سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

یک عضو کمیسیون اجتماعی در گفت وگو با ۱۹دی:

ریشه پرخاشگری، بیکاری است

سامان دادن وضعیت اقتصادی کشور و کاهش اختلاف طبقاتی و اشتغال از پرخاشگری می کاهد.

فاطمه محمدی

نزاع هایی که برای یک بوق زدن، یک بی احترامی و مسائل ساده دیگر پیش می آید وتشکیل روزانه ۱۶۰۰ پرونده نزاع در کشور و اینکه ۷۰ درصد قتل ها ناشی از جنون آنی است نشان می دهد که آستانه تحمل در ایران بسیار پایین و نیازمند راهکار اساسی است.

 مسبب بسیاری از محبوسین و حتی قتل ها و اعدام ها همین درگیری ها و پرخاشگری های ساده است که می توانسته به خوبی فیصله پیدا کند.

در خصوص پرخاشگری های اجتماعی با علی کرد عضو کمیسیون اجتماعی و منتخب مردم خاش در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم.

§         درخصوص پرخاشگری های اجتماعی چه نظری دارید؟

پرخاشگری نوعی بیماری روحی و روانی در اثر ناراحتی ها و بی مهری ها است و بستگی به لحظه ای که فرد در آن پرخاشگری می کند ندارد بلکه اغلب با آن فرد، در دوران کودکی، نوجوانی، در اجتماع، خانواده یا محل کار برخورد صحیح و از روی محبت انجام نشده و روح و روان وی آسیب دیده است.

وی افزود: این روند ادامه پیدا کرده و به صورت بحران و عقده در وجود فرد پرخاشگر درآمده و تنها راه تخلیه از هنجارهای اجتماعی و آرام کردن خود را در پرخاشگری و در موارد حادتر در خودکشی، قتل و مسائل ناهنجار دیگر می بیند که در پیدایش این امر جامعه تاثیرگذار بوده است.

§         راهکار حل این مشکل چیست؟

دستگاه های متولی باید با برپایی کلاس های آموزشی برخورد درست، اخلاق اجتماعی و خانوادگی، نحوه دوست یابی و زندگی مسالمت آمیز را از کودکی به دانش آموزان بیاموزند و برخورد صحیح و اقدام کارشناسی شده به منظور برگشت فرد به جامعه داشته باشند.

باید در فکر روان درمانی این افراد بود و مشکلات مالی، خانوادگی آنان را با اقدام کارشناسی، شناسایی و برای رفع آن چاره اندیشی کرد.

§         دراین زمینه مجلس کاری انجام داده است؟

دستگاه های حمایتی، تربیتی و بهداشت ودرمان باید مراکز اسکان جمعیتی ایجاد و آموزش های لازم را به آنان ارائه دهند و افراد پرخاشگر را به سمت تفریحات و ورزش سالم وادار کنند

مسئولان و نماینده های مجلس زمانی متولی مردم هستند که جامعه با نشاط و با روحیه ایجاد کنند اگر درجامعه ای پرخاشگری باشد آن جامعه بیماری و ناملایم است و باید فکری برای آن شود.

§         شاهد هستیم که دستگیری های زیاد و زندانی کردن این افراد جواب نمی دهد؛ راهکار اساسی چیست؟

دستگیری و زندان راه چاره نیست؛ راهکار اساسی سامان دادن وضعیت اقتصادی کشور و کاهش اختلاف طبقاتی است زیرا کسی که پرخاشگری می کند قطعا بیکار است و فشارهای مالی و به تبع آن روحی و روانی زندگی، وی را به این سمت سوق می دهد.

دولت در وزارت کشور و استانداری ها معاونت اجتماعی و در فرمانداری ها و بخشداری ها کارشناس اجتماعی دارد و سازمان بهزیستی، وزارت ورزش وجوانان، وزارت بهداشت ودرمان، کمیته های برنامه ریزی و برنامه وبودجه زیر نظر آن است لذا یکی از وظایف ذاتی، شرعی و قانونی دولت ارائه لایحه درمورد پرخاشگری های اجتماعی است تا با بررسی های لازم به تصویب مجلس برسد و برای این مشکل اعتبار در نظر گرفته شود.

ارائه راه حل برای کاهش معضلات اجتماعی از قبیل پرخاشگری وظیفه دولت است اما بروز این وضعیت در کوی و خیابان نشان می دهد که تاکنون در این قسمت کوتاهی شده است.

 این افراد هم جز شهروندان و ملت ایران و محصول این جامعه هستند باید برای آنان اعتبار و وقت گذاشته شود.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩۶, ١۶:٣۴

   

پر مبحث ترین ها