سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نائب رئیس کمیسیون سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با 19دی:

خروج امریکا از برجام به نفع ایران است

خروج از برجام تبعات جبران ناپذیری برای امریکا دارد و این کشور با خروج از برجام مرتکب شکست دیپلماتیک می شود.

 فاطمه محمدی

19دی: برجام تعهدی میان ایران و اتحادیه اروپا وپنج عضو ثابت شورای امنیت ملل متحد بود که طبق آن باید طرفین به تعهدات خود عمل می کردند اما با گذشت سه سال شاهد نقض عهدهای متعدد از سوی ایالات متحده بودیم به حدی که امروز دیگر خویشتن داری ایران رو به اتمام است و تمام مقامات نظام متفق هستند که در صورت اجرای یک طرفه تعهدات از سوی ایران ادامه این مسیر ممکن نیست.

اینکه خروج ایران از این معاهده، چه تبعاتی خواهد داشت؟ و آیا وضعیت اقتصادی کشور و افزایش قیمت ها منوط به سیاست های برجامی است؟ سوالاتی است که ذهن مردم را درگیر خود کرده است. 

ابوالفضل حسن بیگی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی پاسخ این سوالات را می دهد؛ وی معتقد است که ایالات متحده با نقض برجام متحمل شکست دیپلماتیک خواهد شد که تبعات جبران ناپذیری برای آن دارد.

مشروح گفت وگوی خبرنگار 19دی با وی در ادامه می آید:

۰وضعیت برجام به چه شکل است و آینده آن را چگونه پیش بینی می کنید؟

برجام معاهده بین المللی است و علیرغم اعتراضاتی که جمهوری اسلامی ایران نسبت به این متن داشت اما پس از امضای آن، همواره به تعهدات خود عمل کرد و خوشبختانه باوجود فشارهای سنگین آمریکا و اسرائیل بر سازمان ملل، همواره پایبندی ایران را اعلام کرده است .

برجام باعث شد تا جهان جمهوری اسلامی ایران را به عنوان کشوری که به تعهدات خود پایبند است بشناسد و ایالات متحده را ناقض قوانین بین المللی بدانند

ترامپ پس از رئیس جمهوری همواره به دنبال فرافکنی، باج گیری و عملیات روانی علیه کشورها بودهو با وجود اینکه

رقبای ترامپ همواره بر تقلب وی در انتخابات تاکید دارنداما وی با پنج وعده انتخاباتی شامل دیوار مکزیک، برخورد با کانادا، برخورد با عربستان سعودی(به دلیل پشتیبانی مالی از داعش)، برخورد با کره شمالی، درگیری با چین و برخورد با جمهوری اسلامی رای اورد.

ترامپ برخلاف وعده خود امروز بزرگترین حامی عربستان است و آمریکایی ها از عربستان به عنوان گاو شیرده یاد می کنند اما شرایط آمریکایی ها به گونه ای است که شیر کمی که از این ناحیه تولید می شود و کفاف مشکلات آنان را نمی دهد. 

با وجود فشارهایی که بر کره شمالی آورد این کشور عنوان کرد که به بمب اتم و موشک هایی دست یافته که می تواند همه نقاط آمریکا را هدف قرار دهد و سپس اعلام توقف اقدامات خود را کرد.

ترامپ گمان کرد بزرگترین پیروزی را کسب کرده اما نخبگان اقتصادی بیان کردند که کره شمالی همه اقدامات مورد نیاز کشور خود را به سرانجام رسانده و نیاز به تحقیقات بیشتر ندارد و سر ترامپ کلاه رفته است.

زمانی که با این شکست مواجه شد و بدتر اینکه هفت تریلیون دلار در منطقه هزینه کردند و به اذعان خودشان به چیزی دست نیافتند و آمریکا به بزرگترین مقروض جهان با بدهی بالغ بر ۲۰ تریلیون دلار تبدیل شده لذا تلاش کرد که حرکت جدیدی تحت عنوان خروج از برجام را مطرح کند 

همه می دانند که ایران با برجام تحت هیچ شرایطی به آمریکایی ها نزدیک نشد و منافع و اقتصاد خود را به برجام گره نزد اما یکی از اهداف اوباما با امضای برجام این بود که از سیاست چماق و هویج استفاده کند و آمریکایی ها را وادار کند که با ایرانی ها وارد معامله شوند و مجددا بر اقتصاد ایران تسلط پیدا کند زمانی که این امر محقق نشد سعی کردند واین اهداف خود را پیش برد 

ترامپ می داند که جمهوری اسلامی کشور قدرتمندی است و شرایط داخلی کشور، وحدت ملی و همدلی مسئولان با مردم به گونه ای است که در مقابل هر توطئه ای می ایستند. 

