سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت وگو با ۱۹دی:

افزایش قیمت ارز غیرمنطقی بود

افزایش ناگهانی قیمت ارز غیرمنطقی بود و جلسات متعدد دراین چند روز برپا و حرف های خنده داری مطرح شد.

 

فاطمه محمدی

۱۹دی: چند روز اخیر شاهد افزایش چشم گیر ارز و به تبع آن افزایش قیمت طلا بودیم که ثبات اقتصادی کشور را تا حدی زیر سوال برد و بازار را ملتهب و برخی را راهی صف های طولانی سکه و ارز کرد.

دلایل این گرانی و راهکارهای ثبات بازار را از محمد حسن‌نژاد عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و منتخب مردم مرند و جلفا جویا شدیم.

 در ادامه گفت وگوی ما با وی را می خوانید:

·        چه عواملی در تعیین قیمت ارز تاثیرگذار است؟

در تعیین نرخ ارز، تورم دو ناحیه ارزی(تفاوت تورم در کشور ایران و آمریکا) و تفاوت نرخ بهره ها تاثر گذار است.

با توجه به این دو عامل باید هر سال نرخ ارز تعدیل شود و به عنوان مثال طبق فرمول اقتصادی اگر تورم ایران ۱۰ و آمریکا دو درصد است منطقی است که ارزش دلار در ایران در طول یک سال هشت درصد کاهش پیدا کند.

در کنار این دو عامل بحث تراز ورود و خروج سرمایه، صادرات و واردات، مسافرها، رشد اقتصادی و سایر عوامل دست به دست هم می دهد که این عدد تعدیل شود.

گرانی ارز را تقصیر بیگانگان نیاندازید

·        نظر شما در مورد گرانی بی سابقه ارز در کشور چیست؟ چه عامل اقتصادی سبب گرانی یکباره ارز شد؟ 

واقعیت این است که عامل اقتصادی نداشت زیرا ما نه مشکل فزونی خروج ارز نسبت به ورود آن را داشتیم و نه رقم تورم آنقدر جابه جا بود که به یکباره وضعیت گرانی ارز را به این شکل داشته باشیم.

بخصوص در سه روز اخیر ارزش پول ملی ۲۵ درصد افت کرد در صورتی که جنگ، سونامی و آشوبی در کشور رخ نداده بود که نرخ ارز در کشور ما متلاطم شد.

این افزایش قیمت غیرمنطقی بود و جلسات متعدد دراین چند روز برپا و حرف های خنده داری مطرح شد یک مسئول می گفت که یک نفر اقتصاد را به هم ریخته و عده ای این گرانی را تقصیر دشمن و دوست می انداختند.

ایران سیستم عریض و طویل بانک مرکزی را راه نیانداخته که هر کس بتواند بازار را به هم بریزد

سیستم امنیتی و اطلاعاتی هم با این ساختار برپا شده که راه نفوذ بسته شود اگر قرار باشد یک نفر در لندن بنشیند و وضعیت اقتصادی ایران را به راحتی بر هم بریزد نیاز به این نهادهای امنیتی و اقتصادی و اختصاص هزینه های سنگین برای آن ها نیست.

آمار غلط به مردم ندهید

·        دلیل اصلی این رخداد ناگوار اقتصادی از نظر شما چیست؟

سوء مدیریت و و در مرحله دوم نشنیدن صدای واحدی از دولت دلیل اصلی بود؛ یک مشاور دولت می گفت که گرانی ارز اقدام مناسبی بوده است، دیگری می گفت دولت در سایه، و برخی گفتند ارز باید گران شود.

برخی مسئولان هم خارج از دولت بیان کردند که دلار از کشور خارج و سبب گرانی آن در داخل شده است، این مسائل روانی حاشیه و تنش در کشور ایجاد کرد واینگونه صحبت ها آمار غلط به مردم دادن است.

همه کمک کار دولت در ثبات قیمت ارز باشند

با اعلام تصمیم معاون اول رئیس جمهور که دلار به نرخ ۴۲۰۰ تومان به مردم عرضه می شود هر چند در حال عادی اقدام درستی نیست اما با این شرایط آبی روی آتش و تصمیم منطقی و درست و به جایی بود که نماینده ها هم حمایت می کنند دولت مسر بر این تصمیم ایستادگی کند و نیروی انتطامی و همه مسئولان دولت را حمایت و همراهی کنند و اگر کسی خواست این قاعده را بر هم بزند با وی برخورد شود تا اقتصاد به ثبات برسد.

اگر دولت بتواند به مدت یک ماه نیاز ارزی را در قیمتی که اعلام کرده را تامین کند پس از یک ماه دلارهایی که در دست مردم است به سمت بازار روانه می شود و حتی قیمت ارز شکسته می شود.

افزایش عرضه سبب کاهش قیمت دلار می شود

·        دلار از ۴۲۰۰ تومان کمتر می شود؟

به شرط اینکه دولت بتواند در یک ماه هر ارزی که مردم در صرافی ها خواستند را عرضه کند؛

زمانی که مردم متوجه شوند که قرار نیست دلارهایشان در یک سال افزایش آنچنانی پیدا کند دلارها را می فروشند و در راحت ترین راه در بانک می گذارند و سود آن را دریافت می کنند؛ لذا افزایش عرضه سبب شکستن و کاهش قیمت دلار می شود.

قیمت ارز باید افزایش مداوم و کندی داشته باشد

·        برای ثبات اقتصادی کشور که این مسائل آرامش بازار را بر هم نزند باید چه راهی در پیش گرفته شود؟

رئیس جمهور و رئیس بانک مرکزی باید با توجه به تنش هایی که اطراف کشور ما را گرفته و آرامش اقتصادی را تحت تاثیر قرار می دهد طرح افزایش قیمت مداوم و تدریجی ارز را در دستور کار داشته باشند.

به عنوان مثال اگر تفاوت تورم ایران با تورم آمریکا هفت درصد است، باید دلار در این سال هفت درصد گران شود و میزان گران شدن آن را باید هفته ای یا ماهانه اعلام کرد به این روش وارد کننده و تولید کننده می داند چه زمانی خرید و فروش دلار داشته باشد و بازار عرضه و تقاضا روند عادی را طی می کند.

هم اکنون تولید کننده و وارد کننده در ایران بلاتکلیف هستند و نمی توانند برنامه ریزی داشته باشند.

زمانی که مردم در صف صرافی ها می ایستند به این معنا است که از آینده نامطمئن هستند.

کشور ما شرایط آزاد اقتصادی ندارد و هرازچندگاهی تهدید به تحرم های بیشتر می شود لذا باید خودمان ایجاد ثبات کنیم.

با این روش اگر دولت بخواهد قیمت ارز را به۴۲۰۰ نگه دارد پس از مدتی مجبور به افزایش یکدفعه ای ارز می شود و چند وقت یکبار همین روند افزایش ناگهانی و بر هم ریختن ثبات اقتصادی رخ می دهد.

بنابراین باید افزایش ارز تدریجی و با یک درصد منطقی ادامه داشته باشد و به این شکل رانت ایجاد نمی شود و ثبات اقتصادی دائمی بوجود می آید.

اگر فنر را فشرده کنیم پس از اینکه به حدی رسید پرش پیدا خواهد کرد؛ نگه داشتن قیمت ارز و افزایش غیرنرمال آن هم به این شکل اتفاق می افتد.

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩٧, ١٣:۵٨

   

پر مبحث ترین ها