سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عضو هیات رئیسه کمیسیون امنیت ملی در گفت وگو با ۱۹دی:

خویشتن داری ایران به پایان رسیده است

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩٧, ١١:١٣    نسخه چاپی    
در صورت ادامه نقض برجام، ایران دیگر خویشتن داری را کنار می گذارد و فعالیت های هسته ای را با قدرت بیشتر از سر می گیرد.

 فاطمه محمدی

۱۹دی: ۲۸ ماه از برجام گذشته است و تهدیدات ترامپ برای لغو آن هر روز ابعاد تازه ای پیدا می کند در این ارتباط با محمد جواد جمالی نوبندگانی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و منتخب مردم فسا در مجلس شورای اسلامی به گفت وگو پرداختیم.

وی معتقد است که در صورت ادامه نقض برجام، ایران دیگر خویشتن داری را کنار می گذارد و فعالیت های هسته ای را با قدرت بیشتر از سر می گیرد زیرا عمل به قوانین بین المللی برای آمریکا منفعت طلبانه است.

آنچه می خوانید نتیجه این گفت وگو است.

آیا با وجود کارشکنی های طرف مقابل برجام، امکان منتفی شدن آن وجود دارد؟
طبق معاهده برجام قرار بود ایران با چشم پوشی از برخی حق و حقوق هایی که داشت در موضوع فناوری های صلح آمیز هسته ای، یک فضای جدیدی از مسائل اقتصادی سیاسی بین ما و طرف های مذاکره بوجود آید که اسم این را روح برجام گذاشتیم.

همه بر این امر معترف هستند که ایران بر تعهدات خود باقی مانده و آقای آمانو مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی ۱۱ بار این را اعلام کرد و باید بگوییم که ایران حتی مقدار بیشتری خویشتن داری کرده است اما طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نبوده است.

برخی محدودیت ها از جمله در مواردی مانند فروش بیشتر نفت و محدودیت های هواپیمایی پس از برجام برداشته شد اما آنچه می توانست به اقتصاد جمهوری اسلامی ایران کمک کند رخ نداد.

آمریکایی ها طرف های سرمایه گذار اروپایی و آسیای شرقی را برای مراوده بیشتر و بستن قراردادهای اقتصادی ترساندند به همین دلیل قراردادهای متعددی پس از برجام منعقد شد اما در حد اولیه باقی ماند.

هنوز مشکل مراوده بانک ها بخصوص بانک های بزرگ با ایران حل نشده و همچنان بسیاری از سفارتخانه های ما به صورت چمدانی ارز را از کشور خارج می کنند.

آیا ایران و اروپا، بدون آمریکا می توانند بر سر توافقنامه هسته ای برجام باقی بمانند؟
نه؛ زیرا آنان می دانند که ممکن است ایالات متحده به بهانه تحریم های احتمالی در کار آنان اختلال ایجاد کند آنچه مسلم است ایالات متحده در عمل به برجام خلف وعده کرده و اروپایی ها نیز فضای لازم را برای تحقق برجام بوجود نیاوردند و کمکی جهت پیشبرد آن انجام ندادند.

اروپایی ها هم به تعهداتی که دادند عمل نکردند ودر بسیاری مواقع مانند قضیه موشکی ایران، حتی با آمریکا همراهی کردند به نظر می رسد که اروپایی ها و آمریکایی ها ایران را در حالت معلق و برزخ مانند نگه داشتند تا با دور کردن ایران از دست یابی به فناوری های هسته ای، امنیت بیشتری برای خود ایجاد کنند.

اگر آمریکا از برجام خارج شد و اروپا به صورت زبانی اعلام کرد که ما بر سر تعهد خود هستیم از نظر ما بی فایده است زیرا آمریکا مذاکرات ایران با اروپا را برهم می زند و در بسیاری از امور کارشکنی می کند.

سر و صداهای ترامپ برای امتیاز گیری است

صحبت های ترامپ نشان می دهد که می خواهد برجام را در همین حالت نگه دارد؛ نظر شما چیست؟
بله؛ سر و صداهای رئیس جمهور آمریکا برای امتیاز گیری و ترساندن کشورهای دیگر و برای این است که با صحبت های بی اساس به تعهدات خود عمل نکنند و هر بار با یک امضا چند ماه تحریم ها علیه ایران را پا برجا می کنند و باید به این وضعیت خاتمه داد.

امروز وزیر خارجه کشورمان در گفت وگو با پایگاه خبری المانیتور اعلام کرد که اگر ترامپ تحریم ها علیه ایران را تعلیق نکند به منزله خروج از توافق هسته ای است و تهران می تواند برنامه هسته ای خود را به نحوی بسیار پیشرفته تر از سر گیرد، نظر شما دراین باره چیست؟
رئیس جمهور آمریکا علنا اعلام کرد که برجام را پاره می کند و در عمل از برجام خارج شده و تعهدات آنان در حال حاضر محقق نشده و هم اکنون نظر دولت، مجلس و سایر نیروهای حاکمیتی ایران به جد و شفاف این است که ایران باید خود را آماده کند برای اینکه فعالیت ها برای استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای را آغاز کند و معتقدیم که بسیار سریع می توانیم به حالتی از پیشرفت در بحث انرژی هسته ای بازگردیم که کشورهای پنج به علاوه یک را دوباره به پای مذاکره بنشانیم.

همان گونه که بسیاری از شبکه های رسمی معاند ایران در روزهای اول می گفتند دست یابی ایران به این فناوری ها یک لاف است و این قضیه را به تمسخر می گرفتند این نکته را هم جدی بگیرند که ایران دوباره با قدرت بیشتر به اقدامات خود جهت پیشرفت های علمی، پزشکی، آب و هوا، کشاورزی، محیط زیست و تولید برق ادامه خواهد داد و دیگر هیچ گونه متممی را بر این موضوع نمی پذیرد.

اگر به فرض محال جمهوری اسلامی ایران پذیرفت که با ترامپ هم مذاکره کند این بدعهدی ها نشان داد که تضمینی وجود ندارد که روسای جمهور پس از وی پایبند به تعهدات خود باشند.  

آنچه بر ما ثابت شده این است که جزء دکترین ایالات متحده است که قواعد و قوانین بین المللی را زمانی بپذیرد که به نفع آن باشد در غیر این صورت به راحتی به آن عمل نمی کند.

دیگر زمان خویشتن داری ایران نیست و دستاورد بزرگ برجام این بود که جامعه بین المللی با معاهده برجام متوجه این شد که قوانین بین المللی جایی که منفعت باشد توسط مدعیان آن به راحتی زیر پا گذاشته می شود و بر همه ثابت شد که آمریکا به تعهدات خود در قبال ایران عمل نکرده است.

 

 

 

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩٧, ١١:١٣

   

پر مبحث ترین ها