سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در دیدار معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی قم از دفتر روزنامه ۱۹دی مطرح شد:

لزوم ارتباط دوسویه نیروی انتظامی و اصحاب رسانه

نیروهای امنیتی در دنیا با ارائه خبر درگیری ها به خبرنگاران، به افکار عمومی جهت می دهند اما در ایران خبرنگاران را دور می کنند و اخبار نادرست از کانال های دیگر ارائه و ذهن مردم خراب می شود.

 

 19دی: معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان قم در دیدار اعضای تحریریه این روزنامه اظهارداشت: رسانه ها در حوزه های مختلفی می توانند جهت دهی مناسبی به اذهان عمومی دهند و در زمینه آگاهی بخشی به اقشار مختلف جامعه نقش بسزایی دارند.

سرهنگ مهرداد حاجی زاده با تاکید برارتباط دوسویه نیروی انتظامی و اصحاب رسانه، افزود: رسانه ها از یک سو اطلاع رسانی خدمات و اقدامات پلیس را به جامعه و متقابلا مسائل و مشکلات جامعه را به دستگاه های مسئول منعکس می کنند.

وی با بیان اینکه رسانه ها با معرفی الگوی های مناسب برای جامعه گفت: رسانه ها طی سالیان متمادی الگوهای نقشی را برای معرفی به جامعه برگزیده اند که متناسب با فرهنگ ایرانی و اسلامی جامعه ما بوده است.

سرهنگ حاجی زاده عنوان کرد: رویکرد پلیس قم در حوزه ی خبر و رسانه منطبق با الزامات و نیازهای جامعه است.

معاون اجتماعی استان با تاکید بر اقدامات پیش دستانه برای جلوگیری از خدشه دار شدن امنیت اجتماعی، گفت: ما معتقدیم اگر چنانچه مردم را در جریان روند تحولات اجتماعی قرار دهیم شهروندان مشارکت بیشتری در همراهی نمودن با برنامه و طرح های انتظامی و اجتماعی خواهند داشت و مردم آگاهانه و مسئولانه همراهی بیشتری خواهند کرد.

وی با تصریح براینکه اقدامات سلبی چاره ساز آسیب های اجتماعی نیست، گفت: پلیس قم با تهیه و اجرای طرح های اجتماعی و فرهنگی کمک شایانی به پیشگیری از آسیب های اجتماعی می کند.

سرهنگ حاجی زاده یاد آور شد: برای تحقق پلیس جامعه محور از طریق رسانه ها به این مهم پرداخته شده و تعامل مورد اطمینانی بین مردم و مسئولان انتظامی ایجاد شده است.

معاون اجتماعی استان یادآور شد: راه اندازی باشگاه خبرنگاران پلیس در راستای سیاست های رسانه ای پلیس قم است و از این طریق ارتباط سریعتر و مطمئن تری بین مرکز اطلاع رسانی پلیس قم و اصحاب رسانه شکل گرفته است.

وی در ادامه بیان داشت: پژوهش ها و مطالعات لازم برای شناخت آسیب های اجتماعی از طریق برآوردهای اجتماعی صورت می گیرد و برنامه های پلیس قم برگرفته از یافته های پژوهشی و اقدامات کاربستی است.

سرهنگ حاجی زاده گفت : جشنواره پلیس و رسانه در راستای عرضه تولیدات خبری برای رسانه ها و همچنین بررسی و تحلیل تولیدات خبری رسانه ها در طول سال 96 می باشد.

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان در مورد روزنامه 19 دی گفت: مطالب متنوع درج شده در این نشریه برای ارتقا سطح دانش اجتماعی اقشار مختلف مورد بهره برداری قرار می گیرد، که حاکی از وجود خبرنگاران با تجربه، پیشکسوت و مجرب در این روزنامه است.

وی اظهار داشت: توسعه کمی و کیفی سطح تعاملات با رسانه های استان در دستورکار معاونت اجتماعی این فرماندهی می باشد.

