سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

طلبه ای که معروف به شیخ المعتادین است

طلبه ای که 10 سال از عمر خود را صرف کمک به معتادان کرده و به شیخ المعتادین معروف می شود.

 فاطمه محمدی

حجت الاسلام احسان رنجبر عیسی آبادی اهل چهارمحال وبختیاری و متولد سال ۵۷ است که برای درس و پژوهش رهسپار قم می شود وپس از فراگیری دروس طلبگی، تبلیغ را در کمپ های اعتیاد و در میان معتادان می گذراند.

وی برای کمک، ارتباط گیری و مشاوره به آنان چهار سال از قم به تهران می رود تا سه شنبه شب ها در سه کمپ دعای توسل را برپا کند و گاهی حتی شب ها می ماند و صبح به قم برمی گردد و پایه گذار برپایی مراسم های هیات مذهبی در کمپ های تهران می شود.    

اوایل از سوی مسئولان کمپ های ترک اعتیاد، به وی سخت می گرفتند اما نتیجه کار را که می بینند خودشان همکاری می کنند و می گویند آن شب هایی که دعای توسل برپا می شود دعوا نیست و معتادان راحت تر می خوابند.

قضیه از اینجا شروع می شود که وی پس از بررسی تمامی درمان های اعتیاد در کشور نقاط ضعفی را می بیند که سبب می شود یک گروه پژوهشی را تشکیل دهد و نخستین بار در سال ۸۶ وارد کمپ های ترک اعتیاد می شود که تا آن زمان طلبه ای در این حوزه وارد نشده بود و در جشنواره نوآوری های تبلیغ مورد تقدیر قرار می گیرد و پس از آن این اقدام رسمیت پیدا می کند و باهمکاری معاونت تبلیغی دفتر تبلیغات و هماهنگی بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر هم اکنون هشت سال مستمر است که در کمپ ها روزگار می گذراند.

حجت الاسلام رنجبر با داشتن زن و سه فرزند و سکونت در قم، کار و زندگی و تدریس و مسئولیت های پیشنهادی در قم را  رها می کند و کار شبانه روزی وی تحقیق و پژوهش درباره اعتیاد ودر میان مسئولان به شیخ المعتادین معروف می شود.

وی عضو هیات امنای 300 گروه تبلیغی کشور است که قصد دارد از ظرفیت این گروه های تبلیغی در سراسر کشور در باب کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کند.

حجت الاسلام رنجبر کتاب پیام آوران نجات رسالت مبلغان دینی در حوزه پیشگیری ودرمان اعتیاد را برای نخستین بار با مخاطب قرار دادن روحانیون در این حوزه می نویسد و روش تبلیغ، انواع درمان و اقداماتی که روحانیان می توانند در بحث پیشگیری از آن استفاده کنند در آن می آورد.

وی رییس گروه تبلیغی اکسیر دفتر تبلیغات و مدیر عامل موسسه آوای زندگی پاک می شود و با هدف پیشگیری از اعتیاد با حدود ۲۰ طلبه در یک کارگروه پژوهشی فعالیت می کنند و ۲۵مبلغ نیز در طول سال به صورت هفتگی و ماهانه برای آموزش های پیشگیرانه از آسیب های اجتماعی به نقاط مختلف کشور اعزام می شوند و حدود ۱۵۰ مبلغ در مناسبت های خاص مانند ماه رمضان و محرم با آنا همکاری می کنند.

فعالیت های پیشگیری و تبلیغ از قم و تهران شروع و به چهارمحال وبختیاری، مرکزی، البرز، مازندران و اصفهان و در حد برپایی همایش ها و سخنرانی در شهرهای دیگر و مدارس، دانشگاه ها و صدا وسیما گسترش داده می شود.

پیگیری ها از وزارت کشور، ستاد مبارزه با مواد مخدر و بهزیستی منجر می شود که با ایجاد یک مرکز درمانی ترک اعتیاد در چهارمحال وبختیاری با عنوان طلوع زندگی بهشتی موافقت شود و به عنوان پایلوت ملی برای نخستین بار در کشور کمپی با رویکرد دینی تاسیس می شود و از شهریور ۹۵ شروع به کار می کند.

 وی می گوید نامه ایجاد مپ از ستاد مبارزه با مواد مخدر برای قم و چهارمحال وبختیاری بود که مسئولان قم هیچ همراهی نکردند اما در چهارمحال وبختیاری ساختمانی را اجاره دادند و کار آنجا انجام شد.

در این مرکز بیشتر تکیه بر آموزه های دینی و هیات است و الگوهایی مانند شهید شاهرخ ضرغام، رسول ترک و علی گندابی که با توبه از اولیاء خدا شدند به معتادان معرفی می شوند.

در کنار آموزش های دینی مهارت های زندگی توسط روانشناس و مشاوره خانواده توسط روحانیون متخصص در این کمپ بیان می شود پزشک ومددکاران هم در این راستا کمک کار هستند.

با اینکه رونق مالی کمپ ها به بیمار اجباری آوردن است اما در این کمپ به هیچ عنوان بیمار اجباری نمی پذیرند زیرا معتقدند فضای مرکز را از صمیمیت و راحتی خارج می کند به همین دلیل با نفرات کم شروع به کار می کنند.

