سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون بهداشت مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

لزوم هدف گذاری برای کاهش بیماری های غیرواگیر

فرهنگ کم تحرکی ونداشتن یک رژیم غذایی مناسب وبی ثباتی اقتصادی و اجتماعی روی همه بخش ها از جمله افزایش بیماری های غیرواگیر اثر می گذارد که باید برای کاهش این بیماری ها هدف گذاری شود.

 

فاطمه محمدی

19دی: عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی معتقد است کم تحرکی، نداشتن رژیم غذایی مناسب وبی ثباتی اقتصادی و اجتماعی بیماری های غیرواگیر را افزایش می دهد.

احمد همتی در گفت وگو با خبرنگار ۱۹دی در پاسخ به این سوال که نظر شما درمورد آمار بالای بیماری های غیرواگیر در کشور چیست؟ اظهارداشت: زمانی که بیماری های عفونی کنترل می شود بیماری های غیرعفونی بیشتر نمود پیدا می کند اما اینکه امید به زندگی پس از انقلاب ۲۱ سال افزایش پیدا کرده نوید بسیار مثبتی است که نشان می دهد در مجموع بحث سلامت در ایران روند خوبی را طی کرده است.

وی ادامه داد: در عین حال قابل انکار نیست که روند بیماری های غیرعفونی مانند دیابت، فشارخون و سکته ها افزایش داشته و سنین ابتلا به بیماری هایی مانند سکته های قلبی نسبت به گذشته پایین تر آمده که بخشی از آن مربوط به سبک زندگی و تغذیه است که بر افزایش بیماری های غیرعفونی تاثیرگذار می باشد.

وی عنوان کرد: فرهنگ کم تحرکی درکشور ما، نداشتن یک رژیم غذایی مناسب وبی ثباتی اقتصادی و اجتماعی روی همه بخش ها از جمله روی بیماری های غیرواگیر اثر می گذارد و آمار را افزایش می دهد که باید برای کاهش این بیماری ها هدف گذاری شود.

همتی گفت: مصرف غیراصولی کودهای شیمیایی منجر به بیماری می شود که طبق قانون توسط وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو پایش و میزان سموم آن ها سنجیده می شود.

وی تاکید کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید در زمینه میزان مصرف و نظارت بر استفاده از سموم و کودهای شیمیایی دارای مجوز کمک کار وزارت بهداشت باشد و با همکاری هم باید سه مرحله کاشت، برداشت و توزیع محصولات کشاورزی و مواد غذایی کاملا پایش شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا خدمات پرستاری که قرار بود به منظور پرداخت های نجومی پزشکان اجرا شود محقق نشده است؟ اظهارکرد: این طرح انجام نشده است؛ این طرح در قالب طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع انجام خواهد شد و سال ۹۷ طرح پزشک خانواده و سیستم ارجاع برای کل کشور اجرا می شود و در قالب کمیته های مربوط به پزشک خانواده ماما و پرستار تعریف شده در آنجا می توان قانون خدمات پرستاری را اجرا کرد.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٨-٠١-١٣٩٧, ٠٩:۵۶

   

پر مبحث ترین ها