یک نکته را به عنوان شاخص بیان کنم که ملت ایران در زمانی که در حضیض ذلت بودند انقلاب کردند و به اوج عزت رسیدند در همین مقطع آمریکایی ها جنگ را بر ما تحمیل کردند وهمه جهان استکبار پشت صدام بود اما ملت ایران هشت سال جنگ را اداره کردند و درنهایت پیروزی از آن رزمندگان اسلام و شکست نصیب حامیان صدام شد.  

امروز که ایران کشور ۸۰ میلیونی با امکانات وسیع و نیروی جوان و دارای مولفه های اقتدار است مردم ما وقعی برای آمریکایی ها قائل نیستند و شعارهای ترامپ برای ما پوشالی است و در شرایطی که امروز دنیا چند قطبی شده راه نفوذ آمریکایی ها در منطقه و در ایران برای آن فراهم نیست. 

خروج از برجام به نفع ایران است

خبرگان آمریکا همواره به ترامپ توصیه می کنند و فشار می آوردند که خروج از برجام به نفع ملت ایران خواهد شد و ایرانیان می توانند اقداماتی را انجام دهند که آمریکا در سطح بین المللی ضعیف تر از این که هست شود.

از سوی دیگر نتانیاهو مسیر ادامه حیات خود را در این می بیند که آمریکا را با ایران وارد بحث سیاسی و اقتصادی کند

خروج از برجام دست ایران را باز می کند 

ترامپ می داند که ایران در بحث سیاسی و اقتصادی نیازی به آمریکا ندارد و راهکارهای گوناگونی را پیش بینی کرده و آگر ترامپ از برجام خارج شود دست ایران باز می شود و اقداماتی را انجام می دهد که مات و مبهوت خواهد ماند

به این دلیل روسیه، چین و اروپا تلاش می کنند که ترامپ را متقاعد کنند وارد این جنگ لفظی و هسته ای نشود

فشار بین المللی و نخبگان آمریکایی مانع از خروج ترامپ از برجام می شود و از طرفی هم ترامپ با پول و قدرت صهیونیست روی کار آمده و تعهدی به آنان دارد و هم اکنون مانند آدمی به شدت افسرده است و از سویی هم هار شده و درگیر مسائل شخصی خود هست. 

نتانیاهو در یک سال گذشته هشت بار با سفر به روسیه با رئیس جمهور روسیه ارتباط برقرار کرده و در همه مراحل پوتین بیان کرده که اگر با فشار شما، ایران از برجام خارج شود هیچ کنترلی بر اقدامات هسته ای ایرانیان نیست و در مقابل اقدامات شما کوتاه نمی آیند و شیشه عمر اسرائیل ترک خواهدبرداشت.

نتانیاهو امروز یا فردا مجدد ملاقاتی با پوتین دارد و قطعا پوتین باز هم بر همین حرف خود تاکید می کند

نتانیاهو تصور می کند که برای نجات دولت خود و برای خروج از انزوای اسرائیل در منطقه و سطح بین المللی هیچ راهی جز اینکه ترامپ وارد این صحنه شود و برای مقطع کوتاهی هم که شده مباحث بین المللی را به سمت برجام سوق دهد وجود ندارد.

با اطلاعات دقیقی که ما داریم آمریکایی ها، اروپایی ها، چین و روسیه با خروج آمریکا از برجام مخالف هستند اما فشارهای نتانیاهو و لابی اسرائیل باعث شده که ترامپ در یک دو راهی قرار گیرد که این دوراهی اگر درنهایت تصمیم عاقلانه ای را در بر نداشته باشد، در حالت جنون خواهد بود و کسی که دراین حالت تصمیم بگیرد قطعا بازنده است.

خروج آمریکا از برجام به نفع ایران است زیرا به عنوان یک کشور قدرتمند در سطح بین المللی در مقابل آمریکا قد علم خواهد کرد و جهانیان ایران را به عنوان کشور قدرتمندی که سرسونی در مقابل خواسته های نامشروع آمریکایی ها کوتاه نمی آید و همواره با صدای بلند به جامعه بین الملل تجاوزگر و ناقض قوانین بین الملل و ضعیف و ذلیل را معرفی می کند

ملت ایران همواره پایبند به قوانین و تعهدات خود بوده و هرگز زیر بار زور نخواهد رفت و بینی ترامپ را به خاک خواهد مالید.

•              تبعات نقض برجام برای ایران چیست و چه میزان این گرانی که مردم با آن دست و پنجه نرم می کنند به دلیل برجام است؟

بازار ارز سه بعد دارد؛ نخست اینکه عربستان سعودی از سوی آمریکا مکلف شده هر مقداری که جمهوری اسلامی در اختیار صرافی ها ارز قرار دهد این ارز را از صرافی ها جمع آوری و از کشور خارج کندو دولت این کشور اعلام کرده که اگر ایران ۲۰۰ میلیارد دلار هم به بازار ارز تزریق کند توسط ایادی وی جمع آوری می شود و یکی از مشکلات صرافی های وابسته به آنان بودند که تعدادی از آن ها دستگیر و معترف شدند و در زندان هستند.