 هیچ اجبار، تنبیه و بی احترامی در این کمپ نیست نماز جماعت نیز تمایلی بوده و حالا معتادها می گویند ما در این کمپ درد نمی کشیم و همه به هم کمک می کنند.

برخی معتادان روحیه لطیفی داشته و با مشاهده احترام و کمک، آنقدر به سمت معنویات آمدند که به درخواست خودشان پنج سال است که بهبودیافتگان رهسپار اردوی راهیان نور می شوند و مستند ایستگاه شاهرخ از این سفرها ساخته شده است.

مشاوره، همایش ها و حمایت های معنوی و اجتماعی پس از بهبود هم ادامه می یابد و به عنوان مثال چند روز پیش سه روحانی برای یکی از بهبودیافتگان که حدود یک سال و نیم ازترک وی می گذرد و زندگی سالم و خوبی دارد به خواستگاری رفته و برای فردی که هیچ کس تاییدش نمی کرد ریش گرو گذاشتند.

این اقدامات باعث شده تا اعتماد معتادان جلب شود و اعتماد به نفس خود را بدست آورند واز میان ۲۷۰ معتادی که در یک سال و نیم به این کمپ مراجعه کردند، ۱۲۰ نفر پاک هستند و برخی برای کمک و قدردانی چند روزی در کمپ می مانند و خدمت می کنند.

حجت الاسلام رنجبر با تاکید بر اینکه آمار بهبود یافته ها دقیق است زیرا تا دو سال با خانواده، معرفان و خود آنان مرتبط هستیم، می گوید به دلیل مسائل مالی نتوانستیم توفیق بیشتر بدست آوریم زیرا ماهی ۱۰ میلیون تومان هزینه مرکز است و به این دلیل که پذیرش اجباری نیست، آمار مراجعه کننده ها خیلی پایین است و مسئولان نیز وعده کمک دادند اما برای نخستین طرح ملی هیچ حمایتی نداشتند.

این طلبه حوزه علمیه می گوید ما در هزینه پرسنل و قبوض آب و برق مانده ایم اما به دلیل اینکه این کمپ در منطقه محروم است برخی را رایگان، برخی را با نصف قیمت و عده ای را با مبلغ پایین پذیرش کردیم و برخی پزشکان و روانشناسان نیز در این کمپ جهادی خدمت می کنند.

وی با بیان این که درچهارمحال وبختیاری به دلیل بحث های قومی، خانوادگی و اعتقادی، خانواده، فرد را رها نمی کند و حتی حمایت ها به گونه ای است که خانم با رفتن از خانه شوهر، به خانه پدرشوهر می رود اما با این اوصاف ۱۲ خانواده فرد معتاد را رها کرده بودند که با مشاوره و پیگیری و بهبود شخص مشکل حل شد.

 اما در چند مورد هم با اینکه از جان و آبرو مایه می گذارند، موفق نمی شوند از جمله این که برادران خانم یکی از بهبودیافتگان دو سال مانع دیدار خواهرشان با فرد معتاد می شوند و روحانیون کمپ با تماس با آنان زمینه دیدار را فراهم می کنند و آنان نیز استقبال می کنند اما زمانی که آنجا می روند تا دو برادر متوجه حضور داماد می شوند شروع به فحاشی و کتک کاری کرده و آنان را از خانه بیرون می کنند و جلوی مردم ناسزا می دهند سپس فکر می کنند ازآنان شکایت می شود و فرار می کنند.

اما آن فرد هنوز پاک است نماز می خواند و به دلیل دارا بودن صدای خوب وی را برای روضه خوانی در هیات ها می برند و اعتماد به نفس خود را بدست آورده است.

آنان در این کمپ، کارگاه کوچک اشتغالی را ایجاد می کنند که با چند نفر شروع به کار می کند و اشتغال ۱۰ نفر با معرفی به مسئولان یا دریافت تسهیلات فراهم می شود و حتی یک معتاد بهبود یافته فرغون دوغ آب ریز را اختراع می کند و برخی هم تاب وسرسره درست می کنند اما به دلیل نداشتن توانایی پرداخت حقوق و بیمه آنان و نبود نمایشگاهی برای فروش، کارگاه تعطیل می شود.

این روحانیون با معتادان به کوه و صحرا رفته و گیاهان را جمع آوری می کنند و دستگاه های عرق گیر را برای تولید عرق گیاهان در کمپ می برند و اشتغال آنان را فراهم کنند در حیاط  یک هزار و۵۰۰ متری این کمپ هم زمینه سیفی کاری را فراهم کردند که محصولات آن به مصرف مددجویان می رسد.

حجت الاسلام رنجبر می گوید اگر زمین های بایر را به عنوان مثال برای دو تا سه سال در اختیار کمپ قرار دهند می توان اشتغال معتادان را داخل کمپ فراهم کرد و به سودآوری رسید؛ ما به مسئولان بارها گفتیم اما اقدامی نکردند از خیرین می خواهیم در این وادی هم وارد شوند زیرا فرزندان و خانواده معتادان گناهی ندارند.

وی بیان می کند: اگر حمایت کنند و فضا در اختیار ما قرار دهند آمادگی درمان سالی دو هزار نفر را بدون برگشت به اعتیاد داریم. 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٢-١٣٩۶, ١٠:٣٨

   

پر مبحث ترین ها