مدیر مسئول روزنامه ۱۹دی نیز در این جلسه اظهارداشت: رسانه ها نتوانسته اند آنگونه که باید در کاهش آسیب های اجتماعی نقش ایفا کنند و آیینه تمام نمای عملکرد مسئولان و مشکلات مردم باشند.

مرتضی داستانی افزود: اگر گزارشی ازآسیب های اجتماعی به مقام معظم رهبری ارائه می شود که اشک ایشان را درمی آورد و امروز می گویند در بحث عدالت اجتماعی عقب هستیم، نشان می دهد که مسئولان از برخی مشکلات بی اطلاع هستند و بخشی از آن به دلیل کاری رسانه هاست.

وی با اظهارتاسف ازاینکه همه رسانه های کشور در افزایش آسیب های اجتماعی مقصر هستند، گفت: باید در برخی جاها بزرگ نمایی می کردیم عدالت گسترده تر و آسیب ها دیده و راحت تر مدیریت می شد.

 وی تصریح کرد: بخشی از کم کاری ها نیز به این دلیل است که خبرنگاران را محدود و به آنان اجازه ورود ندادند زیرا اهالی رسانه باید آسیب ها را بدانند تا در جهت پیشگیری اقدام کنند.

داستانی مطرح کرد: نیروهای امنیتی در دنیا با ارائه خبر درگیری ها به خبرنگاران، به افکار عمومی جهت می دهند اما در ایران خبرنگاران را دور می کنند و اخبار نادرست از کانال های دیگر ارائه و ذهن مردم خراب می شود اما در عصری نیستیم که بتوان اطلاع رسانی را محدود کرد.

 وی با بیان اینکه تقاضا داریم در حوادث و رویدادها فضا را برای رسانه باز و اخبار موثق به آنان ارائه شود، گفت: اطلاعات ناقص و نبود ارتباطات روزنامه نگاران را به اشتباه می اندازد وبرخی اوقات اشتباهات غیرعمد مورد بازخواست قرار می گیرد که می تواند مسالمت آمیز حل شود.

وی با اشاره به اینکه در ایران حساسیت های نادرست روی خبرنگاران است، گفت: نیروهای امنیتی از وجود خبرنگار احساس خطر می کنند درصورتی که اغلب خبرنگاران دنبال بوجود آوردن آسیب نیستند و قصد تباندن نور به جای تاریک را دارند.

مدیر خانه مطبوعات استان گفت: از نیروی انتظامی انتظار داریم که اهالی رسانه را درک کنند و پشتوانه آنان باشند.

سردبیر این روزنامه نیز در این جلسه گفت: نداشتن اطلاعات انتظامی اهالی رسانه از معضلاتی است که پس از وقوع اشتباه به آن پرداخته می شود وگاهی افرادی که سال ها در این حوزه هستند از برخی محدودیت ها بی اطلاع هستند اما زمانی که اتفاقی می افتد انگشت اتهام همه مراکز امنیتی به سوی خبرنگاران است.

حسن طاهری افزود: ارتباط درست باید پیش از اینکه کدورتی میان اهالی رسانه و مجموعه های امنیتی و انتظامی رخ دهد اتفاق افتد.

وی خواستار شد: مقامات مسئولی که اشراف اطلاعاتی دارند در حوزه های تحلیل، یادداشت و گزارش پیش قدم شوند زیرا این نوشته ها کارآمد تر عمل می کند کما اینکه در کشورهای دیگر شاهد این قضیه هستیم.

اسداللهی از پیشکسوتان صاحب قلم این روزنامه نیز با تاکید براینکه ارتباط موثر و مستمر نیروی انتظامی با رسانه مفید واقع می شود، گفت: رسانه ها با شیوه منطقی و با رعایت اصول و خط قرمزها پیش از اینکه اخبار در فضای مجازی همراه با شایعات مطرح شود، جهت برنامه ریزی و کاهش آسیب های اجتماعی به مقامات تصمیم گیر اطلاعات دقیق می دهند و سبب کاهش آسیب ها می شوند.

 

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-١٢-١٣٩۶, ١۶:۴٧

   

پر مبحث ترین ها