از سوی دیگر سودجویان، لاشخورها، عناصر نفوذی و وابسته در فضای مجازی به دروغ مباحثی مطرح کردند که باعث ایجاد التهاب در بازار ارز شد در صورتی که هم اکنون درآمد ارزی ایران از مصرف آن بالاتر و ذخیره ارزی کشور بالا است

نکته سوم خود ناشی از دو بخش شرایط داخلی است

یکی این که نفوذی ها و دو تابعیتی ها که ما همواره در مجلس فریاد می زدیم که این ها به عنوان جاسوس در مناصب کشور راه یافته اند با دروغ هایی مردم را ترساندند و باعث التهاب بازار شدند.

در چند روز گذشته حدود ۳۵ تن از ذخایر طلای جمهوری اسلامی تبدیل به سکه و راهی بازار شد در صورتی که ذخایر ارزی یکی از پشتوانه های عظیم پولی جمهوری اسلامی است.

دوم اینکه مردم با گران شدن هر چیزی برای کسب سود به سمت آن می روند لذا بر اساس جنگ روانی برخی عناصر خارجی و نفوذی های داخلی نظام، پول ها را برای خرید سکه و ارز از بانک که مقدار سود آن از ۲۰ به ۱۵ درصد کاهش یافت خارج کردند. 

با توجه به نیاز ضروری مردم ارز ۴۲۰۰ تومان موجود است و هیچ کمبودی نیست اما اینکه برخی در خانه هایشان ذخیره می کنند یا به خارج از کشور منتقل می کنند هیچ ارتباطی به برجام و آمریکا ندارد.

.چه میزان سوداوری کشور از طریق ارتباط با ایالات متحده است؟

تبادلات ارزی مستقیم و غیرمستقیم ایران با ایالات متحده آمریکا کمتر از یک میلیارد دلار است

برای کشور ایران که بالغ بر ۶۰ میلیارد دلار درآمد نفت و ۶۰ میلیارد دلار درآمد غیر نفتی اعم از صادرات پتروشیمی و میعانات گازی و صادرات بخش خصوصی دارد ومصرف سالانه آن حدود ۸۰ میلیارد دلار است و در سال بین ۳۰ تا ۴۰ میلیارد دلار مازاد ارزی دارد، هیچ دلیلی ندارد که قیمت ارز حتی از ۳۵۰۰ تومان بیشتر باشد.

•              چرا این اتفاق رخ داد؟

مجلس شورای اسلامی یک اشتباهی را انجام داد و هم اکنون دولت با کسری بودجه مواجه است

اگر این واقعیت ها بیان نشود احتمال دارد که مجلسیان هر آیینه باز هم دچار اشتباه شوند و آن اینکه اجازه گران کردن آب، برق، تلفن و گاز و هیچ حاملی به دولت داده نمی شود، درآمد دولت هم ثابت است اما یکمرتبه می گویند بین ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش حقوق کارمندان انجام شود.

زمانی که حقوق ها افزایش یافت با کمبود پول نقد مواجه شدیم و قیمت ارز از ۳۵۰۰ تومان که مجلس تصویب کرده بود یکباره به ۴۵۰۰ رسید. 

مابه تفاوت این کسری را از کجا باید بدست می آوردند؟ این هم یک شوکی وارد کرد که یک عملیات روانی انجام شد که متاسفانه بر التهابات بازار و قیمت ارز تاثیربگذارد.

•              به نظر شما این وضعیت اقتصادی و افزایش قیمت ها ادامه پیدا می کند؟

در جلسه مشترک دولت، مجلس و قوه قضاییه اینگونه تحلیل شد که اگر ترامپ از برجام خارج شود جمهوری اسلامی با یک برنامه و راهبرد متقن عمل می کند و به زودی این وضعیت کنترل می شود.

اما اگر ترامپ بخواهد بازی کند و این روش را پیش گیرد که هر چند ماه یک بار تحریم ها را ادامه دار کند اصلاح وضعیت به زمان بیشتری نیازمند است.

جنگ اقتصادی شدید با آمریکا آغاز شده و آمریکایی ها همواره در این مواقع سعی کردند کشورها را بر زمین بزنند و انقلاب های مخملی و سبز و غیره راه بیاندازند فارغ از اینکه ایران قادر است هر نوع حرکتی را از سوی آمریکایی ها خنثی کند.

 

telegram 19dey.com

اخبار مرتبط

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٢-١٣٩٧, ١۶:۵٢

   

پر مبحث ترین ها