداری می کنند.

واگذاری بچه ها باید از طریق سازمان معتبر و به صورت قانونی اعلام شود، ممکن است کلاهبری و سوء استفاده باشد.

خانمی با دفتر روزنامه ما تماس گرفتند و گفتند شش سال از ثبت نام شان برای گرفتن حضانت فرزند می گذرد اما با وی تماس گرفته نشده، این مطلب را تایید می کنید؟

ممکن است شرایط گرفتن فرزند را نداشتند و یا در این مدت پیگیری انجام نداده باشند به عنوان مثال ما پرونده کسانی که از سال ۸۷ ثبت نام کرده و دیگر هیچ پیگیری نکردند را دنبال نمی کنیم.

درحال حاضر کسانی که در سال ۹۰، ثبت نام کرده اند در لیست واگذاری فرزند قرار گرفتند و کسانی که پیش از این تاریخ اقدام کردند باید پیگیر شوند.

شرایط اعطای فرزند به دختران مجرد چگونه است؟

 دختر باید حداقل ۳۰ سال سن و موقعیت اجتماعی، فرهنگی، تحصیلی، مالی، اخلاقی و سلامت جسمی و روانی مناسبی داشته باشد وبه اصول و ارزش‌های کشور پایبند باشد اما اولویت با زوجین فاقد فرزند است.

کسانی که فرزند دارند می توانند حضانت کودکان را بگیرند؟

می توانند متقاضی شوند اما باز زوج های فاقد فرزند در اولویت واگذاری هستند.

 کودکان کار و خیابانی بی سرپرست یا بد سرپرست هم به زوج ها داده می شود؟

در قسمت دفتر آسیب های این اداره کل پیگیر کار آنان هستند اما آنان در زمره فرزند خواندگی قرار نمی گیرد.

حضانت کودکان طلاق که والدین پذیرای آنان نیستند هم به کسی داده می شود؟

سازمان متولی این کار نیست.

در تماس خبرنگار ۱۹دی با اداره کل بهزیستی کرمانشاه بیان شد که هیچ کودکی که اقوامی نداشته باشد در این زلزله شناسایی نشده و چند کودکی که بودند توسط اقوام درجه یک نگهداری می شوند.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٩۶, ١٠:٣٣

   

پر مبحث ترین ها